Кобо Елипса, хибриден е-читач што сега вклучува тетратка [Преглед]

Кобо се чини дека е решен да продолжи да нуди алтернативи, свеж воздух и обновување каде што другите брендови за е-книги се чинат стагнати веќе многу години. Затоа, не објавуваме со голема радост сите видови вести што овие типови уреди ги добиваат со текот на времето. Неодамна ви кажавме за Кобо Елипса, хибриден уред со кој Кобо сака да го обнови концептот на е-читач.

Длабоко го разгледуваме новиот Кобо Елипса, е-книга што понекогаш се претвора во тетратка благодарение на интересен игла и многу технички новини. Откријте со нас во длабочина овој нов Кобо Елипса и сите негови јаки страни, како и неговите слабости секако.

Овој пат сакавме придружете ја анализата со видео од нашите колеги од Актуалидад Гаџет во кој ќе можете брзо да го видите одблокирањето на уредот, содржината на полето и првите впечатоци. Препорачуваме да го погледнете.

Дизајн: Мешавина помеѓу удобност и хибридизација

Новиот уред Кобо, како и обично, е произведен во црна пластика која е прилично одбивна од отпечатоците и затоа е прилично лесна. Ова се претвора во вкупна тежина од 383 грама, нешто што е значително лесно за производ кој има димензии 193 x 227,5 x 7,6 милиметри. Ни нуди екран од околу 10,3 инчи, што е еквивалентно на скоро лист со тетратка. Покрај тоа, откривме дека е iousубопитно што задниот дел има серија влошки за пишување на уредот, на ист начин како што едната од страните е потенка од другата. „Погустата“ страна е токму онаму каде што ќе се наоѓа USB-C портот, како и единственото копче што го вклучува со цел да се разбуди и заклучи уредот, како и останатите книги на Кобо.

Фронт Кобо Елипса

Кобо Елипса беше пријатно за нас во текот на долгите денови на читање, да бидам искрен, ние бевме изненадени од леснотијата со оглед на големината, сепак, мора да кажеме дека работите ќе се променат ако ги користиме и случајот и моливот, каде што тежината ќе да бидат значително зголемени. На ист начин, препорачуваме ако го користиме исклучиво за читање, да го користиме без капакот за спиење, односно само со гумениот капак, да ни спаси друга болка во раката. Истото се случува со неговата огромна големина на екранот, бидејќи има изразена рамка од десната страна, тоа ќе ни овозможи да читаме без да најдеме ограничувања на положбите.

Технички карактеристики

Кобо работеше што е можно повеќе со технички ограничувања, кои иако не нудат невообичаено распоредување на хардвер, ние бевме изненадени од конечниот резултат. Што се однесува до екранот, имаме панел Е-мастило Писмо 1.200 од 10,3 инчи, вкупно 26,16 инчи, што ни нуди резолуција од 227 DPI и 1404 x 1872 во неговиот однос. 

На ниво на внатрешна меморија ќе уживаме не помалку од 32 GB, дека и покрај тоа што бара повеќе од доволно за електронски книги, а тоа е, може да се прилагоди ако работиме на PDF-документи и наше создавање на тетратки (за што ќе зборуваме подоцна).

Скрипта за Кобо Елипса

Сето ова е преместено од обработеноr мулти-јадро до 1,8 GHz дека Кобо е монтиран, работи оперативен систем без скоро никакви промени, особено ако го споредиме со претходните верзии како што е Аура, каде што тие само го додаваат новиот дел "Бележници". Имаме 1 GB RAM меморија што лесно го придвижува оперативниот систем и е придружен со добри нивоа на поврзаност како на пр Wi-Fi и USB-C приклучок.

Искуство за автономија и визија

Кобо Елипса се вградува во батерија од 2.400 mAh, Тоа воопшто не е лошо ако сметаме дека станува збор за електронска книга, а особено ако имаме и зголемување на осветленоста на екранот за светло на удобност Кобо од 10% над вкупниот. Автономијата во голема мера ќе зависи од употребата на Stylus и осветленоста на осветлувањето, буквално не сме биле во можност да ја потрошиме ниту сме забележале поизразено намалување на батеријата отколку кај кој било друг уред на Кобо доколку зборуваме само за читање книги.

Кобо Елипса Лајт

Екранот за кој претходно зборувавме, неверојатно се подобри во однос на осветлувањето, всушност, Тие топ 10% се непотребни за прегледување содржина на отворено и скоро би рекол дека ми се чини претерано, како што може дури и да не измори. Вистината е дека во ова Кобо Елипса го наоѓаме она што ми се чини дека е најдобро осветлување. Искористувајќи ги функциите на комфорното светло и ноќниот режим, можеме да ја подобриме толеранцијата на читање во неповолни услови на осветлување.

Навлака за спиење и стилус, две додатоци кои менуваат сè

Анализираниот Пак, кој е веќе во продажба на веб-страницата Кобо, ќе додаде Спиен капак, навлака што пред сè ќе служи како заштита за нашата Елипса без премногу комплексности, и на која можеме магнетски да додадеме „завеса“ што Actе делува како поддршка за игла и за Elipsa доколку сакаме да работиме на тоа. Изненадува квалитетот на сличната кожа што се користи во зелена боја за тестовите, како и неговата лесна инсталација. Бев изненаден што стилот лесно може да нè придружува преку капакот за спиење. Открив дека е многу удобен и пријатен елемент за употреба, иако како што рековме и претходно, ако редовно читаме, идеално е да се отстрани „завесата“ од Навлаката за спиење што автоматски го блокира и активира Кобо Елипса при ставање и соблекување.

Фронт 2 Кобо Елипса

Од своја страна, Stylus е едноставен уред кој ќе работи на батерии и чија автономија искрено не ја знаеме во моментот. Вклучената батерија е во иста кутија (нешто што треба да се цени), и оваа е прилично стандардна големина, удобна и лесна. Ногата е заменлива и одговара на притисок, давајќи прилично точни резултати и покрај „застојот на влезот“ на електронскиот екран со мастило. Така, имаме две директни копчиња со различни функционалности во самиот игла и ни овозможува да уредуваме PDF-датотеки, да креираме сопствени персонализирани тетратки и исто така да пишуваме директно на книгата што ја читаме.

Мислење на уредникот

Моето искуство со читање со Кобо Елипса беше поволно, иако можеби ова е премногу голема е-книга, ако ја користиме само за читање. Од друга страна, Имаме хибрид со додатоци како што е капакот и можност за искористување на можностите на стилот што го прават прилично кружен уред. Производ кој очигледно не е фокусиран на корисникот кој започнува со електронски книги, но може да биде корисен плус за корисниците што веќе ги познаваат.

Елипса
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
399
 • 100%

 • Елипса
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Екран
  Уредник: 95%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 95%
 • складирање
  Уредник: 100%
 • Траење на батеријата
  Уредник: 100%
 • Илуминација
  Уредник: 100%
 • Поддржани формати
  Уредник: 90%
 • Conectividad
  Уредник: 80%
 • цена
  Уредник: 90%
 • Употребливост
  Уредник: 90%
 • Екосистем
  Уредник: 90%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Комплетен пакет кој вклучува стилус и навлака за спиење
 • Прв целосен хибрид на пазарот
 • Уникатна идеја досега на пазарот
 • Добра стапка на освежување на новата Carta 1200

Contras

 • Воведното упатство за корисничкиот интерфејс недостасува
 • Потребна е малку побрза реакција во ОС
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.