Sony се враќа во светот на eReader со Sony DPT-CP1

Sony DPT-CP1

Компанијата Сони не го напушта светот на еРедер, иако е точно дека тие времиња заостануваат многу кога еРедатерите што ги создадоа беа поврзани со онлајн книжарница. Во последните часови, Sony претстави нов eReader со голем екран, кој е наречен Sony DPT-CP1.

Овој eReader е повеќе сличен на таканаречените дигитални тетратки отколку обичен eReader, сепак, тој нуди многу елементи на eReader за кои повеќе од еден корисник ќе ги цени позитивно.Sony DPT-CP1 има 10,3-инчен екран со резолуција од 1404 × 1872 пиксели, вкупно, 272 ppi. Екранот не е од Е-мастило, туку од компанијата Нетроникс. Овој уред, за разлика од другите eReaders нема процесор Freescale туку четири-јадрен процесор Marvell IAP 140 со 16 GB внатрешна меморија. Овој SoC не се наоѓа во многу уреди, но Sony гарантира дека може да понуди иста месечна автономија како и другите уреди, но исто така, користејќи Bluetooth, NFC и Wifi. Да, овој Sony DPT-CP1 има поврзување со NFC што ви овозможува да го поврзете eReader со други додатоци, како што се звучници, слушалки, па дури и да издавате плаќања преку лаптопот.

Екранот ќе биде компатибилен со пенкало или дигитално пенкало што доаѓа заедно со уредот, за да можеме да бележиме или да подвлечеме читања и зачувајте го на уредот.

Sony DPT-CP1

Sony DPT-CP1 е уред кој ќе пристигне во Јапонија во текот на месец јуни по цена од 650 долари, околу 525 евра на берзата. Висока цена за eReader, но можеби и една од најниските цени на пазарот за дигитални тетратки, па дури и да се натпреварува со некои таблети од висока класа.

Sony ја создаде DPT серијата за деловни средини, па оттука овие уреди се фокусираат на игла, а не на понуда на интернет библиотека. Оттука, цената е интересна и исто така претставува подобрување во однос на нејзината претходна верзија, која беше поскапа, со помала резолуција и можности. Сè уште не ги знаеме единиците што ќе се продаваат на овој Sony DPT-CP1, но нешто ми кажува дека ќе има малку Што мислиш? Што мислите за овој нов eReader? Зошто би купиле ваков уред?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јави dijo

  Едно нешто ... зошто ако одам директно на Todoereaders.com, сè уште не го гледам овој напис? Морав да влезам преку врската на Твитер. Не ми е првпат тоа да ми се случи. Не сфаќам.

  Што се однесува до читачот, ова е да се каже дека сметам дека е многу интересно за одредена ниша. На пример, за студенти или луѓе кои сакаат да читаат .pdfs во попренослив уред од 13,3. Мислам дека во овие 10,3 ″ овој тип на датотеки исто така треба да биде пристоен. Лично, отсекогаш мислев дека бојата ќе биде многу важна за овој вид екран, но почнувам да губам надеж дека еден ден ќе видам рефлектирачки екран во боја и повеќе, бидејќи гласините сугерираат дека Ликвависта е пред затворање. Клиринк замина… една од овие години.

  Две забелешки за овој уред за читање, едната е дека како и неговиот постар брат ќе важи само за .pdf, ми се чини големо назадување. Од друга страна, овој чистач тежи само 240 грама. Ми се чини автентично минато, скоро чудо, толку мала тежина во уред со повеќе од 10.

  Лично, читачот со 10,3 што најмногу ме привлекува е белешката за книгата Оникс ... лошо што нема светло или читач на SD. Ако ги имав ќе размислував многу за твојата набавка.

  Се прашувам дали Амазон и Кобо имаат во предвид читач од оваа големина ...

 2.   Начо Морато dijo

  Здраво Јави.

  Поминавме една сезона покажувајќи ги статиите на / блогот наместо на почетната страница. Затоа не ги видовте, иако тие постојано се појавуваа на фидот и на социјалните мрежи. Сега тој се врати како и обично.

  Ние го тестираме проектот. 🙂

  честитки

 3.   Бележник и читач dijo

  Ме интересира голем ereader, не ме интересира ако нема слотови за микро сд експанзија, или барем USB портата да е OTG, односно да може да управува со секундарна меморија што се отстранува, не знам дали може да потврди дали овој уред поддржува поврзување на USB мемории преку USB порта и е во состојба да управува со датотеките. Друг сериозен недостаток според мое мислење е дека батеријата не е лесно заменлива од корисникот, доведува до програмирана застареност и немање сигурност дали уредот е навистина без напојување, нема да потрошам многу помалку пари за кои се бара овие комплети без овие карактеристики. Да се ​​има можност да ги имам, ми се чини неприфатливо што се откажуваат од нив.

  1.    Јави dijo

   Бележник и читач колку што знам нема читач со ваква USB порта. Повторувам: колку што знам.
   Да, знам дека има читачи на голем екран со читачи на картички од микросд. На пример, Оникс ја објави книгата 9,7 Note Note Note S со 16 gb + sd читач до 32 GB. Секако, тој сè уште не стигнал на пазарот (ниту се знае кога, иако оваа година сигурно) или цената.
   Тогаш го имате Onyx Boox Max на екранот со 13,3. Има 16 gb + sd до 32. Бидете внимателни, овој модел е оној од минатата година. Овогодинешниот модел има 32 GB меморија, но нема читач на картички. Го имате во Амазон https://www.amazon.es/dp/0285175270?hvdev=c&hvnetw=g&hvqmt=&linkCode=ll1&tag=readers0-21&linkId=e15f36231b089456bfb6f08d07b3a658&language=es_ES&ref_=as_li_ss_tl и во некоја друга продавница.
   Мислам дека има уште еден модел на читач на 10-инчен екран или повеќе со SD читач ... но не многу повеќе, тоа е вистината.

 4.   Патрокло58 dijo

  Исто така, timeиркав од време на време, без да забележам нови предмети; ви благодариме што уште еднаш ве направивте видливи.
  Во врска со Сони, мило ми е што се враќа на овој пазар, имав двајца читатели на овој бренд, PRS-505 и PRS-T3, обајцата наоѓаат, во тоа време, одлични квалитетни уреди што ми даваа часови одлично читање .
  Дури и да е така, оваа опрема што ни ја покажавте, се сомневам дека станува збор за нешто друго, очигледно насочено кон друг сегмент од пазарот: Бележник кој управува и со PDF.