eReader 8 инчи

На 8-инчни модели eReader Тие се фантастична опција која спаѓа помеѓу покомпактните модели од 6 инчи и оние со големи екрани кои можат да надминат 10 инчи.

На овој начин ќе го имате најдоброто од двата света, односно е-читач кој не е многу тежок и гломазен и поголем екран за прегледување на содржината со поголема големина.

Најдобри 8-инчни eReader модели

Што се однесува до најдобрите 8-инчни eReader модели го препорачуваме следново:

Кобо Мудрец

Еден од 8-инчните е-читачи што можете да ги најдете на пазарот е овој Kobo Sage. Читач на книги и аудио книги со 8-инчен E-Ink Carta екран на допир, со антирефлективен филм. Тоа е величествен уред со прилагодлива предна светлина и топлина, намалување на синото светло, Bluetooth, внатрешна меморија од 32 GB и отпорен на вода.

PocketBook InkPad 3

Има многу малку точни 8-инчни модели на eReader, но имате и такви од 7.8 инчи кои се пообилни, како што е случајот со овој PocketBook Inkpad3, со екран кој е практично 8 инчи. Станува збор за уред со екран од типот e-Ink Carta, паметна светлина, WiFi, 8 GB внатрешна меморија и може да се прошири преку microSD мемориски картички.

Meebook E-Reader P78 Pro

Од друга страна го имаме и Meebook e-Reader P78 Pro Уред од 7.8 инчи со e-Ink Carta екран со резолуција 300 dpi. Вклучува прилагодливо предно светло во топлина и осветленост, оперативен систем Android, моќен QuadCore процесор, 3 GB RAM, 32 GB внатрешна меморија, како и поддршка за пишување со дигитално пенкало.

Оникс BOOX Нова2

Оникс има и друг модел од 7.8 инчи. Станува збор за читач на е-книги со екран со E-Ink, интегрирано и прилагодливо предно светло, пенкало за полесно ракување со него, оперативен систем Android 9.0, моќен ARM процесор, 3GB RAM и 32 GB внатрешна флеш меморија. Има и огромна батерија од 3150 mAh за поголема автономија, како и WiFi конекција, Bluetooth за аудио книги и USB OTG.

Боја на мастило за џебна книга

Следниот препорачан модел е PocketBook InkPad Color. Единствениот на листата со 7.8-инчен екран во боја. Се заснова на технологијата Kaleido e-Ink и има предно осветлување, WiFi, Bluetooth за поврзување безжични слушалки за слушање аудио книги и 16 GB внатрешна меморија.

Како да знаете дали е добар е-читач

Доколку се сомневате кој модел да го изберете, еве неколку точки што треба да ги погледнете за да ви помогнат да го изберете најдобриот 8-инчен eReader:

Екран

запали со светлина

При изборот на добар 8-инчен eReader, една од работите што треба да ја погледнете технологијата на екранот и нејзиниот квалитетбидејќи тоа е од витално значење. За ова, мора да се истакнат следниве технички карактеристики:

Тип на екран

Во моментов, речиси сите 8-инчни е-читачи веќе имаат екран за е-хартија или познат и по трговската марка e-Ink. Овој тип на електронски екран со мастило нуди подобрувања во однос на конвенционалните LCD екрани, како што е неговото визуелно искуство што е повеќе слично на читањето на хартија, без непријатност или отсјај. Тие, исто така, заштедуваат многу време на траење на батеријата, помагајќи им на е-читачите да траат до недели со едно полнење.

За ова, работата на екранот со електронско мастило се заснова на микрокапсули со пигменти црно-бело негативно и позитивно наелектризирано соодветно. Бидејќи микрокапсулите лебдат на проѕирна фолија, на овој начин, со контролирање на полнежите, на екранот може да се формираат текст и слики.

Сега, овие електронски екрани со мастило можат да бидат од разни видови што треба да го знаете, како:

 • визплекс: Тоа е првата генерација на екрани со e-Ink, која сега е речиси исчезната. Тие се појавија во 2007 година кога компанијата E Ink основана од членовите на МИТ ја разви оваа нова технологија на панели за е-хартија и го патентираше брендот e-Ink.
 • Перл: Во 2010 година ќе пристигне уште една подобрена генерација со почиста бела боја, и која ја користеа многу познати е-читачи од тоа време.
 • Mobius: Оваа друга технологија се разликува од претходната по тоа што имаше дополнителен слој од проѕирна пластика за да го заштити екранот и да го направи поотпорен.
 • Тритон: Во 2010 година ќе се отвори и оваа друга технологија за електронско мастило, а подоцна ќе пристигне и Triton II во 2013 година. Тоа е тип на екран со електронски мастило во боја, со 16 нијанси на сиво и 4096 бои.
 • Писмо: Оваа технологија е многу честа кај многу актуелни е-читачи поради нејзината разновидност. Carta пристигна во 2013 година, со резолуција од 768×1024 px, со големина од 6 инчи и густина на пиксели од 212 ppi. Набргу потоа ќе пристигне подобрениот e-Ink Carta HD кој имаше резолуција од 1080×1440 px и 300 ppi, задржувајќи ги истите 6 инчи.
 • Калеидо: Кога станува збор за најдобрите е-читачи во боја, важно е панелот да биде Kaleido. Оваа технологија е од 2019 година, а се подобрува кај Triton благодарение на филтерот во боја. Уште подобра верзија наречена Kaleido Plus се појави во 2021 година за подобра острина, а во 2022 година Kaleido 3 ќе слета со значително подобрување во опсегот на бои, со 30% поголема од претходната генерација, 16 нивоа на сива скала и 4096 бои.
 • Галерија 3: конечно, во 2023 година почнуваат да пристигнуваат некои е-читачи базирани на ACeP (Advanced Color ePaper). Благодарение на него, времето на одговор на овие панели за е-хартија е подобрено. На пример, црното и белото сега може да се префрлат за само 350 ms, додека боите може да се менуваат помеѓу 500 и 1500 ms за низок и висок квалитет, соодветно. Покрај тоа, тие доаѓаат и со предно светло ComfortGaze кое го намалува количеството на сина светлина што влијае на вашиот сон и напрегање на очите.

допир наспроти редовно

Во моментов сите Електронските читачи имаат екрани на допир, кои го подобруваат искуството со тоа што може да се справи со нив како да се конвенционален мобилен уред. Ова обезбедува удобност при извршување на операции како што се движење низ менијата, вртење страница, зумирање итн.

капацитет за пишување

Некои модели на eReader со екран на допир исто така вклучуваат електронски пенкала како Kindle Scribe или Kobo Stylus, кој исто така ви овозможува да внесувате текст како прибелешки, па дури и да цртате во некои случаи.

Резолуција / dpi

Треба да размислите и за резолуција и густина на пиксели или dpi. Квалитетот и острината на сликата ќе зависат од тоа. Со големи екрани како екраните од 8 инчи, овие два фактори се уште поважни, така што секогаш треба да барате модели кои имаат 300 dpi за да го понудат најдоброто искуство.

Боја

Постојат е-читачи со екран со e-Ink во црно-бело (сиви тонови) или во боја. Ова влијае на 8-инчниот eReader на два главни фронта:

 • Про: од една страна нуди побогата содржина, бидејќи можете да гледате слики од вашите е-книги или да читате стрипови во целосна боја.
 • Недостатоци: Но, бојата го прави екранот на e-Ink малку повеќе одзема.

компатибилност со аудио книги

кобо фунта

Некои 8-инчни eReader модели имаат и можност за репродукција. аудио книги или аудио книги. Ова е совршено за да можете да уживате во приказните за кои сте страсни или да ги проучувате ако тие имаат способност да ги читаат вашите белешки со „Текст во говор“ додека спортувате, возите, готвите итн. Покрај тоа, тие можат да бидат идеални за луѓе со проблеми со видот.

Процесор и RAM меморија

Сепак, не треба да се закачувате премногу на ова, бидејќи повеќето од читателите на е-книги што ги препорачуваме ги имаат непречено искуство, може да ги земете предвид и процесорот и количината на RAM меморија достапна во моделот. Треба да има 2-4 процесорски јадра и најмалку 2 GB RAM.

складирање

Во зависност од 8-инчниот модел на eReader, може да најдете простор за складирање помеѓу 8 GB и 32 GB, што значи дека можете да складирате во просек помеѓу 6000 и 24000 наслови. Сепак, ова може да варира ако се земе предвид дека има поголеми датотеки, како што се аудио книги во MP3, M4B, WAV формат итн.

Од друга страна, исто така е неопходно да се разгледа дали оваа внатрешна меморија може да се прошири со користење мемориски картички тип SD, како кај некои модели. Сепак, многумина имаат облак услуги за да можат таму да ги складираат вашите омилени книги и да не заземаат простор.

Система operativo

Некои е-читачи користат вградени верзии на Linux, други почнаа да користат андроид оперативни системи. Општо земено, е-читачите на Android имаат тенденција да имаат повеќе функции отколку само читање е-книги. Затоа, би можело да биде интересно да се избере еден со овој оперативен систем.

Поврзување (WiFi, Bluetooth)

карактеристики kobo ereader

Исто така, треба да се забележи дека 8-инчните е-читачи можат да имаат два вида безжична конекција:

 • Wi-Fi/LTE: многу модели вклучуваат WiFi за да се поврзат на Интернет и да можат да ги преземаат или прикачуваат вашите книги. Од друга страна, во однос на 8-инчните модели на eReader, нема да најдете LTE конекција за поврзување преку 4G со SIM картичка со брзина на пренос на податоци.
 • Bluetooth: Поврзувањето BT е вклучено во е-читачите што поддржуваат аудио книги, за да можете да ги спарите безжични звучници или слушалки и да уживате во безжичниот звук.

Автономија

Како што знаете, е-читачите обично вклучуваат батерии од 1000 до 3000 mAh во многу случаи. Овие Li-Ion батерии се повеќе од доволни за овие уреди Тие можат да траат дури и неколку недели автономија со едно полнење, уште повеќе со оглед на тоа колку се ефикасни екраните со e-Ink.

Финиш, тежина и големина

El финиш и дизајн Тие не се само важни на естетско или визуелно ниво, тие исто така можат многу да влијаат на квалитетот и ергономијата за да обезбедат поголема удобност кога го држите вашиот 8-инчен е-читач.

Исто така, бидејќи е 8 инчи, тоа е големината и тежината тие ќе бидат малку повисоки од оние од 6 инчи, нешто што треба да се земе предвид ако сакате да го носите со себе од едно место до друго или да го држите долго време без да се изморите.

библиотека

Од друга страна, исто така, треба да се забележи дека 8-инчните е-читачи треба да доаѓаат со добра книжарница за да имате пристап до сите книги што ги барате. Во овој Kindle има јасна предност, со повеќе од 1.5 милиони достапни наслови, по што следи Kobo Store со околу 0.7 милиони. Сепак, другите е-читачи се исто така многу флексибилни со оглед на бројот на формати што ги поддржуваат, така што нема да ви недостасува содржина.

Ниту, пак, треба да заборавиме дали имаат пристап до книжарниците за аудио книги како што се Audible, Storytel, Sonora или ако сопствената продавница на брендот eReader вклучува добар репертоар на овој тип на аудио книги.

Илуминација

Ечитачите може да вклучуваат и предни LED светла за да се овозможи читајте во која било светлосна состојба, дури и во темница. Покрај тоа, исто така би било важно вашиот 8-инчен eReader да овозможи прилагодување на оваа светлина во интензитетот на осветленоста и топлината, за да се обезбеди најголема удобност.

Отпорен на вода

водоотпорен кобо

Премиум функција е-читачи Сертификат за заштита IPX8. Овие модели се спротивставуваат на целосно потопување под вода, без да бидат оштетени. На овој начин ќе ви овозможат да уживате во читањето додека се бањате за релаксација, во базен итн.

Поддржани формати

Важно е 8-инчниот eReader да поддржува добар број на формати на датотеки. Од тоа ќе зависи компатибилноста за документите или книгите што можете да ги репродуцирате. Некои од најважните формати што треба да ги поддржува се:

 • Документи DOC и DOCX
 • обичен текст TXT
 • Слики JPEG, PNG, BMP, GIF
 • HTML веб-содржини
 • е-книги EPUB, EPUB2, EPUB3, RTF, MOBI, PDF
 • Стрипови CBZ и CBR.
 • Аудио книги MP3, M4B, WAV, AAC, OGG…

Речник

Огромното мнозинство модели на eReader веќе имаат вградени речници, дури и на повеќе јазици. Ова ви овозможува кога треба да го консултирате значењето на зборот, потребен ви е само сопствен eReader. Нешто особено важно за студентите.

Опсег на цени

Конечно, мора да се каже дека 8-инчните е-читачи обично имаат Цени помеѓу приближно 200 и 400 евра, бидејќи тие се големи екрани.

Најдобрите 8-инчни брендови на eReader

Интересно е и што знаете кои се Најдобрите 8-инчни марки eReader. Во оваа смисла го имаме следново:

Кобо

Kobo е канадски бренд eReader што е купен од јапонскиот Rakuten. Оваа компанија е големиот ривал и алтернатива на Kindle на Amazon, поради што е меѓу најпопуларните и најпродаваните. Покрај тоа, ја има комплетната продавница на Kobo, која има повеќе од 700.000 примероци.

Овие уреди имаат а добра вредност за парите, покрај тоа што е многу богат со функции, поддржани формати и можности за прилагодување.

Џепна книга

PocketBook е исто така уште еден од големите брендови, со одличен квалитет и иновативност во сите свои производи. Исто така, не само што поддржува голем број различни формати на датотеки, туку може да пристапите и до локалните библиотеки преку OPDS и Adobe DRM за да ги изнајмите вашите омилени книги.

Овие е-читачи ви дозволуваат да читате, пишувате, обележувате, зумирате, увезувате и извезувате датотеки, да поставувате во PocketBook Cloud, купувајте од PocketBook Store, приспособете мноштво параметри, репродуцирајте аудио книги, имате речници на неколку јазици, па дури и имајте функција Текст-во-говор.

Букс

Оникс е кинеска компанија која го пласира брендот BOOX, уште еден од најпознатите во овој сектор. Уредите се развиени и произведени од Onyx International Inc., и имаат добра вредност за парите, плус се што би очекувале од добар 8-инчен eReader.

Тие имаат долго искуство зад себе во производство на електронски читачи на книги, претходно базирани на Linux и сега со Оперативен систем на Android во неговите најнови модели, да го има најдоброто од eReader и таблет во еден уред.

MeeBook

Конечно, го имаме и овој друг бренд со фантастичен квалитет и преплавен со технологија, станува збор бележник. Тие се исто така меѓу оние кои се забележани по нивниот дизајн и перформанси. Како и неговиот квалитетен екран, поддршката за WiFi, оперативниот систем Андроид, моќниот хардвер за непречено искуство и поддршката за добар формат.

Со оглед на неговите разноврсност, земањето на Meebook со вас ќе биде најблиску до носење комплетен уред со кој можете да направите нешто друго освен читање...

Предности и недостатоци на 8-инчен eReader

8 инчен е-читач

За да процените дали треба да добиете е-читач од 8 инчи, прво треба да го погледнете добрите и лошите страни од овој тип читачи на е-книги:

Предност

 • Може да биде мудар избор ако имате проблеми со видот и не сакате премногу да ги напрегате очите на малите екрани.
 • Има многу поголем екран од 6-инчи за да има поголема работна површина. Особено добро ако сакате е-читач и за пишување или цртање, бидејќи ќе ви го олесни тоа.
 • Неговата големина и тежина се средни, не толку лесни и не гломазни како оние од 6 инчи, но не толку големи и тешки како оние од 10 инчи или повеќе.

Недостатоци

 • Имањето најголем екран ќе ги направи потешки и пообемни, што ја намалува подвижноста ако сакате да ги носите од едно место на друго.
 • Помалку е соодветно за децата, бидејќи ако имаат поголема тежина ќе ги измори пред да ги држат.
 • Батеријата може да има малку помала автономија од 6-инчната.

Дали е добра опција за деца?

Тоа не е најдобрата опција за најмалите, бидејќи се претпочита 6-инчен е-читач. На овој начин, бидејќи се полесни и помалку гломазни, ќе можат подобро да ги држат подолго време без проблеми или замор.

Каде да купите 8-инчен eReader по добра цена

Конечно, ако сакате да знаете каде можете да купите ефтин 8-инчен eReaderЕве неколку продавници:

Амазон

Американскиот гигант е една од најдобрите страници за купување е-читачи од 8 инчи, бидејќи ќе најдете поголема разновидност. Дополнително, ќе имате гаранции за купување и враќање понудени од оваа компанија, како и целосно сигурни плаќања. Се разбира, ако сте член на Prime, ќе уживате и во придобивките како бесплатна испорака или побрза испорака.

Медијамаркт

Алтернатива на горенаведеното е германскиот ланец Mediamarkt. Овој ланец на продавници ви овозможува да изберете помеѓу некои 8-инчни модели eReader по добра цена, што ви овозможува да купувате лично или онлајн преку неговата веб-страница.

Англискиот суд

ECI, шпанскиот малопродажен синџир, е исто така уште едно место за да се најдат некои модели на овие електронски плеери за книги. Покрај тоа, го поддржува и двојниот начин на купување, лице-в-лице и онлајн. Секако, цените нема да бидат најконкурентни, иако има понуди како Техноприцес каде се поевтини.

пресекот

Конечно, француската фирма Carrefour исто така има е-читачи со овие големини, иако не толку различни како во случајот со Amazon. Се разбира, можете да изберете помеѓу да нарачате да го испратите до вашиот дом од нивната веб-страница или да одите во некој од нивните најблиски продажни центри.