Кобо Елипса, нов eReader со големина на фолија

Слика на Кобо Елипса со Кобо Стајлус и случај Неколку недели се знаеше дека Кобо стои зад лансирањето на нов уред, нешто што јас лично го сметав за нормално, бидејќи датумот на Денот на книгата беше близу.

Покрај тоа, неодамна беа ослободени уреди со екран во боја, што мислам дека исто така ќе дојдат од раката на големите продавачи на пазарот, ова се Амазон и Кобо. Сите обединети, многумина (јас првиот) ги земаа здраво за готово лансирање на нов уред од Кобо за Денот на книгата.

Но, се чини дека уредот доживеа некое друго доцнење и на крајот, оваа недела е даден запознајте се со Кобо Елипса. Овој уред е малку поразличен од традиционалниот eReader, станувајќи она што многумина го сметаат како дигитална тетратка.

Кобо Елипса се издвојува, априори, по својата голема големина, големина од која потекнува неговиот 10,3 ”екран што, како што добро знаете, не е норма на пазарот eReader. Големината одговара на фолија и технологијата што ја користи овој екран е E-Ink Letter 1200 со резолуција од 227 ppi.

Кобо Елипса ќе се продава со заштитно куќиште и пенкало

Кобо Елипса го прави Кобо Ракутен дел од оние компании кои имаат производ за крајниот потрошувач, но исто така и производ за деловниот свет (пазар на кој се чини дека тие влегуваат сè повеќе). Така, овој уред сака да го собере духот на Сони ДПТ-С1 и прилагодете ја на филозофијата на Кобо, така што корисниците ќе го имаат она што многумина од нас мислат дека е дигитален лаптоп.

Кобо Елипса не доаѓа сам и ќе се дистрибуира со Kobo Stylus и Sleepcover за уредот. Тоа е, ќе имаме пакет не само што ќе можеме да читаме е-книги или pdf-датотеки, туку ќе имаме и тетратка каде што ќе можеме да ги запишуваме работите.

Мене ме воодушевува фактот што стилот го добива своето име. И токму тоа ќе ни помогне Кобо стилус (што е така наречен молив) напишете ги и дигитализирајте ги нашите белешки. Од информациите што ги знаеме, ништо не укажува на тоа дека ни треба Кобо Елипса да го напишеме, но тоа може да биде грешка во информациите. Во секој случај, користењето на Кобо Елипса и неговиот Кобо Стилус Myscript технологија да препознавате ракописни знаци и да ги зачувувате информациите во новата апликација во вашиот софтвер наречен Мои тетратки.

Кобо Елипса

Прави ажурирање на софтверот Кобо за Кобо Елипса подобро интегрирајте ја услугата Dropbox со уредите Кобо. Ова е интересно за да ги зачуваме нашите белешки, подвлекувања и други датотеки што сакаме да бидат достапни од нашиот уред, но исто така е многу интересно да можеме да ја користиме услугата Dropbox како резервна копија за нашите е-книги.

Кобо започнува да шири USB-C до своите уреди

Автономијата на уредот е дадена од батерија од 2.400 mAh, прилично прифатлива сума за таков уред, иако мора да запомниме дека екранот е 10,3 ”, така што вообичаената употреба што ја правиме, во овој уред ќе се намали автономијата.

Процесорот е quadcore на 1,8 Ghz. Во соопштението за јавноста не знаеме ништо за производителот, па затоа не може да биде процесор Freescale.

Екранот користи Кобо ComfortLight технологија, нешто што ќе помогне да се изменат различните средини каде што го користиме уредот и ќе ја користи портата USB-C за комуникација со друга опрема и за полнење на батеријата. WiFi + модулот за Bluetooth ќе го направи Kobo Elipsa способен да комуницира безжично.

Дизајнот на Кобо Елипса е друга работа што го привлече моето внимание. За неколку модели, канадската компанија се обиде да го имитира страничното превиткување што го има една книга кога ја читаме со едната рака на нејзините уреди. Сепак, со Kobo Elipsa, дизајнот не се продолжува и го зафаќа стилот на Кобо Аура Еден, стил кој беше многу баран од корисниците на Кобо, до тој степен што моделот за кој зборуваме сè уште се тргува на пазарот на половни производи.

Пишувајќи во Кобо Елипса

Цената на овој уред е малку висока, но не и скапа. Кобо Елипса може да се резервира почнувајќи од денес и Може да се набави за 399,90 евра од 24 јуни. И велам дека цената е висока и не е скапа затоа што по оваа цена треба да земете во предвид дека покрај уредот имаме и покривка за спиење и игла. Ако ги одземеме цената на куќиштето и на игла, ќе излезе дека цената на Кобо Елипса може да биде малку повисока од другите уреди како на пр. Киандл оазата, но ние зборуваме за eReader со 10,3 ”екран.

За жал, сè уште го немаме уредот во наши раце, но поради техничкиот лист со податоци, информациите и гаранцијата Кобо, Кобо Елипса изгледа дека ќе биде повеќе од само дигитална тетратка, уред што ќе ги земе предвид не само корисниците кои сакаат е-книги, туку и компаниите. Секако, допрва треба да го тестираме овој уред, но Изгледа добро, не мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.