Кои ќе бидат eReaders што ќе се појават во текот на оваа 2018 година?

Слика на многу читачи со многу е-книги

Поминаа неколку дена откако го започнавме петтиот месец од 2018 година и досега, новите промовирања на eReader не беа многу или многу популарни. Најголемите брендови во секторот не ги коментираа своите уреди и досега беа претставени само два нови уреди, кои сè уште не можат да се купат. Ова не значи дека големите брендови го напуштиле eReader туку дека подготвуваат нови уреди што ќе ги лансираат во текот на оваа година на скоро единствен и ексклузивен начин.

Уредите што се презентирани досега се SonyDPT-CP1 и е-книга. Овие уреди се читачи на големи екрани. И се чини дека големиот екран ќе биде одликата што ќе ги обележи претстојните изданија на еРедерс. Следно, ќе направиме преглед на лансирањата на eReaders што ќе бидат лансирани или се очекува да бидат лансирани во текот на оваа 2018 година.

Првиот се вика InkBook Бесконечност. Овој уред припаѓа на компанијата InkBook, популарна во текот на овие години за работа со уреди кои надминуваат 6 ”екран, како и нови технологии. Во овој случај зборуваме за InkBook Infinity, eReader со 10,3 ”екран со технологија Carta.

EReader ќе има предно светло и екран на допир. Се вели дека овој уред ќе започне со 1 GB RAM меморија, батерија од 3.000 mAh и USB-C порт за да го поврзете овој уред со други уреди, како што се компјутер или лаптоп. Процесорот на овој eReader ќе биде i.MX6SL со 1 Ghz иако тоа е нешто што сè уште не е потврдено. Цената и датумот на лансирање се два аспекта што не ги знаеме ниту ние, но ако се земе предвид насоката на InkBook, уредот не смее да надмине 300 €.

ОниксБокс Нова

Компанијата Onyx Boox е една од најактивните компании кога станува збор за лансирање на модели. Неодамна видовме eReader со голем екран и се очекува нови модели да бидат лансирани во текот на 2018 година. Поточно, знаеме четири модели: Оникс Букс Нова, Оникс Букс Забелешка С, Резултат за е-музика на Оникс Букс и Оникс Букс Поке. Последниот има 6 ”екран, додека останатите имаат големи екрани.

Најзабележително за мене е Onyx Boox Nova, уред кој ќе има 7,8-инчен екран со 1 GB RAM меморија и Android 6 како оперативен систем. EReader ќе има електронски екран со мастило со технологија Carta, Wi-Fi и Bluetooth. Забелешката С и резултатот од е-музика ќе достигнат 10 ”, едниот специјализиран за земање белешки (Белешка С) и другиот за музичкиот свет (резултат за е-музика). Сите модели ќе имаат Android 6, прилично неодамнешна верзија што ќе направи многу апликации за паметни телефони да работат на овие уреди, како што се Evernote, Google Calendar или Google Docs, меѓу другите.

Овие уреди ќе треба внимателно да се следат како овие модели на eReader се eReaders со бела етикета, што е да се каже, тие се продаваат за да создадат други еРедатели на продавници или ланци на национални книжарници во кои тие го менуваат името, но тие остануваат исти, што се подостапни за одредени корисници од другите е-читачи како што се InkBook или Tolino.

Толино Страна 2

Толино Страна

Сојузот Толино или Толино, од година во година претставува еден или повеќе уреди со кои се обидува да му конкурира на големиот Амазон. Иако е вистина дека тоа обично го прави за Саемот во Франкфурт, околу месец октомври, кога ја искористува можноста да се изврши ова лансирање. Минатата година се обложија на Толино Епос, eReader со екран од 7,8 инчи и технологија Letter и HZO.

Овој уред за читање е успешен во Централна Европа и не чини дека ќе биде обновен оваа година, но ако тоа го прави е-читачот од ниска класа, Толино Страница. Овој уред Со тоа би се зголемила нејзината батерија, ќе се зголеми нејзината автономија и ќе се подобри резолуцијата од 800 x 600 пиксели на 1024 x 728 пиксели. Пораспространета резолуција во светот на eReader.

Кобо Клара HD

Кобо Аура HD

Ова е најнепознат уред досега од сите и за кој знаеме за неговото постоење од страна на FCC. Името на овој уред одговара на eReader на марката Кобо или Ракутен Кобо. На Извештај на FCC Тој е ограничен до месец септември, така што тој месец се очекува да биде датумот на лансирање.

За тоа на кој опсег припаѓа Кобо Клара HD, не е познато, но гледајќи ја документацијата можеме да видиме дека има батерија од 1.500 mAh, мала батерија што може да одговара до eReader со низок среден опсег, односно замена за Kobo Aura Edition 2. Во секој случај, до месец септември нема да знаеме ништо за овој уред.

Нов основен поттик?

Kindle eReader

Амазон не издава нови уреди подолго време, барем модели на своите водечки уреди: основниот Kindle и Kindle Paperwhite. Овие два модела на Amazon eReader се во очите на многу експерти кои сметаат дека Амазон наскоро ќе се обнови. Kindle на почетниот момент што се продава, сè уште има дисплеј со технологија Pearl, застарен дисплеј што може да се повлече за да се отстапи место за Carta HD дисплејот, без да се зголеми цената на уредот.

Kindle Paperwhite не би го сменил екранот, но би добил аудио излез, со цел да биде компатибилен со услугата за звучна аудио книга на Амазон. И дали е тоа Компанијата на Безос обложува многу на услугите на Аудибл и Алекса, услуги компатибилни со скоро сите уреди, освен со вашите eReaders кои сè уште не се поддржани. Уредите од висока класа би можеле да добијат нешто ново, но тоа е малку веројатно откако неодамна беше обновен Kindle Oasis 2 и секоја промена би значела загуби во овој модел.

Во секој случај, верувам (како и многу експерти од индустријата) дека Амазон ако обновите неколку модели на вашите eReaders за оваа 2018 година со цел да биде компатибилен со сите ваши услуги, стари и нови (вклучена Алекса).

И, сите овие е-читачи, кога можат да се купат?

Ова е прашањето што многумина од вас ќе си го постават себе си. Во текот на оваа година видов како два месеци станаа центар на лансирање на eReader: месец април и месец септември. Бидејќи ниту еден од овие уреди не е лансиран во текот на месец април, се чини дека Beе биде месец септември кога ќе ги видиме овие нови уреди. Иако моделите на Амазон може да бидат лансирани во месец декември, веднаш по црниот петок. Во секој случај, Верувам дека во моментов на пазарот има добри уреди за да може да се купи еден и да не се изгубат функционалностите во однос на новите модели. Во случај да сакате да го обновите или купите eReader.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Патрокло58 dijo

  Оваа година се појави PocketBook InkPad 3 (само што го купив) и дозволете ми да ви кажам дека иако не е ефтин или премногу лесен за купување, тоа е уред што брзо ми се допадна.
  Овој бренд е многу занемарен во прегледите, и никој не го дроби своето име во написите на специјализираните места, но оние што се curубопитни, направете малку истражување; Гарантирам дека вреди.

 2.   Јави dijo

  Се прашувам дали Амазон ќе одлучи да лансира модел со голем екран (повеќе од 9). Од Kindle DX тој не се осмели и јас сум убопитен. Јас секогаш велев дека читачите на голем екран треба да имаат боја на нивните екрани, но се плашам дека никогаш нема да се случи, барем во оваа деценија.

  Сметам дека моделите на книги Оникс се многу интересни.