Кобо Сејџ, облог со аудио книги и игла [Анализа]

Неодамна анализиравме едно од најновите дополнувања на Кобо на пазарот на електронски книги или е-читачи, Kobo Libra 2, па овојпат време е да се обложиме на уште едно дополнување, електронска книга од средна/висока класа со која Кобо има намера да ги зајакне корисниците на своите средни уреди нудејќи им различни алтернативи.

Го разгледавме Kobo Sage, уред со аудио книги и поддршка за Kobo Stylus за голем екран од осум инчи. Ќе го разгледаме подетално овој нов производ на Kobo и ќе видиме дали е способен да застане на нозе во каталогот на Kobo.

Материјали и дизајн: белег на Ракутен Кобо

Овој пат ќе се фокусираме на она што го разликува овој Кобо Sage, а тоа е дека во моментов не се нуди бела алтернатива, односно можеме да го купиме само во црно. Имаме истакната големина од 160,5 x 181,4 x 7,6 милиметри за вкупна тежина од 240,8 грама, можеме да кажеме дека Kobo Sage не е мал ниту лесен, јасно е дека е поцелосен уред фокусиран на оние кои не само што бараат да читате во околностите напред-назад, туку да изберете нешто постабилно.

Кобо Сејџ - Заден дел

 • Димензии: 160,5 x 181,4 x 7,6 мм
 • тежина: 240,8 грамови

Имаме добри завршетоци на Кобо заедно со мека, гумена пластика. На задната страна имаме еден вид геометриски фигури, копчето за заклучување и логото на брендот испечатено на него. На поголемата страна ги имаме копчињата за страничење и во една од рамки местото е резервирано за USB-C портот, негова единствена физичка врска. Повторно овој Kobo Sage изгледа добро завршен, тоа е нешто во кое брендот знае како да се разликува од останатите, неговото чувство брзо е како премиум производ. Лично преферирам нешто покомпактни и полесни уреди, но вака Кобо одлучи да одговори на барањата и барањата на своите корисници.

Технички карактеристики

Rakuten Kobo сакаше да се обложи на познат хардвер во овој Libra 2 од средна/висока класа, па се монтира процесор од 1,8 GHz за кој замислуваме дека е еднојадрен. Оваа посветеност на поголема моќност се должи на потребите за перформанси што ги бара интеграцијата со Kobo Stylus и одговорот што корисничкиот интерфејс мора да му го понуди. Во моментов е изненадувачки што и покрај тоа што има подобар хардвер, ни даде чувство дека се движи нешто побавно од Kobo Libra 2. Имаме 32 GB простор, уште еднаш Кобо не е грешен и ни дава тешко проодна способност за читателите на eReader и повеќе од доволно за нови аудио книги.

Кобо Сејџ - Страна

 • Формати: 15 природно поддржани формати на датотеки (EPUB, EPUB3, FlePub, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR)
 • Аудио книгите на Kobo во моментов се ограничени на некои земји.
 • Јазици: Англиски, француски, француски (Канада), германски, шпански, шпански (мексико), италијански, каталонски, португалски, португалски (Бразил), холандски, дански, шведски, фински, норвешки, турски, јапонски, традиционален кинески.

На ниво на поврзување сега имаме три опции: WiFi 801.1 bgn што ќе ни овозможи пристап до мрежи од 2,4 и 5 GHz, нов модул Bluetooth чија верзија не успеавме да ја знаеме и конечно веќе класичното и разноврсно пристаниште USB-C Од своја страна и како што се случува во огромното мнозинство на уредите Kobo, овој Sage е исто така водоотпорен, поконкретно имаме IPX8 сертифициран до длабочина од два метри за максимум 60 минути.

Голем екран придружен од Kobo Stylus

Инаку, Кобо Мудрец има а 8 инчи E Ink Letter 1200 со висока дефиниција, достигнувајќи 300 пиксели по инч со резолуција од 1449 x 1920. Малку е да се спомене за овој панел што веќе го тестиравме на други уреди на брендот и кој е на врвот на панелите со електронски мастило и во одговор и во потрошувачка. Стапката на освежување останува нерешена, но неизбежна задача.

Kobo Sage - Приказ

Кобо игла од своја страна, Има заменлива врвка и одговара на притисок, давајќи прилично точни резултати и покрај „влезното задоцнување“ на екранот со електронско мастило.Така, имаме две директни копчиња со различни функционалности во самиот игла и ни овозможува да уредуваме PDF-датотеки, да креираме сопствени персонализирани тетратки и исто така да пишуваме директно на книгата што ја читаме. Вреди да се спомене дека работи на батерии и можевме да го тестираме во прегледот на Kobo Elipsa, во ова издание на Kobo Sage не успеавме да ја потврдиме неговата работа.

Се поздравуваме со аудио книгите

Имаме неколку опции кога станува збор за поврзување на нашите слушалки Bluetooth, Или репродуцирајте аудиокнига што ќе повика конфигурациски скокачки прозорец за слушалките или одете во новиот дел за поврзување со Bluetooth што се наоѓа во делот за конфигурација на долниот десен агол на Kobo Sage во неговиот кориснички интерфејс. Очигледно работи и со надворешни звучници.

PowerKover Kobo

 • Изменете ја јачината на звукот на слушалките
 • Изменете ја брзината на репродукција на книгата
 • Однапред / премотување назад 30 секунди
 • Добијте информации за книги и индекси

Системот е сè уште „зелен“, би било убаво ако можеме да продолжиме да слушаме книга од истата точка што ја оставивме претходно да ја чита, а потоа да продолжиме со традиционалното читање каде што ја оставивме нејзината „аудио“ верзија. Сепак, тоа е софтверска технологија на која Кобо сè уште работи и која ни остави мед на усните.

PowerCover ја прави батеријата речиси бесконечна

Ова Кобо PowerCover Има мала достапност, во случај да размислувавте да го купите, ќе мора да влезете во ред или да отидете до најблискиот Fnac (79,99 евра). Сепак, тоа не е уред наменет ниту за стандардниот корисник. Има поддршка за Kobo Stylus и значително ја зголемува дебелината и тежината на книгата бидејќи во неа има батерија.

Кобо Сејџ - Случај

Неговата инсталација е автоматска со помош на магнети и немаме точно познавање на капацитетот на mAh на куќиштето. Одлично е завршен и се нуди само во црна боја, покрај тоа, од очигледни причини, ја вклучува и функцијата за автоматско заклучување. Тоа е производ дизајниран за оние кои континуирано ќе комуницираат со Kobo Styus, јас се декларирам како обожавател на SleepCover.

Мислење на уредникот

Мудрец
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
289,99
 • 80%

 • Мудрец
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Екран
 • Преносливост (големина / тежина)
 • складирање
 • Траење на батеријата
 • Илуминација
 • Поддржани формати
 • Conectividad
 • цена
 • Употребливост
 • Екосистем

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Со Bluetooth и игла
 • Екран што ја задоволува популарната побарувачка за големина
 • Добра стапка на освежување и карактеристики на менито 1200

Contras

 • Тоа ми прави нешто големо (тоа е субјективно)
 • Ми недостига белата верзија
 • Тие треба да го полираат интерфејсот за да го преместат побрзо

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.