Споредба на чистачот

Ако имате сомнежи за тоа која е-книга да се купи, во овој водич ви нудиме се што треба да знаете за да го направите правилното купување. На овој начин, ќе знаете како да го изберете eReader кој најмногу одговара на вашите потреби, како и да знаете како да разликувате кои се најдобри.

Познатиот читачи или електронски книги, како што многу луѓе ги нарекуваат е-книги, се уреди дизајнирани за читање. Тие не носат игри, ниту пак се инсталирани апликации како на таблет. Овде сè размислува да ужива во читањето. Значи, ако сте lубител на книги, вашиот читач на е-книги сигурно ќе стане вашиот неразделен пријател.

Ако размислувате да купите е-книга за себе или да ја подарите, оваа споредба и описите и советите што ќе ви ги дадеме сигурно ќе ви помогнат да донесете одлука.

Најдобрите е-читачи

Како ви кажав дали барате чистач тука ги имате најдобрите опции што ќе ги најдете. Овие се најдобрите читачи во моментот на пазарот. Првата, најдобрата, референца во секторот и со најдобра вредност за парите е Kindle PaperWhite на Amazon:

Kindle Paper White

Кралот на читачите на е-читачи. Можеме да кажеме дека денес е најкористено. Тоа е класичен читач на допир од 6.8 од 300 dpi со многу голема автономија и со осветлен екран што ќе ни овозможи да читаме ноќе. Прашањето за осветлувањето е важно, бидејќи The Paperwhite постигнува висококвалитетно еднообразно осветлување. Има интегриран Wi-Fi, и 8-16 GB меморија која иако не може да се прошири, е повеќе од доволна. Покрај тоа, Амазон ни го нуди својот неограничен облак за датотеки купени во неговата продавница. Доаѓа и со IPX8 заштита, така што може да се потопи во вода без оштетување.

Paperwhite беше наследник на основниот Kindle и иако има два модели кои првично се супериорни во однос на Amazon, Voyage и Oasis, „нивната цена не го оправдува нивното купување“. Kindle Paperwhite има најдобра вредност за парите на пазарот на читачи што се сметаат за врвни. Без разлика дали е за лична употреба или за подарок, тоа е модел со кој знаеме дека нема да успееме.

Главниот недостаток на кој Kindle наоѓа мана е што не читаат датотеки во .epub формат, за кој велиме дека е стандард на пазарот, туку само читаат свој формат. Во моментот на вистината тоа не е проблем бидејќи има програми кои секојдневно ги користиме како калибар што ги конвертира и автоматски ги испраќа до читачот.

Кобо Клара 2Е

Се смета за големиот конкурент на Kindle Paperwhite. Има екран од 6 инчи, тип e-Ink Carta. Не само што може да чита повеќе формати од Kindle, туку има и квалитет и технологија споредливи со Amazon. Покрај тоа, има висока резолуција, ComfortLight Pro технологија за намалување на сината светлина и генерирање на поголема визуелна удобност, екранот има антирефлективен третман, ја прилагодува осветленоста, има WiFi технологија, водоотпорен е и има простор за складирање од 16 GB.

Боја на мастило за џебна книга

PocketBook InkPad Color е уште еден од оние читачи на е-книги што ќе ве изненади. Има 7.8-инчен екран од типот e-Ink Kaleido. Станува збор за панел на допир, со прилагодливо предно осветлување, WiFi и Bluetooth технологија за безжично поврзување за безжични слушалки, бидејќи може да репродуцира аудио книги, како и 16 GB меморија.

Со овие податоци можеби изгледа слично на останатите модели овде, но има голема предност и тоа е тоа екранот е во боја. Начин да уживате во содржината на илустрираните книги во боја, или вашите омилени стрипови.

Kindle (основно)

Долго време беше најдобар. Новиот Kindle сега стана главен во репертоарот на модели на Amazon. Тоа е поедноставен и поевтин читач. Со екран од 6 инчиГо направија тактилен со отстранување на физичките копчиња, но нема интегрирано светло.

Неговата резолуција е 300dpi, со панел од типот e-Ink. Покрај тоа, тој е лесен и компактен, и има повеќе простор за складирање од неговите претходници, со до 16 GB. Да речеме дека игра во пониска лига, иако е многу добар. Ако барате евтин е-читач, ова е една од вашите одлични опции.

Пакет Кобо Елипса

Предводник на компанијата Кобо. Несомнено еден од најмоќните и најбогатите читачи на е-книги таму. Оваа Kobo Elipsa вклучува екран E-Ink Carta со висока резолуција со 10.3-инчен панел на допир против отсјај. Ако тоа ви се чини малку, треба да ја додадете и функцијата за прилагодување на осветленоста, нејзината внатрешна меморија од 32 GB или вклучената SleepCover.

Но, најимпресивното е што ова Кобо може директно да се натпреварува со Kindle Scribe, бидејќи исто така вклучува молив Kobo Stylus за да може да правите белешки во вашите е-книги, за да можете да пишувате како да сте во вистинска книга за да ги земете вашите белешки на маргините, да цртате итн.

Кобо Вага 2

Уште еден од најистакнатите уреди на пазарот е Kobo Libra 2. Оваа канадска компанија која припаѓа на Rakuten разви многу комплетен eReader, со 7-инчен e-Ink Carta екран на допир против отсјај. Вклучува и прилагодливо предно светло во осветленост и топлина, со намалување на сината боја.

Неговата внатрешна меморија е 32 GB за складирање на илјадници наслови, водоотпорна е и има WiFi и Bluetooth конекција за да можете да ги поврзете и вашите безжични слушалки и уживајте во аудио книгите. Така, вие не само што можете да читате, туку и да слушате и да бидете воодушевени од најдобрите раскажани приказни.

Поттикне писар

Тој е еден од најскапите Kindle модели, но и еден од најнапредните. Има Екран со електронско мастило од 10.2" 300 dpi. Овој модел, исто така, доаѓа опремен со мемориски капацитети помеѓу 16 GB и 64 GB за избор. Вистински ѕвер кој чува уште повеќе тајни.

И овој eReader не само што ви овозможува да читате, туку и пишувајте благодарение на екранот на допир и пенкалото. Можете да изберете помеѓу основниот молив и врвниот молив. На овој начин, можете да ги додавате вашите белешки во вашите еКниги или да пишувате што ви треба како да го правите на хартија.

Киандл оаза

Es супер високата класа на е-читачи од 7 инчи. Како и неговите братучеди, има екран на допир, осветлен, итн, итн. Новитетите кај овој уред се тоа што е уште потенок и полесен, има асиметричен ергономски дизајн и со физички копчиња за вртење на страници дека вистината е дека на оние од нас кои сме навикнати на нив многу им недостигаат кога ги нема.

Можете да го изберете и со конфигурација од 8 GB внатрешна меморија и WiFi, или во неговата верзија со 32 GB со WiFi, а има дури и можност од 32 GB со поврзување со брзина на пренос на мобилни податоци за да можете да бидете поврзани каде и да одите, како мобилни уреди.

Осветлувањето е подобрено со додавање на 60% повеќе LED диоди, што значително ја подобрува униформноста.. Има систем за двојно полнење, уредот и футролата се полнат истовремено, така што кога ќе се испразни, куќиштето обезбедува напојување на уредот за читање и можеме да го користиме со месеци без повторно да го полниме.

Ако барате подостапни читачи, погледнете ја нашата статија со најевтините читачи на е-книги, каде што ќе најдете достапни брендови и модели со голема вредност за парите

Врвни брендови на eReader

Можеби сепак сакате повеќе да го истражувате пазарот и тоа е има многу брендови и многу моделиПремногу за покривање на едно место. Ќе ти дадам неколку примери.

Ако зборуваме за брендови и иако има многу и многу непознати, овде во Шпанија треба да ги земеме предвид Kindle од Amazon, Kobo, NooK, Tagus од Casa del Libro, Papyre од Grammata меѓу другите.

Избравме некои од најпродаваните и модели препорачани за нивните перформанси и квалитет:

Поттикне

Амазон има еден од најпродаваните и најпознатите е-читачи. Тоа е за Kindle, уред со сите достигнувања Што можете да очекувате од овие читатели, добар квалитет, добра автономија и, најдобро од сè, најголемата библиотека со книги да ги имате сите наслови што ви се потребни на дофат на раката, како и Audible за аудио книги.

Со Kindle eReader уживањето во читањето е вашата единствена грижа. Дури и ако го изгубите читачот на е-книги или тој се расипе, не мора да се грижите за книгите што сте ги купиле. Сите тие автоматски ќе се складираат во облакот на услугата Amazon. Исто така, ако сте незаситен читател, сигурно ќе ве интересира да се претплатите на услугата Kindle Unlimited.

Кобо

Rakuten го купи канадскиот бренд Kobo, еден од најголемите ривали на Kindle и, според тоа, најдобрата алтернатива ако има нешто што не ви се допаѓа кај Kindle. Ете зошто Не е изненадувачки што Кобо е уште еден од најпродаваните и сакан од корисниците.

Покрај квалитетот на овие е-читачи, мора да ги истакнеме и нивните карактеристики, карактеристики и цена слични на оние на натпреварот. И ако тоа ви изгледа малку, мора да ја истакнеме и огромната библиотека со наслови од сите категории и за сите вкусови благодарение на продавницата Kobo.

Џепна книга

Од друга страна е PocketBook, уште еден од најпрепорачливите и најсигурни брендови што можете да купите. Има одличен сооднос квалитет/цена, поддршка за добар формат, сите технологии и функции што можете да ги замислите и повеќе, како што се апликации за слушање аудио книги во MP3 и M4B, текст-во-говор за претворање од текст во говор, интегрирани речници на повеќе јазици, способност за пишување и многу повеќе.

Покрај тоа, услугата ќе ја имате и во Cloud PocketBook Cloud да ги имате вашите книги секогаш безбедно складирани, покрај тоа што ќе имате пристап до локалните јавни библиотеки преку OPDS и Adobe DRM. И сето тоа на многу лесен за употреба начин.

Оникс Букс

Конечно, уште еден од најдобрите брендови што можете да ги најдете, заедно со трите претходни, т.е кинеската кутија на компанијата Onyx International Inc. Она што можете да го очекувате од овие е-читачи е уред кој има добра вредност за парите, со најнова технологија и добар опсег на функции.

Од друга страна, не смееме да заборавиме дека оваа фирма веќе има големо искуство во секторот eReader и дека е меѓу најдобрите кога станува збор за читачи на е-книги со Оперативен систем на Android. И кога станува збор за модели со голем екран, оваа фирма произведува некои кои одат до 13 инчи.

Што да разгледате кога купувате чистач

Водич за купување бришачи

Читател на е-книги, и покрај тоа што е технолошки напреден производ, има помалку карактеристики за гледање од другите уреди како што се паметни телефони или таблети.

Екран

Од екранот ја гледаме големината. Стандардните ереади се 6″, иако има некои 7″, 10″, итн. но тие се исклучоци. Исто така ќе треба да видиме дали е тактилен, дали има осветлување (зборуваме за осветлување, светло, екраните на еридерот се електронско мастило ако ти кажат за позадинско осветлување не е звучник или ако е, екранот е TFT во стил на таблет и ги заморуваат очите при читање)

Екранот на eBook Reader е најважната работа при изборот на еден или друг модел. и да се знае како да го изберете најсоодветен екран за вас е да ги погледнете следните спецификации на екранот:

Тип на екран

Во принцип, не би препорачал eReader со LCD LED екран од повеќе причини, една од нив е поради неговата поголема потрошувачка, а друга е затоа што премногу заморува за очите при долго читање. Затоа, доколку сакате искуство слично на читањето на хартија, тогаш најдобро е да изберете едно Е-мастило или електронски екран со мастило. Во рамките на овој тип на екран, треба да ги разликувате различните технологии што постојат, бидејќи многу производители ги прикажуваат овие во описите и многу корисници навистина не знаат што е тоа. Овие технологии се:

 • визплекс: беше претставен во 2007 година и беше првата генерација на е-Ink дисплеи создадени од членовите на MIT кои ја основаа компанијата E Ink Corp.
 • Перл: Три години подоцна ќе пристигне оваа друга технологија користена во многу познати е-читачи од таа година.
 • Mobius: малку подоцна ќе се појават и овие екрани, чија разлика беше во тоа што на екранот имаа слој од проѕирна и флексибилна пластика за подобро да се спротивстават на ударите.
 • Тритон: Првпат се појави во 2010 година, а потоа Triton II ќе се појави во 2013 година. Тоа е тип на дисплеј со електронски мастило во боја, со 16 нијанси на сиво и 4096 бои.
 • Писмо: Ја имате и верзијата Carta од 2013 година и подобрената верзија на Carta HD. Првиот има резолуција од 768×1024 px, со големина од 6 инчи и густина на пиксели од 212 ppi. Во случајот на Carta HD, тој достигнува резолуција од 1080 × 1440 px и 300 ppi, одржувајќи ги истите 6 инчи. Овој формат е многу популарен, користен од најдобрите модели на тековни е-читачи.
 • Калеидо- Тоа е прилично помлада технологија, која првпат се појави во 2019 година за да ги подобри приказите во боја со додавање филтер за боја. Има и верзија Kaleido Plus која се појави во 2021 година и која го подобри својот претходник во острината. Kaleido 3 пристигна неодамна, и нуди значително подобрување во опсегот на бои, со 30% поголема заситеност на боите од претходната генерација, 16 нивоа на сива скала и 4096 бои.
 • Галерија 3: конечно, во 2023 година ќе почнат да пристигнуваат некои е-читачи базирани на оваа технологија за прикажување на е-мастило во боја базирана на ACeP (Advanced Color ePaper). Благодарение на него, времето на одговор на овие панели е подобрено, со можност за префрлање помеѓу црно и бело за само 350 ms, додека боите можат да се префрлаат помеѓу 500 и 1500 ms. Дополнително, тие доаѓаат со предно светло ComfortGaze кое го намалува количеството на сина светлина што влијае на сонот и на здравјето на вашите очи.

допир наспроти редовно

Сони еридер со гестови

Екраните можат да бидат конвенционални или на допир. Многу од тековните модели на eReader веќе доаѓаат со екран на допир, така што интеракцијата со него е полесна, без потреба од користење botones како што некои таблети се користеа во минатото. Сепак, некои сега користат и копчиња за брзи дејства како што е вртење страница, што исто така може да помогне.

Некои модели на е-читачи кои имаат екран на допир кој исто така дозволи употреба на електронски пенкала како Kobo Stylus, или Kindle Scribe, за да може да внесете текст. На пример, да правите свои белешки во книгите што ги читате, да пишувате свои приказни итн.

Големина

El големина на екранот тоа е исто така уште еден критичен фактор при изборот на вашиот eReader или eBook reader. Можеме да разликуваме две основни групи:

 • Екрани помеѓу 6-8": тие можат да бидат совршени е-читачи за да ги носите со себе каде и да одите, како на пример читање додека патувате итн. И тоа е тоа што тие се компактни и лесни, покрај фактот што нивните батерии имаат тенденција да траат подолго бидејќи имаат помал екран за полнење.
 • Големи екрани: тие можат да одат од 10 инчи до дури 13-инчни екрани. Овие други читачи на еКниги ја имаат предноста што можат да ја видат содржината во поголема големина, како и што се погодни за луѓе со проблеми со видот. Сепак, со оглед на тоа што се поголеми и потешки, можеби нема да бидат толку совршени за носење од едно место до друго, а нивната батерија исто така ќе се троши побрзо.

Резолуција / dpi

Заедно со големината на екранот, треба да погледнете и два други основни фактори за да го обезбедите квалитет и острина од нашиот екран. И овие фактори се:

 • Резолуција: Важно е да има поголема резолуција за да може квалитетот да биде соодветен, уште повеќе кога се работи за уред кој се гледа внимателно и уште поважен на големи екрани, каде што резолуцијата треба да биде уште поголема отколку кај оние на малите големина.
 • Густина на пиксели: Може да се мери во пиксели по инч или dpi и се однесува на бројот на пиксели во секој инч од екранот. Колку е повисоко, толку поостри ќе биде. И ова зависи од големината и резолуцијата на екранот. Во принцип, треба да ги земете предвид е-читачите со најмалку 300 dpi.

Боја

Друг фактор што треба да се земе предвид при изборот на екранот е ако претпочитате црно-бело (сиви тонови) или ако сакате да ја гледате содржината во боја. Во принцип, не е потребна боја за читање на повеќето книги. Од друга страна, ако се работи за илустрирани книги или стрипови, можеби вреди да се има екран во боја за да се види целата таа содржина со нејзиниот оригинален тон. Сепак, имајте на ум дека екраните во боја обично трошат малку повеќе од црно-белите.

Платформа и екосистем

карактеристики kobo ereader

Без сомнение дека нашиот eReader припаѓа на силна заедница каде ги решаваат нашите сомнежи и проблеми и дека има одличен каталог за да ви помогне.

Ако сакате подетални информации или прашајте ни какви било прашања, внесете ја нашата водич за читање и читање е-книги

компатибилност со аудио книги

Следниот фактор што треба да се земе предвид е дали вашиот eReader треба да биде компатибилен само со е-книги или е-книги, или ако сакате да биде компатибилен со аудио книги или аудио книги. Аудио книгите ви овозможуваат да ги слушате вашите омилени книги додека правите други активности, како на пример за време на вашите вежби, додека патувате во автомобил без одвлекување внимание, додека готвите итн. Покрај тоа, може да биде идеална функција за оние кои имаат проблеми со видот.

Процесор и RAM меморија

Од друга страна, исто така е важно да изберете е-читач со моќен хардвер, да ги нуди очекуваните перформанси и без проблеми со флуидноста при извршувањето на апликациите. За да изберете добар уред, треба да имате најмалку 4 ARM процесорски јадра и RAM меморија од најмалку 2 GB. Ова може да биде доволно за повеќето случаи.

Система operativo

Многу едноставни е-читачи обично доаѓаат со поедноставен неслободен софтвер, други вклучуваат Linux како база, додека најактуелните обично доаѓаат со оперативен систем Андроид или врз основа на него. Оперативниот систем е важен бидејќи бројот на функции, апликации што можете да ги извршите и корисничкото искуство во голема мера ќе зависат од него. Исто така, ако и eReader вклучува OTA ажурирања, многу подобро, бидејќи на овој начин ќе бидете во тек со безбедносните закрпи и корекција на можните грешки.

складирање

Сони еридер

Складирањето е исто така важно. Електронските читачи често содржат а внатрешна флеш меморија со различни големини. Треба да знаете дека, приближно, во уред со 8 GB во просек можете да складирате околу 6000 наслови, додека во уред со 32 GB таа сума се движи до приближно 24000 наслови. Сепак, ова во голема мера ќе зависи од големината на книгата, форматот, а исто така и од тоа дали се работи за е-книга или аудио книга во MP3 или M4B формат што обично зафаќа нешто повеќе.

Запомнете дека многу од овие е-читачи имаат услуга за облак за да можат да ги складираат книгите таму и на тој начин да не го заситуваат достапниот простор и да ги преземаат само насловите што сакате да ги читате да се преземаат офлајн. Покрај тоа, постојат некои модели на читачи на еКниги кои исто така имаат слот за microSD мемориски картички, па ќе ви овозможат да го зголемите капацитетот доколку е потребно.

Поврзување (WiFi, Bluetooth)

Недостасуваа некои постари модели на еКниги Поврзување WiFi, така што можете само да пренесувате книги низ кабелот, поврзувајќи го со вашиот компјутер и преземајќи ја книгата од соодветната библиотека. Наместо тоа, тие сега вклучуваат WiFi за да можете безжично да се поврзете на Интернет и на тој начин да имате можност да преземате директно од вашиот уред, па дури и да ги прикачувате вашите книги на облакот.

Од друга страна, оние што се компатибилни со аудио книги, исто така, обично вклучуваат Поврзување преку Bluetooth, бидејќи на овој начин можете да поврзете безжични звучници или слушалки за да можете да ги слушате овие аудио книги без потреба од поврзување со кабел. На тој начин ќе бидете слободни да правите други активности, се додека одржувате растојание од околу 10 метри со вашиот eReader.

Иако тоа е многу ретко, може да најдете повремен модел со LTE конекција да има мобилни податоци за да се поврзат каде и да ви треба преку технологии како што се 4G или 5G благодарение на SIM картичка од давател на услуги.

Автономија

е-книга со екран во боја

Како што добро знаете, овие читачи на е-книги имаат Li-Ion батерии за да ја снабдуваат потребната енергија за да работат. Овие батерии не се бесконечни, тие имаат ограничен капацитет измерен во mAh. Колку е поголем бројот, толку е поголема автономијата. Некои тековни е-читачи можеби имаат Автономии од неколку недели без потреба од полнење.

Финиш, тежина и големина

Дизајнот, квалитетот на завршните работи и материјалите, како и на тежина и големина исто така треба да ги земете во предвид. Од една страна, отпорот ќе зависи од тоа, како и мобилноста доколку планирате лесно да ја носите еКнигата од едно место на друго. Дополнително, ако сакате да изберете е-читач за деца, би било позитивно да се земе предвид и дека компактната големина и малата тежина ќе им овозможат да го држат подолго без да се уморат. Не заборавајте и на ергономијата, која ќе ви овозможи да уживате во читањето на најудобниот можен начин...

Треба да се истакне уште нешто, а тоа е тоа што некои модели го имаат водоотпорен. Многумина имаат сертификат за заштита IPX8, што значи дека eReader може да се потопи под вода без страв од оштетување.

библиотека

кобо фунта

Многу од денешните е-читачи дозволуваат поминете ги книгите што ви се потребни во мноштво формати од вашиот компјутер преку USB-кабел. Сепак, важно е при изборот на продавница со што е можно повеќе наслови за да не сакате одредена која не е достапна. За тоа, најдобро е да ги користите Amazon Kindle и Audible, двете најобемни платформи за е-книги и аудио книги. Сепак, продавницата Kobo има и голем репертоар на наслови.

Илуминација

eReaders не само што го имаат позадинското осветлување на самиот екран, кое може да се прилагоди во многу случаи. Исто така имаат дополнителни извори на светлина, како што може да бидат и предните LED диоди кои исто така ќе ви овозможат да го изберете нивото на осветлување на екранот за да можете правилно да читате во секое светлосно сценарио, од темнината на ентериерот до просторите со висок интензитет на светлина како на отворено.

Отпорен на вода

поттикне водоотпорен

Доаѓаат и некои е-читачи заштитени и сертифицирани со IPX8, што е вид на заштита што ги штити од вода. Со други зборови, ова се водоотпорни модели кои можете да ги користите додека се релаксирате во када или додека уживате во базенот.

Кога зборуваме за заштита од степен IPX8, таа не само што штити од прскање, туку и штити од потопување заврши. Односно, ќе можете да го потопите вашиот eReader под вода без да навлезе вода и да предизвика дефект во уредот. Значи тие се целосно водоотпорни.

Поддржани формати

Не заборавајте да го анализирате поддржани формати на секој Читач на еКниги. Колку повеќе формати поддржува, толку повеќе датотеки може да чита или репродуцира, за да може да сметате на побогата содржина. На пример, некои многу популарни формати се:

 • Документи DOC и DOCX
 • TXT текст
 • Слики JPEG, PNG, BMP, GIF
 • HTML веб-содржини
 • е-книги EPUB, EPUB2, EPUB3, RTF, MOBI, PDF
 • Стрипови CBZ и CBR.

Речник

Некои модели на eReader исто така имаат вградени речници, што е многу позитивно ако сакате да го барате значењето на зборот без да мора да се поврзете на Интернет. Од друга страна, другите модели исто така дозволуваат читање или слушање на неколку јазици и вклучуваат речници за неколку јазици, што е исто така важна помош доколку имате какви било прашања.

цена

Конечно, треба да се запрашате Колку пари имате да инвестирате во вашиот читач на е-книги. На овој начин, можете да ги отфрлите сите модели кои се надвор од вашите барања. Дополнително, треба да изберете дека можете да најдете евтини модели од 70 евра во некои случаи, до 350 евра во други, па тие се прилагодуваат на различни џебови.

Таблет наспроти eReader: што е подобро?

Многу корисници го имаат доволно е да се сомневате дали навистина вреди да купите eReader или со вашиот таблет. Овде ги разјаснуваме сомнежите дали сте еден од овие корисници:

eReader: предности и недостатоци

запали со светлина

Меѓу предностите Имаме:

 • Мала тежина и компактна големина: Овие уреди обично имаат многу мала тежина, дури и под 200 грама во некои случаи, како и доста компактни големини.
 • Поголема автономија: оние на e-Ink можат да имаат автономија многу повисоки од кој било таблет, дури и да издржат еден месец со само едно полнење.
 • екран со е-мастило: нуди помалку замор на очите и искуство слично на читањето на хартија.
 • водоотпорен: многу од нив се водоотпорни, па можете да ги носите додека уживате во релаксирачка бања, на плажа или во вашиот базен.
 • цена: е-читачите се генерално поевтини од таблетите.

на недостатоци пред таблетот се:

 • Ограничени карактеристики: во eReader, генерално, нема да можете да користите мноштво апликации, да играте игри или да комуницирате.
 • црно-бел екран: Ако е B/W e-Ink екран, нема да уживате во боја.

Таблет: предности и недостатоци

Јаболко Молив

Јаболко Молив

Предностите на таблетот наспроти eReader се:

 • Богати функции: Благодарение на оперативните системи како iPadOS или Android, можете да имате огромна библиотека со апликации за да правите речиси сè, нешто што не е можно во повеќето читачи на еКниги.

Како недостатоци:

 • цена: Таблетите се поскапи од е-читачите воопшто.
 • Автономија: автономијата е поограничена, бидејќи повеќето таблети обично немаат повеќе од 24 часа батерија.
 • Екран: Ќе доживеете поголем замор на очите ако читате преку екраните што не се e-Ink.

Препорака

По проценката на сите опции на пазарот Денес нашата препорака како најдобар уред, односно најбалансиран уред од висока класа е Kindle Paperwhite. Тоа ќе ви даде многу, многу добро корисничко искуство како читател по соодветна цена и со доверба дека Амазон стои зад вас во случај да има проблем. Сигурно за сето ова тој е КРАЛОТ

Како гледате? Постојат широк спектар на читатели на пазарот и многу фактори што треба да се земат предвид. Ако имате какви било прашања, оставете коментар и ние ќе се обидеме да ви помогнеме.

Заклучок

компаративни читачи

Ако веќе имате таблет, можете за многу малку повеќе купи е-читач, што ќе ви овозможи без сомнение да уживате во читањето со поголема удобност. Таблетот можеби е добар за повремено читање, но не ако сте редовен читател.