Светло на допир BQ Сервантес, најновиот во читачите направени во Шпанија

Bq Сервантес

Минатата недела шпанската компанија BQ претстави кое ќе биде нејзиното следно лансирање, на Светло на допир BQ Сервантес што ќе настојува да ја задржи шпанската марка меѓу најистакнатите во сектор толку високо конкурентен како оној на книги.

За време на неговата презентација, датумот на објавување на пазарот или одредена цена не беше потврден, но на официјалната веб-страница на BQ веќе можете да го купите производот на цена од 129,90 евра иако е непознато дали пратката е направена веднаш или ќе биде потребно да се почека за да може да се добие, бидејќи на почетокот се чинеше дека второто две недели од јануари 2013 година ќе биде датумот на ставање во продажба на новиот BQ Сервантес допир светло.

Новиот уред за BQ се истакнува уште еднаш по елегантната завршна обработка и за некои повеќе од интересни карактеристики што ќе ја направат многу добра опција да се земат предвид при купување eReader или електронска книга.

Главните карактеристики на новата светлина на допир BQ Сервантес се следниве:

 • Големина: 165х115х11,5 мм
 • тежина: 222 грама
 • Екран: има 6-инчен екран со HD резолуција од 758 × 1024 пиксели, со 16 сиви нивоа и вградена светлина што може да се затемни со цел да се контролира интензитетот
 • Внатрешна меморија: 4 гигабајти внатрешна меморија, со целосни 2 гигабајти достапни целосно на корисникот
 • Процесор: FS507 i.MX 800 MHz дозволувајќи пресврт на страница за приближно половина секунда
 • Batería: Ли-јон 1.500 mAh
 • Поддржани формати: PDF, ePUB, JPEG, PNG
 • Датотеки со DRM: PDF, ePUB
 • Conectividad: микро-USB 2.0, Wi-Fi 802.11. XNUMX b / g, слот за микро-SDHC / SD

Без сомнение, се соочуваме со одличен уред кој може да биде совршен подарок за овој Божиќ Иако, како и со сите уреди што ги вградуваат овие иновативни технологии за интегрирана светлина што овозможуваат читање во мракот, се појавуваат одредени сомнежи. И, тоа е дека се соочуваме со релативно нови технологии кои сигурно ќе имаат долг пат на подобрување бидејќи што ако денес купиме уред од ваков тип за неколку недели, можеби можеме да најдеме сличен уред со многу поусовршено и посовршено осветлување.

Е-книга за BQ

Наша препорака е да почекате и да бидете смирени, барем додека не можеме да го видиме и допреме новиот BQ Сервантес светло на допир во една од големите продавници што ги имаат изложено и можеме да донесеме заклучок додека го држиме во наши раце.

Што мислите за новиот BQ Cervantes Touch Light и напредокот на BQ во сектор многу конкурентен како електронските книги? Ни се допадна, иако процент од корисниците имаат свои BQ Сервантес блокиран.

Повеќе информации - Bq Сервантес допир, квалитет по мала цена

Извор - bqreaders.com


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

21 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алберто Ј. dijo

  Брендовите веќе може да ве остават читатели за да можете добро да ги испробате ...

  1.    Виламандос dijo

   Сигурно наскоро тие ќе почнат да ни оставаат работи, но сега за сега се снаоѓаме како можеме.

 2.   Хулио dijo

  Добар читател, иако не е совршен.
  Кога имате картичка micorSD, тоа не ми го покажува името на книгата што ја читате правилно (ви кажува дека е друга), иако со кликнување на книгата ве води кон точната и до правилната страница.
  Осветлувањето и Wi-Fi работат правилно.
  Општо, неговиот одговор е добар, иако во неколку наврати тој бавно реагираше, мислам дека од причини поврзани со Wi-Fi
  Тактилниот дел е оној што го гледам најслаб. Иако работи правилно, недостасува малку поголема чувствителност и ве принудува да бирате добро и полека, за да ве детектира правилно. Ова не влијае на времето на читање, но влијае на конфигурацијата или прелистувањето на веб

 3.   Хорхе dijo

  Скапо, како и многу од читателите на пазарот и е дека индустријата посветена на овие електронски уреди за читање веќе доби неколку поплаки и поплаки во врска со навредливите цени понудени на пазарот. Кој рече дека спроведувањето технологија што ќе го елиминира трудот како заеднички формат за читање, ќе значи подобрување на цените на културните производи? Ако на тоа додадете дека TFT или LCD екраните (алтернативни производи за оние кои имаат технологија за електронско мастило, поевтина по цена), се поштетни за здравјето на очите затоа што имате резултат дека овие типови уреди во моментов се скапи и навредливи, бидејќи широката понуда на различни компании не гарантира конкурентни цени.

 4.   катастрофално dijo

  многу лошо, вошлив. Јас го сменив двапати. Не ги чита картичките што остануваат заклучени, без ресетирање. Катастрофа.

 5.   Дејвид dijo

  Како можете да го решите оној што виси?

 6.   Патријарх dijo

  Јас сум блокиран. Држав копче за исклучување и ништо, трае повеќе од еден час вака. Дали некој знае како да го отклучи?

  1.    маралба dijo

   Здраво за мене, исто така е блокиран, три часа го сторив истото како тебе и воопшто ништо. Дали можевте да го поправите? Поздрав

 7.   маралба dijo

  Здраво, ми се случи истото како Патри. Заклучен е три часа и не прави ништо, јас го притиснав копчето 30 секунди и ништо. Дали некој знае што можам да направам ?. Благодарам

 8.   Виламандос dijo

  Во моментов не откривме како да се излезе од проблемот што гледам дека го имате дека е блокиран. Испративме е-пошта за Bq, но не добивме одговор. Веднаш штом ќе знаеме како да го решиме овој проблем, ќе го коментираме тука или ќе направиме статија за објаснување.

  Поздрав до сите и охрабрувам со проблемот

 9.   oly13 dijo

  Јас сум во истиот заклучен и не постои начин да се затвори, катастрофа

 10.   мангуста dijo

  Фатална, апсолутна кревкост на екранот и не влегува во гаранција, 10 дена употреба и скршена, без удари или што било друго.

 11.   Noelia dijo

  Фатален, фатален. Какво разочарување. Тој е заклучен и нема како да се дојде до тоа. Ниту со притискање на повеќе од 15 секунди ниту со истовремено притискање на палење и палење или нешто воопшто. И пред се, кога ќе го поврзам со компјутерот, тој не го гледа. И вака е повеќе од 24 часа. Вошлив апарат

 12.   иниго dijo

  Па, тоа е совршено за мене. Јас го купив во декември и без никаков проблем со тоа. и на веб-страницата bq тие имаат нови фирмвери кои го подобрија пресвртот на страницата, бидејќи да, на почетокот понекогаш потрошив 2 страници наместо една. но со поправено новиот проблем со фирмверот.

 13.   Vanesa dijo

  Единствениот начин да го отклучите е да ја потрошите батеријата на е-книга, а потоа да се вратите во себе

 14.   мариса_л_р dijo

  Па, она што ми се случува е дека го поврзувам со компјутерот за да вметнувам и менувам датотеки и тој не го препознава.

 15.   Образование и физичка култура dijo

  Имам светло на допир bq cervantes. Иако на почетокот работеше правилно сега кога ќе го поврзам со мојот компјутер преку usb за да снимам датотека во неа, се појавува порака која вели дека не ја препознава. Јас имам windows xp како оперативен систем. Што може да се направи?

 16.   Марилу dijo

  Имам проблеми со читање на некои книги што ги имам во pdf формат, кога ќе ги внесам во bq, некои страници излегуваат нецелосни, бидејќи во моите документи тие се совршени

 17.   Сусо5 dijo

  Здраво на сите, имам око кон овој читател, но тоа ме враќа назад целиот проблем на брави. Па, сакав да знам како е проблемот во моментот со нив, дали е нешто што веќе е решено со последователните надградби што ги имаше уредот. За мене е доволно да го оставам уредот да се ресетира, а не тоа да мора да чекам да се потроши батеријата.
  Поздрав и благодарам!

 18.   Ориол Алела dijo

  Јас не препорачувам некој да го купи овој читач. Ме блокираа и при влегување во форуми бев изненаден од големината на проблемите што луѓето ги имаат со тоа. Го запознав и се одлучив за друга марка.

 19.   Аурора dijo

  е-книгата bq cervantes не се полни, ако ја вклучите батеријата е полна и ако ја исклучите, нема батерија