Kindle Paperwhite (2021) - Преглед

Најновата и подобрена верзија на еден од водечките производи на Amazon, Kindle Paperwhite, е тука. За многу љубители на електронските книги, ова е токму најатрактивниот модел во однос на неговиот сооднос квалитет/цена и оној што го фокусира најмногу вниманието кај оние корисници кои не се нови во е-читачите.

Длабоко го анализиравме обновувањето на Kindle Paperwhite за 2021 година со мали, но забележителни подобрувања во однос на претходниот модел. Длабоко анализираме дали навистина вреди да се скокне оваа нова верзија и зошто таа станува толку популарна во последните неколку недели.

Како и во други прилики, решивме да ја придружиме оваа анализа на видео на YouTube каналот на нашите колеги од Вести за гаџети каде што ќе можете да го видите целосното откачување и нашите впечатоци за уредот.

Материјали и дизајн: На ​​иста патека

На ниво на дизајн, овој Kindle Paperwhite што ни го подготви Amazon за крајот на 2021 година не е баш иновативен. Имаме класична мат пластика пред и позади, како и новите димензии, конкретно имаме панел од 6,8 инчи за кој ќе зборуваме подоцна, она што сега мора да го земеме во предвид се димензиите што ги нудиме подолу:

Kindle Paperwhite UI

 • Димензии: 174 x 125 x 8,1 мм
 • тежина: 205 грамови

Во овој дел ни остануваат умерени димензии и пријатна тежина, дебелината е доволна и кадрите го придружуваат читањето без да прават несакани допири на екранот, на овој начин Amazon продолжува добро да го прави тоа и максимално ја изразува популарната поговорка и нејзината класика: Ако нешто работи, не го допирајте. Црната пластика како и секогаш ни остава малку горчлива сензација. Немаме физички копчиња надвор од „напојувањето“ на дното, веднаш до USB-C со отсуство на симетрија што веќе не не изненадува.

Не се пронајдени производи

Мали ажурирања на екранот

Amazon ни ветува дека со подобрувањето на хардверот (процесорот што го замислуваме) што го доби новиот Paperwhite, имаме подобрување на стапките на освежување на екранот за околу 20%. Веќе длабоко знаеме дека Амазон ги има главните патенти во областа на електронското мастило, па затоа не е чудно што овие функционалности и подобрувања постепено ги достигнуваат своите производи од средна класа. Во секојдневната употреба, успеавме да ги цениме овие подобрувања, особено во начинот на кој екранот комуницира со нашите допири.

Kindle Paperwhite Light

Од своја страна, уште еден од одличните аспекти што доаѓаат во Amazon Kindle Paperwhite 2021 е фактот дека предното светло, кое има висока стапка на осветленост (чекор под Кобо, да) сега ни овозможува да ги прилагодиме нијансите на белото помеѓу топло и студено со широк спектар. Меѓутоа, при тестирањето откривме дека горните 30% од поставките се премногу топли работи многу добро и покрај тоа што нема никаков тип на програмирање или сензори за осветлување за оваа намена.

Така, имаме електронски панел со мастило 6,8 инчи (E-Ink Letter) со слој против отсјај, способен да понуди резолуција од 300 пиксели на инч со оптимизирана технологија за фонтови и 16 нијанси на сиво.

Поврзување и складирање

Додека некои компании брзо скокаат на е-книгите, овој Kindle не прима Bluetooth и продолжува со WiFi со двоен опсег, дека да, ни овозможува сега да се здобиеме со верзија со бесплатна мобилна конекција (што ја зголемува тежината) чија цена малку се зголемува на 229,99 евра, сепак, таа е околу 179,99 евра во бројни понуди.

Топла бела хартија

Истото се случува и со складирањето, додека верзијата што работи само со WiFi конекција има 8 GB меморија, која може да се прошири до 32 (на пример Kobo стандардот), верзијата со бесплатна мобилна конекција се обложува на 32 GB простор. Можности за прилагодување кои го прилагодуваат купувањето на електронската книга на потребите на крајниот корисник и кои никогаш не болат.

Имаме дека да и конечно USB-C порта На дното, стандардната врска што ја усвојуваат речиси во сите уреди не би можела да недостасува сега во Kindle Paperwhite 2021 година.

Автономија и време на полнење

Според самиот Амазон, со едно полнење, батеријата може да издржи до шест недели, земајќи ја како референца навиката за читање од половина час дневно со исклучена безжична врска и осветленоста на светлината поставена на ниво 13. Дополнително , автономија Траењето на батеријата варира во зависност од осветленоста и употребата на безжичната врска. Како општо правило, овие очекувања на Амазон се исполнети во нашите тестови, Секако, во стандардниот Kindle Paperwhite нема можност да се полни со помош на безжичен адаптер, нешто што го има верзијата Signature Edition.

Што се однесува до времето на полнење, ќе ни бидат потребни околу три часа преку адаптер за напојување од 5W (не е вклучено во пакетот). Додека го разгледувавме производот, добивме ажурирање на софтверот што воопшто не ги промени перформансите на уредот или батеријата, што е веќе доста добро.

Разлики од моделот 2018 година

Големина на екранот 6 инчи без рефлексии 6,8 инчи без рефлексии
Резолуција 300 п.п. 300 п.п.
Предно светло Предно светло (5 бели LED диоди со затемнување) Предно светло (затемнувачко од бело на топло)
Капацитет 8 или 31 GB 8 GB
microUSB USB-C
До 6 недели До 10 недели
Безжично полнење Не Не
Водоотпорен Да Да
тежина Почнувајќи од 182 грама Почнувајќи од 207 грама

Кориснички интерфејс и корисничко искуство

Имавме добро корисничко искуство, благодарение на неговата IPX8 отпорност на вода, преносливост и, пред сè, леснотијата на оперативниот систем на Amazon За удобно читање, сепак е една од најважните електронски книги што треба да се земат предвид за оние кои не бараат компликации и бараат само автономија и можност да читаат тивко без изненадувања. Аспект кој Amazon сака одвреме-навреме да го оцрни во верзијата со рекламирање и со оглед на ограничувањата кои се повеќе се нудат при неговото поврзување со апликацијата Caliber.

За возврат, имаме комплетен е-читач од среден опсег со Не се пронајдени производи (како сегашниот), така што тие брзо ги надминуваат еквивалентните модели од други компании кои претставуваат непобедлива цена. Затоа Kindle Paperwhite е засадена како една од најдобрите опции во својата вредност за парите.

Поттикне хартиена бела 2021
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
109,99 a 229,99
 • 80%

 • Поттикне хартиена бела 2021
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Екран
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 85%
 • складирање
  Уредник: 75%
 • Траење на батеријата
  Уредник: 80%
 • Илуминација
  Уредник: 80%
 • Поддржани формати
  Уредник: 80%
 • Conectividad
  Уредник: 70%
 • цена
  Уредник: 90%
 • Употребливост
  Уредник: 90%
 • Екосистем
  Уредник: 90%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Класичен и убав кориснички интерфејс
 • USB-C и топло светло се тука
 • Непобедлива цена

Contras

 • Еден чекор понапред во дизајнот
 • Без Bluetooth (аудиокниги)
 • 8 GB дел
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.