2017 ″ Преглед на киндл оаза 7 година

Преглед на оазата на Амазон Киндл, карактеристики и цени

Јас бев неколку месеци тестирање на Kindle Oasis, Главниот уред за читање на Амазон (Купете го овде) Исто така, ги тестирав и споредував неговите две верзии, старата 6 ″ и новата 2017 ″ 7 ″ и водоотпорна.

Тој дополнителен инч што го разликува од класичниот 6 ″ е многу ценет. Тоа е поголем екран, но без да биде ништо претерано. Можеби од тука можеме да кажеме дека уредот за читање е одличен.

Алуминиумската завршница му дава цврстина и врвен изглед, што го разликува од другите уреди. Течноста во работењето и вртењето на страниците е она што Амазон секогаш го користел со својот Kindle. Но, јас ви кажувам за сè во анализата

карактеристики

читач на оаза од amazon 7 "

ЕКРАН
7 »дисплеј со технологија Paperwhite и E Ink Carta, вградено светло за читање, 300 dpi, оптимизирана технологија за фонт и 16-тонска сива скала

 • 6 screen екран на допир
 • Е мастило Буква HD.
 • Резолуција: HD / 300 dpi
 • 159 x 141 x 3,4 - 8,3 мм
 • 194 g

МЕEMУВАЕ

 • 2 модели на внатрешна меморија од 8 или 32 GB

ПОВРЗАЕ

 • 802.11b, 802.11g или 802.11n со безбедност на WEP, WPA и WPA2

БАТЕРИЈА

 • Се напојува со порта MicroUSB
 • Автономија: неколку недели

ДРУГИ

 • Заштита IPX8, потопување до 2 метри за 60 минути во вода

Пакување

Внимателен дизајн, но без да биде исклучителен. Вистината е, за минимум 250 евра колку што вреди уредот, мислам дека пакувањето треба да биде одозгора. Точно е, доаѓа добро заштитено, со крута кутија што може повторно да се искористи, но не е убава. Би било детал дека кутијата е дизајнирана и можеме да го искористиме за нормално складирање на нашиот уред.

Впечатоци и изглед

нов читач на amazon од 7 инчи

Тоа е врв на уредот за чистење, неговиот симетричен дизајн покрај тоа што го прави убав, но

Официјалниот случај повеќе нема батерија како старата „Киндл оаза“. Вистината е дека иако овие уреди траат со недели, мислам дека тоа беше одличен додаток што ги разликуваше и дека мораше да продолжат.

Осветлување и менија

Осветлувањето е униформно и работи добро. Единственото место каде што имав проблеми е со активирање на автоматско откривање на осветленост, Бидејќи во зависност од ситуацијата во која само малку ја навалував книгата, таа ја зголеми или намали светлината и ми беше досадно. Премногу промени, како сензорот да е премногу чувствителен. Толку многу што на крајот го оневозможив и користев рачен режим. Или го активирав автоматскиот режим за да видам со каков интензитет ми препорачува да имам светло и потоа го деактивирав за да нема флуктуации.

Сите знаеме како работи Амазон Киндл, какво е нејзиното опкружување, изгледот, изгледот и хонорарот,, во овој случај би сакал да истакнам функционалност што сè уште ја немам пробано. Тоа е за Зборот мудар. Многу корисно за оние кои почнуваат да читаат англиски. Дава индиции за зборови или изрази што ги смета за тешки и е голема помош.

Се разбира, тестовите што ги направив читајќи со светло и со Word Wise активирано ја намалија батеријата на претеран начин. Никогаш не сум видел таква потрошувачка на уред. Ако го трошиме само осветлувањето, потрошувачките се нормални.

Kindle Oasis 2017 vs Oasis «старо»

оаза 2017 наспроти стара оаза

Овде можете да ги видите двајцата заедно и да ја споредите разликата во големината. Како и да е, стариот уред за читање повеќе не е на продажба.

Проценка

Тој е можеби најдобриот уред на пазарот денес. Скап читач без сомнение. Но, ако барате и можете да си го дозволите тоа, тоа ќе ве остави воодушевени. Тој дополнителен сантиметар ви дава живот кога читате без да бидам претеран и јас го сакам асиметричниот дизајн и сметам дека е многу ергономски. Најлесен за читање е читачот што некогаш сум го пробал.

Главната разлика што ја гледам помеѓу Oasis и Paperwhite, освен јасна големина, е изгледот

Галерија со слики Kindle Oasisfundo

Киндл оаза 2017 година
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
249,99 a 279,99
 • 100%

 • Екран
 • Преносливост (големина / тежина)
 • складирање
 • Траење на батеријата
 • Илуминација
 • Поддржани формати
 • Conectividad
 • цена
 • Употребливост
 • Екосистем


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јави dijo

  Овој поттик го добив во декември и се чинеше неверојатно. Завршив да го вратам по 30 дена затоа што не добивав сок од него. Всушност, читам многу малку веќе една сезона, за жал. Недостаток на време и работи. Мои заклучоци:

  - Фантастично осветлување. Не ги забележав проблемите што ги спомнувате со сензорот за осветленост, вистината. Едно, во ова можете целосно да го исклучите светлото. Ова го велам затоа што во KP2 (што е тој што го имам и го чувам) секогаш има малку минимално светло.

  - Екран: импресивен. Дополнителниот инч покажува многу. Можев да го споредам КП покрај него во истата книга и на истото место и се чини неверојатно дека еден сантиметар прави толку многу разлика. Многу повеќе текстови се вклопуваат во овој сигурно. Амазон зборува за 30% повеќе. Верувам во тоа.

  - Дизајн: спектакуларен. Неверојатно е колку е убаво во финиот дел. Негативна точка, донекаде е тешко да се чита легнат со едната рака. Треба да се фатите за да го држите. Фактот дека редоследот на копчињата за вртење на страницата може да се врати назад, помага во овој случај.

  Најнегативно беше според мене батеријата. Цица многу. Со Paperwhite можам да прочитам неколку книги без проблем. Ниту еден со Оазата. Не траеше една недела. Со светло да, и со Wifi ... но исто е и во KP и нема боја во материјата на батеријата.

  Ме повреди тоа што ја вратив вистината. Тешко ми беше да се вратам на 6 ″ и тоа е дека 7 ″ е радост, но како што велам, не го искористив тоа. Можеби подоцна ќе прашам повторно.

  Патем, на Премиер денот останува 7 дена и имам впечаток дека ќе имаме изненадување во Шпанија. Ако ја погледнете страницата Amazon.com во најавата за денот на премиерот 7 дена, се појавува Amazon Echo на корпата. Мислам дека ќе го пуштат во продажба тој ден во нашата земја. Ќе видиме.

 2.   Начо Морато dijo

  Здраво,

  Точно е дека батеријата е поправедна, но не сум забележал нешто многу претерано освен со светло во автоматско + Word Wise што скоро можевте да видите како се испушта. Штета што ја извадија куќиштето на батеријата.

  Да видиме дали првиот ден од понеделник ни носи изненадување или попуст

 3.   Јави dijo

  Начо, мислам дека ќе биде ѓубриво ако го играш тој Киндл меѓу вообичаените коментатори на овој блог
  ????

 4.   Начо Морато dijo

  Па, ова се задачи и тие се враќаат. Но, ако ни дадат еден, ние го гледаме тоа

 5.   Карлос Нуњез dijo

  Здраво, јас сум Чарли Нуњез од Аргентина, ги споделувам вашите коментари, мојот син отпатува во Соединетите Држави и ми го даде овој нов модел на Оазис, јас претходно го користев ЕКСЕЛЕНТНИОТ палач за чистење хартија за бела боја неколку години.
  Со оазата имам посериозен проблем и не го решавам и покрај тоа што го конфигурирав и ресетирав.

  Енигма: Кога читам книга и одам на почетокот - ДОМ - и сакам да продолжам, ја губам страницата каде што го оставив читањето. Го чува само ако го затворам е-книгата и повторно ја отворам во истата книга, односно е како да го оставам во мирување. Ако прочитате две книги истовремено, ќе ја изгубите референтната страница на обете
  Пребарувајте на различни страници без да го пронајдете овој проблем. Ако некој го имаше овој проблем и го најде решението, ја ценам вашата помош

  1.    Начо Морато dijo

   Здраво Карлос.

   Ако ресетирањето во фабриката не го реши, дали сте се обиделе да контактирате со техничката поддршка на Амазон за да видите што ќе ви кажат? Тие ќе го поправат или ќе го сменат уредот ако е дефект.

   честитки