Тие успеваат да инсталираат Андроид на (скоро) сите читачи на Кобо

Тие успеваат да инсталираат Андроид на (скоро) сите читачи на Кобо

Пред неколку месеци разговаравме со вас за тоа како инвеститорот го поминал процесот Софтвер за толино сјај се инфилтрираат во системот Кобо Гло и да може да инсталира чиста верзија на Андроид. Истрагата продолжи и сега, соработник на првиот развивач има постигнато инсталирајте го Андроид на сите читачи на Кобо, добро во скоро сите од последниот eReader, Кобо Аура сè уште не е во можност да влезе во овој проект. Развојот на овој нов Андроид за Кобо започна од претходниот проект што веќе го споменавме, но тој е подобрен и реформиран, сега тие веќе не почнуваат од Софтвер за толино сјај, бидејќи за уреди кои не се Кобо Гло тие не работат правилно.

El фирмверот тековната работи доста добро иако сè уште треба да се дебагира. Во моментов, сите карактеристики на Kobo eReaders работат правилно, вклучително и Кобо Аура HD, можеби најкомплетниот од еРедер. На андроид верзија дека успеале да инсталираат е на 2.3.7, стара верзија, но која служи добро за да се добие идеја за можностите да се има алтернативен оперативен систем од инсталираниот по дифолт. Како што можете да видите на сликите, системот работи добро и можно е да се инсталира било која апликација, не само преку apk но и од Play Store, што ни овозможува да може да инсталира и чита е-книги од апликацијата Kindle, од B&N, од La Casa del Libro или од нашата SD-картичка.

Како да инсталирате Андроид на нашата Кобо Аура HD?

Како и во претходните процеси, единствениот можен метод за инсталација за оваа верзија на Android е да го отворите eReader, да ја лоцирате мемориската картичка или «хард диск»Од eReader и заменете ја за SD картичка со верзијата Android. Тоа е метод што не се препорачува за почетници и би рекол дека е скоро само за експерти. Верзијата што ја презентираат дозволува двојно подигање Со други зборови, кога ќе го инсталираме, кога ќе го вклучиме eReader, тој ќе не праша каков систем сакаме да користиме.

Тие успеваат да инсталираат Андроид на (скоро) сите читачи на Кобо

Дали е тоа крај на развојот?

Како што е прочитано во коментарите на сопствените програмери, овој проект ќе има плодно продолжение, од една страна постои развој на поактуелна верзија на Андроид која би можела да биде последна бидејќи е создадена за уреди со малку ресурси, а од друга страна, развивачите препознаваат дека Андроид да не се согласуваме многу во ред со дисплеите за е-мастило и имаат потреба од прилагодување.Овој прилагодување на кој би работеле во моментов за да ни понудат Секако дека ја очекувам оваа прилагодување, како и промена во инсталацијата на оваа верзија на Андроид, бидејќи може да им даде втор живот на многу eReaders. Не мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)