Onyx Boox Mira Pro, електронски монитор за мастило за најсложените

Презентација на Onyx Boox Mira Pro Во последниве месеци, веројатно заради пандемијата, загриженоста за потрошувачката на енергија на електронските уреди значително се зголеми, како и загриженоста за нашето здравје. И како последица на ова, мониторите и панелите на преносни уреди биле во фокусот на многу корисници.

Свесни за ова, компаниите започнаа да лансираат и развиваат производи што ги исполнуваат овие спецификации. Неодамна, производителот Onyx Boox се истакна со своите електронски монитори за мастило и тетратки. Најновиот од овој производител е мониторот Onyx Boox Mira Pro, електронски монитор за мастило со големина од 25 инчи.

Овој уред е компатибилен со сите оперативни системи и со повеќето уреди на пазарот, односно работи како нормален монитор. Onyx Boox Mira Pro е подобрена верзија на моделот на монитор отколку Оникс кутија презентирани пред неколку месеци и може да се купат од месец мај.

Овој монитор за приказ на е-мастило има Три добри поени што ги нема Оникс Букс Мира или монитори на дасунг зборуваме за тоа долго време.

Првиот е големината и нејзината резолуција. Во моментов на пазарот нема електронски монитори за екран со мастило на Резолуција од 2К, 3200 × 1800 пиксели, дури и супериорен во однос на многу екрани на уредите за читање на пазарот. Заедно со оваа резолуција, мора да го кажеме тоа како додаток панелот зафаќа 85% од екранот, што е да се каже, дека мониторот има тенки или мали рамки, искористувајќи го поголемиот дел од површината за да го посвети на екранот.

Второто од позитивните точки е употребата на технологијата на Арагонит со БСР. Оваа технологија е развиена од Onyx Boox и е применета на панелот E-Ink moebius што го има овој Onyx Boox Mira Pro. Ова го подобрува или делумно решава еден од најголемите проблеми што ги имаат во моментов дисплеите со електронско мастило: брзината на освежување на панелот.

Onyx Boox Mira Pro значително ја подобрува брзината на освежување на екранот за е-мастило

Сигурно многу од вас, особено оние кои не работат со електронски екран со мастило, кои се воодушевени од брзината на освежување на нивните читачи или од тоа како се движат или гледаат анимации. Onyx Boox Mira Pro го коригира или подобрува овој аспект со тоа што мониторот работи како да има традиционален панел во боја. Барем на видеата што ги видовме за работата на мониторот, се чини така.

Третото од позитивните поени е нејзината цена. Ако навистина ни треба или сакаме монитор со електронско мастило, цената ќе биде многу голема, но во овој случај станува збор за 1165 евра. Да, знам дека е поскапо отколку на пример со користење на Киандл оаза или Кобо Елипса но остатокот од електронските монитори за мастило на пазарот се по цена од 1.500 до 2.000 евра. Тоа е, заштедите во овој уред се извонредни.

Покрај овие три позитивни точки, Onyx Boox Mira Pro има и други функции и спецификации што во моментов ги наоѓаме на повеќето монитори на пазарот. Излезните порти на мониторот Onyx Boox Mira Pro sна ВЕСА и мини HDMI до HDMI пристаниште. Што го прави компатибилен со многу уреди, не само со класичниот десктоп компјутер. Држачот на мониторот осцилира и тоа ви овозможува можеме да го користиме мониторот во режим на пејзаж или портрет.

Покрај тоа, креаторите на мониторот уверуваат дека може да се користи дополнителна функција за поделен екран што ни го овозможува тоа поделете го мониторот во повеќе зони и во секоја зона имаат отворена апликација. Но, ова е нешто што го имаат и оперативните системи и дека затоа ќе имаме да или да.

Оние кои сакаат да го имаат овој монитор во своите домови или канцеларии, ќе можат да го имаат од месец октомври, кога е кога ќе започнат пратките на овој уред.

Мислење

Ако го земеме предвид тоа во моментов на пазарот има монитори со 120 Mhz панели, со резолуција поголема од 4K и со пониска цена од оваа Onyx Boox Mira Pro, многумина од вас ќе помислат дека купувањето на овој уред е лудо и дека единиците нема да се продаваат, но вистината е дека мислам дека ќе биде спротивното . Е-мастило се прикажува и покрај прикажувањето на црно-бели елементи, тие се многу ефикасни за задачи за читање и прегледување, тоа е, тие скоро и да не ги оштетуваат очите ако поминуваме долги часови пред овие екрани. Ова значи дека тие се идеални за употреба во компании и со работни места каде што треба многу да читаме и да гледаме, како што е програмер или уредник на содржини. И, ако сè уште ви се чини скапо, запомнете дека во одредени ситуации и болести, видот не може да се обнови додека парите можат да се обноват.

Брзината со која Onyx Boox лансира модели на монитори ме тера да мислам дека електронските монитори на екранот ќе бидат следниот пазар за производителите на оваа технологија. Што мислиш? Дали мислите дека вреди Onyx Boox Mira Pro? Дали би смениле нормален монитор за монитор со електронски екран со мастило?

Фонтана .- Добар читател


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Јпапис dijo

    Токму сега, ова пишување од букс таблет, мојот мобилен телефон е исто така направен од електронско мастило, hisense a5cc боја и најбезбедното нешто што ќе го купам тој екран, исто така, бидејќи водечките монитори го уништија мојот приватен и работен век, имам SVI и нетолеранција кон предводената светлина на екраните ме остави на 33 симптоми. Поздрав и благодарност за придонесот.