е-читач со светлина

На Модели на eReader со светлина Тие можат да ви понудат многу придобивки. На пример, тие ќе ви овозможат да читате во темница, без да мора да го вклучите светлото, или исто така ќе ви овозможат да ја прилагодите осветленоста и топлината на светлината за да создадете најпријатно осветлување за секоја ситуација. Затоа, треба да ги знаете овие модели и препораки:

Најдобрите модели на eReader со светлина

Меѓу најдобро осветлените читачи на е-книги, ние ги препорачуваме следните модели:

Kindle Paperwhite Signature Edition

Еден од најдобрите во однос на вредноста за парите е ова Kindle Paperwhite Signature Edition. Станува збор за eReader со саморегулирачка светлина (во интензитет и топлина), 300 dpi e-Ink екран, 32 GB внатрешна меморија, USB-C, батерија со автономија до 10 недели и Qi безжично полнење.

Кобо Вага 2

Следен на списокот на е-читачи со светло што го препорачуваме е пакетот Kobo Elipsa. Тоа е уред кој е идеален за читање каде и да посакате, под вода или во темница. Неговиот екран е 7 инчен e-Ink Carta 1200 тип со висока резолуција. Има и ConfortLight за прилагодување на осветленоста и анти-отсјајот, 32 GB внатрешна меморија, голема автономија итн.

Боја на мастило за џебна книга

PocketBook InkPad Color е еден од ретките е-читачи со светлина што има екран во боја e-Ink Kaleydo. На овој начин можете да уживате во најбогатите содржини. Се разбира, има 16 GB внатрешна меморија, екран од 7.8 инчи, поддршка за аудио книги и технологии за безжично поврзување WiFi и Bluetooth.

Поттикне писар

Го имаме и Kindle Scribe, е-читач со предно светло што овозможува прилагодување (во топлина и осветленост) за да ја понуди истата природност како читањето на хартија, благодарение на неговиот 10.2 инчен екран со е-мастило и 300 dpi. Вклучува и молив за пишување, богат е со функции, има USB-C, има до 32 GB внатрешна меморија и одлична автономија да трае со недели.

Кобо Вага 2

Од друга страна, ние исто така препорачуваме уште една одлична алтернатива на Kindle, како овој Kobo Libra 2. Овој уред со 1200-инчен e-Ink Carta 7 екран, исто така, вклучува прилагодлива предна светлина и ComfortLight PRO за ограничување на визуелниот замор и помош спиете со намалување на штетната сина светлина. Покрај тоа, има и капацитет за аудио книги, 32 GB меморија, водоотпорен е (IPX8), има WiFi и Bluetooth.

Киандл оаза

Конечно, тука е и Kindle Oasis, модел од 7 инчи со резолуција од 300 dpi. Со прилагодливо предно светло во топлина и осветленост за да дадете побел или килибар тон, како што сакате. Покрај тоа, вклучува и голема внатрешна меморија за илјадници книги, ергономска е, лесна и компактна, водоотпорна е (IPX8), а има и WiFi.

Видови осветлување за е-читачи

осветлување на читачот во боја

Во рамките на типови на е-читач со светлина можеме да најдеме разновидност. Треба да знаете кои се главните моменти за да можете подобро да изберете:

Осветлување

Се однесува на осветлување или извор на светлина поставен зад панелот на екранот. Кога вклучуваат позадинско осветлување можно е да зборуваат за LCD екран, а не за e-Ink. Во случај на е-читачи, треба да избегнувате екрани кои не се електронски мастило, бидејќи тие не нудат добро визуелно искуство, покрај поголем замор и непријатност.

Предно светло

La предно светло Тоа е оној што го имаат повеќето е-читачи со електронски екран со мастило. Ова светло е создадено од предниот дел на панелот на екранот, како што сугерира неговото име. Ова ќе ви овозможи да читате во сите услови на амбиентална светлина, дури и во целосна темнина, без потреба од дополнителна светлина.

прилагодливо светло

Важно е дека во уредите што имаат предно или задно осветлување, ова е прилагодливи, бидејќи тие ќе ви овозможат да ја прилагодите осветленоста или интензитетот на светлината да се прилагодат на секој момент. Покрај тоа, некои ја вклучуваат и можноста за интелигентно саморегулирање за да не морате да го правите тоа рачно.

Топла светлина, или топла светлина

Некои осветлени модели на eReader ви овозможуваат и прилагодување на топлината на предното светло. Или го имаат она што е познато како топла светлина или топла светлина. Ова овозможува да се генерира повеќе килибарна боја на екранот, намалувајќи ја штетната сина светлина до максимум, што е совршено за читање во текот на ноќта или за да се избегне замор на очите и проблеми со несоница предизвикани од оваа сина светлина.

Како да изберете модел на eReader со светлина

запали со светлина

Кога изберете добар модел на eReader со светлина, треба да го земете предвид следново:

Екран

Еден од основните аспекти при изборот на е-читач со светлина е екранот, бидејќи таа е интерфејсот помеѓу вас и уредот:

 • Тип на панел: Важно е да изберете е-читач со светло што има екран со е-мастило, исто така наречен е-хартија или електронско мастило. И тоа е дека овие панели не само што се енергетски поефикасни, туку нудат и искуство слично на читањето на хартија, што ќе го намали заморот и непријатноста на очите во споредба со конвенционалните екрани. Покрај тоа, овие панели можат да бидат тактилни, така што ќе понудат лесно управување како и другите мобилни уреди.
 • Резолуција: Важно е e-Ink да има добра резолуција, што ќе ви даде подобра острина и квалитет на сликата. Поради оваа причина, препорачувам секогаш да избирате модели кои обезбедуваат густина на пиксели од 300 ppi, без оглед на големината на екранот.
 • Големина: од друга страна, ова е прашање на вкус, бидејќи некои ги претпочитаат покомпактни 6-8″, додека други сакаат повисоки панели од 10-12″. Секој од нив има свои добрите и лошите страни, на пример, малите ве принудуваат да читате или гледате содржина на помал простор, но тие имаат подобра мобилност бидејќи се покомпактни и лесни, а покрај тоа што трошат помалку. Големите можат да бидат совршени за оние кои имаат проблеми со видот или сакаат поголем простор за гледање, иако тоа директно влијае на мобилноста. Можеби големината помеѓу може да го понуди најдобриот компромис помеѓу двете.
 • Боја наспроти Б/Ш: Постојат екрани на e-Ink во црно-бело или во сива скала. Овие се најтипични, но има и обоени. Овие можат да трошат малку повеќе, но ви даваат можност да ја видите содржината во целосна боја, со поголемо богатство на нијанси.

Автономија

Автономијата е уште еден важен аспект при изборот на е-читач со светлина. Уште повеќе ако сакате да ја имате светлината активна долго време и со максимален интензитет, бидејќи тоа ќе предизвика батеријата да се истроши побрзо. Затоа, треба да барате модели кои траат што подолго, како на пр оние со автономија до 4 недели и уште повеќе.

Други аспекти што треба да се земат предвид

кобо фунта

Секако, не смееме да заборавиме на она што толку пати го споменавме во други водичи, а тие се тие други технички аспекти Оние на кои исто така треба да обрнете внимание при изборот на вистинскиот модел на eReader со светлина:

 • Компатибилност со аудио книги и Bluetooth: Ако сакате да уживате и во раскажаните приказни, тогаш треба да барате е-читачи што поддржуваат аудио книги. Тоа ќе ви овозможи да уживате во содржината додека возите, чистите, готвите, работите, вежбате или едноставно се релаксирате, без потреба да читате. Идеален е и за луѓе со проблеми со видот или за деца кои сè уште не можат да читаат свои приказни или басни. Исто така, ако има способност за аудио книги, побарајте да има и Bluetooth, за да можете да го спарите eReader со безжични звучници или слушалки.
 • Процесор и RAM меморија: мора да идентификувате дали е модел со доволно перформанси и флуидност. Генерално, ова не е проблем, бидејќи тие се прилично оптимизирани. Но, тоа може да биде случај на некоја чудна марка или модел со низок квалитет кој има процесор со слаби перформанси и многу малку RAM. Секогаш треба да изберете модели со најмалку 4 процесорски јадра и 2 GB RAM или повеќе.
 • Система operativo: Оперативниот систем не е толку важен, повеќето лесни модели на eReader работат добро или со вграден Linux или Android. Сепак, оние за Android нудат поголема разновидност со тоа што можат да инсталираат други апликации.
 • складирање: бројот на наслови што можете да ги зачувате во меморијата ќе зависи од тоа. Можете да ги најдете од 8 GB до 128 GB во некои случаи, што ќе ви овозможи да зачувате до илјадници наслови за читање офлајн. Некои дури имаат можност да се вчитаат во облакот ако внатрешната меморија се наполни или да ја прошират со користење на microSD мемориски картички.
 • WiFi конекција: Се разбира, модерен eReader не би бил модерен без WiFi конекција за да остане поврзан на Интернет за да ги купува и презема вашите омилени книги, како и да врши други дејства, како синхронизација со облакот итн.
 • Дизајн: важно е да биде ергономски, а што е можно покомпактен и лесен. На овој начин, можете да го држите со часови без непријатност или замор, покрај тоа што можете лесно да го носите од едно место на друго.
 • Библиотека и формати: од тоа зависи богатството на содржина што може да ја репродуцира е-читачот со светлина. Секогаш барајте е-читачи со најголемите можни библиотеки со книги, како што се Amazon Kindle и Kobo Store, со повеќе од 1.5 и 0.7 милиони книги соодветно. Исто така, колку повеќе формати на датотеки прифаќа, толку е подобро за додавање други книги од други извори.
 • капацитет за пишување: Некои е-читачи исто така имаат можност да користат пенкало за пишување или цртање на екранот, што е разноврсно за обележување, прибележување на вашите документи и друго.
 • Отпорен на вода: Некои модели поддржуваат IPX7, што им дава одредена можност да бидат потопени накратко и плитко под вода без оштетување. Додека другите имаат IPX8 заштита, што овозможува е-читачот да се потопи подлабоко и подолго без да претрпи оштетувања. Овие сертификати ќе ви овозможат да го користите вашиот eReader додека се капете, во базен итн., без страв дека ќе го оштетите.

цена

Конечно, е-читачите со светлина може да имаат многу различни цени, од некои кои чинат нешто повеќе од 100 евра до други кои можат да надминат 400 евра, во зависност од спецификациите на секој од нив.

Најдобрите брендови на е-читачи со светлина

Меѓу Најдобрите брендови на е-читачи со светлина, се издвојуваат следниве:

Поттикне

Kindle е модел на Амазон е-читачи. Тој е меѓу најпродаваните, и со најдобра репутација. Овој уред има се што би очекувале од добар читач на е-книги, заедно со одличната библиотека Kindle и услугата Kindle Unlimited.

Овој бренд исто така има а добра вредност за парите, со уреди дизајнирани од самиот Amazon и направени во Тајван.

Кобо

Кобо го купи јапонскиот Ракутен. Сепак, овој бренд сè уште е со седиште во Канада. Оттаму ги дизајнираат овие уреди кои се најдобрата алтернатива на Kindle, а воедно и едни од најпродаваните од сите поради нивните сличности.

Секако, Кобо своите уреди ги дизајнира во Канада, а потоа ги произведуваат големите фабрики во Тајван, па имаат и сигурност, издржливост и квалитет.

Џепна книга

PocketBook е исто така меѓу најпознатите е-читачи и побарано од корисниците. Овие уреди се издвојуваат главно по нивната разновидност и богатство во функции, бидејќи тие обично се поголеми од другите конкуренти.

Се разбира, овој бренд ги дизајнира своите уреди од Лугано, Швајцарија. Сепак, првично седиштето беше основано во Киев, Украина. И, како и претходните, се произведува во престижни фабрики како тајванските Foxconn, Wisky или Yitoa.

Предности на eReader со светлина

голем читач со светлина

на Предности на е-читач со светлина се сосема јасни и можеме да истакнеме:

 • Тие овозможуваат читање дури и во целосна темнина благодарение на интегрираната светлина.
 • Тие се прилагодуваат на сите услови на светлина, било да е тоа ниско или високо амбиентално осветлување, што ги прави совршени за читање на отворено и внатре.
 • Прилагодувањето ви овозможува да го подобрите искуството за да создадете идеално осветлување за секој момент.

Недостатоци на eReader со светлина

Се разбира, како и сè има свои недостатоци:

 • Имајќи ја светлината активна, тие имаат тенденција да трошат повеќе енергија, па батеријата може да трае малку помалку.
 • На некои ќе им треба рачно прилагодување.
 • Ако немаат технологии за намалување на сината светлина или за менување на топлината на тонот, тие би можеле да предизвикаат непријатност ако читате долги временски периоди.

Каде да купите е-читачи со светлина

И на крај, во времето на купете е-читач со светлина по добра цена, мора да ги истакнеме следните продажни места:

Амазон

На оваа платформа со американско потекло можете да купувате безбедно, со сите гаранции за купување и враќање. Покрај тоа, ќе најдете понуди и многу модели за избор. Се разбира, ако сте клиент на Prime, ќе добиете и ексклузивни поволности.

Медијамаркт

Во германскиот синџир продавници за технологија можете да најдете и некои модели на eReader со светлина. Имаат добри цени, но можеби нема толку разновидност како Амазон. Сепак, една предност е што можете да купите и лично и од нивната веб-страница во онлајн режим.

Англискиот суд

ECI е уште еден од големите шпански трговски синџири каде што можете да најдете и технолошки артикли, како што се најпознатите е-читачи со светлина. Не се издвојува по тоа што има најниски цени, иако е доверливо место и исто така ви овозможува да ги купите и двете од веб за да може да се испрати до вашиот дом или да отидете во кој било продажен центар во близина.

пресекот

Слично на ECI, овој синџир со француско потекло ги нуди и двата начина на купување, онлајн и лично ако одите во кое било од неговите продажни места низ шпанската географија. Тоа е исто така безбедно место за купување и ќе најдете некои светли е-читачи во нивниот технолошки дел.

Компоненти за компјутер

Се разбира, PCComponentes од Мурсија е исто така уште една одлична онлајн изложба за купување технологија по добра цена и со добра услуга. Таму можете да најдете широк спектар на брендови и модели на е-читачи со светлина за секогаш да го најдете вистинскиот.