KloudNote, читач што се приклучува на модата на дигиталната тетратка

Kloudnote, слика на нова дигитална тетратка

Иако уредите со екран во боја и помоќни процесори се најдоа на пазарот веќе подолго време, корисниците на уреди за читање изгледа дека не престануваат да го избираат и производителите на овие се одлучуваат за поконзервативни алтернативи.

Додека неодамна Кобо го претстави својот нов уред наречен Кобо Елипса, компанијата Geniatech претстави сличен модел, но со некои дополнителни функции и карактеристики што изгледаат интересно.

Генијалец е компанија со кинеско потекло, основана во Пекинг пред 24 години и моментално се наоѓа во технолошката Област Шенжен. Во овие години се занимаваше со лансирање на разни технолошки производи за крајниот потрошувач и нивно придружување со стабилен и персонализиран софтвер. Во последните неколку месеци, Geniatech исто така се фокусираше на пазарот за чистење машини во однос на неговиот аспект како алатка во деловниот свет, пазар кој се чини дека го привлекува вниманието на источниот пазар во последно време.

Geniatech официјално го претстави својот уред KloudNote кој може да се купи и чува во нашиот дом во наредните денови. На Kloudnote е читач во форма на дигитален лаптоп, односно екран со големина А4 и придружен со игла за да ни помогне да го користиме уредот како дигитален лаптоп.

Екранот на овој уред има големина од 10,3 " или што е исто за шпанскиот пазар, големина на фолија (во други земји големината на фолиото е различна и не одговара на 10,3 инчи на екранот), тој користи технологија на капацитивен екран и е-екран. Ink Carta HD со резолуција од 1872 x 1404 пиксели со 216 ppi. Ни недостасува екран со осветлување, но исто така е точно дека ако го користиме за пишување, светлото не мора да претставува проблем во овие сценарија.

Kloudnote, слика на нова дигитална тетратка

Kloudnote нема ограничен или вграден оперативен систем, но користи Android 8.1, прилично неодамнешна верзија што ќе ни овозможи да имаме дополнителни функции што другите уреди ги немаат.

Процесорот KloudNote е процесор со квадкор рака од 1.2 GHz, придружуван од 2 GB рам од типот LPDDR4 што ќе го направи пофлуирање вртењето на страниците и другите функции. Складирањето на Kloudnote е 16 GB што не може да се прошири, барем во спецификациите на уредот не го означува тоа.

Мерењата на KloudNote се 250 x 175 x 7.6 mm со тежина од 385 гр., прилично разумно за оние кои сакаат да го користат како читач на е-книги и прилично лесно за оние кои сакаат да го користат како работна алатка.

Досега, карактеристиките на KloudNote се прилично нормални, па дури и инфериорни во однос на другите уреди на пазарот. Но, ова не е единственото што го има KloudNote, има и повеќе.

KloudNote го користи Андроид 8.1 како оперативен систем eReader

Kloudnote има батерија од 4.000 mAh што дава многу широка автономија. Оваа батерија може да се полни преку USB-c портата што ја има што овозможува побрзо полнење и пренос на податоци. Автономијата на Kloudnote е официјално една недела со употреба на 2 часа на ден. Сепак, ова ќе зависи од употребата што ќе ја дадеме, од тоа дали ќе користиме Bluetooth, WiFi или 4G конекција, автономијата ќе се зголеми или намали, повеќе од една недела или дури помалку од една недела.

Оваа порта е придружена со модул wifi-Bluetooth кој ни овозможува да се поврземе на Интернет и да можеме да слушаме аудио книги преку безжични слушалки. На дното на уредот ќе најдеме 3.5 милиметарски мини-приклучок што исто така ќе ни овозможи да ги поврзуваме слушалките преку жица и на овие два начина на слушање аудио формати треба да ја додадеме класичната опција за звучници што ја има и Kloudnote. Тоа е, KloudNote покрај Bluetooth има звучна картичка и исто така поддржува формати на звук.

Уредот исто така доаѓа со слот за 4G конекцијаТоа е, ако вметнеме сим картичка, можеме да користиме Интернет насекаде.

Kloudnote, слика на нова дигитална тетратка

Имајќи Android 8.1, опсегот на формати што ги поддржува уредот е многу широк и иако во спецификациите, Geniatech зборува за основните работи, можеме да помислиме дека сите формати на е-книги компатибилни со Андроид, па дури и најпознатите библиотечни апликации за Андроид може да се користат на овој уред иако не зборувајте воопшто за Play Store.

Во врска со програмите, знаеме дека покрај читателот на е-книги, KloudNote има вградено и програма за белешки и апликација за да прикачите сè на вашата сопствена услуга во облак што е компатибилно со други уреди, па дури и со апликација да го има уредот како втор монитор на нашиот компјутер.

Не знаеме повеќе за вторите од официјалните информации и не знаеме дали ќе бидат компатибилни со сите компјутери или ќе ни треба кабел од типот USB-C за негово поврзување, но звучи интересно. Ниту, знаеме нешто за типот на облак што ќе го користиме, какви ограничувања има (како што е цената за користење на оваа услуга) или дали е компатибилна со други попопуларни облачни услуги што ни овозможува да имаме сè во уреден и концентриран начин.

Конечно ќе зборувам за Stylus. Стилот што доаѓа со уредот е основен игла што е компатибилен со KloudNote и тоа ќе ни овозможи да пишуваме, подвлекуваме и бележиме на екранот на уредот без никаков проблем. Но, исто така, Geniatech ни раскажува за вКомпатибилност на уредот Wacom. Иако не знаеме прецизно, може да се каже дека и KloudNote и игла се компоненти на Wacom и ова додава вредност како многу интересна професионална алатка на уредот. WACOM е многу добра и позната марка графички таблети и алатки за дизајн и дигитализација. Ова би ги направило хардверот и текстовите на KloudNote компатибилни со другите програми WACOM, додавајќи уште една вредност на уредот.

Kloudnote, слика на нова дигитална тетратка

Цената на Kloudnote ќе биде 449 УСД и може да се резервира преку неговата Официјален сајт. Сепак, сè уште не знаеме кога ќе биде последниот датум на лансирање и продажба на овој уред, како и во земјите каде што може да се продаде.

Лична проценка

Производителите на Kloudnote успеаја да допрат до интересни аспекти како што се звукот, компатибилноста со WACOM, Android 8.1 како оперативен систем или 4G конекција и зошто да не, исто така цената. Интересни елементи што ги прават уредот е добра опција за оние кои бараат дигитален лаптоп повеќе од уред за читање. Но, не го знаеме датумот на лансирање или на кои пазари ќе биде достапен, затоа сепак сметам дека овој уред можеби нема да стигне до Европа или дека кога ќе пристигне тоа ќе го стори на застарен начин. Ако навистина барате сличен уред и имате време, би чекал да биде лансиран овој KloudNote, но ако навистина имате малку време, би се одлучил за Кобо Елипса o Извонредно 2. И ако цената е проблем, секогаш можеме да ги користиме традиционалните дигитални тетратки за хартија што се скенираат со мобилниот телефон.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.