Apple eReader

Apple е многу популарен бренд во светот на технологијата и репер за многумина. Меѓутоа, доколку барате модели на Apple eReader, вистината е дека имаме лоши вести за вас: тие во моментов не постојат. Сепак, имате некои интересни алтернативи за кои треба да знаете.

iPad како е-читач: предности и недостатоци

Пред да изберете а iPad како ваш читач на е-книги или одлучете се за е-читач, најдобро е прво да ги знаете предностите и недостатоците на секоја опција. Така, со подобри критериуми можете да ја изберете вистинската опција за вас:

Предности и недостатоци на користење на iPad за читање

Предности на iPad

Прво на предност би:

 • Тие ви дозволуваат да инсталирате широк спектар на апликации и видео игри, така што тие не се корисни само за читање.
 • Ова исто така ви овозможува да инсталирате повеќе видови апликации за продавница и други приклучоци, како што е Калибар за управување со вашите е-книги. Дополнително, ќе можете да избирате помеѓу Kobo Store, Kindle итн., исто така за аудио книги како што се Audible, Storytel, Sonora итн.
 • Имаат повисоки перформанси.
 • Тие овозможуваат поголема флексибилност во однос на конфигурациите и прилагодувањата.
 • Тие обично имаат поголем капацитет за складирање.
 • Тие овозможуваат додавање периферни уреди како што се надворешни тастатури итн.

Од друга страна, недостатоци звук:

 • Ретина екранот е сепак IPS LED LCD панел, така што ќе генерира повеќе непријатност и замор на очите при читањето. И не нуди толку искуство како читањето на хартија.
 • Неговата цена е многу повисока.
 • Батеријата ќе се испразни побрзо, бидејќи LED панелите не се толку ефикасни како e-Ink.
 • Корисниот век е обично пократок.

Предности и недостатоци на eReader за читање

големи предности на читачот

Меѓу предност eReader наспроти iPad се:

 • Има екран со e-Ink, кој помага да се понуди визуелно искуство без непријатност и со помал замор на очите, слично како читањето на хартија.
 • Тие се енергетски поефикасни, па батеријата ќе трае со недели, а не со часови.
 • Тие имаат тенденција да бидат покомпактни и полесни.
 • Имаат светлина со прилагодување на топлина и осветленост за да се прилагодат на сите услови.
 • Некои имаат IPX8 заштита, што ги прави потопни во вода без да претрпат оштетувања.
 • Тие се поевтини.

на недостатоци би:

 • Идеални се за читање, но не и за други задачи. Тоа е, тие се многу ограничени.
 • Тие немаат толку многу разновидност кога станува збор за изборот на продавницата за книги што ја претпочитате или форматите.

Накратко, можете да го користите Apple iPad за читање, но ако сте редовен читател, најдоброто нешто е eReader.

Алтернативи на iPad за читање е-книги

Како алтернатива на iPad за читање, ги препорачуваме овие опции:

Боја на мастило за џебна книга

PocketBook InkPad Color е еден од ретките модели на пазарот што има екран во боја e-Ink, кој може да ужива во опсег до 4096 различни бои за да ги видите илустрациите на книгите и вашите омилени стрипови во целосна боја. Покрај тоа што е еден од најдобрите брендови, треба да се напомене дека овој модел има 16 GB внатрешна меморија, екран од 7.8 инчи, прилагодливо предно осветлување, WiFi, Bluetooth и капацитет за аудио книги.

MeeBook E-Reader P78 Pro

Следна алтернатива на iPad може да биде овој MeeBook e-Reader P78 Pro Уред со 7.8-инчен e-Ink Carta екран и резолуција од 300 dpi, способен за пишување, аудио книги, WiFi, прилагодлива температура и осветленост на светлината, QuadCore SoC, 3 GB RAM, 32 GB внатрешна меморија и Android 11, така што е како хибрид помеѓу таблетот и eReader, добивајќи го најдоброто од двата света. 

Onyx BOOX Note Air2 Plus

Onyx BOOX Note Air2 Plus е уште едно од големите чуда што постојат на пазарот. Уште еден хибрид помеѓу таблетот Android 11 и eReader. Со 10.3-инчен e-Ink екран, Pen Plus молив за пишување, 4GB RAM, моќен процесор, 64GB внатрешна меморија, WiFi, Bluetooth и USB OTG, како и со мноштво апликации благодарение на Google Play.

Пакет на Kindle Scribe

Конечно, го имаме и Kindle Scribe на Amazon. Еден од најпродаваните модели, со сиот потенцијал на Kindle Store, Kindle Unlimited, 10.2-инчен e-Ink екран и 300 dpi, до 32 GB внатрешна меморија и со можност за пишување со вклученото пенкало.

Што е Apple Books?

Apple Books, порано познати како iBooks, е апликација за читање и складирање е-книги. развиена од Apple. Најавен е во 2010 година за уредите со iPad, а моментално е достапен и за iPhone и iPod Touch од 2010 година. Овој производ е достапен само за клиентите во Соединетите Држави, така што ќе има ограничувања за употреба надвор од американската територија.

Оваа апликација има многу содржини за читање, главно во EPUB формат, иако поддржува и додавање EPUB и PDF со синхронизирање од iTunes. И, меѓу другите способности, исто така нагласува дека Apple Books овозможува гласно читање на содржината благодарение на технологијата VoiceOver, така што ќе биде како да имате аудиокнига.

Кои формати на е-книги ги чита iPad?

читач за јаболка

Па, вистината е дека iPad може да чита достапни речиси сите формати, бидејќи треба да ги имате само соодветните апликации за да го читате секој формат. На пример, можете да ги користите домашните формати на Амазон со апликацијата Kindle или да ја инсталирате апликацијата Kobo за овие други формати или можеби да ја користите апликацијата Калибар за да управувате со вашите е-книги или да конвертирате. Ќе најдете дури и мноштво читачи на формати како што се PDF, библиотеки со аудио книги и многу повеќе од App Store.

Каде да купите евтин iPad

Конечно треба да знаете каде што можете да купите евтин iPad и неговите алтернативи, а во овој случај ги препорачуваме следните продавници:

Амазон

Американската платформа има мноштво модели за избор и со добри цени. Оваа веб-локација има и максимални гаранции за купување и враќање, како и добра услуга за клиенти, сигурни плаќања и ексклузивни поволности за корисниците на Prime.

Медијамаркт

Германскиот синџир продавници за технологија има и е-читачи и iPad по добра цена. Тоа е уште едно доверливо место каде што можете да ги купите овие производи и од нивната веб-страница за да можат да ги испратат до вашиот дом и од кое било од најблиските продажни места.

Компоненти за компјутер

PCComponentes од Мурсија е исто така добро место за наоѓање технологија по најдобра цена, со добра услуга за клиентите, безбедност и гаранции. Покрај тоа, можете да сметате на многу брзи испораки на производи на залиха, а разновидноста е огромна.

Англискиот суд

ECI е шпански продажен синџир кој има и технолошки дел каде што можете да најдете е-читачи и iPad. Нивните цени не се најниски, но можете да ги искористите попустите како што се продажбата или Technoprices за да купите поевтин производ. И поддржува модалитети за купување преку Интернет и лице-в-лице.

пресекот

Конечно, францускиот Carrefour исто така ви овозможува да купувате од неговата веб-страница за достава до дома или да отидете до најблискиот продажен центар. Во секој случај, сортата не е толку висока како во другите случаи, а ги нема ниту најдобрите достапни цени.