Ние го анализираме Лекту

Платформа за продажба преку Интернет за е-книги Лекту

Конечно е презентиран Лекту, новиот платформа за продажба на е-книги без ДРМ. Од почетокот ми се допадна иницијативата, мислам дека беше потребен ваков проект и се надевам дека ќе биде успешен. Обожавав да гледам уреднички одбори, чиј клиент сум и многу други, кои внимателно ги следам.

Општо земено и имајќи предвид дека тие штотуку започнаа и дека треба да поминат долг пат, впечатоците се добри. Тие го испорачуваат она што го ветија, Е-книги без DRM, прифатливи цени и многу лесна платформа за корисниците. Ништо не може да се дешифрира како да се купат, процеси и едноставен и јасен интерфејс. Во моментов скоро сите издавачи се фокусирани на Научна фантастика, фантазија и хорор како што се очекуваше, но сигурно со текот на времето ќе се диверзифицира.

Платформата

Табулаторите за книги се исто така многу убави, лесни за читање и фокусирани на понуда на релевантни информации на корисникот.

Лист со книги Лекту

Ја пропуштам можноста за гласајте ги книгите, дури и на остави коментари и исто така а филтер по цена и дека тие ни даваат можност да ги најдеме е-книгите што ги имате бесплатно на едноставен начин. Но, тоа не е ништо клучно.

Ако погледнете надесно, јазичињата се надополнети со прегледи на книгата, со корица со висок квалитет и со низа надворешни врски во кои најдов малку од сè, од официјални страници, до прегледи на блогови или табот на Гудридс. Сум видел дури и врски до други платформи и ова мислам дека нема многу да им користи.

Надворешни врски се дозволени во Лекту

Едно од изненадувањата што го направив е можноста автоматски испратете ги нашите набавки (ако е во формат моби) директно на нашиот Киндл. За ова, треба да го поврземе нашиот уред само во 2 чекори.

Ајде да одиме Моја сметка> Мои уреди и ја додадовме нашата поврзана е-пошта од Киндл на Амазон. Потоа одиме во Амазон> Управувај со мојот поттик> Поставки за личен документ додаваме @ lektu.com во Список на адреси за е-пошта овластени за испраќање лични документи

 

Испраќање на купените книги во лекту до Киндл

Многу интересна опција што издавачите треба да ја забележат

Проектот

На општо ниво, 2 работи ме засегаат:

Првиот тоа има многу малку каталог. Роден е со само 200 книги, малку гледам за иницијатива на овие карактеристики, но со текот на времето сигурно ќе се реши. 

Вториот, недостаток на вести. Дали уредничките вести или само збирките на каталозите ќе бидат објавени во Лекту? Валдемар, Претпоставувам дека тој ќе се приклучи наскоро затоа што тоа го потврдија преку Твитер, се чини дека тој нема идеја да ги поставува своите новости. Проверете го твитот од Емилио Буесо

 

 

Срамота за неговите следбеници. Ако во Лекту не видиме новости, само каталошки фонд, иако е интересен проект, може да биде доста обезочен, ќе му недостасува искрата за да биде тотален успех.

Моето мало разочарување е „Малата вмешаност“ на Гигамеш. Обемите на „Игра на тронови“ се одлични (што патем од 6 евра е само првиот, не сите ¬ ¬), но немаат повеќе книги. Претпоставувам дека е прашање на време, но очекував многу повеќе од вас при лансирањето.

Тој беше убеден дека Гигамеш ќе биде главен играч во проектот, создавајќи обем на каталози и сообраќај и служејќи како кука за помали издавачи.

Ние ќе го следиме Лекту многу внимателно. Очекувам многу подобрувања и новости.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Зета dijo

  Здраво, иако засега ги имаме на продажба само 5-те е-книги во Лекту на / Песна од мраз и оган /, нашата намера е да ги поставиме наскоро / Родени од маж и жена и други гаден приказни / од Ричард Матесон, / Првата книга на Ланхмар, Фафхрд и сивиот музер /, на Лајбер и Егзегезис, на Алехо Куерво. Како и платформата Лекту, ние имаме уште многу да направиме (и многу изненадувања). Поздрав

  - З.

  1.    Начо Морато dijo

   Одлично, ќе те чекам нетрпеливо

   Ви благодарам многу за информацијата

 2.   Ларс dijo

  Ми се допадна статијата. Ги споделувам истите впечатоци, иако не го имав видено сплетката на Валдемар. Толку лош! Со она што е кул издавачот.

  1.    Начо Морато dijo

   Па, ќе мора да почекаме. Мислам дека прашањето со каталогот ќе се реши. Останатото е многу добро и има убаво објавителите што ги следам заедно. Штета за Валдемар

 3.   Емилио Буесо dijo

  Е-книгата (по цена по која се бара и кога не е меѓународен бестселер) едвај им остава маргини на издавачите да гарантираат дека се покриваат трошоците вклучени во договорот за дела, или поради трошоците за преводот. , за оние кои се однапред за надоместок, за кои има распоредување на дистрибуција и промоција ...

  Оваа панорама предизвикува датотеката да се гледа како формат со ниска цена од скоро сите нивоа на индустријата. Во моментов има многу етикети кои сметаат дека е профитабилно само за салда и ликвидации.

  Затоа, не треба да се очекува дека има многу новини присутни на дигиталниот пазар. Реалноста денес е дека скоро сите големи издавачи што се обложуваат на е-книга во прв степен, а не во терминот, се оние кои се обврзани со законските обврски што ги стекнуваат со главните оператори на електронска трговија.

  И, скоро никој не е подготвен да плати многу повеќе од 5 евра за датотека. Многу читатели се продадени, да, но тоа не предизвикува вртоглаво зголемување на бројот на луѓе што купуваат датотеки, во многу сегменти се чини дека трендот оди обратно.

  И, ќе ми кажете како можете да платите, или по три месеци или однапред, трошоците за наслов што има пазар од 5000 потенцијални читатели ... ако маргината оставена од одреден формат не ги покрива трошоците за лансирање . Лесно е.

  1.    Начо Морато dijo

   Здраво Емилио,

   јасно е дека за да сториме се што бараме од читателите, сметките треба да се изгаснат. Ако нема деловна активност, никој нема да направи потег.

   Ми се чини дека првото потопување на е-книгата во Шпанија започна на погрешно стапало, со книги со многу низок квалитет, DRM и иста цена како физичка книга и ми се чини дека ова создаде многу неподготвеност кај читателите и заврши во сегашната ситуација.

   ДРМ е неподнослив и безвреден, го казнува само купувачот, затоа што кој сака да хакне го отстранува за една минута. Така што тие навистина не поправаат ништо.

   И која е цената што треба да ја има е-книгата? Или подобро, колку чини цената на е-книгата од која можете да ја поставите цената? Тешко прашање. Но, јасно е дека има многу процеси на создавање книги што ќе бидат споделени во физички формат и во е-книга.

   Кај малите издавачи гледам дека е полесно да се дојде до изведба. Во големите компании, се надевам дека ќе ги прегледаат процесите и ќе најдат начин да заработат пари и да ни понудат повеќе квалитет и пониски цени.

   Се чини дека ограничувањето на отпорот е околу 5 €, но за почеток би било добро приближно 10 €, она што не го гледам јасно е е-книги од 15 € и 20 €.

   честитки