Патување поттикне

Амазон

На 18 септември, Амазон официјално ги претстави своите нови уреди, меѓу кои беше и новиот основен Kindle дека времето е тактично, Kindle Paperwhite кој е значително намален во цената, без да воведе никакво подобрување или новина и Патување поттикне, нов eReader што во моментот не се продава и нема да трае до 31 октомври, само во САД.

И покрај тоа што многумина од нас веруваа на почетокот Kindle Voyage не доаѓа да го замени Kindle Paperwhite, туку го комплетира семејството на е-книги на Амазон, како уред што подобрува на сè што е познато, со нови и интересни функции и опции.

Неговиот нов дизајн, опции и функции што ќе започнеме да ги дискутираме и анализираме веднаш ги прави за многу од оние кои веќе имале среќа да го пробаат во најдобриот уред на тековниот пазар.

Дизајн

Новото Kindle Voyage брзо привлекува внимание затоа што пластиката не е елемент што е дел од овој eReader и е конструиран од црн магнезиум. Освен неговиот грб каде има сјаен допир во остатокот од уредот, гледаме многу елегантна мат црна боја.

Копчињата што можеме да ги видиме во другите уреди на семејството Киндл недостасуваат, но иако не се гледаат, можеме да кажеме дека имаме еден вид копчиња, а тоа е дека можете да ја свртите страницата во книгите со притискање на екранот или страните на уредот. Овој иновативен механизам е крстен од Амазон како PagePress.

Како е Kindle Voyage подобро од Kindle Paperwhite?

Ова е несомнено едно од големите прашања што си го поставуваат многу fansубители на дигиталното читање и особено сопствениците на Kindle Paperwhite. На прво место однадвор и на ниво на дизајн, сè е подобро, од материјалите во кои е произведено и за кои порано разговаравме, преку ширината што е намалена од 9,1 милиметар на Paperwhite, до само 7,6 милиметри што ги има Патувањето и до тежината што е намалена за 26 грама.

Дизајнот е уште една од најголемите предности на ова Kindle Voyage и тоа е дека само тоа што го имаме во наши раце ни дава чувство на елеганција и добар вкус.

Екранот е уште еден од одличните аспекти на овој нов член на семејството Киндл и е тоа резолуцијата на пиксели на инч се зголеми од 221 на сегашните 300, овозможувајќи поголема јасност на екранот и олеснување на читањето. Покрај тоа, контрастот е зголемен за 39% во споредба со претходните модели што го потврди и самиот Amazon.

Ако продолжиме да ги разгледуваме вестите што можеме да ги најдеме на екранот ќе видиме дека е способен да ја прилагоди количината на светлина што ја емитува благодарение на вградување на сензор што досега го немавме видено во другите е-книги, ниту од Амазон, ниту од друга компанија.

Еве интересна видео споредба на овие два уреди на Амазон:

Цена и достапност

За жал, сè уште не е можно да се набави Kindle Voyage во која било земја во светот и тоа ќе биде можно само во САД од 31 октомври за цена од 199 долари во неговата верзија WiFi и 219 евра во својата верзија со WiFi и 3G.

Пристигнувањето во други земји сè уште не е потврдено од Амазон, иако скоро никој не се осмелува да се сомнева дека во земји како Шпанија, Италија или Франција ќе биде достапен за Божиќната сезона каде што ќе стане еден од подароците на starвездите.

Мислење на уредникот

Патување поттикне
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
 • 80%

 • Патување поттикне
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Екран
  Уредник: 95%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 95%
 • складирање
  Уредник: 85%
 • Траење на батеријата
  Уредник: 95%
 • Илуминација
  Уредник: 95%
 • Поддржани формати
  Уредник: 65%
 • Conectividad
  Уредник: 85%
 • цена
  Уредник: 70%
 • Употребливост
  Уредник: 95%
 • Екосистем
  Уредник: 90%

Добрите

 • Постигнат дизајн со многу квалитетни материјали
 • Резолуцијата и острината на екранот се неверојатни
 • Општо искуство со читање

Contras

 • цена
 • Дизајн премногу трезен
 • Вечна врска што мора да ја имаме со секогаш опасниот Амазон

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.