Тагус eReader

El eReader Tagus е модел на La Casa del Libro. Еден од најпопуларните модели меѓу Шпанците поврзан со оваа голема книжарница. Меѓутоа, ако не сакате да зависите од оваа продавница, треба да знаете и други алтернативи што ви ги прикажуваме и споредете со Тагус за да можете да ги отфрлите сите ваши сомнежи ако сè уште се прашувате која да ја купите.

Препорачани модели на Tagus eReader

Меѓутоа, Casa del Libro има неколку модели на својот Tagus, моментално има модели како:

Тагус Астро

астро тагус

El eReader Тагус Астро од La Casa del Libro е лесен, тенок и компактен читач, но во себе крие прилично пристојни спецификации:

 • 6-инчен e-Ink Carta XCG екран
 • Дизајн на капакот на објективот за дополнителна сила
 • 212 dpi резолуција
 • 1.2 Ghz Quad-core ARM процесор
 • 1 GB RAM меморија
 • 8 GB внатрешна флеш меморија
 • Li-Ion батерија од 1500 mAh способна да трае со недели
 • WiFi 5 и Bluetooth 5.0 конекција за слушање аудио книги во MP3 и WAV формат
 • Оперативен систем Android 4.4
 • Големина 153х107х63мм
 • Тежина од 138 грама

Што се однесува до цената на читачот на е-книги на La Casa del Libro, мора да имаме цена блиску до 160 €. Затоа, алтернативите што ќе ги прикажеме подолу ќе бидат приближно околу таа цена.

Тагус Гаја ЕКО

тагус гаја ехо

Tagus Gaiga ECO eReader е уште еден од најудобните и најлесните модели од La Casa del Libro. Има се што би очекувале од модерен читач, вклучително и компатибилност со Smart Case со копчиња за вртење страница. Покрај тоа, ги има следните технички карактеристики:

 • 6-инчен E-Ink Carta екран со резолуција 1024×758 px и 212 dpi
 • QuadCore ARM процесор на 1.2 Ghz
 • 512 MB RAM меморија
 • 8 GB внатрешна меморија + microSD за проширување на капацитетот
 • Прилагодливо предно светло
 • Оперативен систем Android 4.4
 • Димензии 155х113х8.7мм
 • Тежина 158 грама.
 • Еко-одржливи, антибактериски и самочистечки материјали.

El цената во овој случај е 107,99 €. Сепак, постои PLUS варијанта која чини малку повеќе, но и ги подобрува карактеристиките на оваа друга верзија на Tagus Gaia ECO. Поточно, во случајот со Tagus Gaiga ECO Plus имаме:

 • 6-инчен E-Ink Carta екран со 1024×758 px резолуција и 212 dpi со подобрен контраст
 • QuadCore ARM процесор на 1.2 Ghz
 • 512 MB RAM меморија
 • 8 GB внатрешна меморија + microSD за проширување на капацитетот
 • Прилагодливо предно светло
 • Подолго траење на батеријата од основната ECO верзија, со капацитет од 2500 mAh
 • Оперативен систем Android 4.4
 • Димензии 160х115х8мм
 • Тежина 168 грама.
 • Еко-одржливи, антибактериски и самочистечки материјали.

Најдобри алтернативи за Тагус

Ако го барате најдобри алтернативи за Тагус, ги препорачуваме овие модели кои можат да се натпреваруваат и по квалитет, функции, но и по бројот на достапни книги:

Кобо е-читачи

Канадската фирма Кобо, во сопственост на Ракутен, е една од најдобрите алтернативи на Тагус од Ла Каса дел Либро бидејќи ја надминува по карактеристики и има уште поголема продавница за книги, како што е продавницата Кобо:

Поттикне

Од друга страна, уште еден од титаните во светот на еЧитачите е Амазон поттикне. Исто така, има карактеристики слични на Кобо, конкурентна цена и најголемата книжарница, со повеќе од 1.5 милиони наслови:

PocketBook eReader

Друга одлична алтернатива за нејзиниот квалитет и придобивки е Џепна книга. Овие производи се исто така преполни со функции, најнова технологија и PocketBook Store:

Карактеристики на Тагус на Ла Каса дел Либро

Слика на новата Тагус Гаја Еко Плус во амбиент во џунгла

За да се споредите со алтернативите што ги предложивме во претходниот дел, треба да знаете и некои од нив извонредни технички карактеристики од Тагус:

Насловна леќа

La Насловна леќа тоа е еден вид заштитна фолија за да се направи Tagus заштитен од удари и гребнатини. На овој начин, нема да биде толку деликатен како другите модели на eReader кои немаат никаков тип на заштита.

е-мастило писмо

La e-Ink, или електронско мастило, е широко користена варијанта за еЧитачите, бидејќи нуди искуство слично на читањето на хартија. Овој тип на екрани за е-хартија трошат и многу помалку батерија, така што ќе помогне да се подобри автономијата.

Од друга страна, неговата работа е едноставна, со мали бели (позитивно наелектризирани) и црни (негативно наелектризирани) честички заробени во микрокапсули и потопени во проѕирна течност. На овој начин, со примена на полнења, пигментите може да се контролираат за да го прикажат текстот или сликата што е потребна. Исто така, откако ќе го прикажат екранот, нема да трошат повеќе енергија додека не треба да се освежи, што е огромна заштеда на енергија.

Сепак, екраните на Тагус се од варијантата Буква, која е многу специфична технологија e-Ink која првпат беше претставена во 2013 година и е доста популарна кај денешните е-читачи. Оваа варијанта има резолуција од 768×1024 px, со големина од 6″ и густина на пиксели од 212 ppi.

WiFi

Се разбира, Tagus на La Casa del Libro има Поврзување WiFi за да можете да се поврзете со онлајн продавницата за книги и на тој начин да ги купите и да ги преземете сите наслови што ви се потребни без да мора да ги префрлите прво на вашиот компјутер, а потоа преку кабел до вашиот Tagus.

Андроид

Таа се заснова на Андроид оперативен систем во својата верзија 4.4. Можеби изгледа како малку застарена верзија, бидејќи мобилните уреди веќе имаат верзии како Android 11 или 12. Сепак, не треба да се грижите, бидејќи оваа верзија е повеќе од доволна за она што му треба на овој Tagus eReader, иако е во ред. точно е дека оваа верзија повеќе не е поддржана.

Bluetooth 5.0

Од друга страна, можете исто така да видите дека Тагус Астро има безжична BT конекција. Благодарение на ова, можете да ги поврзете вашите слушалки или безжични звучници за да уживате во аудио книгите што овој модел може да ги репродуцира, за да не морате да читате и да уживате во литературата додека вршите други задачи.

екоактивни

Друга извонредна карактеристика на Tagus е тоа што е дизајн екоактивни, нешто важно денес. Со други зборови, дизајнирани за зелени потрошувачи кои сакаат овие технологии да бидат што е можно поодржливи и да ја почитуваат животната средина. На пример, користење на рециклирани материјали, елиминирање на одредени токсини, енергетски поефикасни итн.

Киндл наспроти Тагус

Ако се двоумите помеѓу Kindle или Tagus, вистината е таа препорачуваме Kindle, бидејќи ќе имате технички супериорен производ, а исто така и книжарница со многу повеќе книги и категории достапни. Покрај тоа, ги имате и сите предности што ги нуди Амазон, како што е неговата услуга Kindle Unlimited за читање без ограничувања во рамките на оваа услуга за претплата или облакот на Амазон за складирање на сите ваши книги таму.

Во случајот со Тагус, La Casa del Libro нема толку многу достапни наслови како во случајот со продавницата на Амазон, бидејќи има околу 700.000 наслови во споредба со 1.500.000, а нема ниту услуги како Kindle. Она што можете да го направите е да го спарите вашиот Tagus со a сметка за dropbox дека треба да ги прикачите вашите наслови.

Вистина е дека Тагус од Ла Каса дел Либро Нема реклами или други прекини кои ве одвлекуваат од она што навистина ви треба. Но, во случајот со Kindle има и верзии кои за малку повеќе пари може да се ослободите од рекламите, дури и малку поскапи верзии кои вклучуваат и Kindle Unlimited.

И, конечно, не смееме да заборавиме дека ако имате наслови на книги купени на Kindle, со комерцијални формати како AZW3 или AZW, сопствениците на Амазон, нема да бидат компатибилни со вашиот Tagus. Ова исто така може да биде големо ограничување.

Кој го прави Тагус?

Тагус Гаја Еко + со најважните поенти за неговите нови карактеристики

Домот на книгата нема фабрика за електронски производи. Затоа, им треба надворешна компанија која ќе ги произведува за нив. И тоа падна од раката на Шпанска фирма bq, кој како што знаете исчезна.

Компанијата bq беше таа што ги испорача и Tagus и Inves eReaders на El Corte Ingles. За возврат, ниту овој бренд директно не ги произведуваше овие уреди, тие ги донесоа од Кина и ги преименуваа и го прилагодија интерфејсот за овие клиенти.

Кои формати ги чита Тагусот?

eReader Tagus од La Casa del Libro се малку ограничени во однос на компатибилноста на форматот, бидејќи дозволуваат е-книгите да се читаат само во формати EPUB или PDF. Додека аудио книгите што ги поддржува може да се прикачат и во MP3 и во WAV формати.

Другите е-читачи, како што можете да видите на оваа страница, поддржуваат многу други формати, така што ќе ви дадат повеќе можности за компатибилност без да морате да користите Калибар за конвертирање од еден формат во друг.

Како да префрлите книги на eBook Tagus?

до преземете е-книги или аудио книги од La Casa Del Libro до вашиот Tagus, чекорите што треба да ги следите се:

 1. Првата работа е да имате корисничка сметка на веб-страницата casadellibro.com.
 2. Втората работа ќе биде да го вклучите вашиот Tagus и да притиснете Start.
 3. Поврзете се на WiFi и поврзете го вашиот Tagus со корисничкото име и лозинката на casadellibro.com.
 4. Сега ќе можете да ја синхронизирате библиотеката.
 5. Сите наслови што ќе ги купите ќе бидат зачувани во вашиот профил на Tagus и ќе бидат подготвени за пристап за читање.

Каде да купите Тагус?

тагус за читање

И на крај, ако сакате купи тагус од La Casa del Libro, опциите се малку ограничени, а тоа е дека ќе го најдете достапно само во:

Англискиот суд

El Corte Inglés исто така ги вклучува и Tagus eReaders меѓу своите електронски производи. Затоа, тоа е алтернативна продавница каде што можете да ги најдете овие уреди Casa del Libro. Во овој шпански ланец можете да го нарачате преку неговата официјална веб-страница или да отидете во некој од неговите продажни центри за да го купите лично.

Куќата за книги

Се разбира, La Casa del Libro исто така ви овозможува да купите сопствен eReader, и од неговата веб-страница за да може да се испрати до вашиот дом или ако одите во која било продавница од овој синџир книжарници. Покрај тоа, оттаму тие исто така можат да ве посоветуваат доколку имате какви било прашања.