Услугата е-книга Нубико ја купува шведската компанија Некстери

Официјална слика на Nextory во Шпанија

Вчера беше објавена многу популарна набавка во светот на е-книгите, што беше официјализирана на почетокот на месецот и што ќе го промени пејзажот на паушални стапки за е-книгите, како што ги знаеме.

Шпанската услуга за е-книги, Нубиќ, која припаѓа на Телефоника и тие работеа со Групо Планета за да ја понудат услугата, е продаден на шведската компанија „Некстори“, услуга на е-книги и аудио-книги кои преку оваа набавка ќе стигнат до Шпанија.

Оваа набавка нема да влијае на корисниците на Нубико бидејќи услугата ќе продолжи и каталогот со е-книги ќе продолжи да се одржува оттогаш Мовистар и Групо Планета продолжува да одржува договори со Nextory да ги шири насловите на Планет.

Така, Некстој планира трајно да слета во Шпанија пред крајот на годината и со него каталог од скоро 600.000 наслови, вклучувајќи електронски книги и аудио-книги.

Куповната цена е непозната, но ако ја посетиме официјалната веб-страница на Некстери, тоа го гледаме шведската компанија доби инвестиција од 2020 милиони евра на крајот на 165 година да се прошири низ цела Европа. Оттогаш видовме дека „Некстори“ достигна уште две земји (Норвешка и Холандија) и дека има и други земји како Франција или Италија каде сè уште не се, што ме тера да мислам дека откупната цена не била толку висока како што може да се очекува., иако договорите со Групо Планета ќе ја направат набавната цена привлечна поради правата што Групо Планета ќе ги задржи и ќе продолжи да се занимава со Некстери во иднина.

Нубико и Некстери, што нудат овие две услуги во моментов?

Шпанскиот пазар на е-книги е многу мал и точно е дека досега, единствената компанија досега што инкорпорираше аудио книги е Амазон, но се чини дека пред крајот на годината ова ќе се промени.

Нубико е услуга за е-книги преку стриминг или паушални книги што е родено во Шпанија со години и благодарение на договорите со Мовистар и други компании успеа да стигне до многу домови во Шпанија. Корисниците на Movistar имаа намалување на цената или уште неколку дена проба, а корисниците кои не се Movistar имаа пократок пробен период.

Нубико има каталог со повеќе од 60.000 наслови покрај повеќе од 80 шпански списанија кои се дигитализирани и дистрибуирани од оваа услуга. Цената на Нубико е 8,99 евра месечно и ако плаќате месеци однапред, цената се намалува додека не заштедите 18 евра годишно.

Иако е вистина дека немаме новости дека Нубико има огромен успех како и другите стриминг услуги, како што е Нетфликс, не беше познато дека станува збор за загуба или дека тоа ќе им донесе загуби на Мовистар и Групо Планета.

Името на Нубико ќе биде заменето со Некстори пред крајот на годината

Следното, идното име на Нубико, е паушална услуга која, покрај е-книги, има и аудио-книги, се користи преку апликација за паметен телефон и нуди три цени кои содржат одредени карактеристики. Каталогот Nextory содржи повеќе од 600.000 наслови кои се дистрибуираат помеѓу е-книги и аудио-книги или аудио-книги. Во текот на овие први месеци на лансирање, Некстори ќе го зголеми каталогот Нубико на 300.000 наслови.

Така, највисоката стапка што треба да ја смени, е скоро 20 евра месечно и би ни понудила репродукција на каталогот онолку пати колку што сакавме, до четири профили во рамките на сметката и истовремено користење на платформата од оние четири профили.

Пониска цена, околу 16 евра, би значела неограничен пристап до каталогот и неколку профили, но може да има само еден профил со користење на платформата, односно двајца корисници да не можат да читаат истовремено. И, конечно, третата цена, најниската, би била скоро 13 евра и би била за еден профил и би имала 30 часа месечно за репродукција на каталогот. Ова е веројатно повеќе од доволно за една личност, но ако сакаме да дадеме пристап до семејство, се чини дека последната опција, првата, е најприфатлива.

Земајќи го предвид сето ова, разликите помеѓу Нубико и Некстери се очигледни, па затоа гласините и гласините за иднината на Нубико се отворени уште засега, единственото нешто што е потврдено од компаниите е дека Nextory ќе биде последното име на услугата и дека Групо Планета и Мовистар ќе продолжат да имаат договори со шведската компанија.

Јас разбирам дека разликата помеѓу сегашниот Nubico и Nextory ќе исчезне во корист на Nubico и дека ќе имаме придобивки од Nextory, односно услуга за семејства и каталог на аудио-тетратки за цена слична или еднаква на сегашната цена на Нубико, но мора да кажеме дека во моментот ништо не е пријавено официјално (освен кажаното) за промените во услугите, од друга страна логично и нормално.

Во секој случај, ова купување постепено го прави Nextory се шири во Европа и се соочува со Kindle Unlimited, една од најкористените и најпопуларните паушални стапки во светот на е-книгите.

повеќе информации.- Официјална изјава


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.