eReader 7 инчи

Ако не сакате е-читач со големина од 8 инчи или поголем, но не сте задоволни ниту со помалите од 6 инчи, најдобрата опција што ја имате е 7-инчен модел eReader.

Несомнено паметен избор да се има панел повисок од 6-инчниот, но без да се одземе премногу мобилност во споредба со него. А за да дознаете дали едно од овие ви одговара и кое ви одговара, еве го овој целосен водич:

Најдобри 7-инчни eReader модели

Што се однесува до најдобри е-читачи од 7 инчи, треба да се истакне следново:

Кобо Вага 2

Kobo Libra 2 е еден од најдобрите е-читачи со екран од 7 инчи што можете да го најдете. Има панел на допир од типот E-Ink Carta, со анти-отсјај. Покрај тоа, вклучува и предно светло кое овозможува прилагодување на осветленоста и топлината. Има и намалување на синото светло за подобрување на визуелната удобност, репродуцира аудио книги, има 32 GB меморија и е водоотпорен. Се разбира, има WiFi и Bluetooth технологија.

Ера на читач на е-книги PocketBook

PocketBook e-Book Reader Era е исто така уште една одлична алтернатива, со 7-инчен екран со големина e-Ink Carta 1200, панел на допир, технологија Smartlight, позадинско осветлување, простор за складирање до 16 GB, WiFi технологија, а исто така и Bluetooth за безжични слушалки за слушање. до аудио книги.

Kindle Paperwhite Signature Edition

Можете да изберете и еден од најпродаваните модели, Kindle Paperwhite Signature Edition. Надградена верзија на Paperwhite со 6.8-инчен панел на допир и доаѓа со самозатемнување предно светло. Покрај тоа, тој изненадува со својот голем капацитет од 32 GB внатрешно и за поддршка на безжично полнење и брзо полнење.

Како да препознаете дали е добар 7-инчен eReader

Електронскиот читач е сложена работа и не се избира лесно. Има неколку точки или технички карактеристики на кои треба да обрнете посебно внимание:

Што е најважно при изборот на вашиот eReader?

екран на е-читач

Најважното нешто при изборот на eReader е неговиот екран, бидејќи тоа е интерфејсот за читање со кои ќе треба да се справувате секојдневно. И корисничкото искуство во голема мера ќе зависи од тоа. За да изберете добар екран, треба да погледнете различни параметри кои се важни:

Тип на панел

Постојат неколку типови на екрани за eReader. Тие можат да се групираат според различни критериуми. На пример, ако ја земеме предвид технологијата од панелот можеме да најдеме:

 • LCD: Ова се конвенционални екрани што треба да ги избегнуваме при изборот на добар читач на е-книги, бидејќи тие имаат тенденција да предизвикуваат поголема непријатност при читањето и да ви го заморат видот. А да имаш еЧитач со ЛЦД, за тоа веќе имаш таблет.
 • е-мастило или е-хартија: Тие нудат искуство без мака, многу поудобно за вашиот вид, без отсјај или исто толку замор на очите. И ова се должи на неговата технологија за електронско мастило со помош на микрокапсули со црно-бели пигменти кои со примена на позитивни и негативни полнежи може да се натераат да се приближуваат или подалеку од површината на екранот за да се прикажат текст и слики по желба. Оваа технологија овозможува искуство повеќе слично на читањето на хартија, а исто така троши многу помалку батерија, што е поефикасно. Тие беа создадени од поранешни членови на MIT, кои ја основаа компанијата E Ink и го патентираа овој бренд.

Сега, ако се земе предвид дека скоро сите е-читачи веќе имаат екран со e-Ink, или електронско мастило, тогаш може да се направи друга категорија земајќи ги предвид користената технологија e-Ink:

 • визплекс: Се појави во 2007 година и беше првата генерација на електронски екрани со мастило.
 • Перл: Би пристигнал во 2010 година, станувајќи доста популарен и со подобрување во однос на претходната во однос на чистотата на белата боја на страниците.
 • Mobius: Слично на претходниот, но додаде слој од пластика за заштита на екранот.
 • Тритон: Постојат две верзии на оваа технологија за електронско мастило во боја. Едниот е Triton I од 2010 година, а другиот е Triton II од 2013 година. Овие екрани имаат 16 нијанси на сиво и 4096 бои.
 • Писмо: е една од најпопуларните технологии, дури и денес, за црно-бели е-читачи. Писмото се појави во 2013 година, со резолуција од 768×1024 px, со големина од 6 инчи и густина на пиксели од 212 ppi. Подоцна ќе пристигне подобрената верзија наречена Carta HD, со резолуција од 1080 × 1440 px и 300 ppi, со задржување на истите 6 инчи.
 • Калеидо: Би се појавил на пазарот во 2019 година и не е ништо повеќе од подобрување на екраните во боја Triton. Благодарение на дополнителниот филтер за боја, постигнати се подобрувања во опсегот на бои. Во 2021 година Kaleido Plus исто така се појави со подобра острина, а во 2022 година Kaleido 3 значително ја подобри гамата на бои, со заситеност на бои за 30% повисока од претходната генерација, 16 нивоа на сива боја и 4096 бои.
 • Галерија 3: Оваа технологија на панели базирана на ACeP (Advanced Color ePaper) пристигнува во 2023 година. Ова се панели во боја каде што времето на одговор е подобрено, нешто што допрва требаше да се полира во Kaleido. Новата Галерија 3 ви овозможува да се префрлате помеѓу црно и бело, или обратно, за само 350 ms. Наместо тоа, префрлувањето од една боја во друга се врши во 500 ms за бои со низок квалитет и во 1500 ms за висок квалитет. Покрај тоа, сите тие веќе доаѓаат со предно светло ComfortGaze кое го намалува количеството на сина светлина што влијае на спиењето и заморот на очите.

со оглед на тип на ракување со панели, исто така можеме да разликуваме помеѓу:

 • конвенционален панел: тие се нормални LCD екрани на кои им се потребни копчиња или тастатура за да работат со нив. Овие е-читачи повеќе не се достапни, но беа популарни пред неколку години.
 • Панел за допир: имајте екрани на допир со повеќе допир за да управувате со функциите и менијата на лесен и брз начин. Во рамките на овие панели, пак, ние исто така треба да разликуваме помеѓу:
  • конвенционален екран на допир: се екрани на допир што треба да се ракуваат со прст.
  • Екран на допир со можност за пишување: се екрани на допир подготвени да користат електронски моливи или покажувачи како што се Kobo Stylus или Kindle Scribe Basic или Premium. Благодарение на ова можете да внесете текст, како и да цртате во некои случаи.

Резолуција / dpi

Од друга страна, не се важни само типот или технологијата на панелот, како што видовме претходно, важни се и резолуцијата и густината на пикселите, бидејќи квалитетот и острината на сликата и текстот. Затоа, при изборот на добар е-читач од 7 инчи, секогаш внимавајте густината да е висока, 300 dpi.

Други важни карактеристики

Читач на 7 инчи

Покрај екранот, постои и други секундарни фактори кои исто така можат да ви помогнат да се одлучите за еден или друг модел. Овие се:

компатибилност со аудио книги

Ако вашиот 7-инчен eReader поддржува аудио книги, тоа ќе ви овозможи уживајте во вашите омилени приказни раскажани со глас, за да можете да слушате додека правите други активности, без потреба да читате. Исто така, ова може да биде совршено за луѓе со проблеми со видот.

Обработка и меморија

Процесорот и RAM меморијата ќе зависат од флуидност и перформанси на 7-инчниот eReader. Во принцип, за да работи, треба да барате модели кои имаат најмалку 2 процесорски јадра и 2 GB RAM.

А во рамките на хардверот не смееме да заборавиме уште еден важен фактор, а тоа е внатрешната меморија. Тоа е, капацитетот за складирање. Во овој случај, би било важно да има 7-инчниот eReader помеѓу 8 и 32 GB, што се преведува во просек помеѓу 6000 и 24000 наслови. Не очекувајте овие е-читачи да имаат поголеми капацитети како 64 или 128 GB. Исто така, со тој капацитет би било повеќе од доволно за повеќето случаи.

Од друга страна, некои вклучуваат слот за microSD мемориски картички да може да се прошири капацитетот, што е исто така одлична идеја. И, ако тоа не е случај, секогаш можете да сметате на услуги за складирање облак.

Система operativo

Денешните 7-инчни е-читачи често се базираат на Андроид верзии. Овој оперативен систем нуди многу функции и прилагодување, што е исто така позитивно.

Безжична конекција

штанд за читање

Огромното мнозинство на 7-инчни е-читачи нудат Поврзување WiFi, да бидете поврзани на интернет без потреба од мрежни кабли и на тој начин да управувате со вашата онлајн библиотека, да преземате книги, да ги прикачувате на облакот, да купувате итн.

Од друга страна, оние 7-инчни eRaders кои поддржуваат аудио книги, исто така, обично вклучуваат Bluetooth конекција. На овој начин, можете да поврзете безжични слушалки преку BT за да ги слушате вашите омилени аудио книги без потреба од кабли, додека извршувате други задачи во близина на вашиот eReader.

Автономија

Во зависност од големината на екранот, видот на екранот и ефикасноста на хардверот, автономијата може да биде поголема или помала за истиот капацитет на батеријата (mAh). Сепак, овие уреди во моментов се доста ефикасни, со автономии до три и четири недели со едно полнење.

Дизајн

Финишот, материјалите на куќиштето и дизајн тие исто така можат да бидат уште еден фактор што треба да се земе предвид при купување на робустен уред. Исто така, треба да биде ергономски дизајн. Што се однесува до тежината и големината, тие се исто така важни кога станува збор за носење со себе ако патувате со него, иако 7-инчните е-читачи имаат тенденција да имаат компактни големини и мала тежина.

Библиотека и компатибилност

Не заборавајте дека функцијата на е-читач е да можете да читате книги. И за да е можно ова и да немате проблеми кога станува збор за наоѓање наслови, треба да размислите дали е-читачот има голема книжарница. За тоа најдобри се Amazon Kindle и Kobo Store, со 1.5 односно 0.7 милиони наслови.

Од друга страна имаме број на формати што можеме да ги имаме, колку поголема поддршка, толку повеќе датотеки ќе можеме да додадеме во нашиот 7-инчен eReader за да ги репродуцираме. На пример:

 • Документи DOC и DOCX
 • обичен текст TXT
 • Слики JPEG, PNG, BMP, GIF
 • HTML веб-содржини
 • е-книги EPUB, EPUB2, EPUB3, RTF, MOBI, PDF, итн.
 • Стрипови CBZ и CBR.
 • Аудио книги MP3, M4B, WAV, AAC, OGG,…

Покрај тоа, некои eReaders поддржуваат и управување со содржина преку Adobe DRM, меѓу другото, што овозможува изнајмување книги од вашата библиотека општински…

предно осветлување

Чистач од 7 инчи со светлина

И е-читачите имаат дополнителни извори на светлина, како што се предните LED диоди кои исто така ќе ви овозможат да го изберете нивото на осветлување на екранот, а исто така и топлината во некои случаи. На овој начин тие совршено се прилагодуваат на светлосните услови во секој момент, овозможувајќи ви да читате и во темница. Што се однесува до топлината, таа може да послужи за попријатно читање за вашите очи.

Отпорен на вода

Некои премиум е-читачи имаат водоотпорност со IPX8 сертификат. Тоа укажува на тоа можете дури и да го потопите вашиот eReader под вода без да го оштетите. Ова ви овозможува да уживате во читањето додека се бањате за релаксација, во базен итн.

Речник

Ако вашиот eReader има вграден речник, исто така, ќе биде фантастично да се консултирате со вашите сомнежи за вокабуларот или за учениците, бидејќи нема да морате да зависите од надворешни книги или други уреди. Некои дури ги имаат на неколку јазици, во случај да читате на повеќе од еден јазик.

цена

Конечно, мора да ја земеме предвид и цената на овие е-читачи, во зависност од брендот и моделот, можете да ги најдете приближно помеѓу 180 и 250 евра. Помалку од тоа или повеќе од тоа можеби не е оптимално. Под тоа затоа што може да биде со сомнителен квалитет, а над тоа затоа што би бил прескап за 7-инчен eReader.

Најдобрите 7-инчни брендови на eReader

Меѓу најдобрите 7-инчни брендови eReader Три од нив се особено значајни:

Поттикне

Поттикнете го брендот на eReader на Amazon. Дизајниран е од самиот Амазон, а произведен во Тајван, така што има добар квалитет и конкурентна цена. Освен тоа, Тој е меѓу најпродаваните и најуспешните од сите. Затоа, на овој бренд може да му се верува. И не само што се издвојува по ова, мора и нешто да се земе предвид, а тоа е дека ја има една од најголемите книжарници во светот, со повеќе од 1.5 милиони наслови од сите категории во својата продавница Kindle.

Кобо

Кобо е канадска фирма посветена на светот на електронските читачи на книги. Во моментов, оваа компанија е купена од јапонскиот Ракутен, иако дизајнот продолжува да се прави од седиштето на Кобо во Канада. Покрај тоа, тие се направени и во Тајван, со навистина неверојатен квалитет. И, кога станува збор за најголемиот ривал и алтернатива на eReader на Amazon, не би можеле да пропуштите одлична продавница за книги како што е Kobo Store, која е позиционирана по Kindle со повеќе од 700.000 наслови.

Џепна книга

Конечно, тука е и PocketBook, трет во конкуренција. Уште еден од најпознатите и најбараните брендови за неговиот фантастичен сооднос квалитет/цена и неговата технологија. Покрај тоа, има многу функционалности и капацитет за прилагодување, како и услуги како што се неговиот PocketBook Cloud и PocketBook Store со многу наслови. Можете дури и да пристапите до книгите од вашата општинска библиотека со OPDS и Adobe DRM.

Предности и недостатоци на 7-инчен eReader

Водич за читање 7 инчи

Кога купувате 7-инчен eReader, треба да размислите добрите и лошите страни од овој тип на читачи на е-книги да анализирате дали ве компензира или не:

Предност

 • Има екран поголем од оние од 6 инчи, па ви овозможува да ја гледате содржината со поголема големина.
 • Сè уште се покомпактни и полесни од поголемите е-читачи, па можете да ги носите со себе каде и да одите.
 • Тие можат да бидат паметен избор на средината на патот за оние кои се фрлаат помеѓу помал или поголем eReader.
 • Неговата потрошувачка на енергија е избалансирана, ниту 6 инчи, ниту колку големите екрани.

Недостатоци

 • Имајќи 7 инчи, инч повеќе, може да има малку поголема потрошувачка од онаа од 6 инчи.
 • Неговата поголема големина на панелот исто така придонесува за големината и тежината.

Дали е добра опција за деца?

Ако е така добар избор за деца или не е уште едно од најпопуларните прашања при изборот на 7-инчен eReader. А вистината е дека ако имате малечки дома, 7-инчниот eReader може да биде совршен, бидејќи неговата големина и тежина се совршени за малите да не се уморат кога го држат читателот долго време. Исто така, бидејќи е компактен, можете да го носите каде и да ви треба, на пример, за да им се одвлекува вниманието на најмалите за време на патувањата со автомобил.

Исто така, тоа може да биде добро е-читачи за целото семејство, и не само за најмалите, па може да биде совршен споделен уред каде што ќе можете да ги читате вашите омилени романи или за најмалите да учат со едукативни книги, приказни итн.

Каде да купите евтина е-книга од 7 инчи

Конечно, кога станува збор за купување 7-инчна е-книга по добра цена, најдобрите продавници за да ги најдете звук:

Амазон

На Амазон можете да најдете повеќе различни 7-инчни е-читачи. Покрај тоа, секогаш ќе ја имате гаранцијата за купување и враќање обезбедена од оваа платформа. И ако сте клиент на Prime, сега можете да уживате во брза испорака и без такси.

Медијамаркт

Во германскиот технолошки синџир можете да најдете и 7-инчен модел eReader. Во овој случај, можете да сметате на модалитетот за купување преку Интернет за да можат да го испратат до вашиот дом или исто така да одат до кое било од најблиските продажни места.

Компоненти за компјутер

Во PCComponentes ќе најдете и квалитетни 7-инчни е-читачи по добри цени. Имаат добра услуга, брза испорака и сите гаранции. Платформата Мурсијан дозволува онлајн шопинг, или можете да отидете и во нејзиното седиште доколку живеете во провинцијата.