PocketBook eReader

На Моделите на eReader PocketBook се уште еден од најголемите во овој сектор, со уреди со висок квалитет, добри перформанси и мноштво функции. Затоа, ако барате алтернатива за моќните Kindle и Kobo, PocketBook можеби е најдобрата опција.

Најдобрите модели на eReader PocketBook

Меѓу моделите на eReader PocketBook го истакнуваме следново модели кои ги препорачуваме:

PocketBook Touch Lux 5

PocketBook Touch Lux 5 е уред со 6-инчен e-Ink Carta HD екран на допир, 16 нивоа на сива скала, паметно осветлување со затемнување, ергономски дизајн, моќен процесор за непречено искуство, конфигурација на бесплатни копчиња, компатибилност со голем број формати, WiFi и Bluetooth безжична конекција. Поддржува и е-книги и аудио книги и можете да одите со недели со едно полнење.

Боја на мастило за џебна книга

Ако барате е-читач во боја, еден од најдобрите на пазарот е PocketBook InkPad Color. Електронски читач на книги со капацитет за складирање од 16 GB, 7.8-инчен екран во боја e-Ink, прилагодливо предно осветлување, WiFi конекција и исто така Bluetooth, за поврзување безжични слушалки за слушање аудио книги.

PocketBook InkPad Lite

Следен на списокот е InkPad Lite, е-читач на PocketBook со голем 9.7-инчен e-Ink екран. Совршен за оние кои бараат горниот панел каде да ја видат содржината во голема големина. Покрај тоа, има 8 GB внатрешна меморија, конекција за WiFi и исто така Bluetooth, така што има компатибилност за аудио книги.

Ера на PocketBook

Друга алтернатива е PocketBook e-Book Reader Era. Уред од 7 инчи со екран на допир e-Ink Carta 1200, резолуција од 300 dpi, SmartLight за интелигентно прилагодување на светлината (може да се конфигурира во боја и осветленост), поврзување со WiFi и Bluetooth, подобрена заштита од гребење и сертифициран IPX8, така што се спротивставува дури и под вода.

PocketBook Touch HD3

Следната опција е PocketBook Touch HD3, PocketBook eReader со 6-инчен e-Ink екран на допир. Покрај тоа, овој модел доаѓа со моќен процесор, 16 GB внатрешна меморија за складирање, оперативен систем Linux и поврзување со WiFi и Bluetooth. Се разбира, ќе можете да го користите и за е-книги и за аудио книги.

PocketBook InkPad 3 Pro

Брендот PocketBook го има и InkPad 3 Pro, уште еден од неговите најмоќни и најнапредни модели. Во овој случај станува збор за уред со 300 dpi e-Ink Carta HD екран на допир, и SmartLight прилагодлив во боја и осветленост. Има и WiFi конекција, Bluetooth, 16 GB внатрешна меморија, поддржува голем број формати на е-книги и аудио книги и е водоотпорен (IPX8) за употреба во када, базен или плажа.

PocketBook Месечината Сребрена

Конечно, тука е и моделот PocketBook Moon Silver. Во овој случај, тоа е 6-инчен eReader со висококвалитетен e-Ink екран, компактен, лесен, со 16 GB внатрешна меморија, капацитет за е-книги и аудио книги и безжично поврзување со WiFi и Bluetooth.

Карактеристики на PocketBook eReaders

џепарлак со екран на допир

Меѓу извонредни технички карактеристики од PocketBook eReaders кои го издвојуваат од другите вклучуваат:

предно осветлување

Функција PocketBook eReaders LED предно светло за да можете да уживате во читањето во која било амбиентална светлина, дури и во целосна темнина. И не само тоа, тие вклучуваат и технологија за прилагодување на топлината и осветленоста за да се прилагодат на секоја ситуација и нудат поголема удобност при читањето, намалувајќи ја штетната сина светлина.

WiFi

Со WiFi безжично поврзување вашиот електронски уред за читање може да е поврзан на Интернет. Ова ви овозможува директно да пристапите до PocketBook Store од него, како и да можете да примате ажурирања или да ги прикачувате вашите книги на облакот доколку зафаќаат премногу простор. Сето тоа без потреба од поврзување на eReader со компјутер преку USB-кабел.

Екран на допир

Сите модели на PocketBook се опремени со мулти-допир екрани на допир да може лесно и интуитивно да се движите низ неговите менија и опции, само со помош на прстот. Покрај тоа, тие ви дозволуваат лесно да извршувате многу функции, како што се вртење на страницата со допир, зумирање итн.

капацитет на аудио книга

џебна книшка за читање со светлина

PocketBooks имаат технологија што исто така ги прави повеќе од само читач на е-книги, тие исто така дозволуваат слушајте аудио книги за да можете да уживате во вашите омилени приказни и содржини додека готвите, возите, вежбате или се релаксирате. Дополнително, ова може да биде еден вид пристапност за луѓе кои имаат проблеми со видот или да играат приказни за најмалите кои сè уште не знаат да читаат.

Е-мастило во боја

La дисплеј со е-мастило во боја Ги има сите предности на екранот со е-мастило во сива скала, но може да испорача 4096 бои. Неспоредливо богатство што ќе ви овозможи да уживате во илустрациите на книги во полна боја или да се забавувате со најдобрите стрипови или манга без ограничувања во боја.

Bluetooth

Bluetooth технологијата е способност поврзана со аудио книги. И тоа е дека eReaders PocketBook кои имаат капацитет за аудио книги, исто така, вклучуваат BT за да може да поврзете ги слушалките или безжичните звучници да уживате во нарациите без потреба од кабли, давајќи ви поголема слобода на движење.

USB-C конектор

Исто така го има USB-C конектор кој служи и за полнење на батеријата и за пренесување податоци до или од вашиот eReader кога го поврзувате со компјутерот. Исто така, бидејќи е стандард, ако нешто му се случи на кабелот или го изгубиш, нема да има проблем, бидејќи секој USB-C ќе го направи.

Дали PocketBook е добар бренд?

џепарлак за читање

PocketBook е еден од најдобрите брендови без сомнение. Оваа мултинационална компанија е основана во 2007 година, во Киев (Украина), и е специјализирана за развој на електронски уреди за читање книги од своето основање. Во моментов, седиштето на компанијата се пресели во Лугано, Швајцарија. Од седиштето, овие технолошки чуда кои силно ги препорачуваме продолжуваат да се развиваат.

Исто така, треба да знаете дека, како и кај повеќето брендови на eReader, тие не ги прават. Но, PocketBook eReaders се склопуваат во познати и реномирани фабрики како што се Wisky, Yitoa и Foxconn, во второто се склопува и за познати брендови, како што е Apple.

Кои формати ги чита eReader PocketBook?

е-книга џепарлак

Еден од најчестите сомнежи на многу корисници кои се неодлучни е кои формати на датотеки може да ги поддржи eReader PocketBook, бидејќи компатибилноста или бројот на датотеки што може да се вметнат ќе зависи од тоа. Па, мора да се каже дека тоа е едно еден од најдобрите во овој поглед, поддржувајќи формати како што се:

  • книги: PDF со DRM, EPUB со DRM, DjVu, FB2, FB2.zip, MOBI, RTF, CHM, TXT, HTML, DOCX.
  • Стрипови: CBZ, CBR, CBT.
  • Аудио книги: MP3, MP3.ZIP, M4A, M4B, OGG, OGG.ZIP

На сето ова мораме да додадеме дека eReader PocketBook нуди и пристап до мрежните директориуми OPDS и поддршка за Adobe DRM.

Како да рестартирате PocketBook?

Многу корисници се сомневаат во како да го ресетирате џепарлакот. Нешто неопходно во случај да „заглавите“. Вистината е дека тоа е многу лесно, а само треба да ги следите следните чекори:

  1. Не правете ништо друго, ниту притискајте други копчиња.
  2. Само притиснете го копчето за вклучување/исклучување 10 секунди.

Каде да купите PocketBook со читач на е-книги

Конечно, исто така е важно да знаете каде можете да купите џебен читач на е-книги по добра цена. И препорачаните страници се:

Амазон

Големиот американски гигант нуди најголема разновидност на модели на PocketBook eReader. Секако, ќе ги имате и сите гаранции за купување и враќање што ги нуди оваа платформа, како и ексклузивни предности доколку сте клиент на Prime, како бесплатна испорака и 24-часовна испорака.

Компоненти за компјутер

Друга алтернатива е PCComponentes. На онлајн платформата Murcian можете да ги најдете и овие модели на брендот PocketBook по добра цена. Општо земено, можете удобно да купувате од нивната веб-страница за да можат да ја испратат до вашиот дом или тие исто така прифаќаат наплата од нивната продавница во Мурсија.