Si ta bëni shfletuesin tonë të Kindle që të shkojë më shpejt (dhe pse mos ta bëni)

Imazhi i një flakë të vjetër me shfletuesin e saj të vjetër në internet

Kohët e fundit është botuar në një faqe shumë të rëndësishme në botën e lexuesve një udhëzues mbi javascript dhe lexuesit tanë.

Ideja e këtij tutoriali është të çaktivizoni javascript në lexues në mënyrë që si funksionon shfletuesi në internet i lexuesit shkojnë më shpejt dhe më të butë. Por jo gjithçka është aq e bukur apo aq e lehtë sa tingëllon.

Duke çaktivizuar javascript në lexuesin tonë, ju e bëni atë vetëm në shfletuesin e internetit dhe për këtë arsye, librat elektronikë do të vazhdojnë të kenë dhe përdorin këtë gjuhë programimi. Pra, nëse dikush ka dalë me idenë për ta parë atë në mënyrë që t'i bëjë e-librat e shkarkuar në mënyrë të paligjshme më të sigurt, duhet të them jo, nuk mundeni.

Ne gjithashtu duhet të themi se për momentin, kjo udhëzuesi punon vetëm me lexuesit e Kindle. Dhe nëse funksionon në më shumë modele, do të ishte me eReaders, kurrë me tableta. Nëse përpiqeni ta bëni atë në një Fire ose Kindle Fire, pasi është një model i vjetër, rezultati mund të jetë katastrofik.

Pse flisni për heqjen e javascript në Kindle tim?

Shfletuesi që Kindle ka lindur nga një projekt eksperimental që u krye në 2009, më shumë se 12 vjet më parë dhe që atëherë nuk është azhurnuar ose përmirësuar, kështu që përveç se është një mjet i pasigurt për operacione të caktuara, nuk punon mirë me faqet e internetit më moderne, të cilat mbështeten shumë te javascript.

Javascript bën përdoruesi mund të ndërveprojë me uebin në një mënyrë më të lehtë Por me koston e performancës së pajisjes, shumë thonë se është më mirë të çaktivizoni javascript të shfletuesit wev të Kindle.

Pro dhe kundër të heqjes së javascript në shfletuesin e internetit

Nëse kemi një uebfaqe lajmesh ose informuese, duke hequr javascript bëjmë vetëm ngarkesën e informacionit, kështu që ngarkesa është më e shpejtë. Cfare ka me shume të gjitha funksionet e tjera të pajisjes do të funksionojnë më mirë pasi që procesori i lexuesit ka më pak operacione për të llogaritur. Në tabletat Kindle ky hile do të ishte gjithashtu i dobishëm, ne përdorim çdo pajisje me një shfletues uebi që e lejon atë, por gjithashtu do të humbnim funksionalitetin në këto pajisje.

Pikat negative në lidhje me çaktivizimin e javascript në lexuesin tonë janë në trendet aktuale të internetit. Unë e shpjegoj. Ndërsa është e vërtetë që 40% e të gjitha faqeve të internetit janë bërë me WordPress dhe heqja e Javascript nuk do të ndikonte në marrjen e informacionit, pjesa tjetër e faqeve të internetit nuk e përdorin atë dhe tendenca brenda faqet e internetit informuese janë përdorimi i faqeve statike që janë ndërtuar kryesisht dhe përdorin javascript, kështu që paaftësia e interpretimit të kësaj gjuhe do të bënte që këto faqe të mos funksiononin mirë dhe të mos ishin në gjendje të merrnin këtë informacion.

Si ta bëni shfletuesin ereader të funksionojë më shpejt?

Siç kemi thënë gjatë këtij artikulli, hile për të që shfletuesi i internetit punon më shpejt është duke çaktivizuar javascript. Për ta bërë këtë ne hapim shfletuesin e internetit të Kindle tonë dhe shkojmë në ikonën e cilësimeve të shfletuesit të uebit e cila arrihet përmes butonit me tre pikat. Në konfigurim shkojmë te opsioni për të "çaktivizuar javascript" dhe e lëmë të kontrolluar. Tani ai shfletuesi i internetit do të funksionojë më shpejt, siç e kemi përmendur. Për ta riaktivizuar duhet të përsërisim hapat e mëparshëm dhe ta shënojmë si të aktivizuar. Më në fund të themi se kjo nuk vlen për të gjithë pajisjen dhe javascript në ebooks dhe do të vazhdojë të punojë, me pikat e mira dhe të këqija.

3 Alternativa për këtë mashtrim po aq të mirë

Për fat të mirë ka më shumë alternativa për këtë hile që do të na lejojë të lexojmë faqet tona në një mënyrë më të shpejtë, më të sigurt dhe pa humbur funksionalitetet.

E para nga këto alternativa është përdorni një shërbim të lexuar më vonë, ndoshta është opsioni më i mirë pasi përveç përmirësimit të leximit në Kindle tonë, ne mund ta zbatojmë atë në çdo lexues tjetër, të ndryshojmë leximet midis pajisjeve ose t'i rikuperojmë ato në çdo kohë siç e kemi lexuar në fillim pa u shqetësuar nëse janë hequr ose ndryshuar.

Për përdoruesit e Kindle kemi mundësinë e SendtoKindle dhe për përdoruesit e pajisjeve të tjera ne kemi mundësinë e xhep. Të dy janë shumë të mirë dhe jo vetëm na lejoni të lexojmë faqet e internetit në lexuesin tonë sikur të ishin një ebook por ne gjithashtu mund të përdorim fjalorin, nënvizojmë ose ndryshojmë ngjyrën.

Alternativa e dytë për të çaktivizuar javascript është përdorimi i AMP, një teknologji Google që kanë shumë faqe në internet dhe që bëj që përdoruesit të kenë një version minimal, të shpejtë dhe funksional të uebit. Në shumë raste, ky version merret duke vendosur / AMP në fund. Për shembull, në Todo eReaders ju keni një version duke vizituar https://todoereaders.com/amp. Fatkeqësisht jo të gjitha faqet e internetit e përdorin këtë teknologji por është shumë interesante dhe një alternativë e mirë.

Alternativa e tretë është më e vjetra, por po aq funksionale. Do të ishte të shkarkonit lajmet ose burimet nga faqja e internetit përmes kalibër dhe dërgojeni atë si ebook te lexuesi ynë. Ky funksion i Kalibrit është shumë i vjetër por punon shumë mirë dhe i vetmi ndryshim në lidhje me ato të mëparshmet është se na lejon të kemi një kontroll të madh të leximeve, më shumë sesa me metodat e mëparshme.

Mendimi personal

Për arsye të ndryshme personale, në të kaluarën, në një të kaluar kur po dërgoja faqe me Flash, hasa në përdorimin e çaktivizimit të javascript. Shtë e vërtetë që një shfletues i tillë si Kindle apo edhe shfletuesi i internetit i Kobo ose PocketBook janë shfletuesit bazë dhe se duke çaktivizuar javascript ata fitojnë burime dhe më pak kod që ngarkojnë, por është gjithashtu e vërtetë që është i pranishëm në të gjithë faqet në internet dhe që secili zhvillues e përdor atë si të dojë, ose për të fshehur gjërat, për të treguar të tjerëve, për të dërguar të dhëna, etj ... dhe që çaktivizimi i javascript për të lexuar dy faqe në internet mund të jetë shumë i mirë, por nëse harrojmë ta aktivizojmë , mund të kemi një problem serioz kur lundroni. Kështu që personalisht Jam i prirur të përdor alternativa si Pocket, Sendtokindle ose Caliber përpara se të çaktivizoj javascript cfare mendoni ju E keni provuar tashmë? cfare mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.