Кобо Клара HD, eReader што ќе започне да се продава на 5 јуни

Кобо Клара HD

Веќе неколку недели слушавме вести за новиот Кобо еРедаер кој започна оваа година, според режијата на ФЦЦ. И не мора да чекаме многу подолго бидејќи идната Кобо Клара HD ќе биде многу блиска реалност. Кобо официјално го претстави новиот уред, иако нема да се најде во продажба до 5 јуни во Шпанија.

El Кобо Клара HD е eReader со 6-инчен екран, мал екран ако го земеме предвид трендот на најновите уреди лансирани оваа година, но како и неговите конкуренти, со врвен квалитет и одлична резолуција.

Кобо Клара HD има Carta HD технолошки дисплеј со 300 dpi, што го прави уредот да не е од ниска класа. Екранот е допирен и има ComfortLight Pro технологија што ја елиминира сината светлина во темни области или простори. Мерењата на Кобо Клара HD, со вклучени граници, се 159,6 х 110 х 8,35 мм со тежина од 166 гр.

Кобо Клара HD ќе се обиде да му конкурира на Kindle Paperwhite

Внатрешното складирање на уредот е 8 GB што не може да се прошири со помош на слот за микросд картичка, бидејќи го нема. Она што го има е Wi-Fi конекција и приклучок за микросусб, за да комуницира eReader со други додатоци или уреди.

Новата Кобо Клара HD е способна за прочитајте 14 различни формати на датотеки меѓу кои има и е-книги, слики и HTML-код. Автономијата на уредот е со недели, според Кобо, тренд што го одржуваат другите eReaders.

Кобо Клара HD ќе има приближна цена од 129,99 евра и може да се купат од 5 јуни до официјалната веб-страница на Кобо или преку Фнац, еден од официјалните дистрибутери на Кобо Ракутен. Останаа неколку дена за вашата набавка и ќе биде потребно да се провери како ќе се појави овој уред, но се чини дека сè укажува на тоа дека Kobo Clara HD ќе биде замена за Kobo Aura Edition 2 и ривал на Kindle Paperwhite. Сепак Дали Амазон ќе одговори на овој нов eReader?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Педро dijo

  KOBO Clara HD = KOBO Glo HD + ComfortLight Pro?
  Е-читач што KOBO никогаш не требаше да го замени со KOBO aura 2 бидејќи имаше подобри карактеристики, но секако, кој би ја купил aura 2 ако glo hd беше достапен за 10 евра повеќе?
  Она што KOBO требаше да го стори е да изгради KOBO Glo HD 2 со ComfortLight Pro и ако беше исто така отпорен на вода, ќе беше фантастично.

 2.   Хоакин Гарсија dijo

  Здраво Педро, јас лично мислев исто како тебе кога ја видов сликата. Иако верувам дека намерата на Кобо со овој eReader е да ги зголеми перформансите на нискиот опсег, иако не сум многу јасен дека Kobo Clara HD е низок еРедер. Haveе почекаме да го добиеме овој нов eReader. Ви благодарам многу за коментарот.

 3.   Јави dijo

  Одам во Амазон и гледам дека сега има многу книги „Prime Reading“ вклучени во претплатата на Amazon Prime и независни од Kindle Unlimited ... ова е ново, нели?

 4.   Патрокло58 dijo

  Можеби Кобо треба да инвестира малку повеќе во својот софтвер, нешто како што нуди KOReader, бидејќи неговиот хардвер е веќе одличен, а неговата разноврсност на формати го остава Амазон многу ниско, исто така ...