Преглед на џебни допири HD 3

PocketBook Touch HD 3 читач

Ние сме биле тестирање на PocketBook Touch HD 3, уред кој сака да им конкурира на најпродаваните на 6 . Доаѓа натоварено со сè. Продолжете да читате и ќе видите како изгледа читачот за нас.

Да се ​​зборува лице в лице со такви воспоставени уреди како Kindle Paperwhite и Kobo Clara HD, покрај тоа што одговара на квалитетот по слична цена, треба да понуди и нешто друго. И Допир HD 3 ни дава многу карактеристики и детали кои иако може да изгледаат суштински, вистината е дека штом ги имате, тие се ценети.

Пред да започнам со анализа, би сакал да коментирам нешто што секогаш ме прашуваат подоцна. Да. Може да слушате аудио книги.

Одиме со списокот на карактеристики што го сочинуваат уредот.

карактеристики

Уред и дисплеј

 • Екран 6 ″ E Ink® Carta 1072 (1448 × 300) XNUMX dpi
 • Предно осветлување + (SMARTlight)
 • Сива скала од 16 нивоа
 • Димензии 161,3 x 108 x 8 mm
 • Тежина 155 g
 • Двојадрен процесор (2 × 1 GHz)
 • Капацитивен екран со повеќе допири
 • 512 MB RAM меморија
 • Батерија од 1500 mAh (Li-Ion Polymer).
 • Хард диск од 16 GB

Conectividad

 • Безжична конекција Wi-Fi (802.11 b / g / n)
 • USB-интерфејс Микро-USB
 • Bluetooth

Otros

 • Заштита од HZO Protection TM (IPX 7)
 • Текст во говор
 • RSS вести, белешки, шах, клондајк, чкртка, судоку.
 • Формати што ги чита (PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB (DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM)
 • Аудио формати MP3, M4B

Пакување

допир на џепарлак за пакување

Презентацијата е многу добра. Мала крута картонска кутија што подоцна може да се користи за складирање на уредот.

Иако може да изгледа како малолетничко прашање, малите детали за квалитетот што ги гледаме од самиот почеток кажуваат многу за брендот.

Во полето ќе го најдеме уредот. USB - miniusb кабел за полнење на уредот и мини-USB до приклучок кабел за целиот аудио дел.

Впечатоци и изглед

впечатоци за допир преку HD

Првиот впечаток што го имав кога го видов беше дека е мал премногу мал за 6 и убав. Навистина ми се допаѓа како изгледа. Големината, допирот на бојата, тие ситни рамки ја прават какада.

тајне физички копчиња на дното. Првиот што оди директно на почетната страница на уредот за читање, вториот треба да се врати, третиот да оди напред и четвртиот да ги прикаже опциите за конфигурација каде и да сме.

Копчето за дома е многу корисно кога сте малку изгубени и сакате брзо да одите на обележје. Додека го тестирав уредот за читање, многу го користев. Копчето за конфигурација е исто така многу корисно, бидејќи секогаш е понепријатно да се прикажуваат менија на екранот на допир.

Копчињата за додавање ми се допаѓаат подобро од страните. Тоа е местото каде што се навикнав да ги користам и сметам дека е поудобно можеби поради формата и зафатот на е-книгите. И тоа е друга точка што треба да ја имате на ум.

Добијте толку убав уред за читање, со толку мала рамка, се постигнува по цена да се жртвува зафатот. Седењето таму нема проблем затоа што можеме да го земеме од дното, но ако се обидете да прочитате во кревет ќе видите дека не е толку едноставно. А, материјалот со кој е изграден не помага ниту во пренесувањето на безбедноста.

Софтвер и функционалности

Списокот со работи што ги вклучува Touch HD 3 е многу долг и сакав да пробам сè. Единственото нешто што не го тестирав е заштитата на водата за да видам IPX7 што ќе ни овозможи да го потопиме во вода.

PocketBook има свој оперативен систем базиран на Linux. И тој е преполн со многу кул карактеристики. Најинтересното:

Аудио книги

ÉОва е читач за читање аудио книги. Дури и ако не ја гледате приклучокот за приклучок, тој доаѓа со miniUSB адаптер за приклучок што ви овозможува да ги поврзувате слушалките и да уживате во сè повеќе потрошените аудио-книги. Можете да ги купите на друго место или на самата платформа Pocketbook, иако недостасува каталог на шпански јазик, но тој сигурно ќе пристигне

Можете исто така да ги користите безжичните слушалки со спарување преку Bluetooth и на тој начин да уживате во сите опции за аудио без кабли.

Репродуктор на аудио

Продолжуваме со аудио функционалностите. Читачот може да го користиме како аудио плеер претходно поставување на датотеките што сакаме да ги слушаме.

Се разбира, не можете да слушате музика во позадина додека читаме. Или читаме, или свириме, или слушаме музика, но не и неколку работи истовремено.

Ја пропуштам секоја опција да ги слушам подкастите на главните платформи. Успеав да го сторам тоа со внесување преку прелистувачот. Може да го внесете iVoox на пример, да изберете поглавје на подкаст и да го слушате, но ако има природно решение во уредот за читање, тоа би било импресивно.

Текст во говор

Има функционалност текст во говор, со кој трансформира кој било од форматите што ги чита во говор. Така, може да земете епуб, моби, пдф и да ви го прочитаат.

Добро работи, го тестирав на 2 јазици, англиски и шпански и иако нема каденца како аудио книга, може да биде корисно во одредени ситуации или за лица со пречки во видот.

Игри, белешки, калкулатор и календар

Отсекогаш сум бранел дека читачот има многу јасна функционалност. Тоа е хипер-специјализиран уред за одредена задача. Затоа работи многу добро и нема смисла да се споредува со таблет.

Наоѓаме разни функционалности, како на пр разни игри, вклучувајќи шах, пасијанс и судоку, подлога за белешки, калкулатор и календар. Но, мислам дека денес никој не го користи со паметен телефон. Само ми паѓа на памет да го користат за детоксикација и да не бидат бомбардирани од постојаните повици за внимание од телефоните.

Екосистем и поврзаност

Има свој екосистем, неговата продавница што е интегрирана во е-книгата, од каде што можете да ги купите е-книгите. Има аапликација за андроид и iOS што ни овозможува да централизираме сè.

Облак. Имаме одреден простор за складирање во облакот што се користи за синхронизација на сите уреди што сме ги поврзале на нашата сметка.

Dropbox, можеме да ја синхронизираме нашата сметка Dropbox со нашиот уред за да можеме да читаме и да управуваме со е-книги

Испратете до PocketBook што ви овозможува да испраќате датотеки во кој било од форматите што читачот ги чита преку пошта и што ќе се појави во нашиот читач кога ќе се синхронизира преку WIFI

Вести RSS

Има RSS читач, можеме да ги следиме изворите на блоговите што нè интересираат, но статиите се читаат преку прелистувачот на читателот и не ми се допаѓа ова многу затоа што има страници што не се вчитуваат добро, кои ставаат многу чудни елементи итн.

Илуминација

Во овој момент кога многу уреди не успеваат, Touch HD 3 го поминува со леснотија. Осветлување на униформа и паметна светлина.

Исто така, ни овозможува да го зголемиме и намалиме интензитетот на светлината и паметната светлина од е-книгата без да го напуштиме читањето. За ова, треба да го лизнете прстот вертикално преку екранот. Ако го сториме тоа лево, ќе го контролираме SMARTlight и ако го сториме тоа од десната страна, предното светло. Многу корисна вистината.

Што недостасува?

Можно е главниот недостаток е недостаток на ДС. Нема слот за картичка.

Нешто што многу го користам е да сурфам на Интернет, да видам статија за мислење, на веб-страница, во весник, списание, итн. И да ја испратам до читачот за да ја прочита подоцна. Во Kindle тоа може да се направи со неколку додатоци што се испраќаат до Kindle, во Кобо можеме да ја синхронизираме оваа содржина со Pocket, но не најдов ништо за да ја имитирам оваа функционалност во читачот на PocketBook.

Точно е дека има новости RSS но не е исто, бидејќи како што рековме се отвора во прелистувачот и затоа што треба претходно да ставите фид, за што можеби не ве интересира сè и што предлагам е да испратите која било мрежа што е Интересно е кога ќе ја видите за да можете да ја прочитате тивко подоцна.

Конечно срање. Не видов никаква опција за споделување на подвлечените или мислењата на е-книгата на социјалните мрежи. Не е дека сметам дека е потребно, не го користам, но знам дека го користат многу луѓе.

Проценка

Заклучокот е дека јас би купил еден и би го користел секој ден. И јас не го велам тоа на многу читачи. Го користам многу часови, чувствувајќи се повеќе и поудобно и без тоа да се сруши ниту еднаш, или да имам никаков проблем.

Како што коментирав во текот на прегледот, мислам дека неговите слаби точки се стискање кога лежите и не можете да ми ги испратите статиите од мрежата како да ги прочитате подоцна (но ова е употреба што многу луѓе не ја прават).

Нема слот за microSD и тоа е нешто што секогаш им одговара на луѓето кои имаат своја библиотека монтирана во овој формат.

гледам читач за луѓе кои се заинтересирани за аудио книги и целото аудио во еден читач. И мислам дека треба дополнително да го искористам овој аспект со додавање на можност за слушање и следење на подкасти.

Се движи по висока цена во споредба со она што го сметаме за нејзина конкуренција, тие се 159 € во споредба со 129 на Paperwerite или Clara. И некој што не ги цени сите додатоци што ги имаат затоа што не им се потребни, има Кобо Вага со 179 евра. Па јас го гледам тоа на половина пат меѓу опсезите. 

Фото галерија

PocketBook Touch HD 3
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
159
 • 80%

 • PocketBook Touch HD 3
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Екран
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • складирање
  Уредник: 70%
 • Траење на батеријата
  Уредник: 80%
 • Илуминација
  Уредник: 90%
 • Поддржани формати
  Уредник: 90%
 • Conectividad
  Уредник: 90%
 • цена
  Уредник: 70%
 • Употребливост
  Уредник: 75%
 • Екосистем
  Уредник: 75%

Добрите

 • Може да слушате аудио книги и музика
 • Убав дизајн
 • Многу функционалности, игри, калкулатор, итн.
 • Contras

 • Нема SD
 • Цена малку висока
 • Зафатете се кога лежите
 • Непозната марка во Шпанија

 • Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

  Биди прв да коментираш

  Оставете го вашиот коментар

  Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

  *

  *

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.