Тагус Да Винчи, вистински премиум читач од Casa del Libro

Тагус да Винчи

Пред неколку недели, уште во октомври, запознавме нов уред од Тагус и Каза дел Либро. Овој eReader се нарекува Тагус Ирис, од кои зборувавме за него многу одамна. Сепак, се чини дека Ла Каза дел Либро имаше уште едно изненадување да ни го покаже.

Во овој случај, се повикува новото изненадување Тагус да Винчи веќе чекаат идни модели, ова новиот eReader е највисокиот модел на познатата шпанска книжарница. Тагус Да Винчи е со нас подолго време, но дури неодамна беше официјално претставен во онлајн продавницата Casa Del Libro.

Овој нов модел нема голем екран, но екран со висока резолуција, придружен со осветлување и панел на допир што ќе ни овозможи да ја свртиме страницата со прстите. Новиот Тагус Да Винчи е опремен со 1,2 Ghz процесор Freescale со 512 Mb рам и 8 GB внатрешна меморија што може да се прошири со помош на микрос картичка.

Екранот има технологија Letter со големина од 6 инчи и резолуција од 1.448 x 1.072 пиксели 300 dpi. Уредот ги има следниве мерки 160 x 115 x 8 mm. Има тежина од приближно 220 гр.

Уредот има Андроид внатре, иако не знаеме точно каква верзија има. Во секој случај, поддржаните формати се многу разновидни и дури можете да репродуцирате музички датотеки што тие ќе ни овозможат да играме аудио книги без никаков проблем.

Батеријата на овој eReader има 3.000 mAh, голема количина што ќе ни овозможи да имаме голема автономија, но како и во секој eReader, тоа ќе зависи од употребата што ќе му ја дадеме на уредот. Покрај тоа, „Тагус Да Винчи“ ќе има Bluetooth-врска, сè почеста технологија меѓу eReaders. Tagus Da Vinci чини 179 евра, висока, но интересна цена за оние кои бараат нешто повеќе од името или промената на случајот. Tagus Da Vinci допрва треба да измери, но овој нов уред изгледа интересен «направени во Шпанија» Не мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуан Карлос dijo

  Здраво Хоакин. Го купив овој модел минатиот Божиќ и вистината е дека сум прилично разочаран и од читателот и од техничката служба на Тагус, која веќе не е страшна, но не постои. Мојот читател има грешка што ја потврдив дека е заедничка за сите единици на моделот. При отворање на речникот на Rae од страница во книга, дефинициите се отсечени на десната маргина. НЕ ДОБИВАМ НЕКОЈ ОДГОВОР ОД ТЕХНИЧКАТА УСЛУГА. Разочарување што моделот што се смета за врвен има вакви недостатоци.

  1.    Марија dijo

   Здраво Хуан Карлос,
   Се согласувам со вас со страшната услуга по продажбата од Тагус.
   Мојот проблем беше со моделот Tagus Lux 2014. Проблемот се појави една година и малку по неговото купување.

   За среќа, го купив во претпријатие со признаена солвентност и многу се грижам за услугите по продажбата и за клиентите и ние сме во тоа, бидејќи во моментот не сум задоволен од решението што тие го предлагаат. Основањето, porq Tagus, го игнорира.

   Се разбира, од моја страна, Тагус, никогаш повеќе.

 2.   Хозе Луис dijo

  Само кажете дека имам „Тагус да Винчи“ и тоа е чисто искушение, бавно, се исклучува самиот себеси и услугата за после продажба како да не постои. И, се обидов да го ажурирам многу пати, во случај грешките да беа софтверски, но никогаш нема достапно ажурирање. Интерпункција 0000.