е-читач со Android

Моделите на eReader се главно базирани на Linux во најголем дел. Сепак, постојат некои Модели на Android eReader, друг систем, исто така базиран на Linux, но кој обично нуди поголема разновидност благодарение на Google Play за инсталирање мноштво апликации, комбинирајќи го најдоброто од таблет со Android и електронски читач на книги. Значи, ако сте заинтересирани за еден, треба да го знаете ова…

Најдобри е-читачи на Android

Facebook e-Reader P78 Pro

Meebook E-Reader P78 Pro е уред со Android 11 во кој можете да имате мноштво апликации. Овој модел има и екран од 7.8 инчи, тип e-Ink Carta со 300 ppi. Поддржува ракопис и цртање и вклучува светло кое се прилагодува во топлина и осветленост.

Има и моќен четири-јадрен процесор ARM Cortex, 3 GB RAM, 32 GB внатрешна меморија и технологија за поврзување WiFi и Bluetooth, како и USB конектор за полнење на батеријата и податоци.

BOOX Nova Air C

Новиот Onyx BOOX Nova Air C е компактен модел со 7,8-инчен e-Ink екран во боја со до 4096 бои. Доаѓа и со Android 11 и можност за инсталирање апликации со Google Play.

Дополнително, вклучува прилагодливо предно светло во топлина и осветленост, функција Text-to-Speed ​​за читање на текстот до вас, 32 GB внатрешна меморија, USB OTG, WiFi и Bluetooth и сето тоа со моќен хардвер за движење на системот течно .

BOOX Nova Air2

Во рамките на брендот Onyx ќе најдете мноштво модели на Android eReader, бидејќи тој е специјализиран за ова. Друг пример е BOOX Nova Air2. Станува збор за уште еден хибрид со Android 11 и 7,8-инчен екран од типот e-Ink Carta со 300 dpi за поголема острина и квалитет. Покрај тоа, тој е опремен и со пенкало Pen Plus и USB-C кабел.

Се разбира, има и моќен ARM Cortex процесор, 3 GB RAM, 32 GB внатрешна флеш меморија, 5 GB бесплатен облак складирање, WiFi, OTG и Bluetooth конекција, како и фронтално светло со неколку задачи за читање. дење и ноќе.

BOOX Note Air2

BOOX Note Air2 е уште една можност за eReaders со Android, поточно со верзијата Android 11. Овој уред има 10.3-инчен екран со e-Ink со висока резолуција. Има и моќен 8-јадрен процесор од типот ARM, 4 GB RAM и 64 GB флеш меморија.

Исто така, треба да се напомене дека можете да го гледате поделениот екран, има OTG, WiFi, Bluetooth, G-Sensor и лесно можете да го активирате Google Play.

BOOX Note Air2 Plus

Onyx BOOX Note Air2 е уште еден кинески Android eReader модел што треба да се земе предвид. Се одликува со 10.3-инчен e-Ink дисплеј во сиви тонови со висока резолуција и прилагодливо предно светло за читање во секое време. Исто така, ви овозможува да го поделите екранот, да зумирате, да правите писмени белешки итн.

Опремен е и со Android 11 и Google Play, моќен процесор, 4 GB RAM, 64 GB внатрешна меморија, G-сензор, WiFi, Bluetooth, USB OTG, ви дава 5 GB бесплатен облак складирање, а исто така треба да биде забележано кое вклучува пенкало Плус.

BOOX Nova2

Друг препорачан е BOOX Nova2, друг модел од 7.8 инчи, но овој пат e-Ink во сива скала и со резолуција од 300 dpi. Овој модел доаѓа со Android 9.0 верзија во која исто така можете лесно да го активирате Google Play.

Вклучува пенкало со екран на допир, 2 Ghz OctaCore процесор, 3 GB RAM, 32 GB внатрешна меморија, долготрајна батерија од 3150 mAh, USB OTG, Bluetooth и WiFi.

BOOX Забелешка2

Следен на листата на најдобри е-читачи на Android е BOOX Note2. Во овој случај доаѓа со верзијата Android 9.0, со можност за користење на Google Play. Покрај тоа, има голем 10.3-инчен e-Ink екран, со можности за пишување и панел на допир со повеќе допир.

Вклучува и оптичко пенкало, прилагодливо интегрирано предно светло, моќен процесор, 4 GB RAM, 64 GB внатрешна меморија (со можност за проширување преку SD-картички), батерија од 4300 mAh за долга автономија, USB-C OTG, WiFi и Bluetooth конекција.

BOOX Tab Ultra

Еден од најмоќните и најнапредните модели на Onyx е BOOX Tab Ultra. Има Android 11, кој ќе ви понуди многу можности благодарение на апликациите на Google Play. Покрај тоа, вклучува и оптички молив Pen2 Pro.

Има 10.3-инчен e-Ink екран, предно светло, G-сензор, слот за мемориска картичка, WiFi, Bluetooth, USB-C OTG, долга автономија, камера од 16 MP и технологија BOOX Super Refresh која нуди ажурирање на четири нови режими на подобрување на искуството.

BOOX картичка X

Конечно, имаме и уште еден од најскапите и најнапредните модели, како што е BOOX Tab X. Тоа е хибрид за eBoot/Tablet со големина на екран не помала од 13.3 инчи. Тоа е тип на e-Ink Carta 1250 со висока резолуција за читање текстови со големина А4.

Секако, има капацитет за аудио книги, поврзување со WiFi, Bluetooth, USB OTG, 128 GB внатрешна меморија, предно светло, моќен процесор, има батерија од 4300 mAh која може да издржи со недели со едно полнење и ви овозможува да користите Google Играјте на неговиот андроид 11.

Како да го изберете најдобриот е-читач со Android

Оникс Букс Ц67мл

Кога избирање на најдобрите е-читачи на Android, треба да обрнете посебно внимание на следниве карактеристики:

Екран (тип, големина, резолуција, боја…)

Што се однесува до Екранот е една од најважните работи при изборот, бидејќи ова е интерфејсот што се користи за ракување и читање. Затоа, треба да се фокусирате главно на овие аспекти:

 • Тип на панел: Многу е важно да не ве одведат на возење, бидејќи би можеле да ви продаваат Android таблет наместо Android eReader. Разликата е во типот на екранот, бидејќи eReaders имаат технологија e-Ink или e-paper. Ова ги прави да понудат поголема удобност при читањето, без непријатност или отсјај, и со искуство повеќе слично на читањето на хартија. Покрај тоа, тие се многу поефикасни од конвенционалните LCD екрани, што ќе ја зголеми автономијата.
 • Боја: има панели за e-Ink во сива скала, во повеќето случаи, но има и некои модели во боја, кои можат да прикажат до 4096 различни бои за да ви овозможат да ги прегледате илустрациите во целосна боја и да добиете подобро искуство, нешто важно со оглед на тоа дека Андроид може да ви понуди поголема разновидност на апликации во кои бојата може да биде важна.
 • Големина: Во зависност од вашите преференции, треба да изберете покомпактни уреди, како што се оние од 7 инчи или поголеми модели со екрани кои се 10 инчи или поголеми. Ова ќе влијае на површината за читање, која ќе биде повисока, за да се гледа во поголема големина, на поголеми екрани. Но, тоа ќе влијае и на автономијата, бидејќи колку е поголем панелот, толку повеќе ќе троши.
 • Резолуција: Се разбира, резолуцијата на екранот и густината на пикселите се важни за подобар квалитет и острина на сликата. Секогаш треба да избирате модели со 300dpi за најдобри резултати.

Процесор и RAM меморија

Да се ​​биде Android eReader е поважно отколку за другите читачи на еКниги, бидејќи Android треба супериорни перформанси, како и за други апликации достапни на Google Play. Поради оваа причина, секогаш треба да избирате уреди што имаат најмалку 3 GB RAM и QuadCore ARM процесор за непречени перформанси.

Андроид верзија и ОТА

Секако, бидејќи сте Android eReader, треба да обрнете посебно внимание на тоа да имате поактуелна верзија на оперативниот систем. Јас секогаш препорачувам тоа е Android 9.0 или понова верзија. Покрај тоа, треба да има и OTA ажурирања, за да бидете секогаш во тек со новостите и закрпите за грешки и пропусти.

складирање

Имајте на ум дека кога зборуваме за моделите на eReader со Android, самиот оперативен систем веќе зафаќа неколку гигабајти. И на тоа мора да го додадеме она што го зафаќаат апликациите и останатите датотеки што ги имате. Затоа, во овие случаи се претпочита да имате eReader од најмалку 32 GB или повеќе, за да можете да вклопите добра библиотека со наслови.

Сепак, секогаш имате можност да ги поставите вашите наслови на облакот за да не заземаат простор или да ги користат microSD мемориски картички за проширување на внатрешниот капацитет во некои случаи кои вклучуваат слот за овој тип на отстранливи погони.

Поврзување (WiFi, Bluetooth)

голем читач со светлина

Важно е овие уреди да имаат Поврзување WiFi да биде поврзан на интернет без кабли. Ова не само што ќе ни помогне да купуваме и преземаме електронски книги или аудио книги, туку и да прикачуваме на облакот, да ги преземаме вашите омилени апликации од Google Play, да добиваме ажурирања итн.

Од друга страна, ако имате Поврзување преку Bluetooth Исто така, ќе ви овозможи да поврзете многу други гаџети, како што се звучник или безжични слушалки. Ова е особено важно за оние кои го сакаат за аудио книги.

Автономија

Андроид е-читачите се понапредни и разновидни од другите, што исто така ги наведува да трошат повеќе батерија. Сепак, многу од овие уреди, благодарение на ефикасноста на екраните со e-Ink, исто така може да трае неколку недели со едно полнење. Колку е поголема автономијата, толку помалку ќе треба да зависите од полначот...

Финиш, тежина и големина

Секогаш треба да изберете квалитетен и добро завршен Android eReader за да го направите издржлив. Покрај тоа, исто така треба да биде ергономски да ви овозможи подолго да го држите со поголема удобност, без непријатност или замор.

Секако, доколку сакате да го носите од едно до друго место, треба да проверите и дали има добра подвижност, т.е. дека неговата големина е компактна и дека тежината е мала.

капацитет за пишување

Многу од моделите доаѓаат со електронско пенкало да ракувате со екранот на допир попрецизно отколку со прстот, но исто така ви овозможува да пишувате или цртате како да го правите тоа на хартија, но со предностите што е дигитален формат што можете да го зачувате, менувате, печатите итн.

Илуминација

Многу од овие уреди имаат LED предно осветлување, за да можете да читате во која било амбиентална светлина, дури и во темница. Исто така, овие светла обично се прилагодливи, и во топлина и во осветленост.

Отпорен на вода

Некои модели на Android eReader се водоотпорни, со IPX7 или IPX8 заштита. Во првиот случај, тие дури и се спротивставуваат на потопување под вода, но за многу краток временски период. Во вториот случај, тоа е супериорна заштита, бидејќи може да биде доста време под вода и на поголема длабочина без да има податоци. Односно, би било совршено да уживате во читањето во када, базен итн.

цена

Цената на моделите на Android eReader може да биде доста разновидна. Имајте на ум дека овие уреди се повеќе хибрид помеѓу таблет со Android и eReader, така што можете да го имате најдоброто од двата света во еден уред. Ова исто така ги прави поскапи, бидејќи можат да одат од 200 € 1000 евра или повеќе во некои случаи.

Таблет наспроти eReader со Android: разлики

кутија за читање оникс

Како што реков, Android eReader се уреди некаде помеѓу Андроид таблет и обичен eReader. Затоа, може да се појават сомнежи помеѓу изборот на едното или другото, па ќе видиме добрите и лошите страни на секоја од нив:

Андроид таблет

Предност

 • Имаат екрани во боја со повисок визуелен квалитет за гледање видеа, за видео игри итн.
 • Има поголема разновидност на модели за избор.

Недостатоци

 • Траењето на батеријата е инфериорно, затоа што во многу случаи мора да се полни на секои еден или два дена, во зависност од употребата.
 • Екранот нуди полошо искуство со читањето, бидејќи може да генерира поголемо напрегање и замор на очите.

е-читач со Android

Предност

 • Траењето на батеријата е многу подобро поради поефикасниот екран со e-Ink, па може да издржи дури и недели со едно полнење. Ова се преведува во десетици часа читање.
 • Фокусирајте се да се фокусирате на читањето, она што е навистина важно.
 • Подобро визуелно искуство и повеќе како читање вистинска книга поради електронското мастило.

Недостатоци

 • Може да има некои ограничувања, како што се приказите на сиви тонови во многу случаи, иако има и дисплеи во боја со е-мастило.
 • Придобивките или перформансите обично се пониски од оние на таблетите.

Дали вреди да се купи eReader со Android?

читач на андроид

Вистината е тоа за оние кои се сомневаат помеѓу таблет и е-читач, најдобрата опција на дофат на раката е овој тип на eReader со Android. На овој начин ќе го имате најдоброто од двата света, со неговите предности и недостатоци како и сè, се разбира. Со други зборови, во ваши раце ќе имате нешто повеќе од едноставен електронски читач на книги, благодарение на останатите апликации што можете да ги инсталирате.

Можеби е подобро за оние корисници кои веќе немаат таблет, бидејќи на овој начин ќе можат да имаат разновиден уред, без потреба да имате два различни уреди. Исто така, може да биде добра опција за оние кои многу патуваат и имаат потреба од мобилност, бидејќи можат да го носат eReader со Android наместо да треба да го носат таблетот, а исто така и посебен читач за е-книги.

Сепак, за оние кои веќе имате Андроид таблет или iPadМожеби тие претпочитаат да се одлучат за модел на eReader без Android поради предностите што ги нудат и затоа што не им е потребна таа разновидност кога веќе имаат посветен таблет.

Од друга страна, треба да знаете што се предностите на Android eReader во споредба со оние базирани на Linux. Иако Android има и Linux кернел, но овој оперативен систем има предности во однос на вградениот Linux што го имаат многу други eReaders како Kobo, Kindle итн.

Предност

 • Андроид е-читачите нудат поголемо богатство на функции и разноврсност со повеќе апликации и продавницата на Google Play.
 • Тие обично вклучуваат чести ажурирања за да бидете во тек.
 • Може да понуди поголемо богатство во однос на поддржаните формати поради апликациите што ги имате на дофат на раката.

Недостатоци

 • Бидејќи сте потежок оперативен систем, тоа значи дека ќе ви треба помоќен хардвер за да овозможите добро корисничко искуство.
 • Зазема повеќе простор на вашата внатрешна меморија, оставајќи ви помалку простор за книги и аудио книги.
 • Можеби е помалку ефикасен од батеријата од вградениот Linux.

Каде да купите Android eReader

Конечно, ако сакате да знаете каде можете да купите Android eReader по добра цена, ги имате следните опции:

Амазон

Најдобрата платформа за купување eReader со Android е северноамериканската Amazon. А токму таму можете да ја најдете најголемата разновидност на модели на eReader од овој тип, со сите гаранции за купување и враќање, безбедни плаќања и доколку сте клиент на Prime, со ексклузивни предности.