BQ го ажурира својот eReader и го лансира BQ Сервантес 4

BQ Сервантес 4

Шпанската компанија BQ продолжува да се обложува на еReaders. Иако компанијата е фокусирана на лансирање на нови паметни телефони, сепак имаше недостаток лансирајте нов модел на eReader, модел или поточно ажурирање. Овој уред е наречен Сервантес 4, заменувајќи го Сервантес 3, кој, за момент, сè уште се дистрибуира.

Овој нов уред не носи светкави одлики како што тоа го направија Kobo Aura One или Kindle Oasis, но го нуди она што секој читател го бара. Како прво, екранот на eReader е ажуриран во дисплеј со технологија Е-мастило со целосна резолуција, ова е 1072 x 1448 пиксели и 300 ppi. Резолуција што ја имаат само премиум е-читачи. Неговите мерења се умерени и има фронтално светло што може да се прилагоди за да се елиминира сината светлина, за повеќето ноќни читачи.

Сервантес 4 е компатибилен со паушалната стапка на Нубико и нуди можност за зголемување на неговото внатрешно складирање со помош на слот за микросд картички, нешто што многу модели на eReaders намерно го отстрануваат.

BQ Сервантес 4

Во однос на мерењата и тежината, новиот Сервантес 4 тежи 185 гр и ги има следните мерења: 169 х 116 х 9,5 мм. Тие се навистина интересни мерки за повеќето читатели, барем во однос на тежината, нешто за што многу читатели се жалат и го бараат во добар eReader.

Автономијата на Сервантес 4 е доста висока, надминувајќи го месецот на автономија, со батерија од 1.500 mAh. Се разбира, автономијата ќе биде повеќе или помалку во зависност од употребата што ја даваме на уредот, како и од модулот wifi и предното светло.

Во врска со техничките спецификации, Сервантес 4 има 6 Ghz Freescale i.MX 1,2 процесор со 512 Mb рам и 8 Gb внатрешна меморија. Има Wi-Fi конекција, екран на допир и предно осветлување. Технологијата што ја користи BQ е наречена OptimaLight, технологија на осветлување што овозможува измена на светлината да се модифицира сè додека целосно не ја елиминира сината светлина и не го понуди тој типичен портокалов екран на овие уреди.

Цената на овој Сервантес 4 е 139 евра, по цена повисока од другите 6-инчни уреди, но прифатлива кога фактор во ставки со сина светлина, тежина или паушални стапки на е-книги. Нешто што го имаат само премиум е-читачи.

Лично сметам дека е интересен eReader, многу интересен ако ги земеме предвид функциите на неговиот претходник, Сервантес 3 и дека во моментот нема што да потврди дека не може да се направи. Тоа е, мислам дека имаме премиум eReader со цена од среден опсег или така се чини, допрва треба да ги поминеме тестовите, но Што мислите за новиот уред за BQ? Дали мислите дека овој нов Сервантес 4 е интересен?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јави dijo

  Па, а приори се чини како привлечен уред. Темата на „ноќното“ светло мислам дека е одлична идеја и се прашувам колку време ќе помине Амазон за да ја копира за своите Kindles. Вистината е дека никогаш немав BQ во моите раце, но имам одлична меморија од мојот прв уред за читање, Papyre 5.1. Добро е да се види дека има живот надвор од Кобо и Киндл.

 2.   Марија dijo

  Моето прашање е: каде можам да го купам?
  Колку и да изгледа неверојатно, не е достапно никаде.
  Тоа е, има уште малку живот надвор од Кобо и Киндл.