NOOK GlowLight 3 Дали по трет пат се победува?

Нок Сјај светло 3

Деновиве видовме како Амазон лансираше нов модел на Kindle Oasis, Bq го ажурираше Сервантес, па дури и Европскиот Толино лансираше eReader со голем екран, но тие не беа единствените.

Барнс и Нобл исто така лансираа нов уред: Nook Glowlight 3. Уред кој не е рециклиран таблет како најновите уреди, туку еReader, eReader со најновите технологии на пазарот за овие уреди.

Nook GlowLight 3 е продолжение на неговиот eReader со мал екран, Nook Glowlight. Најновиот модел на овој уред беше лансиран во 2015 година, две години помеѓу моделот и моделот. Оправдан временски период заради проблемите што ги имаше старата книжарница со просторите и неколкуте придобивки што ги имаше во последно време.

Nook Glowlight 3 е eReader со мал екран, 6 инчи, со технологија Е-мастило и форма прилагодена во однос на претходните модели и во однос на другите ривалски уреди. А априори, Се чини дека новиот eReader е податлив од другите уреди, што значи дека можеме да работиме со едната рака, оставајќи го остатокот слободен. Нешто што се случува и во Киандл оазата.

Нок Сјај светло 3

Сепак, не можеме да го потврдиме сето ова, бидејќи уредот сè уште не е ставен во продажба, бидејќи во моментот е во претходна резервација. Мерењата на уредот се: 17,60 x 12,7 x 0,96 cm. За разлика од другите eReaders, Nook GlowLight 3 сè уште има копче на страните за да ја сврти страницата.

Во однос на екранот, новиот B&N eReader има екран со Carta HD технологија, екран на допир и позадинско осветлување. Резолуцијата на екранот е 1430 x 1080 пиксели и 300 dpi. Како и многу други eReaders, Nook GlowLight 3 има сино филтер за светло, така што можеме да го активираме овој режим навечер и да читаме без никаков проблем. Со овој eReader можеме да ја свртиме страницата или со копчиња или со прст бидејќи е тактилен како што споменавме погоре.

Nook GlowLight 3 сè уште има странично копче за да ја сврти страницата

Процесорот на овој нов eReader му припаѓа на Freescale, поточно моделот i.MX 6 до 1 Ghz со 512 Mb рам и внатрешна меморија од 8 Gb, од кои 6,5 GB се достапни. Нешто важно бидејќи нема може да се прошири, бидејќи Nook GlowLight 3 нема слот за микросд картички.

Новиот B&N eReader нема 3G врска како Amazon Kindle, но има Wi-Fi конекција со која можете да купувате е-книги или да ги пренесувате, порта од микроб за да го направите тоа рачно и ако сме во продавниците за B&N, ќе имаат бесплатна врска со жариште.

Уредот е способен за прочитајте е-книги во епиб, pdf, е-книги со DRM формат и форматите: JPG, GIF, PNG и BMP. Тие не се компатибилни со сите онлајн книжарници, но ги имаат основните и универзални формати што им се потребни на читателите на кои има многу информации.

Нок Сјај светло 3

Автономијата на овој уред достигнува 50 дена. Висока автономија што доаѓа од батерија од повеќе од 1.500 mAh, или така мислам, затоа што податоците за милиамперите на батеријата сè уште не се објавени.

Цената на Nook Glowlight 3 е 119 долари, иста цена како Kindle Paperwhite, уред со кој се натпреварува директно, или поточно, ќе се натпреварува директно. EReader сè уште не може да се купи, но може да се резервира кога ќе започне на почетокот на божиќната кампања, односно на крајот на овој месец. Одлука која е малку тешка за разбирање бидејќи eReader не е нешто што многу корисници очекуваат да го имаат и уште повеќе да имаат модели интересни како Kindle Paperwhite или Кобо Аура Едиција 2.

Во врска со односот цена / квалитет, новиот Nook е доста конкурентен, eReader што ќе ги отежни работите за креаторите на Kindle Paperwhite и Kobo Aura Edition 2. Но, точно е дека со намалувањето на продавниците и каталогот на е-книги, успехот на овој нов eReader е комплициран Не мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.