Tolino eReader

Ако сте заинтересирани за него Tolino eReader, треба да знаете некои од неговите клучни карактеристики и да имате на ум други размислувања за да знаете дали ова навистина е брендот што го барате или не.

Најдобрите е-читачи на Толино

Што се однесува до најдобри модели Tolino eReaders, го препорачуваме следново:

Толино Визија 6

Tolino Vision 6 е модел на eReader со добра вредност за парите. Прилично евтин модел со 7-инчен e-Ink екран, 16 GB внатрешна меморија и безжично поврзување со WiFi. Покрај тоа, погоден е за целото семејство, а изработен е со повеќе еколошки материјали.

Толино Блесок 3

Друг од најдобрите модели на овој бренд е Tolino Shine 3. Читач на е-книги со 6-инчен e-Ink Carta екран на допир, со резолуција од 1072×1448 px. Овој eReader има внатрешна меморија од 8 GB и поддржува мноштво формати, како што се EPUB, PDF, TXT итн.

Толино Страна 2

Не се пронајдени производи

Конечно, го имаме и моделот Tolino Page 2, уште еден од најприфатливите модели на брендот. Тоа е читач на е-книги со 6-инчен e-Ink екран. Тој е екран на допир со висока резолуција и има ергономски дизајн, добар капацитет за складирање, прилагодлива светлина и заштита од вода.

Карактеристики на е-читачите на Толино

Толино Епос

Ако сте заинтересирани за моделите на Tolino eReader, сигурно ќе сакате да знаете и што е најистакнатите карактеристики од овој бренд:

Е-мастило

Tolino eReaders имаат екран е-мастило или е-хартија, односно електронски екран со мастило. Технологија која го прави искуството на читање на екран најблиску до читањето на хартија. Тоа значи дека ќе можете да читате без непријатност и без толкав замор на очите како што произведуваат конвенционалните екрани.

Од друга страна, исто така, треба да се напомене дека овие екрани имаат уште една голема предност, а тоа е тоа троши многу помалку енергија од конвенционалните, што значи дека батеријата ќе трае подолго.

WiFi

Се разбира, Tolino eReaders имаат WiFi безжично поврзување. Благодарение на ова, ќе можете да бидете поврзани на Интернет без кабли, да можете да ги купувате и преземате вашите омилени книги без да мора да го поврзете eReader со компјутерот, освен да ги прикачувате на облакот итн.

Батерија со долго траење

Tolino исто така има долг век на батеријата. Автономијата на овие модели може да трае со недели со едно полнење. Од една страна, поради ефикасноста на неговиот електронски екран со мастило, а од друга страна, поради неговиот ефикасен хардвер базиран на ARM чипови.

Интегрирана светлина

Се разбира, Tolino вклучува и интегрирано светло во некои модели. Ова ви овозможува  читајте во каква било светлина, дури и во темнина. Покрај тоа, ова светло е прилагодливо за да можете да го приспособите според потребите на секој момент.

капацитет за складирање што може да се прошири

Tolino исто така поддржува проширување на својот внатрешен капацитет преку слот за microSD мемориски картички. На овој начин, можете да приклучите картичка и да ги надминете ограничувањата на внатрешната флеш меморија од 8 GB.

ARM процесори

Овој бренд го избра Freescale i.MX6 чипови (сега дел од NXP) за да ги поттикне овие е-читачи. Овие SOM (System on Module) се фамилија на чипови специјално дизајнирани за мултимедијални апликации и базирани на ARM архитектура за да се добијат добри перформанси по вати сооднос. Поточно, овие чипови се базирани на ARM Cortex A-Series, со Vivante GPU (од VeriSilicon).

Екран на допир

Панелите на Tolino eReaders се допир со повеќе точки, што ќе ви овозможи да управувате со уредот на лесен и интуитивен начин само со допирање на екранот за да ги изберете различните опции, да ја свртите страницата итн.

Дали Толино е добар бренд?

толино читач

Толино е бренд на електронски читачи и таблети од европско потекло. Создаден е по а сојуз на книжари од Германија, Австрија и Швајцарија во 2013. Овие книжари, заедно со Дојче Телеком, почнаа да ги продаваат овие играчи на е-книги во овие земји, иако подоцна почнаа да се прошируваат и во други земји.

Исто така, треба да знаете дека се со многу добар квалитет, всушност се дизајниран од канадската компанија Кобо, така што тие се практично реномиран Кобо. А ако ова не ви е доволно, треба да знаете дека и книжарницата Толино е многу богата со наслови за избор.

Електронски читач за целото семејство

Tolino eReader може да биде добар уред за целото семејство поради многу причини. Прво, затоа што е доста прифатлива. Но и поради нивните големини кои се движат од 6 до 7 инчи. Овие големини се совршени за секого, вклучувајќи ги и малите. И тоа е дека моделите на компактните електронски читачи на книги тежат помалку и можат полесно да се држат, без да се уморат.

Покрај тоа, во разновидноста на книги што можете да ги имате во Толино, ќе најдете за сите вкусови и за сите возрасти. Така, на истиот уред можете да ги имате сите омилени содржини за секој член од семејството.

Кои формати ги чита Tolino eReader?

Читач на брендот толино

Друго прашање што си го поставуваат многу корисници кои планираат да купат Tolino eReader е за формати на датотеки што ги поддржуваат овие уреди. Тие не се толку многу како другите е-читачи, но тие се повеќе од доволни за повеќето, бидејќи поддржува:

  • EPUB DRM: Тој е еден од најпопуларните формати меѓу е-книгите, отворен е и дозволува управување со авторските права.
  • PDF: Неговиот акроним се залага за Portable Document Format и складира дигитални документи.
  • TXT: формат на обичен текст.

Каде да купите е-книга Толино

Конечно, ако сакате да знаете каде можете да купите читач за е-книги Tolino по добра цена, ги имате следните опции:

Амазон

Една од најдобрите платформи за купување модели на Tolino eReader е на Амазон. Американецот има широк спектар на модели и добри цени. Дополнително, ќе ги имате сите гаранции за купување и враќање што ги нуди, како и бесплатна и брза испорака исклучиво за корисниците на Prime.

Компоненти за компјутер

Во Murcian PCComponentes можете да најдете и некои модели на Tolino. Во оваа онлајн продавница имаат добри цени, добра помош и испораките обично се брзи. Исто така, ако живеете во близина на седиштето, можете исто така да изберете да го подигнете директно во физичката продавница.

eBay

eBay е уште една од одличните платформи за продажба каде што можете да најдете Tolino eReaders. И големиот ривал на Амазон ги има овие производи на продажба, а исто така е сигурна и доверлива услуга каде што можете да најдете и нови и половни модели.