eReader со интегриран Nubico

Ако барате eReader со интегриран Nubico или кој ја поддржува оваа услуга, прво треба да знаете неколку работи за оваа услуга за е-книги и за најдобрите постоечки модели денес.

Nubico сега се нарекува Nextory

следствено

Пред крајот на 2021 година, платформата Nubico ја мигрираше својата содржина и го промени своето име во Nextory. По ова ново повторно лансирање, апликацијата ќе нуди и претплатална услуга со неограничен пристап до нејзиниот каталог на електронски книги, со повеќе од 300.000 дигитални копии и растечки.

Најдобрите модели на eReader компатибилни со Nubico

Што се однесува до најдобри модели на eReader компатибилни со Nubico (сега Nextory), имаме:

Ова се алтернативи на inkBook Calypso Plus со Android, систем компатибилен со апликацијата Nextory.

Оникс BOOX Нова2

Овој Onyx BOOX Nova2 е еден од најдобрите е-читачи на Android 9.0 што можете да ги купите. Тоа е уред кој ги обединува најдоброто од Android таблетите и најдоброто од електронските читачи на книги со електронско мастило. Уред со 7.8-инчен e-Ink екран, интегрирано пенкало, 300 dpi и многу лесен за користење.

Има и моќен OctaCore процесор од 2 Ghz, 3 GB RAM, 32 GB простор за складирање и долготрајна батерија од 3150 mAh. Вклучува предно светло, WiFi, Bluetooth и USB OTG.

BOOX Nova Air2

Следниот препорачан модел е BOOX Nova Air2. Станува збор за уште еден хибрид со Android 11 и 7,8-инчен екран од типот e-Ink Carta со 300 dpi за поголема острина и квалитет. Покрај тоа, тој е опремен и со пенкало Pen Plus и USB-C кабел.

Од друга страна, има моќен ARM процесор, 3 GB RAM, 32 GB внатрешна флеш меморија, 5 GB бесплатен облак складирање, WiFi, OTG и Bluetooth конекција, како и предна светлина со неколку сите -дневни читања.и ноќе.

Facebook e-Reader P78 Pro

Другиот одличен модел за Nextory е Meebook E-Reader P78 Pro, уште еден уред со Android 11 на кој можете да имате мноштво апликации. Овој модел има и екран од 7.8 инчи, тип e-Ink Carta со 300 ppi. Поддржува ракопис и цртање и вклучува светло кое се прилагодува во топлина и осветленост.

Има и моќен QuadCore процесор, 3 GB RAM, 32 GB внатрешна меморија и технологија за поврзување WiFi и Bluetooth, како и USB конектор за полнење на батеријата и податоци.

Што е Нубико?

Нубиќ

Иако прашањето сега треба да биде што е Nextory?Вистината е дека без разлика дали го нарекувате Nubico или Nextory, тоа е онлајн платформа за продажба на електронски книги, или еКниги, списанија и аудио книги. Оваа платформа, со домашна апликација, има огромен избор на наслови на располагање, со повеќе од 0.3 милиони.

Можете да најдете сè, од класични романи до хорор, преку авантури итн. Со копии од сите категории, со најновите изданија и бестселери, како и за сите возрасти. Затоа, тоа е одлична услуга која може да биде совршено надополнување на вашиот eReader.

Споредба Kindle наспроти Nextory

запали со светлина

Ако се сомневате дали е подобро за вас Amazon Kindle Unlimited наспроти NextoryЕве неколку точки што треба да ги имате на ум:

 • Kindle Unlimited има поголем репертоар на достапни наслови, со повеќе од 1.5 милиони. Наместо тоа, Nextory сега има приближно 0.3 милиони.
 • Цената на Kindle Unlimited е 9,99 евра/месечна претплата. Во случај на Nextory, претплатата зависи од избраниот план и се движи од 9,99 €/месечно до 12.99 €/месечно.
 • Nextory има и аудио книги, додека Kindle нема, за тоа треба да се претплатите на услугата Audible на Amazon, исто така по цена од 9,99 €/месечно.
 • Во Kindle Unlimited можете да најдете наслови на многу јазици.
 • Апликацијата Nextory е достапна за iOS и Android, така што можете да ја користите на вашиот iPad, а исто така и на мобилни уреди со Android, како што се некои eReaders кои се базирани на овој оперативен систем, иако Nextory високо го препорачува inkBook Calypso Plus. Наместо тоа, Kindle е достапен за повеќе системи, како што се Android, iOS, Windows, FireOS.
 • И двете не наметнуваат ограничувања.
 • И двете се лесни за употреба.

Како да се регистрирате Nextory

nubico nextory ereader

до пријавете се за Nextory Сè е многу едноставно, само треба да ги следите овие едноставни чекори:

 1. Пристапете до вашиот официјална веб-страница.
 2. Креирајте сметка следејќи ги чекорите на волшебникот.
 3. Преземете ја апликацијата на вашиот уред.
 4. Пристапете до апликацијата со ингеренциите за најавување што ги избравте во чекор 2.
 5. Сега можете да пристапите до целиот каталог на книги и да уживате во…

Колку чини Nextory?

Како што споменав претходно, Nextory има цена која варира во зависност од избраниот план:

 • Злато: Овој план е со цена од 9,99 €/месечно, ви овозможува да креирате до 4 профили во апликацијата, иако ви дозволува да користите само 1 истовремено.
 • Семејство: тоа е план со почеток од 12,99 €/месечно. Во овој случај, дозволено е и создавање до 4 профили за членовите на семејството, но можете да користите 2 до 4 истовремено.

Останатите карактеристики се идентични и кај двата типа на претплата. Покрај тоа, во секој случај ќе имате 30 дена бесплатен пробен период.

Како е каталогот Nextory

Како што претходно споменав, Nextory (поранешен Nubico) има каталог со повеќе од 300.000 примероци, а тоа се повеќе и повеќе расте. Меѓу нив ќе најдете и електронски книги и списанија, како и подкасти и аудио книги. Има за сите вкусови и возрасти, на пример, со категории како што се:

 • Криминал
 • Биографии и извештаи
 • Фикција
 • Романтичен
 • Личен развој
 • Детски книги
 • Вистински факти
 • спиење и релаксација
 • Неизвесноста
 • Не-фикција
 • Политички науки
 • фантазија и научна фантастика
 • Стрип и графички роман
 • Детски книги
 • Начин на живот и хоби
 • класика и поезија
 • лесно читање книги
 • Терор
 • Еротика

Како да го изберете најдобриот е-читач со Nextory

кутија за читање оникс

Кога изберете добар модел на eReader компатибилен со Nextory (поранешен Nubico), треба да обрнете внимание на следниве точки:

Екран

Една од најважните работи при изборот на добар eReader е екранот. Иако зборуваме за е-читачи компатибилни со Android за да можат да ја инсталираат апликацијата Nextory од Google Play, постои нешто што ги разликува овие читачи од конвенционалните таблети, а тоа е нивниот електронски екран со мастило или e-Ink (е-хартија).

Овие дисплеи нудат поудобен начин на читање, со искуство што повеќе наликува на читање на хартија, како и многу поенергетски ефикасни. Понатаму, тие се екран на допир, со различни големини во зависност од моделот. Сепак, овој тип на е-читачи компатибилни со Android обично секогаш имаат екрани поголеми од 6 инчи.

Не заборавајте дека треба да нуди и висока резолуција поголема густина на пиксели, како што се моделите со 300 ppi. На овој начин, острината и квалитетот на сликата и прикажаниот текст ќе бидат подобри, уште повеќе ако се земе предвид дека овие уреди се гледаат внимателно, бидејќи овој аспект е најзабележлив на кратки растојанија.

Компатибилност со аудио книги и БТ

Од витално значење е вашиот е-читач да биде компатибилни со аудио книги, бидејќи и Nextory го има овој тип на формат меѓу насловите во својот каталог. Во спротивно, вашиот eReader би бил делумно компатибилен со сè што нуди оваа онлајн услуга.

Дополнително, благодарение на компатибилноста со аудио книгите, можете да уживате во омилената содржина додека возите, готвите, пеглате или вежбате. Нема потреба да читате на екранот. И ако имате Bluetooth технологија, можете да поврзете безжични слушалки за да избегнете да зависите од кабли.

Процесор и RAM меморија

Имајќи предвид дека овие уреди со eReader со Nubico мора да имаат оперативен систем Android за да бидат компатибилни, треба да знаете и да изберете eReader кој има барем четири процесорски јадра или повеќе, и со најмалку 2 GB RAM така што тие нудат непречено искуство.

Система operativo

Од Nextory (Nubico) е компатибилен само со iOS и Android, eReader-от што го купувате мора да има оперативен систем Android со Google Play од каде што можете да ја преземете оваа апликација. Очигледно, опцијата iOS е исклучена во однос на електронските читачи на книги, бидејќи ги нема.

складирање

Многу од моделите eReader може да имаат простор за складирање од 32 GB, што во просек значи околу 24000 наслови на еКниги. Сепак, имајте на ум дека дел од тој простор ќе биде окупиран од оперативниот систем Андроид и од апликациите. Покрај тоа, бидејќи Nextory нуди и можност за аудио книги, овие датотеки имаат тенденција да заземаат повеќе простор од е-книгите. Значи, тоа е нешто што треба да се има на ум.

Conectividad

синхронизација на кутијата за читање

Многу е важно да имате WiFi безжична конекција. Благодарение на него, ви овозможува да се поврзете на Интернет за да ја преземете самата апликација Nubico (сега Nextory), за да можете да купувате наслови преку Интернет и да ги преземете итн.

Автономија

Најдобрите модели на електронски читачи на книги обично имаат прилично долга автономија. На пример, многу од нив може да трае неколку недели со едно полнење, а сето тоа благодарение на ефикасноста на екраните e-Ink, кои трошат енергија само кога треба да се освежат.

Финиш, тежина и големина

На кој било е-читач, вклучително и читачи со Nubico, можете исто така Важно е да се има предвид финишот, материјалите, ергономскиот дизајн, тежината и големината. Сето ова е директно поврзано со квалитетот и удобноста при читање или носење од едно место на друго. Тие мора да бидат модели со добар квалитет на градба, ергономски дизајн, компактна големина и мала тежина.

Илуминација

За да можете да читате во која било амбиентална светлина, дури и во целосна темнина, некои модели на eReader со Nubico имаат со прилагодливо предно LED светло. Со прилагодување на светлината и топлината, ќе се прилагоди на секоја состојба, нудејќи ви многу попријатно искуство.

Отпорен на вода

Некои модели на eReader имаат сертификат за Заштита од IPX8, односно водоотпорни се за да ги заштитат од вода. Овие водоотпорни модели ви овозможуваат да го потопите eReader под вода без да го оштетите. Нешто важно кога станува збор за тоа да можете да уживате во читањето додека се бањате за релаксација, во базен, на плажа или во џакузи.

цена

Што се однесува до цената, моделите eReader компатибилни со Nextory, бидејќи се модели на Android, обично чинат малку повеќе, иако точно е и дека нудат повеќе функционалност, како на пример да имаат хибрид помеѓу таблет и eReader благодарение на Android и Google Play. Затоа ќе најдете модели помеѓу 200 и 400 евра или повеќе во некои случаи.

Каде да купите модели на е-книги компатибилни со Nextory

Конечно, ако сакате да купете една од овие е-книги компатибилни со Nextory, најдобро е да се одлучите за овие две продавници:

Амазон

На платформата за онлајн продажба можете да ги најдете сите модели на eReader компатибилни со Android и Nextory (Nubico). Дополнително, ги имате сите гаранции за купување и враќање, сигурни плаќања и ексклузивни предности доколку сте клиент на Prime.

Компоненти за компјутер

Оваа компанија од Мурсијан нуди и модели на уреди на еРеадер компатибилни со Android кои ќе ви овозможат да инсталирате Nextory. Има многу добри цени и е исто така доверливо место за купување, како и добра услуга за клиентите.