bq eReader

Шпанскиот технолошки бренд влезе и во полето на електронските читачи на книги. Оваа фирма која продаваше уреди направени по нарачка направени во Кина и кои станаа важни, исто така, имаше модели митски како Сервантес. Јас се однесувам на eReaders bq што ќе ги опфатиме во ова упатство за купување.

Алтернативи на bq eReader

Еве неколку алтернативи на eReader bq Што треба да размислите:

Kindle Basic

Ова е новиот модел на Kindle, 6-инчен читач на е-книги со екран со висока резолуција од 300 dpi и компактен и лесен дизајн за да можете да го носите каде и да треба. Можете исто така да уживате во голем простор за складирање и во облак услугата Amazon за да прикачувате купени наслови доколку тие повеќе не се вклопуваат во вашата внатрешна меморија.

PocketBook Lux 3

Овој друг е-читач на PocketBook е исто така луксузна алтернатива. Со 6-инчен E-Ink Carta HD екран, со 16 нивоа на сиво. Вклучува интелигентна светлина прилагодлива по интензитет и температура, има голема автономија, WiFi, моќен ARM процесор, 512 MB RAM, бесплатни копчиња, а исто така и компатибилност со CBR и CBZ стрипови.

СПЦ Дикенс светлина 2

SPC Dickens Light 2 е следниот е-читач што го предлагаме како алтернатива на Nolim. Тоа е уред со екран со позадинско осветлување, светлина со 6 нивоа на интензитет, предни копчиња, вертикална/хоризонтална ротација на екранот, 1 месец автономија и компактен и лесен дизајн.

Woxter E-Book Scribe

Конечно, ако барате нешто евтино како Carrefour eReader, ја имате Woxter E-Book Scriba. Читач на е-книги од 6 инчи, со бисерен екран со E-Ink 1024×758, способен да понуди почиста бела боја, како и можност за проширување на внатрешната меморија со помош на microSD картички.

Карактеристики на bq eReader

ereader bq карактеристики

Доколку ве интересираше bq eReader, еве некои од нив извонредни карактеристики од овие модели:

Е-мастило писмо

на bq има екран со мастило, новата технологија која користи микрокапсули со црно-бели честички наполнети и суспендирани во проѕирна течност за да го формира потребниот текст и слики на многу ефикасен начин на ниво на потрошувачи, покрај тоа што нуди искуство повеќе слично на читањето на хартија. Овие типови на електронски екрани со мастило доминираа на пазарот на eReader поради нивните предности. Дополнително, во случајот со шпанската фирма, таа конкретно користи панели од типот Letter.

Овој екран е-мастило писмо За прв пат пристигна во 2013 година, со две верзии, нормална и малку помодерна HD. Со овие екрани квалитетот на претходните електронски екрани со мастило беше подобрен. За ова, се нуди екран од 6 инчи со резолуција од 768×1024 px и густина на пиксели од 212 ppi. Што се однесува до верзијата HD, таа имаше резолуција од 1080 × 1440 px и 300 dpi додека одржуваше 6 инчи, така што квалитетот и острината на сликата растат.

Freescale i.MX чип

Што се однесува до чипот вклучен во овие е-читачи, шпанската фирма се одлучи за a Freescale i.MX, наместо вообичаените ARM SoCs. Станува збор за семејство на микроконтролери кои сега се дел од компанијата NXP и кои се базирани на архитектурата на ARM, фокусирана на мала потрошувачка. Овие чипови се користени во мноштво производи, како што се некои Kobo eReaders од минатото, Amazon Kindle, Sony Reader, Onyx Boox итн.

Поддржани формати

Овој bq eReader поддржува добар број формати во кои ќе поддржува промена на големината на фонтот, менување на фонтот, оправдување, земање и истакнување белешки, директно користење речник итн. Некои формати се PDF, EPUB, MOBI, DOC, Итн

WiFi

Секако, имаат и bq eReaders Поврзување WiFi да се поврзете на мрежата безжично и да можете да преземате книги директно на вашиот уред, без потреба од кабли.

Интеграција со платформи

Како што треба да знаете, bq eReader може да се интегрира со мноштво услуги, како на пр Нубиќ со месечна претплата, покрај другите дигитални библиотеки преку менаџерот за права Adobe Digital Edition.

Други функции

Исто така, ќе најдете функции за брзо пребарување на зборови во содржината на eBook, речник за пребарување на зборовите што ви се потребни, проширување на внатрешната меморија преку microSD картички, прилагодливо ладно и топло осветлување итн.

Што се случи со брендот bq?

BQ Сервантес 3

Шпанската марка bq беше репер во технологијата. Иако фирмата немаше фабрики и се посвети на производството во Кина, вистината е дека тие направија интересни иновации во соработка со големи меѓународни компании, како што е Canonical, меѓу другите.

Сепак, и покрај овој успех, вистината е дека брендот постепено изумре додека не го купи VinGroup конечно да исчезне. Појавата на кинески брендови со производи со иновативни и конкурентни цени, како што е Xiaomi, го попречи напредокот на bq. Затоа, во моментов нема да можете да најдете производи од оваа фирма.

Кои формати ги чита е-книгата на Сервантес?

Bq eReader поддржува добар број на формати на датотеки. Меѓу поддржаните се:

 • EPUB: еден од најпопуларните формати на е-книги. Овој формат поддржува менување на големината на фонтот, фонтот, оправдување, земање белешки, истакнување и користење речници.
 • PDF: Друг многу популарен формат за преносни документи. Поддржува само менување на големината на фонтот и користење речници.
 • fb2: Руски формат на е-книга за FictionBook. Овозможува менување на фонтот и големината, како и користење на речници.
 • МОБИ: Ова се нарекува и Mobipocket и е отворен формат од Amazon. Овој формат ви овозможува да ги извршувате истите функции како и претходниот.
 • DOC: Текстуални документи креирани со текстуални процесори како што е Microsoft Office. Во однос на функциите е исто како порано.
 • TXT: формат на обичен текст што го користат многу текстуални уредници. Истите функции како и претходниот.
 • RTF: се залага за Формат на богат текст, создаден од Microsoft. И во овој случај функционираат истите функции.

Како да се користи Nubico на BQ читач?

Нубиќ

Бидејќи Nubico беше партнер со bq во тоа време, овие eReaders може да се конфигурираат да ја користат оваа библиотека. За да уживате во оваа услуга, се разбира, треба да имате претплата и да ја преземете апликацијата Nubico на е-читачи базирани на Android што ја немаат интегрирано. На чекори општи се:

  1. Регистрирајте се во Nubico за да креирате сметка.
  2. Ако веќе имате сметка Најавете се, внесувајќи ја вашата е-пошта и лозинката.
  3. Притиснете Испрати за да пристапите.
  4. Вака пристапувате до главната страница на Nubico.
  5. Оттаму можете да управувате со вашите е-книги.

Како да го поврзете bq Сервантес со компјутерот?

Конечно, ако сакате поврзете го вашиот bq eReader Сервантес со вашиот компјутер, чекорите се подеднакво едноставни:

 1. Првата работа е да го поврзете microUSB кабелот со портата eReader bq.
 2. Поврзете го другиот крај со USB конекторот со вашиот компјутер.
 3. Компјутерот автоматски ќе го препознае вашиот уред како отстранлив диск.
 4. Тогаш уредот ќе стане привремено нефункционален и на екранот на eReader ќе се појави порака со „USB CONNECT“.
 5. Сега можете да извршите префрлање на датотеките од компјутерот на eReader или обратно како што би правеле со која било отстранлива меморија. Ова ја вклучува и внатрешната меморија на bq eReader и SD-картичката што ја има.
 6. Откако ќе завршите, можете безбедно да извлечете и да одите. Сега можете да го исклучите кабелот.