Σύγκριση: Sony PRS-T1 Vs Sony PRS-T2

Sony PRS-T2 χρώματα

Πριν από λίγες εβδομάδες, η Sony κυκλοφόρησε το τι είναι δεύτερη έκδοση του επιτυχημένου e-reader του και την οποία έχει ονομάσει PRS-T2 σε μια συνέχεια του ονόματος που δημιούργησε ήδη για την πρώτη έκδοση της συσκευής του και η οποία σημείωσε εντυπωσιακή επιτυχία στις πωλήσεις και πέτυχε επίσης υψηλό βαθμό ικανοποίησης όλων όσων αποφάσισαν να την αγοράσουν. Σήμερα αγοράσαμε το νέο PRS-T2 με τον προκάτοχό του, το PRS-T1 αυτό είναι ακόμα διαθέσιμο στην αγορά και ότι με την πρώτη ματιά φαίνεται να είναι ακριβώς το ίδιο με το νέο μοντέλο, αν και με χαμηλότερη τιμή και που μερικές φορές μπερδεύει τους αγοραστές, γιατί όχι, δεν είναι οι ίδιοι όσον αφορά την απόδοση.

Ανάμεσα στις ομοιότητες μπορούμε να βρούμε το ίδιο ηλεκτρονικό σύστημα μελανιού (E-Ink Pearl), την ίδια ποσότητα εσωτερικής μνήμης και την ικανότητα ανάγνωσης αρκετών διαφορετικών μορφών e-book. Οι μετρήσεις είναι πολύ παρόμοιες και το βάρος είναι 167 γραμμάρια σε σύγκριση με τα 168 του προηγούμενου μοντέλου, σχεδόν ανεπαίσθητο, εκτός αν τα βάλουμε σε κλίμακα.

Μαύρο μοντέλο Sony PRS-T1

Η κύρια οπτική διαφορά που θα βρούμε μεταξύ του PRS-T1 και του PRS-T2 είναι ο σχεδιασμός τους, ο οποίος έχει αλλάξει ελαφρώς, ειδικά στην περιοχή των κουμπιών όπου θα βρούμε μια αλλαγή στο στυλ τους. Μόλις ξεκινήσαμε να χρησιμοποιούμε το νέο e-reader της Sony βρίσκουμε τα ακόλουθα νέα:

  • Η ταχύτητα της συσκευής έχει βελτιωθεί και σε αυτό το νέο PRS-T2 η στροφή της σελίδας, η μεγέθυνση ή η μετακίνηση μεταξύ των μενού θα είναι κάπως ταχύτερη από ότι στο προηγούμενο μοντέλο, το PRS-T1
  • Ενσωμάτωση με τη δημοφιλή εφαρμογή Evernote και αυτό θα μας επιτρέψει, για παράδειγμα, να αποθηκεύσουμε ένα άρθρο στην εν λόγω εφαρμογή και να το έχουμε διαθέσιμο για ανάγνωση στο Sony PRS-T2 μας. Με τον ίδιο τρόπο, εάν γράψουμε μια σημείωση στον e-reader μας, θα την διαθέσουμε στον λογαριασμό μας Evernote
  • Δυνατότητα κοινοποίησης στο Facebook διαφορετικών αποσπασμάτων αυτού που διαβάζουμε εκείνη τη στιγμή
Μαύρο μοντέλο Sony PRS-T2

Ίσως το μόνο πράγμα που μπορούμε να χάσουμε σε αυτόν τον νέο ηλεκτρονικό αναγνώστη Sony είναι το απουσία του MP3 player που είχαμε διαθέσιμο στην έκδοση PRS-T1 και αυτό έχει εξαφανιστεί στο PRS-T2 σύμφωνα με τις πηγές της Sony για να αποφευχθεί η υπερβολική κατανάλωση μπαταρίας.
Με ή χωρίς συσκευή αναπαραγωγής MP3, ο νέος ηλεκτρονικός αναγνώστης Sony έχει βελτιωθεί πολύ από την άποψη της απόδοσης και είναι αναμφίβολα μία από τις καλύτερες συσκευές στην αγορά και με πολύ παραπάνω από λογική τιμή.
Περισσότερες πληροφορίες – Sony PRS-T1 eReader, κριτικές και εντυπώσεις
Πηγή - sony.co.uk

Αφήστε το σχόλιό σας

Η διεύθυνση email σας δεν θα δημοσιευθεί. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

*

*

  1. Υπεύθυνος για τα δεδομένα: Miguel Ángel Gatón
  2. Σκοπός των δεδομένων: Έλεγχος SPAM, διαχείριση σχολίων.
  3. Νομιμοποίηση: Η συγκατάθεσή σας
  4. Κοινοποίηση των δεδομένων: Τα δεδομένα δεν θα κοινοποιούνται σε τρίτους, εκτός από νομική υποχρέωση.
  5. Αποθήκευση δεδομένων: Βάση δεδομένων που φιλοξενείται από τα δίκτυα Occentus (ΕΕ)
  6. Δικαιώματα: Ανά πάσα στιγμή μπορείτε να περιορίσετε, να ανακτήσετε και να διαγράψετε τις πληροφορίες σας.

  1.   Luis dijo

    Η μητέρα μου έχει το ροζ Sony PRS-T1 και είναι πολύ χαρούμενη. Δεν ήταν σε θέση να δοκιμάσει το νέο μοντέλο, αλλά προς το παρόν το παλιό λειτουργεί σαν γοητεία.

    Πολύ καλό άρθρο!

    1.    Βιλαμάνδος dijo

      Αυτό το μοντέλο είναι όμορφο και το κάλυμμα στο ίδιο χρώμα είναι όμορφο.

      Οι διαφορές από το πρώτο μοντέλο στο δεύτερο είναι αισθητές, αλλά η πρώτη από τις συσκευές εξακολουθεί να είναι μια πολύ, πολύ καλή συσκευή.

      Ένα χαιρετισμό !!

  2.   Ιβάν dijo

    Έχω το sony prs t-1 και το μόνο που λείπει είναι ένα λεξικό es-es. Διαφορετικά είναι σχεδόν τέλειο.

  3.   alex dijo

    Σκεφτόμαστε να δώσουμε το Sony PRS-T2 στη πεθερά μου, την είδε με έναν φίλο και ήταν αρκετά πεπεισμένη.

    Ωστόσο, μεταξύ αυτού και του Kindle δεν είμαι σίγουρος ποιο είναι πιο χρήσιμο, εκτός από την τιμή για τα οφέλη και τη χρήση, σε περίπτωση που θα είχε όλη την απόδοση.

    Αν αυτό είναι καλύτερο από το kindle αλλά είναι απλώς συμπιεσμένο για ανάγνωση και περίοδο, δεν ξέρω αν η διαφορά στην τιμή έχει νόημα.

    Οποιαδήποτε γνώμη για να μου δώσει ένα καλώδιο;
    Thx!

  4.   DaVinci dijo

    παρακαλώ κάποιος να κάνει οθόνες 8 ή 9 ιντσών στο eink, έξι είναι γελοίο δεν αφήνετε τα μάτια σας με το tft και το αφήνετε αναγκάζοντάς το με τη μικρή εκτύπωση και τα σταθερά satos γραμμής καθώς αναβοσβήνει είναι γελοίο

    1.    Ειρήνη Μπεναβίδης dijo

      Κάποιος τα κάνει. Σε αυτό το ίδιο blog έχετε άρθρα σχετικά με το 92 ″ Onyx Boox M9,7 ή το Tagus Magno, του ίδιου μέτρου (για να δώσετε μερικά παραδείγματα).

      Όμως, έχετε και άλλες επιλογές (μερικές από τις οποίες έχει διακοπεί αλλά είναι προσβάσιμη από δεύτερο χέρι): Kindle DX, το PocketBook Pro… Είναι θέμα αναζήτησης.

  5.   Nacho dijo

    Γεια σας, ζητώ από την άγνοιά μου και με απόλυτη άγνοια. Εάν έχετε την ευκαιρία να αγοράσετε και τα δύο, το T2 είναι καλύτερο από το T1; Στη δική μου περίπτωση, το mp3 είναι δευτερεύον, στο T2 μπορείτε να κάνετε root και να διαβάσετε βιβλία Kindle μαζί του; Ευχαριστώ

    1.    Η αλήθεια dijo

      http://www.todoereaders.com/rumores-tal-vez-sony-este-pensando-en-presentar-su-prs-t3.html#dsq-wrap

      Διαβάστε τα τελευταία σχόλια. Τα καλύτερα.

  6.   έλατο dijo

    Εάν το t2 είναι ταχύτερο από το t1, θα είναι όταν αρχικοποιηθεί, η στροφή της σελίδας και η πρόσβαση στο μενού είναι εξίσου γρήγορη.

    Το T2 είναι ένα παγιδευμένο σαν το στέμμα ενός πεύκου. Έπρεπε να κυκλοφορήσουν κάτι νέο και χρησιμοποίησαν το ίδιο λογισμικό, καταργώντας δυνατότητες και περιορίζοντας περαιτέρω τη σύνδεση σε διαφορετικά προγράμματα φόρτωσης, όπως το Adobe Digital Editions. Το μόνο καλό είναι ότι το πλαίσιο είναι ματ και όχι γυαλιστερό, αλλιώς χειροτερεύει.

    Δεν έχει είσοδο μουσικής ή κάρτας sd και εάν ενημερώσετε το υλικολογισμικό, η δικτατορία της Sony αποτρέπει τη ριζοβολία.

  7.   Jona dijo

    Μια ερώτηση που έχω ότι έχω χάσει το κουτί και δεν ξέρω τα χαρακτηριστικά του t1, θα μπορούσατε να μου δώσετε ότι θέλω να το πουλήσω και το χρειάζομαι αυτό το νέο, το διαμορφώνω μόνο αν σας ενδιαφέρει να μου γράψεις, ευχαριστώ

  8.   ενδιάμεσος dijo

    Έχω πρόβλημα να βάλω έναν κωδικό πρόσβασης και δεν τον θυμάμαι και δεν θα με αφήσει να έχω πρόσβαση στο μενού, προσπαθώ να το μορφοποιήσω αλλά δεν θα με αφήσει να κάνω τίποτα. Τι μπορώ να κάνω ?