SPC Dickens Light Pro - добра евтина алтернатива [Анализа]

SPC е сè уште само уште еден играч на овој пазар на е-книги што се чини дека го изедоа Amazon и Kobo сега кога BQ е целосно надвор од сликата. Поради оваа причина, SPC одлучи да ја пополни празнината што ја остави шпанскиот бренд со тоа што сака да понуди производи кои директно им конкурираат во однос на вредноста за парите со ривалите.

Длабоко го разгледуваме новиот SPC Dickens Light Pro, алтернатива со ниска цена со бројни карактеристики од повисоко ниво. На овој начин, СПЦ тропа на вратата на корисниците на електронски книги за да ги потсети дека сè уште има алтернативи надвор од вообичаените, го анализираме за да можете да го знаете.

Материјали и дизајн

Во однос на материјалите, овој SPC Dickens Light Pro не е далеку од алтернативите што ги нуди Amazon, на пример, имаме мат црна пластична завршница која во овој случај лесно ги избегнува отпечатоците, нешто што ни се допадна, бидејќи не треба да се грижиме. непрекинато чистење на уредот. За тоа, на задната страна има низа микро-перфорации кои помагаат и за фаќање и за чистење на уредот, нешто што веќе го спомнавме претходно. 

 • Димензии: 169 x 113 x 9 мм
 • тежина: 191 грамови

Имаме забележителна долна рамка, во неа е централното копче кое не носи директно до стартното мени на корисничкиот интерфејс и дека искрено, имајќи предвид дека панелот е тактилен, не изгледа премногу потребно. За долниот дел е копчето «power», кое, од друга страна, е прилично мало, дизајнерска одлука што тешко ја запирам. Лево од копчето „power“ наоѓаме слот за microSD картички и на крајот порта за полнење microUSB. Сепак, не се споменува каков било вид отпорност на вода или прскање, нешто типично за производите од овој опсег. Инаку компактен и лесен производ.

Меморија и основно поврзување

Дел од 8 GB внатрешна меморија овој SPC Dickens Light Pro, повеќе од доволно за стандардниот корисник, но мораме да запомниме дека можеме да ја прошириме оваа меморија, како и да комуницираме со содржината на eReader, преку неговиот приклучок за картичка микроSD И покрај ова, менувањето на содржината не е толку едноставно како што е преку microUSB портата што ни овозможува да правиме без никаков тип на софтвер, тоа е едноставно како да ги влечеме нашите книги во внатрешната меморија и тие ќе бидат прикажани во книгата.

 • Поддржани формати: EPUB, PDF, JPG, PNG, GIF, TXT, RTF, FB2, MOBI, CHM, DOC.

Во овој аспект немаме проблеми бидејќи можеме дури и да ги гледаме PDF-датотеките како обичен текст за лесно да комуницираме со него. Во овој дел, SPC Dickens Light Pro е добро обработен поради отсуството на досадни програми или ограничувања за оние кои сакаат да загубат само неколку минути за да ги воведат своите книги во електронската книга и да почнат да читаат. нешто за што треба да бидеме благодарни во овој момент.

Екран и кориснички интерфејс

Имаме електронски панел со мастило (веројатно направен од Amazon) со стабилна и фер стапка на освежување со Kindle и Kobo по иста цена. Од своја страна, има светло со шест нивоа на интензитет што е доволно во исто време за да можеме дури и да ја прилагодиме топлината на ова осветлување, функционалност што се повеќе и повеќе уреди на eReaders ја додаваат на јасна патека означена од Kobo претходно.

 • Резолуција: 1024 x 758 пиксели
 • Густина: Околу 300 пиксели на инч

Корисничкиот интерфејс Тоа ќе ни овозможи да приспособиме различни нивоа на големината на фонтот, како и да зумираме во PDF-датотеките, да ги приспособиме страниците, да ги искористиме предностите на речникот и секако да читаме вертикално или хоризонтално на барање на корисникот.

 • Управување со библиотеката по папки
 • Пристојна историја на датотеки
 • Пребарување и обележување во текстот

Што се однесува до овој кориснички интерфејс, без да биде толку елабориран како конкуренцијата, на овој SPC Dickens Light Pro не му недостасуваат главните функции.

Автономија

Овој SPC Dickens Light Pro има 1.500 mAh батерија чиј најголем дефект е токму оптоварувањето преку а microUSB порта, Негативна точка со оглед на неодамнешното лансирање на производот и фактот дека USB-C е веќе индустриски стандард. Сепак, нешто повеќе од два часа за целосно полнење и до 30 дена автономија во зависност од употребата, интензитетот на светлината и поставките. Во овој поглед, 20-те дена автономија се постигнуваат со суверена леснотија. Немаме, од очигледни причини, никаков тип на безжично полнење и адаптерот за напојување не е вклучен во пакетот.

„Бесплатна“ покривка, добра опција

Многупати со еЧитачите ни се случува како со мобилните телефони, мораме да купиме корици, особено кога овие ечитачи ќе се навикнат да одат по улица, особено за заштита на екранот. Секогаш препорачувам да не ја купувате корицата ако сакате да читате само дома, но ако сакате да ја извадите речиси е задолжително.

Во овој момент, SPC Dickens Light Pro вклучува цврсто куќиште на задната страна што се чувствува како ракавица, придружено со многу успешна магнетизирана обвивка од слична кожа, која едвај влијае на тежината на уредот и е прилично удобно. Повеќе брендови треба да размислат за вклучување на овие мали капаци, чии производствени трошоци треба да бидат минимални, со пакувањето на производот за да создадеме целосно искуство што ни овозможува, како што е случајот со овој SPC Dickens Light Pro, директно да уживаме во уредот. без потреба да се прават повеќе купувања.

Мислење на уредникот

Во овој момент се соочуваме со SPC Dickens Light Pro, уред кој генерално има малку онлајн залихи (замислуваме дека поради големиот број на продажби) и кој се нуди по цена од 129,90 евра на официјалната веб-страница на СПЦ со вклучена бесплатна достава. Онаму каде што имаат залиха е на Амазон кој нуди цена од околу 115,00 евра, па затоа ви препорачуваме јасно да се одлучите за ова продажно место.

Ако сакате да избегате од вообичаеното и да го заокружите искуството со неговата вклучена корица, ги имате сите карактеристики на средниот опсег, додавајќи лесен кориснички интерфејс и можност за управување со вашата библиотека без ограничувања по пазарна цена.

Дикенс Лајт Про
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
129,90
 • 80%

 • Екран
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • складирање
  Уредник: 70%
 • Траење на батеријата
  Уредник: 80%
 • Илуминација
  Уредник: 85%
 • Поддржани формати
  Уредник: 95%
 • Conectividad
  Уредник: 80%
 • цена
  Уредник: 80%
 • Употребливост
  Уредник: 90%
 • Екосистем
  Уредник: 75%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Вклучен капак
 • Лесно користење со библиотеката
 • Добри општи карактеристики

Contras

 • Ме збунува поставувањето на копчињата
 • Подобрливи завршетоци

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.