е-читач со екран во боја

Un eReader во боја може да биде еден од најдобрите избори што можеш да направиш. А тоа е тоа што не само што ќе ви овозможи побогато да ја видите графичката содржина на книгите, туку и ќе биде фантастично доколку сте љубител на стрипови или манга да можете да уживате во секој детал од цртаните филмови.

Овде ќе ви препорачаме неколку модели, а ќе ви помогнеме и при изборот со тоа што ќе ви кажеме се што треба да знаете.

Најдобри модели на е-читач во боја

Помеѓу најдобри е-читачи во боја го препорачуваме следново:

Кутија Nova Air C

Onyx BOOX Nova Air е еден од најдобрите е-читачи во боја што можете да ги најдете. Овој уред има екран од 7.8 инчи, со интегрирано предно светло со CTM (топло/ладно). Исто така, има поврзување со WiFi 5 и Bluetooth 5.0 за аудио книги.

Од друга страна, мора да се истакнат и други интересни карактеристики, како што се неговиот интегриран звучник и микрофон, Pen Plus Stylus молив за пишување и цртање, неговиот оперативен систем Android 11, USB-C OTG портот и батеријата со долг домет од 2000 mAh. И моќен процесор базиран на ARM, 3 GB RAM и 32 GB внатрешна меморија.

Боја на PocketBook Inkpad

Имаме и PocketBook Inkpad Color, електронски читач на книги со 7.8-инчен екран во боја e-Ink, 16 GB внатрешна меморија, предно осветлување за читање при секоја амбиентална светлина, WiFi и Bluetooth за поврзување безжични слушалки за аудио книги.

Неговиот екран е e-Ink New Kaleido во боја со резолуција од 300 dpi. Покрај тоа, тој е многу лесен и функционален и прифаќа голем број формати на датотеки за да може да репродуцира голем број документи, е-книги или аудио.

PocketBook Месечината Сребрена

Конечно, го имаме PocketBook Moon Silver. Уште еден одличен е-читач во боја со екран Kaleido e-Ink. Како и неговиот постар брат, Inkpad, овој уред споделува многу од придобивките на познатиот бренд PocketBook, вклучително и поврзување со WiFi и Bluetooth.

Со BT можете да поврзете безжични звучници или слушалки за да ги репродуцирате вашите омилени аудио книги. И бидејќи е компактен и лесен, со својот екран од 6 инчи, можете лесно да го носите каде и да посакате.

Како да ги изберете најдобрите е-книги во боја

Ако имате сомнежи за тоа како да изберете добар е-читач во боја, тогаш треба да обрнете внимание на следниве важни точки:

Екран

е-книга со екран во боја

Најважното нешто при изборот на добар eReader во боја е несомнено неговиот екран. Искуството што ќе го имате со овој уред во голема мера ќе зависи од него. Затоа, треба да ги погледнете следните технички карактеристики на панелот што го монтира саканиот модел:

Тип на екран

Повеќето е-читачи се монтирани панели за е-мастило наместо LCD или TFT што го монтуваа пред години. Оваа нова технологија за електронско мастило има многу предности во однос на другите панели, бидејќи тие заштедуваат многу енергија за долго траење на батеријата и исто така нудат визуелно искуство слично на хартијата, без да ги заморуваат вашите очи. Во рамките на e-Ink во боја, треба да знаете како да разликувате некои технологии што се појавија на пазарот, бидејќи некои се супериорни во однос на другите:

  • Калеидо: Оваа технологија првпат се појави во 2019 година. Тоа е дисплеј во боја базиран на е-мастило во сива скала, кој додаде слој на филтер за да даде боја.
  • Калеидо Про: во 2021 година ќе пристигне нова верзија со подобрување на бојата и текстурата, за да бидат поостри и со подобар квалитет на сликата.
  • Калеидо 3: Се појави во 2022 година и во овој случај новата верзија нуди многу побогати бои, со 30% поголема заситеност на боите од претходната генерација, 16 нивоа на сива скала и 4096 бои.
  • Галерија 3: Тоа е најновата технологија, од 2023 година. Тоа е најновиот во боја e-Ink дисплеи, тој се базира на ACeP (Advanced Color ePaper) за постигнување поцелосни бои и со еден слој електрофоретска течност контролирана од напони компатибилни со панели конвенционални TFT задни рамнини. Благодарение на него, времето на одговор е подобрено, односно она што е потребно за да се префрлите од бело во црно за само 350 ms, а помеѓу бои со низок квалитет за само 500 ms, иако најквалитетната боја може да потрае и до 1500 ms. Плус, тие доаѓаат со предното осветлување ComfortGaze кое го намалува количеството на сина светлина што се рефлектира од површината на екранот за подобро да заспиете и да не ги казнувате очите толку многу.

Допрете против копчињата

Друг од изборите што мора да го направите е дали претпочитате a е-читач со екран на допир или со копчиња. Повеќето актуелни модели доаѓаат со екран на допир, бидејќи тоа дава повеќе можности за зумирање, вртење страница итн., без потреба од користење копчиња. Сепак, некои модели сè уште имаат функционални копчиња покрај екранот на допир.

Од друга страна, мора да се каже дека и некои модели на екран на допир дозволуваат користете дигитални пенкала (на пр. Kobo Stylus или Kindle Scribe, иако овие два модели не се во боја) за да напишете или земете свои белешки за книгите што ги читате или студирате. Затоа, треба да се земе предвид дали сакате да пишувате, а не само да читате.

Големина

El големина на панелот Тоа е исто така многу важно, а факт е дека од него ќе зависат удобноста и мобилноста при читањето. Од една страна, имаме мали екрани од 6-8 инчи, што може да биде интересно за оние кои претпочитаат е-читач што е лесен за носење каде и да сакате да уживате во читањето, со помала тежина и помал волумен. Покрај тоа, може да биде интересна и за децата, кои можат удобно да го држат без да се уморат премногу.

Од друга страна, постојат еЧитачи со големи екрани, кои обично се 10-13 инчи. Овие други ви дозволуваат да ја гледате сликата во поголема големина, што може да биде позитивно за постарите луѓе или лицата со некој вид проблеми со видот. Сепак, тие ќе имаат своја поголема тежина и дека не се толку компактни.

Резолуција / dpi

Резолуција и густина на пиксели тие се исто така многу важни за постигнување добар квалитет на сликата, особено кога станува збор за е-читачи во боја. Резолуцијата треба да биде што е можно поголема и да има најмалку 300 ppi густина на пиксели, што е важно за да ја видите сликата поостра кога ќе го погледнете читачот на е-книги одблизу.

компатибилност со аудио книги

читач со апликации

Исто така, би било важно да размислите дали е-читачот што ќе го купите има способност да игра аудио книги или аудио книги. Ако го има, ќе ви овозможи да ги слушате вашите омилени книги раскажани од луѓе за да можете да уживате во искуството без да треба да гледате во екранот, додека правите други задачи како готвење, возење итн., или ако имате Проблемите со видот што ве спречуваат да читате исто така може да бидат одлика за пристапност.

Процесор и RAM меморија

Хардверот е исто така важен, особено процесор и RAM меморија кои вклучуваат. Флуидноста со која се извршуваат дејствата во голема мера ќе зависи од овие два елементи, кои ќе ви овозможат да комуницирате со вашиот eReader без грчеви или паузи. Исто така, ако вашиот eReader има оперативен систем Android и може да работи со други апликации надвор од читање, исто така сакате SoC да има најмалку 4 процесорски јадра и RAM меморија од најмалку 2 GB.

Система operativo

El ОС Исто така е важно, иако не толку како во случај на таблет, бидејќи функцијата на eReader е главно да ви овозможи да читате. Ова го прават добро е-читачите кои имаат систем Андроид, како и оние кои користат кој било друг систем. Сепак, точно е дека некои Андроид е-читачи имаат повеќе функции благодарение на апликациите.

складирање

Многу од моделите на eReader во боја имаат капацитет помеѓу 8 и 32 GB, што ви овозможува да складирате во просек помеѓу 6000 и 24000 наслови на книги. Сепак, со оглед на тоа што има боја, оваа сума може да биде малку помала. Сепак, имајте на ум дека секогаш ја имате опцијата за облак или дека има некои модели кои имаат можност да вметнат microSD мемориски картички за да го прошират капацитетот на внатрешната меморија.

Conectividad

е-читач во боја

Во делот за поврзување можеме да најдеме два безжични технологии:

  • WiFi: благодарение на него, ви овозможува да го поврзете вашиот eReader на Интернет за да ги синхронизирате вашите книги со облакот, да преземате книги од онлајн библиотеката што ја сакате итн., без потреба да ги пренесувате книгите преку USB-кабел. Треба да се напомене дека има некои модели кои вклучуваат и LTE технологија за поврзување со помош на брзина на мобилни податоци со 4G или 5G благодарение на SIM, иако тие се ретки и поскапи.
  • Bluetooth: ќе ви овозможи да слушате аудио книги со спарување на слушалките или безжични звучници со вашиот eReader. Удобен начин да уживате во содржината што најмногу ви се допаѓа без да зависите од должината на кабелот, додека вршите каква било активност.

Автономија

Батериите на eReader не се бесконечни. Сепак, сегашните капацитети (мерени во mAh) поставени од најдобрите модели на електронски читачи на книги обично имаат прилично долга автономија. На пример, многу од нив можат да траат дури и еден месец или барем неколку недели со едно полнење. Односно, благодарение на најефикасниот хардвер и екраните со мастило e-Ink, автономијата е многу поголема од онаа на кој било таблет на пазарот.

Финиш, тежина и големина

Треба да погледнете и на завршница и материјали, за да бидат квалитетни и издржливи. Покрај тоа, ергономскиот дизајн е исто така важен за да ви овозможи да читате на најудобен можен начин, без непријатност. И, се разбира, ако планирате да го однесете вашиот eReader на патување или да читате во јавен превоз, или каде и да сте, исто така е важно тие да не се премногу тешки или премногу големи.

Кориснички интерфејс

Секогаш барајте го корисничкиот интерфејс и различните функции на eReader што е можно поедноставно, особено ако ќе биде наменето за постари или за деца. Општо земено, скоро сите е-читачи имаат тенденција да имаат прилично едноставен кориснички интерфејс, иако може да има некоја ретка марка што е нешто помалку лесна…

библиотека

Друга витална точка е библиотечна поддршка од кои можете да пристапите до вашите омилени наслови. Количината на содржината што ви стои на располагање ќе зависи од тоа. Исто така, ова е исто така важно за бројот на наслови на аудио книги што ги имате на дофат на раката. Продавниците како Kindle или Kobo Store обично се најголеми во однос на каталогот на достапни е-книги. Додека Audible е обично еден од најдобрите во случај на аудио книги. Но, треба да знаете и дека има некои е-читачи кои исто така ви дозволуваат да изнајмите книги во вашата локална јавна библиотека.

Илуминација

осветлување на читачот во боја

Некои модели на eReader исто така имаат извори на осветлување за да можете да читате во која било амбиентална осветленост, и внатре и на отворено. Важно е LED осветлувањето да биде прилагодливо во однос на нивото на осветлување и топлината на светлината.

Отпорен на вода

Некои модели на eReader имаат сертификат за Заштита од IPX8, односно водоотпорни се за да ги заштитат од вода. Овие водоотпорни модели ви овозможуваат да го потопите eReader под вода без да го оштетите. Нешто важно кога станува збор за тоа да можете да уживате во читањето додека се бањате за релаксација, во базен, на плажа или во џакузи.

цена

Конечно, исто така ве советувам да ги процените парите што треба да ги вложите во вашиот eReader, бидејќи тоа ќе ви овозможи да преземете некои модели кои се без буџет. Исто така, мора да знаете дека има широк опсег на цени за е-читачите, иако оние со екрани во боја имаат тенденција да имаат цени од 200 € Во повеќето случаи.

Најдобри брендови за е-читач во боја

Од друга страна, кога зборуваме за некои од најдобрите брендови за читачи во боја, тоа се издвојува:

Sony

Оваа јапонска фирма беше важна во светот на е-читачите. Сепак, престана да ги произведува своите модели, па ако сè уште најдете модел на залиха во продавница, како што е Sony DPT-CP1 v2, во боја, не треба да го купувате. Причината е што со прекин на производството, и иако тие продолжуваат да обезбедуваат поддршка на официјалната веб-страница, нема да добивате ажурирања и наскоро ќе биде застарена.

Џепна книга

Овој бренд е исто така меѓу популарните во светот на е-читачите. Ова се квалитетни уреди со добар број модели за избор, вклучително и некои со екран во боја e-Ink, како што е InkPad, или Месечината Сребрена. Два високо препорачани модели поради нивните перформанси и квалитет.

Букс

Се разбира, Оникс и неговиот Букс се исто така меѓу препорачаните. Овој кинески бренд нуди добар квалитет, технологија и богати функции. Во моделите Onyx можете да најдете некои во боја како на Кутија Нова Ер. Дополнително, уште една од карактеристиките по кои се издвојува овој бренд е тоа што има дарежливи екрани во однос на големината.

Дали вреди е-читач во боја?

водич за боја на читач

La Одговорот на ова прашање ќе зависи од тоа за што го користите eReader. На пример, ако сакате да го користите едноставно за читање книги како романи или кои имаат само текст, вистината е дека е подобро да купите е-читач за е-мастило во сива боја што ќе троши помалку батерија.

Сепак, за оние кои го користат за технички книги, или со илустрации, како и за стрипови, најдобро е да купат е-читач во боја за да уживаат во сликите детално.

Како тоа влијае на батеријата во споредба со црно-бел модел

Како што веќе спомнав, моделите во боја имаат покомплексен панел од црно-белите или моделите во сива скала. Затоа, e-Ink е-читачите во боја ќе имаат тенденција да имаат a малку помала автономија.

Сепак, не е нешто да се оттргнете ниту од е-читачите во боја, бидејќи многу актуелни модели на е-мастило во боја можат да работат до 30 дена со едно полнење.

Предности на е-читач во боја

читач со екран во боја

на предност на е-читач во боја се различни, особено ако се работи за екран со е-мастило. На пример, меѓу најзначајните:

  • Електронските читачи во боја ви овозможуваат да произведете до 16 нијанси на сиво и до 4096 бои да понуди многу побогато искуство на гледање.
  • Идеален за читање книги илустрирани со фотографии, графикони и сл., списанија, стрипови во боја, Итн
  • Покрај тоа, технологиите како Kaleido Plus или Gallery 3 се многу подобрени во споредба со првите е-читачи во боја, нудејќи поголема острина во текстот.

Каде да купите евтини е-читачи во боја

Конечно, ако не знаете каде да купите е-читачи во боја по добра цена, најистакнатите локации се:

Амазон

Таа е една од најдобрите платформи каде што можете да најдете голем број на брендови и модели на е-читачи во боја, при што можете да ја изберете најдобрата можна понуда. Покрај тоа, ги имате и гаранциите што ги нуди Амазон при купување и плаќања. И ако имате Prime, можете да сметате и на бесплатна испорака и побрза испорака.

Медијамаркт

Германскиот технолошки ланец е исто така уште едно место за наоѓање евтини модели на eReader во боја, иако нема толку голема разновидност како на Amazon. Во овој случај, не само што ќе имате онлајн продажба од неговата официјална веб-страница, туку можете да отидете во кој било близок центар на Mediamarkt за да го купите оттаму.

Англискиот суд

ECI, исто така, ги нуди двата модалитети, и купување од нејзината веб-страница за да го испратите до вашиот дом или одење во некој од трговските центри што ги има оваа шпанска фирма. Моделите не се толку изобилни како на Амазон, покрај тоа што нивните цени обично не се најевтини, иако можете да ги искористите можностите како што е Technoprices.

пресекот

Конечно, Carrefour е исто така место за наоѓање е-читачи во боја. Овде можете исто така да изберете помеѓу пратки до вашиот дом со купување од веб-страницата на овој француски ланец или да отидете во кој било од центрите распространети низ шпанската географија за да го купите лично.