Дали сакате да знаете колку време ќе биде потребно за да прочитате книга? Оваа веб-страница ви кажува

Време е потребно за да се заврши книгата

EReaders ни обезбедија интересна опција, која за многумина останува незабележана, но која многу други ја ценат многу. Зборувам за функцијата што ја има, на пример, Киндл покажете ни приближно време што ни преостанува да завршиме со читање книга. Ова ни овозможува, на пример, да го поделиме крајот на книгата на прецизен начин на неколку дена или моменти или да не престанеме да читаме во прецизниот момент, ако знаеме дека бидејќи ни преостанува уште малку да ја завршиме книгата, одиме да остане половина настан.

Сега, знаејќи го приближното време, ќе ни треба да прочитаме целосна книга, во физички формат, исто така е можно благодарение на мрежата долг временски период. И тоа е дека оваа едноставна, но интересна мрежа ќе ни каже колку време ќе потрошиме читајќи речиси секоја книга. Нејзината база на податоци има 12 милиони книги, така што скоро сигурно ќе го најдете она што го барате.

Времињата што ни ги покажува за сите книги се за просечен читател, а тоа има брзина на читање од 300 зборови во минута. Меѓутоа, ако мислите дека не можете да го прочитате бројот на зборови во минута или дури и да читате некои повеќе на секои 60 секунди, тоа не е важно, бидејќи ќе можете да ги квантифицирате зборовите што сте во можност да ги прочитате и самата услуга повторно ќе го пресмета времето што ќе ви треба за да завршите со читање на одредена книга.

Светло на допир BQ Сервантес
Поврзана статија:
Светлото на допир BQ Сервантес е блокирано

На пример, сакавме да знаеме колку време ќе биде потребно за да завршиме Времето помеѓу рабовите на Марија Дуењас, И според оваа услуга би користеле, ако читаме 300 зборови во минута, вкупно 8 часа и 50 минути.

Книга

Не знам што ќе ти се чини, но вистината е дека тоа време е прилично кратко, бидејќи овој роман не е баш краток, но можеби дури и ќе го прочитам повторно за да ја знам прецизноста што ни ја нуди холонгтореад.

Што мислите за оваа алатка за да знаете колку време ќе поминеме читајќи книга?.

Извор - howlongtoreadthis.com


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуан Карлос dijo

  Неодамна видов во киндлде апликацијата за андроид дека ви кажува колку време ви преостанува да ја завршите книгата и ми се виде многу интересно. Оттогаш чувам мала статистика за читаните книги.
  Горе-долу, времето се приближува, иако морам да додадам дополнителен час за да се вклопи. Исто така е нормално, има страници каде ве фаќа приказната и ги читате како летаат, и други каде што ви е тешко да ги прочитате, па затоа пресметката не се совпаѓа.
  Но, приближно тестот за брзина е близу до тоа колку време ќе потрае.