Nook eReader

Најголемата книжарница во Америка, Барнери и Нобл, исто така се приклучи на пазарот на eReader со свои модели. го прави ниско брендот ќош, и треба да знаете повеќе за овие уреди, бидејќи тие би можеле да бидат добра алтернатива за Kobo и Amazon Kindle, иако во Шпанија тие не се опција.

како што знаете, ова Американската книжарница не ги продава своите производи овде, па ќе мора да бараме некои алтернативи за Nooks кои може да бидат интересни за шпанскиот пазар:

Најдобрите алтернативни модели на Nook eReader

Ако сакате некои Се препорачуваат алтернативни модели на Nook eReaderЕве некои од најдобрите:

Нов Kindle Paperwhite

Една од најдобрите алтернативи на Nook eReader е Kindle Paperwhite. Овој модел е компактен и лесен, со e-Ink дисплеј со висока резолуција од 300 ppi. Има 6-инчен екран и со капацитет за складирање од 16 GB и фантастичните услуги Amazon Kindle, Kindle Unlimited и облакот за да ги прикачувате вашите книги за да не заземаат простор во вашата меморија.

Кобо Вага 2

Друга од најдобрите алтернативи на Nooks е Kobo Libra 2. Модел со прилично добра цена, 7-инчен екран на допир, e-Ink Carta технологија против отсјај, прилагодливо предно светло во температура и осветленост, технологија за намалување на штетното светло сино, 32 GB меморија, WiFi и Bluetooth, водоотпорност и компатибилност со аудио книги.

PocketBook Basic Lux 3

PocketBook Basic Lux 3 е одлична алтернатива на претходните. Овој модел има e-Ink Carta технологија, 6-инчен екран со самоприспособливо позадинско осветлување на Smart Light, HD 758×1024 px резолуција, Bluetooth и WiFi технологии за поврзување, тие се компатибилни со аудио книги, имаат долга автономија и внатрешна меморија е од 8 GB.

Карактеристики на Nook eReader

ќош за читање

За да знаете кои се најдобрите алтернативи за Nook eReaders, треба да знаете и кои се тие карактеристиките на овие уреди. Меѓу нив се:

 • LED позадинско осветлување: Овие екрани имаат LED позадинско осветлување за да може читајте во каква било амбиентална светлина, дури и во темница, без да вознемирувате никого со вклучување на собните светла. Покрај тоа, ова светло е обично прилагодливо, за да се прилагоди на условите на секој момент, како што е случај и со мобилните уреди.
 • екран без отсјај: Технологии анти-отсјај, или анти-отсјај, се присутни и во Nook eReaders. Ова ви овозможува да читате без да го одвлекувате вниманието или отсјајот на екранот. Нешто што треба да имате на ум ако сакате да читате на отворено или со многу амбиентална светлина.
 • Ергономски дизајн: Nook eReaders имаат a Ергономски дизајн, што ви овозможува поудобно да го држите читачот на е-книги долги временски периоди. Нешто многу важно за да не завршите со непријатност по сесиите за читање.
 • Добра автономија: Се разбира, Li-Ion батериите во овие уреди со висок капацитет се прикачени на енергетска ефикасност од екраните на e-Ink и хардверот на овие уреди, ова ви овозможува да читате со недели со едно полнење.
 • WiFi: Технологијата за безжично поврзување дозволува можете лесно да се поврзете на интернет без потреба од кабли. Ова ве спречува да морате да ги пренесувате е-книгите преку USB-кабел поврзан на компјутерот, како што беше случајот со постарите модели.
 • Екран на допир: La екран на допир со повеќе точки ви овозможува да управувате со овие уреди на многу лесен и интуитивен начин, како што правите со другите мобилни уреди. Така, можете да се движите низ различни менија и интерфејси на Nook eReader, да ја вртите страницата, да правите прилагодувања со допир на прстот итн.

Дали Nook е добар бренд?

ќош за читање

Nook е англиски збор што значи „агол“, а тоа е eReader што му припаѓа на книжниот гигант Банерс и Нобл. Тоа е најголемата американска книжарница, а оваа фирма одлучи да развие свои уреди од 2009 година, иако тие не се производители. Покрај тоа, Baners & Noble исто така соработуваше со големи имиња во технолошкиот сектор, како што е Microsoft.

Овие уреди се издвојуваат по тоа што имаат добар квалитет, како и што нудат пристапни цени. Значи, Nook е добар брендИако има и други подобри на пазарот, како оние што ги препорачавме.

Nook vs Kindle (предности и недостатоци)

За да се одлучи помеѓу Ноук против Киндл, Банерс и Нобл против Амазон, ајде да видиме споредба земајќи ги предвид различните точки:

 • цена: Основните модели на Kindle и Nook eReaders имаат многу слична цена. Сепак, постојат понапредни и скапи Kindle модели таму. На пример, најприфатливите модели Nook обично се со цена од околу 100 долари, додека основниот Kindle е исто така околу таа цена. Наместо тоа, гледаме некои напредни Kindle модели за над 300 долари во случајот со Scribe, додека најнапредниот модел Nook останува под 200 долари.
 • Разновидност: Додека некои модели на Nook се прекинати, Amazon продолжува да ги обновува своите модели Kindle. Тоа значи дека ќе најдете поголема разновидност во случајот со Амазон.
 • Технички спецификации: и двете имаат многу слични технички карактеристики, како што се резолуција од 300 dpi, екран со e-Ink, добра автономија, меѓу 8-32 GB внатрешна меморија во двата случаи, поврзување со WiFi итн. Сепак, иако екраните на сите Nooks се нешто покомпактни, помеѓу 6 и 7 инчи, во случајот на Kindle можете да најдете и модели до 10 инчи.
 • Употребливост: и двете се лесни, многу е слично и во двата случаи, иако додека Kindle се одлучи за екрани на допир, во случајот со Nook, исто така, сè уште имате копчиња за вртење на страницата како опција за допирање на екранот. Во двата случаи, тие исто така поддржуваат поставки за светло, тип на фонт, големина на фонт итн.
 • Водоотпорен: Kindle има IPX8 сертификат за некои модели, така што може да се потопат до 2 метри во свежа вода еден час без оштетување или до 25 сантиметри во солена вода 3 минути. Од друга страна, Nook има само IPX7 заштита, која е пониска и овозможува потопување без претрпување оштетувања, но за помалку време и на помала длабочина.
 • Автономија: Тоа е нешто што не треба да влијае на вашата одлука, бидејќи и двете имаат недели траење на батеријата со едно полнење.
 • Книжарница: Во овој случај, Kindle очигледно победува, бидејќи има повеќе од 1.5 милиони наслови на располагање. Вистина е дека Baners & Noble не заостанува многу, но продавницата Nook не е многу пријателска за наоѓање содржина на шпански. Исто така, Kindle е обично поевтин.
 • Поддржани формати: уште еден дел каде Kindle победува, бидејќи поддржува поголем број формати на датотеки, дури и самите домашни. Додека Nook исто така има добра поддршка, но не толку широка.

На крајот на краиштата, Kindle на Amazon победува во многу клучни области. Затоа, тоа би можело да биде подобра алтернатива за вас.

Како да вчитате книга на Nook?

Некои корисници се сомневаат во како можете да вчитате книги на ќош (кои не доаѓаат од онлајн продавницата кои се преземаат директно на eReader). Па, општите чекори се многу едноставни:

 1. Поврзете го вашиот Nook со вашиот компјутер со USB-кабелот.
 2. Nook ќе се појави како USB уред за складирање или отстранлив диск.
 3. Внесете го просторот за складирање.
 4. Таму копирајте ги книгите што сакате да ги предадете во формати што ги препознава Nook.
 5. Откако ќе заврши процесот, безбедно исклучете го и извадете го кабелот.

Кои формати ги чита eReader Nook?

Тоа е уште едно доста често прашање кај корисниците. Што се однесува до формати на датотеки кои можат да поддржат eReader Nook се:

 • книги: Формат PDB, Baners & Noble DRM (Secure eReader), EPUB без DRM, Adobe Digital Editions, PDF без DRM.
 • Сликата: JPEG, GIF, PNG, BMP
 • звук: MP3, OGG Vorbis

Каде да купите е-книга Nook

На крајот, треба да знаете каде можете да купите eReader Nook. И, иако во минатото имаше модели на Амазон, вистината е дека сега не можете да ги најдете. Ниту во други слични продавници кои работат во Шпанија. Сега единствената опција што постои е преку Baners & Noble, односно продавница фокусирана на американскиот пазар.