Кобо Аура Едишн 2, неочекувано изненадување од Кобо

Кобо Аура Едиција 2

Вчерашниот ден беше важен за момците во Кобо, но исто така и за оние кои бараат нов eReader бидејќи беа презентирани два интересни еReaders за пазарот, не само за нивниот дизајн или големина, туку и за нивната цена. Сите очекувавме Кобо Аура Еден, но не знаевме ништо за тоа Кобо Аура Едиција 2, традиционален eReader со грдо име, или барем за тоа во моментов се дискутира.

Овој уред има екран од 6 инчи, големина што е далеку од 8 инчи, но е во согласност со другите eReaders како што се Kindle Paperwhite 3, Сервантес 3 или самиот Kobo Glo HD. Понатаму, многумина сметаат дека Kobo Aura Edition 2 е надградба на Kobo Glo HD.

El Кобо Аура N236-KU-BK-K-EP ...Kobo Aura Edition 2 ″ /] има 6-инчен екран со Технологија на букви, екран на допир и со осветлување, поточно со технологијата ComforLight и резолуција од 1024 x 768 пиксели; но во овој случај немаме иста густина на пиксели на инч како во Kobo Glo HD, the Kobo Aura Edition 2 има 212 ppi. Многу помалку од Kobo Glo HD.

Кобо Аура Едишн 2 ќе го сподели дизајнот со Кобо Аура Еден

Дизајнот на Kobo Aura Edition 2 е ист како Kobo Aura One, но во намалени димензии, ова е 159 x 113 x 8,5 mm и 180 гр. Ова е изненадувачки затоа што има голема тежина, но исто така споделува дизајн со друг eReader, нешто што не се случуваше долго време меѓу Kobo eReaders, кои секој имаше различен дизајн.

Кобо Аура Едиција 2

Што се однесува до софтверот и форматите, Kobo Aura Edition 2 ќе го има истото како и неговите постари браќа, вклучително и можноста за позајмување е-книги преку Overdrive. Kobo Aura Edition 2 нема да има слот за микросд картички, затоа внатрешната меморија од 4 GB ќе биде важна.

Цената на Kobo Aura Edition 2 ќе биде слична на Kobo Glo HD, но за околу десет долари поевтино, т.е. околу 119 долари. Ниска цена за оние кои се задоволни со ваквиот eReader, но за десет долари можеби вреди да се одлучат за Kobo Glo HD, кој има екран со подобра резолуција.

Во секој случај, иако многумина ќе се одлучат за Кобо Аура Еден, Кобо Аура Едишн 2 е одлична алтернатива за многумина, и за оние кои бараат ниска цена и за оние кои сакаат да имаат моќ во својот eReader.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   алфредо гутиерез dijo

  Купив еден на ФНАЦ во Барселона и сè уште не успеав да направам ништо со тоа. Мислам дека FNAC направи лош бизнис со промена на брендови и немање свои.

 2.   Isabel dijo

  Сакам да го сменам читателот и се сомневам меѓу двајца, ова кобо аура едиција 2 или Тагус Ирис 2017, моето сомневање не е заради форматите што може да ги прочита, тоа е повеќе заради гарантното прашање, јас разбирам дека кобо ќе мораше да ги испрати од Шпанија во случај да има грешка, но не знам дали е навистина така. Кој ераџија би ме советувал да купам од двајцата?

 3.   Seb dijo

  Здраво Исаиел,
  Не, со Кобо, ако нешто не успее, тие го менуваат директно во продавницата, тоа е супер едноставно ... Помеѓу нив, без сомнение, Кобо, повеќе за содржината отколку за уредот. Сè што постои во дигиталниот има Кобо, нема никаква врска со Tagus или BQ, за жал ...

 4.   пијалак dijo

  Може ли да копирам и залепам книги од мојот компјутер?

  1.    книги Бесплатни dijo

   Не сум се обидел со тој модел, но со мојата стара Аура, нема проблем. Јас користам Калибар за тоа (калибар-лаб.ком) и работи совршено.

 5.   Мартин dijo

  Овој е-книга изгледа исто како и кобо Гло во 2012 година под друго име. Дури и технологијата на допир е инфрацрвена, што е чекор назад од капацитивната, нели?

 6.   Исак dijo

  Имав проблем со Аура, го однесов на fnac, го испратија на техничка служба и за 1 недела ми испратија нов. Совршена услуга.

 7.   Пепе dijo

  Јас купив кобо аура 2 затоа што одам да патувам и според мене тоа е буквално срање, тешко ќе ми биде да сакам да читам на оваа работа. Супер е бавно, како да се враќате на почетокот на компјутерите и што само ги движи книгите што тежат неколку к. Едноставната задача да се консултирате со какви книги имате или да ги организирате е бавна и тешка, операцијата на допир е болна, лизгате и избирате работи, оди со неверојатно задоцнување во споредба со кога го допирате екранот. Страниците, текстот, не се прилагодуваат автоматски на ширината на екранот и мора да играте со зумирање, што е исто така вредно, невозможно е да се зголемат мали проценти, а задача е да се повтори за секоја страница сврти се! сега ќе излезе дека една по 20 години користење електронски гаџети е негирање пред овој читач на кобо. Тоа оди токму спротивно на нешто флуидно, до тој степен што одам на гугл и барам места за да им го оставам ова предупредувачко мислење на идните купувачи. За 100 € не купувајте ги овие срања !!!!