Кобо Клара HD станува таблет благодарение на PostmarketOS

Кобо Клара HD со PostmarketOS Читателите обично имаат многу долг век на траење ако се третираат добро, но и покрај овој долг живот, доаѓа време кога корисниците престануваат да имаат поддршка и компатибилност со нови формати, нови програми, нови надградби итн.

Ова е она што им се случи на некои модели на читачи од Амазон, Кобо, Оникс Букс, Тагус, итн ...

Но, и покрај сè, постојат проекти кои се базираат на давање нов живот на уредот. Ова е случај со проектот PostmarketOS што им даде живот на старите уреди со Android или Linux кернелот. Еден од оние уреди што дадоа нов живот е Кобо Клара ХД, еКопер Кобо Ракутен кој беше претставен пред неколку години, но чиј извонреден успех ја натера компанијата да продолжи да ја продава.

PostmarketOS е бесплатен проект заснован на дистрибуција на алпски Linux gnu / linux. Оваа дистрибуција се фокусира на користење на софтвер кој бара малку ресурси и хардвер со мала моќност за инсталирање и работење на преносни и мобилни уреди. Главните уреди што го поддржуваат овој оперативен систем се паметни телефони, но во моментов има неколку модели на таблети и читачи што се компатибилни или може да имаат PostmarketOS.

Измената што ја прави PostmarketOS на Кобо Клара HD не е вклучено во вашата гаранција, па ако штотуку го купивме уредот, не е препорачливо да го сториме тоа, барем ако се грижиме за гаранцијата.

El Кобо Клара HD Доаѓа опремено со Linux јадро, така што со изменување на одредени датотеки во меморијата на уредот, можеме да го претвориме уредот во таблет со електронски екран со мастило.

Ако ја погледнеме датотеката на уредот на Вики PostmarketOS, ќе видиме дека сè уште има елементи кои не работат, но излегува дека овие елементи не се достапни на Кобо Клара HD како камерата, повиците или 3Д забрзувањето. Тоа е да се каже, можеме да ја извршиме инсталацијата без никаков ризик кој било елемент да престане да работи.

Во Вики PostmarketOS наоѓаме методот на инсталација како и потребните упатства за негово правилно работење. Во складиште на гитлаб на тимот што го развивате, jetomit ги објави датотеките потребни за нејзина инсталација.

Овој развој не е единствениот што постои на eReader. Пред неколку години разговаравме со вас за Киндлбери Пи, проект што го користеше екранот на Киндл како Монитор за е-мастило за употреба со Raspberry Pi. Во случајот на Кобо Клара HD, развивачите избраа да го инсталираат системот во уредот за чистење, причината е затоа што моќта на овој уред е еднаква на, ако не и поголема од првата Малина Пи со која е направен Kindleberry Pi, заштедувајќи нас елементи и да биде најпренослив проект.

Дали има смисла да се инсталира PostmarketOS на Кобо Клара HD?

Ниту креаторите на проектот, ниту ние се грижиме што може да се случи со вашите читачи. Иако има многу кои го следеле писмото и го направиле да работи, може да има грешки и читачот престанува да работи. Исто така, немаме слика на софтверот Кобо Клара HD, па ако нешто тргне наопаку, нема да можеме да се вратиме. Со тоа, треба да се запрашаме, што е користа да го инсталирате ова на Кобо Клара HD? Во времето кога го пишуваме ова, мора да го кажеме тоа служи само за да има мал и ефтин електронски монитор за мастило со што да правиме мали нешта, како што е проверка на календарот, проверка на е-пошта, итн. Но, не можеме да гледаме филмови, да слушаме музика или да уредуваме видео или да го користиме уредот како конзола за игри.

Имајќи предвид дека читачот сè уште е продаден и добива ажурирања, се чини како грешка да се инсталира PostmarketOS, сепак, за неколку години, кога уредот не се ажурира, може да има смисла да се инсталира PostmarketOS и користете го уредот како монитор за е-мастило или секундарен панел за прегледување е-пошта или календар Што мислиш? Дали ќе го извршите овој упад на вашиот Кобо Клара HD или ќе го задржите како едноставен читач на е-книги? Дали мислите дека читателите ќе имаат втор живот како електронски панели за мастило?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.