Кобо Аура H2O издание 2, новиот облог на Кобо да се бори против Амазон Киндл

Кобо

Кобо продолжува да се обидува да ги засени семоќниот Амазон и неговиот Киндл, кои до ден-денес продолжуваат да бидат најпродавани eReader на пазарот. За ова, тој продолжува да се обложува на уреди со внимателен дизајн, огромна моќност и некои карактеристики што ги разликуваат од останатите електронски книги на пазарот. Последен пример е Кобо Аура H2O издание 2, ажурирана и подобрена верзија на Кобо Аура Едиција 2 што компанијата ја лансираше на пазарот пред неколку месеци.

Достапно ширум светот ни нуди а повеќе од добро искуство за уживање во дигиталното читање, исто така нудејќи ни отпорност на вода што дури ќе ни овозможи да го потопиме на два метра длабочина за два часа и нова опција наречена ComfortLight PRO која ја намалува изложеноста на сина светлина за да можеме да читаме поудобно во мракот. Како би било поинаку, ние веќе темелно го тестиравме новиот уред Кобо и ова е нашата анализа на овој уред повикан да стане еден од лидерите на пазарот.

Дизајн и градење

Кобо

На прв поглед не е најелегантниот или најизградениот eReader од сите што ги наоѓаме на пазарот, а тоа е дека Amazon намерно се погрижи за секој последен дета last од Kindle Oasis, а овој Kobo Aura H20 (2017) не успеваат да го надминат. Однадвор е изработен од црна пластика од предната страна и со леплива гума, што е многу корисно во голем број прилики, дозволувајќи му на уредот да не се лизне низ прстите. Од оваа гума, исто така, мора да кажеме дека не е премногу очигледна и дека може дури и да ги повреди очите, но нејзината одлична корисност ни овозможува брзо да ги заборавиме скоро сите негативни аспекти.

Достапно е во секогаш трезна црна боја, со единствена нијанса на боја на копчето за напојување, сместено на задната страна, а е сино. Во моментов Кобо не потврди дали ќе лансира повеќе бои на пазарот, нешто што многумина од нас сигурно би го ценеле затоа што не живееле секогаш во сериозноста на црната боја.

Кобо

Во однос на градежништвото, не можеме да не укажеме на Сертификација за IPX68, и дека покрај тоа што ни овозможува да го потопиме 2 метри под вода максимум 60 минути, тоа ви овозможува да се разликувате од многуте електронски книги достапни на пазарот. Оваа одлика ќе ни овозможи да го однесеме нашето Kobo Aura H2O Edition 2 на плажа, базен или када, без страв дека ќе се навлажниме. Не се препорачува, но можеме да експериментираме и со читање под вода, нешто што ќе биде неверојатно тешко за никого.

Конечно, кога станува збор за дизајнот и производството, не можеме да ја превидиме тежината на овој уред, што е 207 грама, што го прави еден од најтешките читачи на е-читач на пазарот според бројките, иако штом еднаш го имаме уредот во рака, тој не е товар што „не мачи“ кога станува збор за уживање во дигиталното читање.

Карактеристики и спецификации

Тука ви го покажуваме главни карактеристики и спецификации на новиот Kobo Aura H2O Edition 2;

 • Димензии: 129 x 172 x 8.8 mm
 • Тежина: 207 грама
 • 6.8-инчен екран осетлив на допир Letter со квалитет на печатење со е-мастило од 265 dpi
 • Предно осветлување: ComfortLigth PRO што ја намалува изложеноста на сина светлина за многу поудобно ноќно читање
 • Внатрешно складирање: 8 GB каде што можеме да зачуваме повеќе од 6.000 е-книги
 • Поврзување: Wi-Fi 802.11 b / g / n, микро USB
 • Батерија: 1.500 mAh што обезбедува автономија со недели
 • Поддржани формати: 14 директно поддржани формати на датотеки (EPUB, EPUB3, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR)
 • Достапни јазици: англиски, француски, германски, шпански, холандски, италијански, бразилски португалски, португалски, јапонски и турски
 • Персонализација: TypeGenius - 11 различни типови на фонтови и 50+ стилови на фонтови
  Уникатни поставки за дебелината и острината на фонтот

Несомнено, една од најистакнатите карактеристики на овој нов уред Кобо е неговиот 6.8-инчен екран, кој ни овозможува да уживаме во книги во дигитален формат со практична иста големина како и книгите во традиционален формат на хартија. Покрај тоа, треба да го потенцираме и предното осветлување на уредот, кој има ComfortLight PRO технологија и што ја намалува изложеноста на сина светлина, што за возврат ни овозможува да читаме во многу мрачни ситуации без да страдаат или директно да не повредат очите.

Нашето искуство при читање

Денес не е премногу нормално да се најдат електронски книги со толку големи екрани на пазарот, но без сомнение е голема предност да можете да уживате во дигиталните книги на 6.8-инчен екран. Не е толку голема како Кобо Аура, но нејзината големина е повеќе од доволна за да имаме многу подобро искуство отколку што можеме да имаме со кој било уред со 6-инчен екран или уште помалку.

Покрај тоа, нејзината резолуција од 256ppi помага во голема мера да се задржи острината на текстот и сликите, што е на пример голема предност да уживате во графички романи.

Кобо не штедеше кога станува збор за понуда на поддршка за различни формати и во ова Aura H20 Edition 2 можеме да уживаме во е-книги во следниве формати; EPUB, EPUB3, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR. Се разбира, постојат и различни фонтови, кои се вкупно 11 и различни големини достигнуваат 50.

Сè што досега разгледавме е од големо значење, но од новиот уред Кобо мора да го потенцираме одличното искуство што го нуди екранот E Ink Carta, што прави дигиталните книги да личат на секоја книга во форма на хартија. Покрај тоа, можноста за читање со светлина е повеќе од добра, благодарение на различните можности што ги нуди самиот уред.

Кобо

Зборуваме за ComfortLight PRO функција што ја намалува изложеноста на сина светлина и тоа е регулирано во зависност од светлината во околината така што во секое време е многу пријатно да уживате во читањето. Објаснето на едноставен начин, би можеле да кажеме дека ако читаме на отворено, светлината ќе биде многу поинтензивна и ако читаме во темница степенот на осветленост ќе се намали за да не завршат уморите на нашите очи.

Во последно време имавме среќа да испробаме многу eReaders, од различни брендови и со одлики од сите видови, но без сомнение овој Kobo Aura H2O Edition 2 е едно од оние што ни го понудија најдоброто искуство кога станува збор за читање, рангирање дури и пред некои од Kindle на Амазон. Се разбира, ако го цениме уредот на глобално ниво, ставајќи го неговиот дизајн во игра, тој може да изгуби малку тежина, но кому му е грижа за неговиот дизајн ако искуството при уживање во дигиталното читање е многу позитивно.

Анализа на видео

Подолу ви ја прикажуваме анализата на ова Kobo Aura H2O Edition 2017 во видео;

Конечна проценка

Ова ново издание на Kobo Aura H2O е тешко да остави никого рамнодушен, освен што се држи меѓу рацете. И тоа е дека неговиот дизајн веќе привлекува внимание, а исто така и материјалите во кои е произведен ни нудат допир што тешко може да остане незабележан од никого.

Покрај тоа, овој нов уред комбинира неколку многу интересни карактеристики, што го прават овој Kobo Aura H2O 2017 многу интересна електронска книга. Зборуваме за огромниот екран што ни го нуди, можноста за мокрење, нешто што е идеално за овие летни денови и брзината со која можеме да се справиме преку корисничкиот интерфејс и преку различните дигитални книги во кои уживаме .

Ако, како на училиште, ме замолеа да му дадам завршна оценка на ова ново издание на Kobo Aura H2O, тоа би било многу високо, се граничи со извонредна., иако за да го постигнете ова, треба да подобрите во некои аспекти нешто што Кобо сигурно ќе го постигне со своите следни уреди. Овој нов уред е сериозен конкурент на Kindle на Амазон, бидејќи малку е-книги се блиску до постигнување на глобален рејтинг.

Цена и достапност

Ова ново Kobo Aura H2O Edition 2 веќе е во продажба ширум светот, преку официјалната веб-страница на Кобо и во некои од најважните продавници за технологија. Неговата цена не е точно намалена, гледајќи 179,99 евра, но не смееме да заборавиме дека се соочуваме со електронска книга со некои од најистакнатите карактеристики.

Може да го купите новиот Kobo Aura H2O Edition 2 ТУКА и исто така преку физичките продавници на FNAC, fnac.es y kobo.com

Што мислите за ова ново Kobo Aura H2O Edition 2?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој запис, на нашиот форум или преку една од социјалните мрежи во кои сме присутни и каде сме желни да го слушнеме вашето мислење за тоа.

Кобо Аура H2O издание 2
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
179.99
 • 80%

 • Кобо Аура H2O издание 2
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Екран
  Уредник: 95%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 85%
 • складирање
  Уредник: 90%
 • Траење на батеријата
  Уредник: 95%
 • Илуминација
  Уредник: 95%
 • Поддржани формати
  Уредник: 95%
 • Conectividad
  Уредник: 90%
 • цена
  Уредник: 80%
 • Употребливост
  Уредник: 95%
 • Екосистем
  Уредник: 90%


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јави dijo

  Ви благодариме за прегледот Виламандос. Вистината е дека отсекогаш сум бил iousубопитен за Кобо. Ме привлекуваат поголемите екрани на овој модел и Аура Еден.Мислам и дека „ноќното“ светло е голем успех што на Амазон му одзема време да го копира.
  Секако, дизајнот на Киндл Оазис ме за inуби. Мислам дека е идеален за читање легнат (како што обично правам) и исто така е многу лесен.
  Како и да е, јас се држам со мојата втора генерација Kindle Paperwhite додека не видам вистински подобрувања. Подобрување би било, на пример, вклучување на сончево полнење или подобрување на екранот. Дали забележавте како изгледаат темните дисплеи на EInk без вграденото светло? тој сè уште треба многу да ја подобри технологијата ... Не знам дали може.

  Едно прашање ... како со речниците од Кобо? Гледам на видеото дека ви кажува дека немате инсталирано. Во моето разгорување беа вметнати шпанскиот и англискиот речник и опцијата за превод. Сосема треска.

  1.    Виламандос dijo

   Многу добро Јави!

   Дизајнот на оваа Kobo Aura H2O Edition 2017 не е нејзината најдобра карактеристика, но искрено ако ни го понуди овој екран или ноќното светло, кој сака подобар дизајн?

   Во врска со подобрувањата, за жал долго чекавме на сончевиот полнеж, но во овој уред верувам дека има важни подобрувања на екранот особено и во светлината што ни нуди да ги прочитаме во ситуации на тотална темнина.

   Јас целосно се согласувам со она што го зборувате за екраните на EInk. Да не беа светлата вградени во екранот, ќе беше тешко целосно да уживате во дигиталното читање.

   Искрено, не можам да одговорам на прашањето за речниците, бидејќи не инсталирав еден и не е нешто што обично го користам премногу. Уште повеќе, ретко е дека eReader е поврзан на WiFi мрежата и она што често го правам е да го повлечам мобилниот за да проверам нешто.

   Честитки!

 2.   Андрес Мајоркан dijo

  Ви благодариме за анализата.

  Имам Kobo Aura One и овој H2O изгледа исто, но еден инч помалку. Ако е така, го препорачувам 100 × 100, јас сум воодушевен од моето. ComfortLight е луксузен и, ако не ве интересира во одреден момент, можете да ја деактивирате и прилагодите светлината како што сакате, а исто така да ја исклучите за да заштедите батерија. Единственото нешто што можеби го подобрува овој H2O на Aura One е брзината на вртење на страницата што ја видов на видеото, Aura One не е толку брза, но исто така не е лоша.

  Кога конечно решив да купам е-читач, се двоумев помеѓу претходниот H2O или Aura One и мислам дека вреди да се плати малку повеќе ако сакате голем екран како оној 7,8 ″. Освен тоа, ги фатив моите на продажба за 201 € во таа продавница дека не се глупави.

  честитки

  1.    Виламандос dijo

   Ви благодариме на Андрес за учеството!

   Вистина е дека разликите помеѓу оригиналниот H2O и овој не се многу, но на пример оној што се забележува вашата сметка за вртење на страницата, а вметната е и водоотпорност што е интересно.

   Како тебе, јас би препорачал Кобо денес и мислам дека секогаш од најразновидни причини.

   Честитки!

 3.   Себас dijo

  Многу добро и ви благодарам за овој тест за квалитет!
  Ми се чини дека овој модел ќе биде оној што ќе биде најуспешен затоа што ги има истите карактеристики (освен големината на екранот) како Aura ONE и за 50 € помалку. Имам Аура ЕДЕН и понекогаш ми излегува малку голема кога не сум дома.

  Неколку коментари и одговори:
  - Речници: има околу 20 речници и интегрирани преведувачи, само преземете ги, тоа е многу едноставно.
  - Сметам дека е безобразно што толку сериозен блог може да ја спореди 2 € Aura H179O со 289 € Kindle Oasis. Тоа би било како да се споредат 500 € Grundig телевизор со 800 Samsung, или поточно, 15000 Seat со 24000 Audi. Тие не можат да се споредат !!! Ако сакате да направите фер споредба, мора да одите со Kindle Voyage, и таму, има многу помалку да се каже ...
  - Она што најмногу ми недостасува тука се неколку коментари за каталогот, што на крајот е најважно за мене што многу читам и читам многу на англиски јазик. Тоа е причината што ме натера да се префрлам од bq во Кобо, и се чини дека никој нема поширок каталог од кобо (тие објавуваат повеќе од 5 милиони, а јас никогаш не сум видел толку високи бројки со Амазон). Ако можете да дадете некои информации за ова и искуството за купување, тоа би било одлично.
  - Во однос на подобрувањата во споредба со претходниот модел, тој е пред сè Comfortlight PRO (природно светло), бидејќи претходниот веќе беше водоотпорен.

  Ви благодарам !
  Себас

 4.   Ана dijo

  Здраво. Размислувам да купам Кобо како што ми се расипа Bq.
  Но, сакав да знам нешто што е многу важно за мене, дали ви дозволува да поминете книги што веќе сте ги преземале? Не сакам да ризикувам да го купам само ако ви дозволува да купувате книги од нејзината апликација. Благодарам