eReader 10 инчи

Ако сакате читач на еКниги со голем екран, или затоа што сакате да имате повисока површина за читање или затоа што имате некои проблеми со видот за кои е потребен поголем текстуален фонт, тогаш треба да размислите за 10-инчни модели eReader. Во ова упатство ви препорачуваме некои уреди со кои ќе бидете сигурни, а исто така и сите размислувања што мора да ги имате при купувањето на овие читачи.

Најдобри 10-инчни eReader модели

Si buscas добри 10-инчни eReader моделиГи препорачуваме овие брендови и модели:

Поттикне писар

Kindle Scribe е еден од најдобрите модели што можете да ги најдете на 10.2 инчи. Тоа е напреден eReader во кој не само што ќе можете да читате, туку ви овозможува и да пишувате благодарение на вграденото пенкало. Покрај тоа, има 300 dpi и помеѓу 16 и 64 GB за складирање на илјадници и илјадници наслови. И тоа не е се, бидејќи имате на дофат повеќе од 1.5 милиони наслови во книжарницата на Амазон.

Пакет Кобо Елипса

Кобо е уште еден од најголемите ривали на Киндл. Уште еден одличен е-читач од 10.3 инчи со екран со e-Ink, Kobo Stylus за правење белешки и заштита SleepCover. Покрај тоа, има капацитет за складирање од 32 GB, технологија против отсјај, Bluetooth за слушање аудио книги и прилагодлива осветленост.

PocketBook Inkpad Lite

Моделот PocketBook Inkpad Lite е исто така друга алтернатива на претходните. Висококвалитетен eReader, со 8 GB внатрешна меморија, безжично поврзување со WiFi, Bluetooth за поврзување безжични слушалки за слушање аудио книги и екран од 9.7 инчи. Не достигнува 10 инчи, но практично е 10 инчи.

Како да препознаете дали е добар 10-инчен eReader

Ако имате сомнежи помеѓу моделите споменати погоре, треба да погледнете некои детали изберете го 10-инчниот eReader што најмногу одговара на вашите потреби:

Екран

читач од 10 инчи амазон

При изборот на добар 10-инчен е-читач, екранот е една од најважните спецификации за што треба да размислите Поточно во следните точки:

Тип на екран

Првите eReaders користеа LCD екрани, иако тие веќе користат LCD екрани денес. електронско мастило или е-мастило, бидејќи овие дисплеи имаат две предности: тие нудат повеќе визуелно искуство како хартија со помал замор на очите и трошат многу помалку батерија. Оваа технологија беше развиена од поранешни членови на MIT, кои ја основаа компанијата E Ink. Технологијата на која се базира е едноставна, користејќи микрокапсули со црни (негативно наелектризирани) и бели (позитивно наелектризирани) пигменти. На овој начин, со примена на полнење на различните области на екранот, можно е да се појават едната или другите пигментни честички, со што се формира текстот или сликите.

Покрај тоа, оваа технологија еволуираше со разни видови панели за е-хартија како што се:

 • визплекс: Се појави во 2007 година, беше првата генерација на е-Ink дисплеи и сè уште беше незрела технологија.
 • Перл: Три години подоцна пристигна следната генерација, со одредени подобрувања и која стана многу популарна кај моделите од 2010 година.
 • Mobius: следниот што ќе пристигне ќе биде овој друг, кој се карактеризираше со тоа што има слој од проѕирна пластика на панелот на екранот за да биде поотпорен.
 • Тритон: Triton I пристигна во 2010 година, а Triton II во 2013 година. Тоа е тип на дисплеј со е-мастило во боја, прв од ваков вид. Во овој случај, имаше 16 нијанси на сиво за сивата скала и 4096 бои.
 • Писмо: и денес е доста популарен. Оваа технологија беше лансирана во 2013 година, со две верзии, нормална Carta и подобрена HD Carta. e-Ink Carta има резолуција од 768×1024 px, со големина од 6 инчи и густина на пиксели од 212 ppi. e-Ink Carta HD има резолуција од 1080×1440 px и 300 ppi, додека ги одржува истите 6 инчи.
 • Калеидо: во 2019 година ќе пристигне технологија која ќе ги подобри обоените тритон панели. Оваа технологија примени филтер за боја како дополнителен слој. Тогаш ќе пристигне уште едно супериорно подобрување наречено Калеидо Плус, кое се појави во 2021 година со поголема јасност. И во 2022 година ќе биде објавен Kaleido 3, со значително подобрување во опсегот на бои, со заситеност на бои 30% повисока од претходната генерација, 16 нивоа на сива скала и 4096 бои.
 • Галерија 3: Неодамна пристигна, се појави во 2023 година. Овој панел се базира на ACeP (Advanced Color ePaper). Овие екрани во основа се фокусираат на подобрување на времето на одговор за промена од една боја во друга. На пример, тие можат да се префрлаат помеѓу црно и бело за само 350 ms, додека боите може да се префрлаат за 500 ms за помал квалитет и 1500 ms за повисок квалитет. Згора на тоа, тие исто така додаваат предно светло ComfortGaze што го намалува количеството на сино светло за да не влијае на здравјето на вашите очи и на смирувањето на сонот.

допир наспроти копчиња

Огромното мнозинство на е-читачи веќе имаат со екран на допир. На овој начин се користи на лесен начин, како мобилните уреди. Само треба да го допрете екранот за да ги извршите основните функции, како што се вртење страница, зумирање итн.

Во моментов има некои модели кои сè уште вклучуваат некои копче, иако можете да изберете помеѓу користење на екранот на допир или копчето за, на пример, да ја вртите страницата со едната рака ако другата е зафатена. Затоа, ова може да биде плус при изборот.

капацитет за пишување

Некои од 10-инчните модели eReader што ги препорачавме исто така го имаат способност за пишување на екранот за подвлекување, правење белешки, цртање слики итн. Ова е случајот со Kindle Scribe и Kobo кои доаѓаат со моливот Stylus. Дополнителна карактеристика што ќе ви овозможи да понудите можности надвор од читањето.

Резолуција / dpi

Со 10-инчни е-читачи, мора да ги имате на ум нивните резолуција и густина на пиксели. И тоа е дека квалитетот и острината на сликата ќе зависат од тоа. Со оглед на тоа што е значително голем екран, ако резолуцијата е мала, густината исто така ќе биде мала, а тоа генерира полош визуелен квалитет. Секогаш треба да барате е-читачи со висока густина, како што е 300 dpi.

Боја

Последно, а не и најмалку важно. Дали имате е-читачи со вклучен екран црно-бело или сиво, и боја. Електронските дисплеи со мастило во боја ви овозможуваат да уживате во книги со илустрации и стрипови, со што се обезбедува поголемо богатство. Сепак, екраните со сиви тонови нудат добро искуство за повеќето книги и се поевтини и даваат малку подолг век на батеријата.

компатибилност со аудио книги

читач со 10 инчен екран

Друга важна грижа при изборот на е-читачи е дали тие имаат способност да играат аудио книги или аудио книги. Во случај да го имате овој капацитет, ќе можете да уживате во читањето и исто така да слушате како гласот ги раскажува вашите омилени книги додека правите други задачи што не ви дозволуваат да читате, како што се возење, готвење, вежбање итн.

Процесор и RAM меморија

Процесорот и RAM меморијата вклучени во флуентност и перформанси На уредот. За е-читачот да биде моќен, треба да има најмалку четири процесорски јадра и најмалку два гигабајти RAM, особено кога работи оперативниот систем Андроид.

складирање

Друг фактор што треба да се земе предвид е капацитетот за складирање на е-читачи од 10 инчи. Во зависност од тоа, можете да складирате повеќе или помалку е-книги или други датотеки како звучни датотеки за аудио книги. Имајте на ум дека износот ќе зависи од форматот и должината на секоја книга. Сепак, за да ви даде идеја, можете да најдете е-читачи од помеѓу 8 GB и 64 GB, што овозможува да се складираат во просек меѓу 6000 и 48000 книги.

На внатрешното складирање на флеш, мораме да додадеме и дека многу од главните е-читачи имаат функции за прикачување книги на облакот, доколку сакате да ослободите простор. Има и некои модели кои дозволуваат проширете ја внатрешната меморија со користење на мемориски картички од типот microSD.

Система operativo

Читач од 10 инчи со молив

Многу е-читачи се базирани на оперативниот систем Линукс, со минимален софтвер за извршување на потребните функции. други вклучуваат оперативни системи како Андроид (јадрото на Линукс), со малку повеќе можности, бидејќи можеби имаат некои апликации за да прават работи што не читаат. Сепак, никогаш не очекувајте функционалност на таблетот, бидејќи тие не се создадени за тоа.

Поврзување (WiFi, Bluetooth)

Многу е-читачи имаат WiFi безжично поврзување да се поврзете на Интернет и да можете да извршувате задачи како што се купување книги преку Интернет, нивно преземање или дури и прикачување книги што ги имате во внатрешната меморија во облакот. Има неколку модели кои исто така доаѓаат со 4G LTE конекција, за да користите SIM картичка со брзина на податоци за да можете да се поврзете кога сакате. Сепак, вторите обично се поскапи.

Друга важна технологија за безжично поврзување е Bluetooth. 10-инчните eReader со BT ви овозможуваат да поврзете безжични слушалки или безжични звучници со вашиот eReader за да слушате аудио книги без потреба од кабли.

Автономија

10-инчните eReaders имаат Li-Ion батерии со капацитет од повеќе од 1000 mAh во повеќето случаи. Доволно за напојување на овие уреди со e-Ink дисплеи за неколку недели со едно полнење, земајќи го предвид просечното дневно читање од 30 мин.

Финиш, тежина и големина

голем е-читач

Исто така, земете ги во предвид завршува, квалитетот на материјалитетака што тие се робусни. Исто така и неговиот дизајн, така што е ергономски и може поудобно да се држи. Од друга страна, тежината и големината се многу важни, бидејќи директно влијае на мобилноста. Лесниот и компактен е-читач ви овозможува да го држите подолго без да се уморите и е идеален за носење од едно до друго место, како на пример за оние кои читаат во движење.

библиотека

Библиотеки или компатибилни онлајн библиотеки со е-читачи се исто така важни. На пример, Amazon Kindle има повеќе од 1.5 милиони достапни наслови, додека продавницата Kobo има повеќе од 700.000 наслови. Исто така, некои е-читачи ви дозволуваат да прикачувате од други извори или да пристапувате до продавниците за аудио книги како Audible, Storytel, Sonora итн., па дури и да изнајмувате книги во локалните библиотеки. Сето ова ќе зависи од тоа дали можете да го прочитате она што го барате или не.

Илуминација

Чистач од 10 инчи со светлина

Вграденото осветлување на некои 10-инчни е-читачи исто така може да биде многу корисно. Имајте предвид дека екраните на e-Ink не се со позадинско осветлување како LCD, но многу од овие уреди имаат предни LED светла да може да чита и во темница. Покрај тоа, овие светла обично се прилагодливи по интензитет и топлина, што ви овозможува да го прилагодите на секоја состојба.

Отпорен на вода

Ако купите е-читач од 10 инчи со Сертификат за заштита IPX8, тоа значи дека моделот е водоотпорен, дури и ако го потопите под него. На овој начин можете да уживате во читањето додека се бањате за релаксација или додека уживате во базенот, без страв дека ќе го расипете.

Поддржани формати

Поголемата поддршка на формати на датотеки, толку е побогата содржината што ќе ја има 10-инчниот е-читач што ќе го купите. Меѓу некои вообичаени формати што треба да ги земете предвид се:

 • Документи DOC и DOCX
 • обичен текст TXT
 • Слики JPEG, PNG, BMP, GIF
 • HTML веб-содржини
 • е-книги EPUB, EPUB2, EPUB3, RTF, MOBI, PDF
 • Стрипови CBZ и CBR.
 • Аудио книги MP3, M4B, WAV, AAC,…

Речник

Некои е-читачи исто така имаат вградени речници, а некои ги имаат на повеќе јазици. Ова може да биде совршено за учениците или да се консултираат со зборови за кои се сомневате во секое време, без да мора да одите во надворешен речник.

Цени

И на крај, треба да знаете дека 10-инчните е-читачи обично имаат малку повисока цена од другите попопуларни модели, како што е 6 инчи. Овие модели може да се движат од приближно 200 до 300 евра.

Предности и недостатоци на 10-инчен eReader

водич за читање 10 инчи

Ако се сомневате дали 10-инчниот eReader е вистинскиот уред за вас, треба да знаете кои се добрите и лошите страни на овој тип на големина за да одлучите дали одговара на она што навистина го барате:

Предност

 • Поголема површина за гледање за поудобно читање.
 • Поголем капацитет на текст за оние кои имаат проблеми со видот.

Недостатоци

 • Помала мобилност, бидејќи ќе имаат поголема тежина и големина, па нема да бидат толку лесни за транспорт доколку планирате многу да патувате.
 • Поголемиот екран предизвикува малку опаѓање на автономијата, бидејќи троши повеќе бидејќи е поголем панел. Сепак, можете да добиете е-читачи со автономија од недели дури и со овие големини.

Каде да купите е-книги од 10 инчи по најдобра цена

Конечно, ако барате да купите 10-инчни е-книги по најдобра цена, треба да обрнете посебно внимание на овие продавници:

Амазон

Amazon е една од платформите со најголем број на брендови и модели за избор, покрај тоа што може да најде дури и неколку понуди за истиот модел. Покрај тоа, ги нуди сите гаранции за купување и враќање, како и сигурни плаќања. Ако сте клиент на Prime, можете да уживате и во бесплатна и побрза испорака.

Англискиот суд

Шпанскиот ECI има и некои големи модели на eReader, иако не толку многу како на Amazon или по толку добри цени. Сепак, можете да ги искористите понудите како што се Technoprices за да ги поевтините. Дополнително, го имате двојниот начин на купување: онлајн и лично.

Медијамаркт

Во германскиот ланец можете да најдете и е-читачи со овие големини. Истото се случува и со ECI, а тоа е што ја нема разновидноста на Amazon. Покрај тоа, исто така ви овозможува да купувате на кое било од продажните места низ Шпанија или да го нарачате од неговата веб-страница за да може да се испрати до вашиот дом.

пресекот

Конечно, францускиот Carrefour исто така може да биде алтернатива на горенаведеното. Тие имаат неколку модели на е-читачи кои можете да ги купите и двата од нивната онлајн продавница на официјалната веб-страница или да отидете во некој од најблиските центри.