Xiaomi е-читачи

El технолошкиот гигант Xiaomi го прошири својот бизнис надвор од паметните телефони. Во моментов произведува производи за многу сектори, речиси сите поврзани со светот на технологијата и под различни под-марки.

Како што се очекуваше, порано или подоцна оваа компанија исто така би лансирала свој eReader, а тоа го има. Значи, ако сте заинтересирани за овие производи, треба да знаете неколку работи претходно.

Алтернативи на Xiaomi eReader

Бидејќи набавката на Xiaomi eReader во Шпанија е практично невозможно, ви прикажуваме некои алтернативи на Xiaomi eReader, бидејќи е тешко да се најде производ надвор од кинескиот пазар. Некои од најдобрите алтернативи што ги препорачуваме се:

Амазон поттикне

На Kindle eReaders Тие можат да бидат фантастична алтернатива на Xiaomi, бидејќи имаат конкурентна цена и се меѓу омилените на повеќето корисници, бидејќи го имаат целосниот потенцијал на библиотеката Amazon Kindle.

Кобо

На Кобо е-читачи Тоа е другата одлична алтернатива на Kindle, исто така со важна библиотека каде што ќе ги најдете речиси сите книги што можете да ги замислите. Покрај тоа, тие имаат многу добра репутација и најнова технологија.

Оникс Букс

Компанијата Оникс со својот бренд Букс Исто така, стекна голема репутација меѓу корисниците поради неговиот квалитет и функционалност. Затоа, како алтернатива на Xiaomi eReader, би препорачал да ги погледнете и овие други:

Џепна книга

Ниту, пак, треба да заборавиме Џепна книга, уште еден од извонредните е-читачи што можете лесно да ги најдете. Ова исто така може да биде совршена замена за Xiaomi eReaders:

Модели на Xiaomi eReade

На топ модели од Xiaomi eReaders се следниве:

Мојот читател

xiaomi mireader

Xiaomi Mi Reader е основен производ. Станува збор за електронски читач на книги со кој кинескиот бренд дебитираше во овој сектор. Има HD екран со висока дефиниција и 212 ppi со 6 инчи. Дополнително, има прилагодување на светлината за читање до 24 можни нивоа. Што се однесува до хардверот, тој вклучува моќен Allwinner SoC со 4 јадра на 1.8 Ghz, 1 GB RAM, 16 GB внатрешна меморија и батерија од 1800 mAh која ќе работи неколку недели.

Овој eReader има тежина од само 178 грама и дебелина од 8.3 mm. Компактен дизајн со две бои што може да се користи за читање каде и да е потребно. Понатаму, тој е опремен со оперативен систем Android и поддржува вообичаени формати како TXT, ePub, PDF, DOC, PPT итн.

Мојот eBook Reader Pro

ereader xiaomi mi ebook reader pro

Од друга страна, тука е Xiaomi Mi eBook Reader Pro Подобрена верзија на претходната која има 7,8-инчен e-Ink екран, резолуција од 1872 × 1404 пиксели и 300 dpi. Покрај тоа, ги одржува и 24-те нивоа на осветлување, истиот четиријадрен Allwinner SoC од 1.8 Ghz, а доаѓа и со Android и поддршка за истиот формат.

Наместо тоа, има некои забележителни подобрувања, покрај екранот споменат во претходниот пасус. На пример, сега RAM меморијата е двојно зголемена на 2 GB, просторот за складирање исто така е двојно зголемен со 32 GB, а батеријата е 3200 mAh, што дава многу поголема автономија. Секако, вклучени се и USB-C конектор за полнење и податоци, како и поврзување со WiFi 5 и Bluetooth 5.0 (за безжичен аудио за аудио книги). Што се однесува до тежината, малку се здебели со 251 грам и дебелина од 7 мм.

Книга за хартија Про II

Книга за хартија Pro II xiaomi

Конечно, уште еден од најновите модели eReader на Xiaomi е таканаречениот Paper Book Pro II. Овој уред, исто така, ја одржува истата тежина и тенкост како и претходниот, вклучува чип RK3566 со високи перформанси и четири јадра, користи 2 GB RAM и 32 GB внатрешна меморија за складирање на сите е-книги што ви требаат и повеќе, дополнително. да има и Li-Ion батерија со 3200 mAh. Неговиот екран е исто така голем, но има некои разлики со претходниот.

На пример, тој е ажуриран од Android 8.1 на Android 11, поддржува и апликации како Duokan и WeChat, така што ќе имате мноштво функции на дланка, надминувајќи го едноставниот eReader. Се разбира, поддржува и различни методи за увоз на библиотека, компатибилен е со облакот Baidu, има USB конектор, а исто така и Bluetooth.

Карактеристики на некои е-читачи на Xiaomi

читач на xiaomi

Како извонредни карактеристики на Xiaomi eReaders, ги имаме следниве технологии за кои треба да знаете:

електронско мастило

La електронско мастило, познато и како eInk, е технологија патентирана од компанијата E Ink Corporation, која беше основана во 1997 година од студенти на МИТ и кои првпат го лансираа својот екран во 2004 година. Идејата беше да се создаде екран со визуелно искуство повеќе налик на хартија, и тоа го прави идеален за е-читачи, па затоа многумина го прифатија овој тип панели.

Позитивното од овие екрани што не создава сјај или непријатност кои конвенционалните екрани можат да го генерираат кога долго време го фиксирате погледот, како на пример кога читате е-книга. За да биде така, наместо да користи панел со пиксели претставени со LED диоди, она што го користи е црно-бел пигмент составен од милиони ситни микрокапсули. Оние кои содржат бели честички се негативно наелектризирани, додека оние што содржат црни честички се позитивно наелектризирани. Сите суспендирани во проѕирна течност. На овој начин, со контролирање на електричните полиња кои се применуваат во секоја област на панелот, може да се генерира каква било слика или текст.

Покрај тоа, оваа технологија има уште една предност во однос на конвенционалните екрани. И тоа е дека не само што нуди попријатно визуелно искуство и слично на хартијата на вистинска книга, туку и троши многу помалку енергија, што ќе ја продолжи батеријата на овие е-читачи над кој било таблет.

Bluetooth 5.0 и поддршка за аудио книги

Моделите на Xiaomi eReader вклучуваат Поврзување преку Bluetooth за поврзување безжични аудио уреди како слушалки. На овој начин, не само што можете да уживате во читањето, туку и да слушате аудио книги додека вршите други задачи, без потреба да ги користите рацете или да бидете врзани со кабел за eReader.

WiFi

Тие исто така вклучуваат во некои случаи Поврзување WiFi, за да ви овозможи да се поврзете на мрежата за да преземате е-книги и аудио книги (или да ги поставувате на облакот), како и да вршите други функции, како што е познатата кинеска апликација Wechat, која може да се користи за повеќе од само инстант пораки во Кина .

Андроид

Xiaomi го користеше Оперативен систем на Android за овие е-читачи, исто како што правите со вашите мобилни уреди. На овој начин, нема да биде уред ограничен како во другите случаи, бидејќи ќе може да поддржува користење на некои апликации како што се WeChat или Duokan за да може да складира книги на мрежата. Се разбира, ќе вклучува и други апликации кои ќе ви овозможат да ги репродуцирате аудио книгите и удобно да ги читате е-книгите со мноштво функции на вашите прсти, како што се вртење страница, зумирање, менување на интензитетот на светлината итн.

LED позадинско осветлување со 24 нивоа

Друга од најзабележителните карактеристики на Xiaomi eReaders е нивната прилагодливо LED позадинско осветлување. Благодарение на него, можете да изберете до 24 нивоа на интензитет за да се прилагодите на сите типови сценарија, и потемни и со повеќе амбиентално осветлување, како на пример кога читате на отворено.

Мое мислење за Xiaomi eReader, дали вреди?

Xiaomi е-читач

Вистината е дека Xiaomi има многу добри уреди и одлични цени, понекогаш изненадувачки дури и во споредба со големите фирми. Сепак, иако вашите е-читачи не се лоши, тие се Јас би препорачал да одите директно на алтернативите. И тоа е затоа што овие производи, како и многу други производи на Xiaomi, се лансирани само за кинескиот пазар.

Поради оваа причина, ќе ви биде тешко да најдете овде, освен ако не е преку платформи како што е кинескиот Aliexpress. Дополнително, ќе му недостига техничка поддршка во Шпанија, што е исто така недостаток. А некои функции како WeChat се достапни само за овој азиски пазар како што можеби знаете.

Зошто е толку тешко да се купи Xiaomi eReader во Шпанија

Xiaomi е-читач

Да се ​​биде Кинески пазарно ориентиран производ, Xiaomi eReader не може лесно да се најде во Шпанија. Всушност, нема да го најдете на платформите за онлајн продажба и продавниците за електроника. Ова не значи само проблеми при купувањето, туку и можни проблеми со техничката поддршка, враќањето и слично, како и конфигурации специјално дизајнирани за Кинезите.

Запомнете и нешто друго, а тоа е тоа aliexpress Обично е формално во однос на враќањето на парите, испораките и други. Но, кога станува збор за продавачи од трети страни кои продаваат преку платформата Aliexpress, сè може да биде многу различно. Затоа треба да внимавате кога купувате таму и добро да погледнете кој го продава тој производ.

Xiaomi eReader против Kindle

Ако сте се прашувам дали да одам за Xiaomi eReader или Kindle, треба да имате на ум некои карактеристики и размислувања кои ќе ви помогнат да изберете:

  • технологија: и двете имаат слични карактеристики и сè ќе зависи од избраниот модел на Kindle или Xiaomi, бидејќи во двата случаи има поедноставни или понапредни.
  • квалитет: и двете имаат добар квалитет, па во оваа смисла и тие би биле врзани.
  • цена: Xiaomi има прилично добра цена, како Kindle, така што ќе најдете модели со слични вредности.
  • Продавница за книги: Во ова, Kindle навистина победува, бидејќи зад себе ги има Amazon и Audible со сета бесконечност на наслови што ова ги подразбира.
  • Кинеска верзија: додека Kindle се продава во многу земји и е прилагоден на нив, Xiaomi ја има само кинеската верзија на својот eReader.
  • Техничка услуга: Xiaomi нема техничка услуга на шпански за својот eReader, бидејќи тоа е производ наменет за кинескиот пазар. Амазон има техничка поддршка на шпански за вашиот Kindle.

Каде да купите Xiaomi eReader

Конечно, треба да се земе предвид каде можете да го најдете Xiaomi eReader, и тоа се намалува на:

aliexpress

Станува збор за кинески гигант за онлајн продажба сличен на Amazon. Оваа платформа има секакви производи и по добра цена. Дополнително, плаќањата се безбедни и добра е помошта во случај да се биде производ што го продава самиот Aliexpress. Сепак, има и некои продавачи од трети страни кои можеби не се толку реномирани. И тоа да не зборуваме дека пратките во некои случаи ќе потрае подолго за да дојдат од Кина и да мора да поминат преку царина.