Кобо е-читачи

El Кобо е-читачи Таа стана една од најдобрите опции што можете да ги најдете. Овие електронски читачи на книги се позиционираа меѓу најдобрите со оглед на нивниот квалитет и технологија. Затоа, треба да знаете кои се препорачаните модели што можете да ги купите и сите нивни технички карактеристики.

Најдобри модели на Kobo eReader

Помеѓу Најдобри модели на Kobo eReader што го имате на располагање го имате следново:

Кобо модели: разлики

Постојат неколку Модели на Kobo eReader, секој со специфични карактеристики и ориентиран на тип на корисник. За да знаете кој е најсоодветен за вас, прво треба да ги знаете овие модели:

Кобо нија

Моделот Kobo Nia е компактен производ, идеален да одат на патување или за деца, бидејќи има 6-инчен e-Ink антирефлективен екран. Овој е-читач може да собере до 6000 е-книги благодарение на складирањето од 8 GB. Многу е лесен за употреба, има долготрајна автономија (неколку недели) и технологија за грижа за вашата благосостојба, како што е ComfortLight рачно прилагодливи.

Kobo Clear 2

Друг Kobo eReader е Clara 2. Тоа е нов уред еколошки и со големи подобрувања во однос на својот претходник. Овој модел е направен од рециклирана пластика и извлечен од океаните. Се разбира, има екран со висока дефиниција e-Ink Carta 1200 и екран од 6 инчи, темно режим и ComfortLight PRO. Ќе можете да уживате во широката библиотека на е-книги и аудио книги (има Bluetooth) кои можете да ги носите со себе каде што сакате и е водоотпорна.

Кобо Вага 2

Libra 2 е уште една нова генерација на Kobo eReader. Дизајниран е за најсложените, со простор од 32 GB за да не оставите ниту една е-книга или аудио книга зад себе.

Покрај тоа, вклучува доста практични функции за прилагодување, ергономски дизајн за олеснување на вашето читање, со долго траење на батеријата, копчиња за лесно вртење на страницата со една рака и достапни во неколку бои.

Кобо Мудрец

eReader Kobo Sage е исто така уште еден од извонредните модели на оваа фирма. Тоа е еден од најнапредните и најелегантни модели на брендот. Има екран со висока дефиниција e-Ink Carta 1200, екран од 8 инчи, анти-отсјај и поддршка за аудио книги со технологија Bluetooth за поврзување на вашите слушалки или безжични звучници.

Искуството што го нуди благодарение на неговите додатоци (SleepCover и PowerCover за заштита и олеснување на користењето на вашиот уред) и капацитетот за приспособување е фантастичен, како и што нуди одличен квалитет за задоволително и извонредно читање.

Кобо Елипса

Конечно, тука е и Кобо Елипса. Можеби најнапредниот и најфлексибилен модел на марката. Тоа е е-читач со a голем екран од 10.3 инчи на кој не само што можете да читате, туку и да правите белешки во е-книги, PDF-датотеки, пишувајте свои приказни итн. И тоа е дека неговиот екран на допир и моливот Kobo Stylus му даваат на овој модел капацитет над eReader.

Доаѓа и со складирање од 32 GB, уживајте во аудио книги, Bluetooth технологија за безжично поврзување и заштитна SleepCover.

Карактеристики на некои Kobo eReaders

карактеристики kobo ereader

Кобо е-читачите се карактеризираат со тоа што имаат некои технички карактеристики многу интересно. Некои од нив се многу извонредни и тоа ќе ви овозможи да уживате во вашиот Kobo eReader каде и како сакате:

ComfortLight PRO технологија

ComfortLight PRO е карактеристика вклучена во многу модели на Kobo eReader што ви овозможува прилагодете сино светло и црвено што го емитува вашиот екран. На овој начин го олеснува читањето и ја спречува штетата што ја создава сината светлина, како на ниво на очите, така и нејзините негативни ефекти врз заспивањето. Благодарение на него, како што одминува денот, светлината постепено се менува за да не влијае на вашиот сон дури и ако читате пред спиење.

Екран на допир со е-мастило

на eInk екрани, електронско мастило, е технолошки бренд на пазарот на компанијата E Ink Corporation, основана во 1997 година. Неколку студенти на MIT ја создадоа технологијата за прикажување таму во 2004 година. Оттогаш, се повеќе и повеќе е-читачи ја вклучуваат оваа технологија.

Наменет е за реплицирајте го на екранот искуството со читање што го имате на хартија, без сјајот и непријатноста што може да ги создадат конвенционалните екрани кога долго време го фиксирате погледот. За да го направите ова, додека кај LED екраните наоѓаме поединечни пиксели кои ја прикажуваат секоја боја, тоа не се случува кај екранот e-Ink, тоа се црно-бели екрани кои имаат два формати на пигменти на милиони мали микрокапсули.

Секој микрокапсулата содржи негативно наелектризирани бели честички и позитивно наелектризирани црни честички суспендиран во проѕирна течност. Кога ќе се примени позитивно или негативно електрично поле, честичките ќе се преместат на врвот на микрокапсулата, каде што ќе бидат видливи. На овој начин, сликите и текстот може да се генерираат со контролирање на овие електрични полиња во секоја област на екранот. Ова не само што е добро за давање искуство слично на хартија, туку тие трошат помалку од LED дисплеј бидејќи трошат енергија само кога треба да го променат распоредот на екранот.

Екран без сјај

kobo ereader со екран без отсјај

Оваа технологија без сјај, како што сугерира нејзиното име, е за избегнувајте досадни рефлексии на екраните. Генерално, ова се постигнува благодарение на специјалната површинска обработка на екранот. Така, дури и кога читате во средини со многу амбиентална светлина, како на отворено, нема да страдате од отсјај или непријатност што ве спречува да уживате во читањето.

Компатибилен со Bluetooth аудио и аудиокнига

Некои модели на Kobo eReader го вклучуваат Bluetooth технологија за поврзување на надворешни аудио уреди, како што се безжичен звучник или слушалки. И ова е предност да можете да ги слушате вашите омилени аудио книги во оние моменти кога немате желба да читате или, едноставно, не можете да читате бидејќи извршувате други задачи.

IPX8 сертифициран

водоотпорен кобо

IPX8 сертификатот е гаранција што ја имаат заштитените модели водонепропустливост, за да можете да го користите вашиот Kobo eReader во базен додека уживате во капење или во када, додека се релаксирате и уживате во вашите омилени книги. Односно, тие се водоотпорни модели, па нема да треба да се грижите ако се испрска или потоне.

Долготрајна автономија

Секако, моделите Kobo eReader имаат Li-Ion батерија која им овозможува долга автономија, така што не грижете се за полнење на вашиот читач на е-книги дури и со недели. Покрај тоа, ефикасноста на неговиот хардвер и екранот e-Ink исто така придонесуваат за мала потрошувачка.

Интеграција со народните библиотеки

кобо фунта

За оние кои сакаат библиотеки, сигурно ќе сакате да знаете дека е-книгите на Kobo ви дозволуваат да позајмувате е-книги во повеќето јавни библиотеки за да ги читате на мир каде и да сакате.

Многу од овие народни библиотеки го користат Услуга OverDrive да ги каталогизира и управува со овие книги, а Кобо ја поддржува оваа услуга. На овој начин, можете да позајмувате е-книги од вашата локална библиотека, преземајќи датотека за лиценца (.acsm) што можете да ја пренесете со Adobe Digital Editions на вашиот eReader за привремено да уживате во таа книга.

Интеграција со џеб

Како што треба да знаете, апликацијата Pocket ви овозможува да зачувувате статии или приказни од веб-страници што ви се допаѓаат за да можете да ги читате подоцна. За да го направите ова, треба да ја имате инсталирана апликацијата Pocket на вашиот мобилен уред и да имате сметка. На овој начин ќе може да се синхронизира со eReader Kobo за да може да се споделуваат овие текстови.

Кобо против Киндл: Споредба

двоумете се помеѓу Кобо против Киндл, две од најдобрите, е нормално. Затоа, ги сумирам клучните точки за ваш избор во следната табела. Така можете да видите кој најдобро одговара на вашите потреби:

Амазон поттикне Кобо Виктор
Поддршка за формат на датотека
Поддржува сопственички формати .azw, а исто така и .mobi и .ePub. Поддржува голем број формати, како што се ePub, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR. Кобо
Поддршка за Overdrive Достапно само во Соединетите Американски Држави. Можете да ја користите услугата Prime Prime Reading во Шпанија. Функција OverDrive во неколку земји. Исто така, ви овозможува да користите Adobe DRM и eBiblio. Кобо
Фонтани Неколку со различни големини. Неколку со различни големини. Врзи
Аудио книги Модели од 2016 година со Bluetooth. Купувате само на Kindle или Audible. Од 2021 година со Bluetooth на некои модели. Се купува само во продавницата Кобо. Поттикне
Поддржете надворешни апликации Само Goodreads (заедница на читатели). Dropbox (онлајн складирање), Pocket (зачувување написи и веб-страници) Кобо
поддржани продавници
Продавницата Kindle and Audible. Достапни се помалку книги, со продавницата Кобо. Поттикне
Достапност на е-книги воопшто За да се префрлите на други уреди имате проблеми бидејќи е неслободен формат. Со поддршка на отворени формати, можете лесно да ги зачувате или преместувате вашите е-книги. Кобо
Дозволете пишување
Да, Kindle Scribe Да, на Кобо Елипса Врзи
цена Конкурентна Конкурентна Врзи

Дали е Кобо добар бренд?

Ракутен е компанија која го донесе брендот Кобо во Шпанија. Оваа компанија е со седиште во Канада, иако стана популарна низ целиот свет со оглед на тоа квалитетот и функционалноста на нејзините производи. Затоа, тој е доверлив бренд и еден од најголемите конкуренти на Amazon Kindle, кои доминираат на полето на е-книги и е-читачи.

Исто така, мора да знаете дека уредите од други брендови ретко не се произведуваат во неколку фабрики или ODM, така што секој модел може да има различен квалитет. Меѓутоа, во брендот Kobo и Nook сè е поинаку, бидејќи тие се едни од ретките што ги имаат сите нивни модели произведени од истата фабрика во Тајван, каде што се произведуваат и многу други познати и престижни брендови.

Колку долго трае батеријата Kobo?

Во зависност од употребата, батеријата Kobo eReader може да издржи од неколку недели до два месеци ако е целосно наполнет. Затоа, тоа е долго за да не се грижите да внимавате на полначот. Покрај тоа, со својот полнач со USB конектор, може да се полни во секое време лесно и брзо.

Кој е најдобриот формат за Кобо?

Било кој од поддржаните може да биде добра опција. Иако, генерално ePub или PDF формат, е местото каде што се наоѓаат повеќето е-книги што ќе ги најдете.

Од друга страна, ако се работи за текстови или веб-страници кои ги читате преку Pocket, тогаш ќе користите TXT или HTML. Додека, ако она што го барате е да уживате во вашите омилени стрипови, било да се тоа манга или од кој било друг тип, тогаш ќе мора да се одлучите за CBZ или CBR.

Колку чини Kobo eReader?

Општо земено, во зависност од моделот, Kobo eReaders можат чини од 100 до 200 евра, иако некои куќишта може да достигнат и 300 евра како во случајот со пакетот Kobo Elipsa. Тие се доста конкурентни цени земајќи ја предвид технологијата, функционалноста и квалитетот што го нудат.

Како да пребарувате книги на Кобо?

Наоѓањето книги на вашиот Kobo е многу едноставно. Вие само треба да ги следите овие чекори:

 1. Одете на почетниот екран на Kobo.
 2. Кликнете на иконата со лупа во горниот десен агол на екранот.
 3. Допрете го крлежот до продавницата Kobo.
 4. Потоа одете во Мои е-книги.
 5. Внесете го насловот или името на авторот на книгата што сакате да ја пребарувате.
 6. Ќе можете да видите листа на натпревари. Откако ќе го лоцирате насловот во списокот, можете да кликнете на него за да започнете со читање.

Колку книги може да се соберат на Кобо?

Ова ќе зависи од капацитетот за складирање на вашиот Kobo eReader и големината на е-книгите или аудио книгите што ги имате. Кај моделите со 8 GB меморија, а имајќи предвид дека складираните електронски книги се со средна големина, може да собере до 6000. Додека кај повисоките модели со 32 GB таа сума расте до 24000.

Мое мислење за Kobo eReader, дали вреди?

преглед ereader kobo

Според мене, ако планираш да купиш eReader и не ти се допаѓа Kindle, тогаш најдобрата опција на дофат на раката Може да биде Кобо. Тој е квалитетен и има широка библиотека со наслови достапна во неговата матична продавница (Kobo Store). Покрај тоа, тој прифаќа голем број формати и е многу практичен. Други точки што треба да се истакнат дека треба да се одлучите за Kobo eReader се:

 • Конкурентни цени и многу слични на оние на најголемиот ривал: Kindle.
 • компатибилност со голема број на формати со цел да избега од монополот на Амазон.
 • Дозволува читајте е-книги и слушајте аудио книги, така што е совршен 2 × 1.
 • Екран со висок квалитет и со многу добро искуство во читањето.
 • Уред ергономски за да се олесни читањето во портрет или пејзаж.
 • Физички копчиња, покрај екранот на допир, да го користите вашиот Kobo со една рака кога сте зафатени.
 • Conectividad Bluetooth за безжични аудио уреди и WiFi за да останете поврзани на интернет и да ги преземете вашите омилени книги од продавницата Kobo.
 • Некои модели поддржуваат допир за да може да фаќате белешки или да пишувате на вашиот екран на допир. Моделот Kobo Sage е компатибилен со Kobo Stylus и го вклучува Kobo Elipsa.

Каде да купите Kobo eReader

Конечно, конечно, треба да знаете Каде можете да купите Kobo eReader? по добра цена:

Амазон

Таа е една од најголемите продажни области на Интернет и има многу добра репутација. Дополнително, ќе можете да вршите сигурни плаќања и да ги имате сите гаранции за враќање или помош доколку нешто се случи за време на нарачката или по испораката. Овде можете да ги купите сите производи на Kobo eReader онлајн по добра цена.

пресекот

Carrefour е исто така уште една од големите продажни области. Овој комерцијален синџир од француско потекло ви овозможува да купите лично во кое било од неговите продажни места низ целата земја или преку неговата веб-страница за да може вашиот нов Kobo eReader да биде испратен до вашиот дом.

Медијамаркт

Друга можност за купување на Kobo eReader е во Mediamarkt. Германскиот технолошки ланец исто така ќе ви даде можност да купите лично во која било од неговите физички продавници или да ја изберете најзгодната опција, купување на вашиот Kobo eReader онлајн.