Kindle Oasis VS Kindle Voyage, двата најдобри eReaders на пазарот лице в лице

Амазон

Само вчера Амазон официјално го претстави новиот Kindle Oasis е-читач со ...Киандл оаза»/], нов eReader од висока класа кој се издвојува по својот подобрен дизајн, во однос на неговиот претходник, Kindle Voyage е-читач, ...Патување поттикне»/] И за одржување недопрени на карактеристиките што ги нуди претходниот Киндл, кој беше предводник на компанијата во режија на еф Безос. Откако го анализиравме вчера, откако можевме да го тестираме неколку минути на настанот на кој нè покани Амазон Шпанија, денес не можеме да ја пропуштиме можноста да се соочиме со неговиот претходник и исто така да го споредиме со Kindle Paperwhite -...Kindle Paperwhite »/], што би можеле да кажеме дека е неговиот мал брат.

Денес и преку овој напис Greatе ја споредиме детално новата Kindle Oasis со Kindle Voyage, без да заборавиме како што веќе рековме за Kindle Paperwhite. Можеби разликите не се премногу, но тие се важни и иако на прв поглед изгледаат три доста слични уреди во позадина, тие се доста различни, почнувајќи од нивниот дизајн и завршувајќи со нивната цена.

Ако сакате да знаете како е новата Kindle Oasis, Kindle Voyage и Kindle Paperwhite, продолжете внимателно да читате, бидејќи преку овој напис ќе дознаете, не само за тоа, туку и за многу други работи што веруваме дека можат да бидат за вас навистина интересно ако размислувате, на пример, да купите нов eReader, да влезете во светот на дигиталното читање или да го промените уредот што го имате во моментов.

Пред да ги споредиме неговиот екран, неговата цена или неговите придобивки во различни аспекти, ќе направиме целосен преглед на неговите главни карактеристики и спецификации, така што сите ќе можеме да се лоцираме и јасно да знаеме што ни нуди секој од овие Kindle.

Карактеристики и спецификации на поттикне патување

Поттикне

 • Екран: вклучува 6-инчен екран со технологија за букви е-папер, допир, со резолуција од 1440 x 1080 и 300 пиксели на инч
 • Димензии: 162 x 115 x 76 mm
 • Изработено од црн магнезиум
 • Тежина: WiFi верзија 180 грама и 188 грама верзија WiFi + 3G
 • Внатрешна меморија: 4 GB што ви овозможува да зачувате повеќе од 2.000 е-книги, иако тоа ќе зависи од големината на секоја од книгите
 • Поврзување: WiFi и 3G врска или само WiFi
 • Поддржани формати: Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, незаштитен MOBI и НР Кина во нивниот оригинален формат; HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP со конверзија
 • Интегрирана светлина
 • Поголем контраст на екранот што ќе ни овозможи да читаме на поудобен и пријатен начин
Kindle Voyage е-читач, ...
1.084 прегледи
Kindle Voyage е-читач, ...
 • Зачудувачки дисплеј со висока резолуција од 300 dpi - чита како хартија, без отсјај, дури и при силна сончева светлина.
 • Саморегулирачка предна светлина што обезбедува идеално ниво на осветленост и ден и ноќ; читајте удобно со часови.
 • Функцијата „Вртење страница“ ви овозможува да менувате страници без да кревате прст.
 • Прочитајте колку што сакате. Со едно полнење, батеријата трае со недели, а не со часови.
 • Широк каталог на е-книги по ниски цени: повеќе од 100 е-книги на шпански јазик со цена помала од 000 €.

Kindle Oasis Карактеристики и спецификации

Киандл оаза

 • Екран: вклучува 6-инчен екран осетлив на допир со технологија Paperwhite со E Ink Carta ™ и интегрирано светло за читање, 300 dpi, оптимизирана технологија за фонт и 16 сиви скали
 • Димензии: 143 x 122 x 3.4-8.5 mm
 • Произведени на пластично куќиште, со рамка од полимер што е подложена на процес на галванизација
 • Тежина: WiFi верзија 131/128 грама и 1133/240 грама верзија WiFi + 3G (Тежината е прикажана прво без капак, а втора со прикачена)
 • Внатрешна меморија: 4 GB што ви овозможува да зачувате повеќе од 2.000 е-книги, иако тоа ќе зависи од големината на секоја од книгите
 • Поврзување: WiFi и 3G врска или само WiFi
 • Поддржани формати: Формат 8 Kindle (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, незаштитен MOBI, НР Кина; HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP со конверзија
 • Интегрирана светлина
Kindle Oasis е-читач со ...
201 прегледи
Kindle Oasis е-читач со ...
 • Нашиот најтенки и најлесни поттикне; читајте удобно со часови.
 • Ергономски дизајн на копче за без напор вртење страница.
 • Киндлот со поголема автономија. Кожното куќиште со интегрирана батерија може да го продолжи траењето на батеријата на уредот за неколку месеци.
 • Изберете ја бојата на отстранливиот капак: црна, бургундска или орев.
 • Екран со висока резолуција од 300 dpi - чита како печатена хартија.

Kindle Paperwhite Карактеристики и спецификации

Поттикне Paperwhite

 • Екран: вклучува 6-инчен екран со технологија Letter e-paper и интегрирано светло за читање, 300 dpi, оптимизирана технологија за фонт и 16 сиви скали
 • Димензии: 169 x 117 x 9.1 mm
 • Тежина: WiFi верзија 205 грама и 217 грама верзија WiFi + 3G
 • Внатрешна меморија: 4 GB што ви овозможува да зачувате повеќе од 2.000 е-книги, иако тоа ќе зависи од големината на секоја од книгите
 • Поврзување: WiFi и 3G врска или само WiFi
 • Поддржани формати: Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, незаштитен MOBI и НР Кина во нивниот оригинален формат; HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP со конверзија
 • Интегрирана светлина
 • Батерија: Амазон гарантира дека со едно полнење на уредот можеме да уживаме во читањето 6 недели.
Kindle Paperwhite -...
13.739 прегледи
Kindle Paperwhite -...
 • Зачудувачки дисплеј со висока резолуција од 300 dpi - чита како хартија, без отсјај, дури и при силна сончева светлина.
 • Вградена саморегулирачка светлина: чита дење и ноќе.
 • Прочитајте колку што сакате. Со едно полнење, батеријата трае со недели, а не со часови.
 • Уживајте во вашата страст за читање без е-пошта или известувања.
 • Широк каталог на е-книги по ниски цени: повеќе од 100 е-книги на шпански јазик со цена помала од 000 €.

Дизајн; чекор назад за да продолжиме да се подобруваме

Со доаѓањето на пазарот минатата година на Kindle Voyage, Amazon сакаше да ни понуди уред со огромна моќност, неколку интересни спецификации, но пред сè со Премиум дизајн и полн со елеганција. Направени од високо квалитетни материјали, само држејќи го во рака, би можеле да сфатите дека не сте пред ниту еден уред.

Сепак, Со доаѓањето на Kindle Oasis на пазарот, компанијата во режија на еф Безос се чини дека реши да направи чекор наназад, со цел да се придвижи во друга насока., што очигледно за поинтересно. Во овој нов Киндл, висококвалитетната пластика е повторно главниот протагонист, за да може да ни понуди уред со помали димензии и особено со многу помала тежина.

Покрај тоа, пластиката со која е изграден овој нов Kindle не ни даде лошо чувство и намалувањето на тежината е многу ценето. Како што веќе видовте, ние преминавме од 188 грама тежина на „Киндл патувањето“ на само 131 грама, тешка „Новата киандла-оаза“.

Вклучувањето на куќиштето, со вградена батерија, е една од предностите на Kindle Oasis, во која не се користени високо-квалитетни материјали што беа користени во Kindle Voyage, но беа заменети за да ни понудат многу други работи, на кои поинтересно, или барем така мислиме.

Што се однесува до дизајнот, можеме да го кажеме тоа Kindle Paperwhite заостанува чекор понапред и од Kindle Oasis и од Kindle Voyage, иако за среќа повеќето читатели не се грижат за надворешниот дизајн на уредот и она што е навистина важно е карактеристиките што им ги нуди внатрешно.

Екран; не барај ги затоа што нема никакви разлики

Амазон

Ако требаше да ги поставиме трите Киндл на маса и да ги вклучиме, на неговиот екран би можеле да најдеме многу сличности и многу малку разлики. И тоа е дека екраните на Kindle Oasis, Kindle Voyage и Kindle Paperwhite се со иста големина, ја користат истата технологија и исто така имаат иста резолуција од пиксели на инч.

Една од ретките разлики што ќе ја откриеме е можеби сјајноста и тоа е дека Kindle Oasis стигна до пазарот да се пофали дека ни нуди поголема светлина, дури и во ситуации при слаба осветленост. Овој аспект на диференцијација во голема мера ја губи својата важност знаејќи дека трите уреди имаат интегрирана светлина што ни овозможува да читаме, без никакви тешкотии и без да ги оставаме очите во обид, во услови на целосна темнина.

Несомнено, екранот нема да биде една од разликите што не тераат да се потпреме на купување на еден или на друг уред, а тоа е дека сите три се многу слични и се разликуваат во мали детали без премногу значење.

 

Новиот случај Kindle Oasis, неопходен и доволен како новина?

Случај „Киндл оаза“

Со денови се шпекулираше за можноста дека новиот Kindle ќе вклучува случај кога надворешната батерија е главниот протагонист. Овој случај би можеле да кажеме дека тоа е една од големите разлики на новата Kindle Oasis во однос на Kindloe Voyage и воопшто во однос на кој било eReader со печат на Амазон.

Во зависност од потребите на секој корисник, тоа може да биде вистински благослов, иако многу се плашам дека малку корисници ќе го искористат тоа, а тоа е дека eReader батеријата веќе ни нуди огромна автономија и верувам дека не е ниту потребно за ова нов Киндл, ниту доволно за да биде одличен диференцијатор во однос на неговиот претходник.

Покрај тоа, не смееме да заборавиме дека овој нов Kindle ни нуди брзо полнење, што овозможува полнење на батеријата на уредот за многу краток временски период. Дали некој навистина има смисла во eReader на случај со вградена батерија?.

Цената; голема разлика

El Патување поттикне дојде на пазарот со цена што изненади повеќе од една, бидејќи повеќето од нас имаа eReaders како уреди со повеќе или помалку нормална цена и на дофат на кој било корисник. Амазон го оправда тоа со зборовите дека се соочуваме со електронска книга од висока класа, изработена од премиум материјали и дека ни нуди одлики и функционалности што не можеме да ги имаме во друг уред од ваков тип. Во моментот Овој уред можеме да го купиме за 189.99 евра.

Компанијата во режија на ffеф Безос продолжи да ги одржува во својот каталог и Основниот поттик и Киндл Paperwhite, кои можат да се купат за 79.99 евра и 129.99 евра, соодветно.

Лансирањето на Kindle Voyage не помина лошо за големата онлајн продавница и покрај првичните проблеми со акциите, продажбата брзо се појави во добри бројки. На Киандл оаза Тоа значеше да се отиде чекор понапред, а тоа е дека неговата цена е сè уште повисока од онаа на „Киндл патување“, без, како што видовме, да ни понуди премногу новини. Во моментов овој уред може да се купат на пазарот за 289.99 евра, апсолутно забраната цена за голем број корисници кои не ја разгледуваат можноста за трошење е сума пари на електронска книга, која можат да ја користат само за да уживаат во дигиталното читање.

Патување поттикне

Разликата во цената помеѓу трите уреди е доста важна и денес е тешко да се најдат премногу корисници кои се подготвени да вложат скоро 300 евра во eReader. Секако, со тоа ќе имаме Kindle со врвен дизајн и со сензационални карактеристики и спецификации.

Ако сме склони да трошиме помалку пари, за 129.99 евра колку што вреди Kindle Paperwhite, ќе имаме многу добар Kindle што ќе ни овозможи да уживаме во дигиталното читање, што на крајот на краиштата е целта со купување на eReader. Можеме да кажеме дека дизајнот е секундарен.

Разликата во цената е голема; Дали е толку во однос на дизајнот и перформансите, колку што треба да се плати таа разлика?.

 

Кидл оазата, победник на овој дуел без премногу аргументи

Точно е дека Амазон успеа да направи Kindle Oasis да има многу помала тежина и многу подобрен дизајн, вметнувајќи нов капак што ни дава дополнителна доза на батерија, но токму тука може да се каже дека пристигнаа вестите. Ако Kindle Voyage беше верзија 1.0 на уред, оваа Kindle Oasis мислам дека може да биде 1.2 без проблеми, кога сите очекувавме да биде 2.0 со важни вести.

Новата „Киндл оаза“ е победник на овој дуел до три, иако без премногу аргументи и со цена што се зголеми за ништо повеќе и ништо помалку од 100 евра во споредба со Kindle Voyage. Сите очекувавме многу повеќе од новиот Kindle и дека тој ќе вгради нови карактеристики, а не само куќиште со вградена батерија. Овој случај може да биде многу корисен кај паметен телефон чијашто траење на батеријата е мала, но во eReader чија батерија може да трае неколку недели, искрено не гледам логика или корисност.

Во строг дуел, победник би бил Kindle Oasis, како што рековме, но ако погледнеме во цената и особено погледнеме што сакаме во еReader, можеби повторно победник би бил Kindle Paperwhite, најмногу избалансиран поттикне во историјата со едноставно спектакуларна цена.

Кој е победникот на дуелот помеѓу новата Kindle Oasis, Kindle Voyage и Kindle Paperwhite за вас?. Може да ни го кажете вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост, на нашиот форум или преку која било од социјалните мрежи каде што сме присутни и подготвени да разговараме за оваа или која било друга тема со вас.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хулио dijo

  Па, бев разочаран, чекајќи толку многу да се преведе крајот во едноставна естетска промена, според мене, не е толку привлечно како патувањето.
  цената ми изгледа луда.
  нема нов процесор, нема надграден екран, нема мастило во боја, итн.
  Сè уште сме во средниот век на читателите, дали некоја компанија се осмелува да направи чекор кон ренесансата и модерноста?
  Каде е скриен познатиот процесор imx7, каде екранот со бои, дури и ако се исклучени, каде се полни со сончева енергија, ...
  квалитативниот скок ќе треба да дојде од друга компанија, а не од Амазон

 2.   џабаа dijo

  Би сакал да ја испробам Оазата. Сигурен сум дека е многу пријатно да се држи со едната рака. Во таа насока, му честитам на Амазон за дизајнот на уредот. Се сомневам колку ќе биде пријатно да се притиснат физичките копчиња, сигурно е лесно, но секогаш ќе се прашувам зошто никој не го имитирал малото тркало што го имал стариот „Папир 5.1“. Никогаш не сум видел нешто поудобно да ја свртам страницата што го држи уредот со една рака.

  Цената е она што ме налути. Тоа е многу скапо. Замислувам дека фактот за вклучување на насловната страница има некаква врска (многу). Прашањето е, зошто го вклучуваат, со што се надува цената на уредот, наместо да се нуди одделно како додаток? Јас обично не користам футрола затоа што тие го прават уредот грд (не во овој случај, што е прилично елегантен) и многу ја зголемуваат тежината, затоа не разбирам тука зошто Амазон одлучи да го вклучи. Нивните причини ќе ги имаат.

  Многу е добро што капакот нуди поголема автономија, но мислам дека совршениот напредок ќе се случи оној ден кога ќе вметнат сопствен запален соларен панел и ќе го направат независен од електричната струја. Со малку што трошат читачите, мислам дека е нешто изводливо. Претпоставувам дека ако не го сториле тоа, тоа се должи на некаков дизајн или проблем или тежина или трошок. Незнам.

  Како што велите во статијата, разликите се: полесни за самиот уред, поголема автономија (со капакот), вклучен капак, подобар дизајн и подобро осветлување. Дали е доволно да се оправда разликата во цената? тоа е прашањето.

  Во моментов сè уште сум со мојот „стар“ KP2.

 3.   зенкрузер dijo

  Прашањето на Kindle Oasis со случајот е дека се чини дека без батеријата на случајот, тетономијата на Kindle не надминува неколку недели. И тоа е затоа што Амазон се потпре на фактот дека огромното мнозинство сопственици на еден од овие е-читачи секогаш го носат со куќиште.

 4.   Јован dijo

  Па, само меѓу нив двајцата патувањето, бидејќи не гледам никакво вистинско подобрување во оазата. Но, ако треба да изберам победник, kobo h2o очигледно победува со огромно значење како читател со најдобри перформанси на пазарот и најдобар фирмвер за читање и конфигурација. Иако има некои dpi помалку. Ако станува збор за DPis и да останеме на 6 ", јасен победник е kobo HD без дискусија за квалитетот на цената.

  1.    фотиус dijo

   Имам Kindle 7-ми и Kobo Glo HD и жал ми е што можам да кажам дека Glo е малку недоволен во споредба со Kindle PaperWhite кој исто така има 300 dpi.

 5.   фотиус dijo

  Преголема цена без да се обезбедат забележителни новини. Тоа е „повеќе исто“, но поскапо. Тотално разочарување. Напредокот мора да дојде заедно со квалитетот на екраните. Фактот дека прашањето за тотална бела позадина и совршено спротивставени црни букви не е решено, јасно покажува дека не постои решена посветеност кон иновациите. Како што некој рече; Сè уште сме во средниот век на ередарите.

  1.    џабаа dijo

   Сосема се согласувам со вас. Отсекогаш сум велел дека Ајнк треба да работи на тоа, на контрастот. Побела позадина (сега маскирана од интегрираната светлина) и поцрни букви. Мислам дека ќе претставија нови технологии следниот месец ... да видат какви новости изнесуваат.

 6.   Ричар dijo

  Победникот не е ниту патувањето, ниту оазата. Тоа е белата хартија.

  Не сакам ниту корицата. Дека тие го продаваат суво и разговараме. Сепак, не гледам подобрувања во однос на мојата бела хартија.

 7.   Енрик Ренарт dijo

  Ниту едните ниту другите не се „најдобрите читачи“. Ако има нешто, тие се најдобриот „Киндл“, „врвот на палетата“, но за ексклузивна употреба со „Амазон“. Да, знам, јас калибрирам и конвертирам ... но ... што е со Дрм? Не можам да прифатам како валидна опција „по дифолт“ нешто што е теоретски нелегално. Прескокнувањето на Дрм не треба, а приори, да биде опција. Кога и да можам, купувам без Дрм, ако сакав Киндл, ќе одам за бела хартија или дури и најосновна без осветлување, бидејќи овие две играчки чинат многу превисока цена за целта за која се наменети: читање (кое е направен од Wonder со основно или со Bq Сервантес, по многу поприфатливи цени).

 8.   Jerери Сигел dijo

  Ви благодарам за вашата статија, тоа многу ми помогна во изборот
  Купување на „старото“ патување во 2017 година?
  Додека решавав да купам нов Киндл, ме воодушеви Патувањето со неговиот минималистички изглед и сите воодушевени прегледи за Оаза.
  Велам МИНИМАЛИСТИЧКИ аспект и не мислам на Оаза, од гледна точка на дизајнот и чистотата, Патувањето е минимализам кај е-читачот.
  Сега, не е само тоа. од технолошка гледна точка е супериорен во однос на сите, има повеќе технологија од сите. Копчињата за прашина се застарени. Тоа е минато. Ако тоа е дека тие се оперативни, тие се, вие само треба да го завршите притисокот и да го држите прстот и да притиснете за да ја свртите страницата, со тактичен одговор како Apple Watch.
  ТИЕ ГО СЕ ФУНКЦИЈАТА и не се истакнуваат !!!
  Тоа е дизајнот што atонатан Ајв би го направил. Копчињата не се видливи.
  И материјалите !!!
  Сребрени и карбонски копчиња, магнезиумско тело наспроти галванизирана пластика.
  Добро, по тежина. Со навлаки е помалку тежок. И оригами, што ќе биде ретко, но работи и му дава јапонски шмек на целото.
  Ергономијата во теоријата најдобро од оазата зависи од рацете што ги имате, Оазата може дури и да стане премала, иако со реверзибилно решение е решено, но ве принудува секогаш да читате само со една рака.
  Во секој случај тоа е најдобрата вредност во однос на правоаголното Патување.

  За да го завртам добро, би рекол дека Патувањето е за употреба низ таблата и дека Оазис може да го надмине пред читањето пред спиење.
  Има решение, купете SUV Voyage и Oasis да ги прочитате во кревет (само се шегувам).
  -
  Дали е тоа најдобриот поттик?
  Најдобар поттик ќе биде Патување - со своите невидливи копчиња - и големината и пропорциите на Оазата.
  Кола со свиоци не ве ставаат над Voyage, тоа е футуристичка естетика и патување во минатото.
  И уште нешто ... автоматското светло е задоволство што треба да биде присутно во секој уред на иднината.
  10-те LED диоди наспроти 6-те патувања не прават никаква разлика, нула поплаки за светлината и исто така светла бела хартија.
  ЦЕНА, Патувањето со Оригами е - само - 50 € - поевтино. Значи, ова не е проблем.
  Оаза со технологија на Патување е она малку што може да се подобри.
  Сето ова го рече од почитта

 9.   Jerери Сигел dijo

  Ви благодарам за вашата статија, тоа многу ми помогна во изборот.
  Додека решавав да купам нов Киндл, ме воодушеви Патувањето со неговиот минималистички изглед и сите воодушевени прегледи за Оаза.
  Велам МИНИМАЛИСТИЧКИ аспект и не мислам на Оаза, од гледна точка на дизајнот и чистотата, Патувањето е минимализам кај е-читачот.
  Сега, не е само тоа. од технолошка гледна точка е супериорен во однос на сите, има повеќе технологија од сите. Копчињата за прашина се застарени. Тоа е минато. Ако тоа е дека тие се оперативни, тие се, вие само треба да го завршите притисокот и да го држите прстот и да притиснете за да ја свртите страницата, со тактичен одговор како Apple Watch.
  ТИЕ ГО СЕ ФУНКЦИЈАТА и не се истакнуваат !!!
  Тоа е дизајнот што atонатан Ајв би го направил. Копчињата не се видливи.
  И материјалите !!!
  Сребрени и карбонски копчиња, магнезиумско тело наспроти галванизирана пластика.
  Добро, по тежина. Со навлаки е помалку тежок. И оригами, што ќе биде ретко, но работи и му дава јапонски шмек на целото.
  Ергономијата во теоријата најдобро од оазата зависи од рацете што ги имате, Оазата може дури и да стане премала, иако со реверзибилно решение е решено, но ве принудува секогаш да читате само со една рака.
  Во секој случај тоа е најдобрата вредност во однос на правоаголното Патување.

  За да го завртам добро, би рекол дека Патувањето е за употреба низ таблата и дека Оазис може да го надмине пред читањето пред спиење.
  Има решение, купете SUV Voyage и Oasis да ги прочитате во кревет (само се шегувам).
  -
  Дали е тоа најдобриот поттик?
  Најдобар поттик ќе биде Патување - со своите невидливи копчиња - и големината и пропорциите на Оазата.
  Кола со свиоци не ве ставаат над Voyage, тоа е футуристичка естетика и патување во минатото.
  И уште нешто ... автоматското светло е задоволство што треба да биде присутно во секој уред на иднината.
  10-те LED диоди наспроти 6-те патувања не прават никаква разлика, нула поплаки за светлината и исто така светла бела хартија.
  ЦЕНА, Патувањето со Оригами е - само - 50 € - поевтино. Значи, ова не е проблем.
  Оаза со технологија на Патување е она малку што може да се подобри.
  Сето ова го рече од почитта
  Ергономија.
  Тоа зависи од рацете што ги имате, Оазата може дури и да стане премала, иако со реверзибилно решение е решено, но ве принудува секогаш да читате со една рака.

  За да го завртам добро, би рекол дека Патувањето е за употреба низ таблата и дека Оазис може да го надмине пред читањето пред спиење.
  Има решение, купете го теренецот Војаџ и Оаза да ги читате во кревет.

 10.   Кетрин dijo

  Морам да купам еден за роденден од одличен најлош читач на хартија, што би ми препорачал? Морам да изгледам многу добро