Преглед на Тагус Лукс 2015 година

Tagus Lux 2015 година После долго време тестирајќи го и гледајќи што ни нуди, конечно ви презентирам прегледот на Tagus Lux 2015, новиот eReader што La Casa del Libro го претстави пред еден месец и кој носи многу пријатни изненадувања.

Овој преглед го поделив на две видеа, бидејќи има многу да се каже и само во едно сè би било многу досадно. Првиот дел се занимава со хардверот на уредот, скромен хардвер за таблет, но доста интересен за еReader.

Ако веќе сте имале можност да видите Tagus Lux, ќе помислите дека верзијата за 2015 година не се менува многу во споредба со претходните верзии, сепак внатрешноста секогаш се брои и во овој случај е така.

Tagus Lux 2015 има двојадрен процесор со 512MB рам. Многу моќен иако ист во меморијата на рам, тоа ќе го зголемише, но бидејќи долго време живееме во криза со спомените, Тагус можеби беше принуден да го напушти 512 Mb. Екранот е допирен и има осветлување, исто така е табла со копчиња на страните што навистина ја подобрува употребата на уредот.

Можеби можеби негативната точка, големата негативна точка на овој eReader е дека осветлувањето на екранот работи само преку софтверско копче, а не со физичко копче како и многу eReaders.

Но, најимпресивно за мене беше софтверот. Откако ќе го стартуваме eReader, нешто што се случува релативно брзо, одам до конфигурација за да видам каков софтвер има бидејќи има многу гласини што укажуваат дека може да биде the AfterGlow 2 од Оникс Букс. Ја гледам конфигурацијата и навистина, има Android 4.2, односно гласините се точни и се соочуваме со AfterGlow 2 од Onyx Boox.

Лошата страна на сето ова е што Tagus Lux 2015 доаѓа без искоренување или што е исто, нема да имаме целосен пристап до уредот за читање и затоа нема да можеме да ја инсталираме Google или Amazon Play Store. Сепак, сè има решение и брзо ќе видиме како некој може да го инсталира. Дури и со сè, Tagus Lux 2015 доаѓа со инсталирана апликација Evernote, инсталирана е апликација Twitter и Facebook и радио за слушање подкасти, се разбира Google Calendar е инсталиран со она што, покрај eReader, може да биде и електронска агенда.

Потоа, во аспект на читање, софтверот е многу комплетен, не само што имаме речник, туку можеме да го измениме секој е-книга што ќе ја прочитаме, сега, ако не ни се допаѓа, секогаш можеме да инсталираме апликација за читање и тоа е тоа. Нема проблем со тоа.

Изненадувачки, Tagus Lux 2015 е многу економичен, За разлика од неговиот постар брат, AfterGlow 2. Додека шпанската верзија чини 99 евра, Afterglow 2 вредеше околу 124 евра кога се појави, 25 евра разлика што можеме или да ги потрошиме на е-книги, во случај за нашиот читач или едноставно за нас самите.

Проценка на Tagus Lux 2015

Јас бев многу и пријатно изненадена од овој eReader, не само заради тоа што може да ни го понуди, туку и за едноставниот факт дека се продава ефтино и е национален производ ( добра полу-национална) што се случува, како и сè, во Шпанија не обрнуваме многу внимание и правиме грешки. Мислам дека со оглед на овие квалитети, Ла Каса дел Либро требаше да направи повеќе публицитет и да ги објави своите промени, исто така можеше да понуди вкоренета верзија која, иако би фрлала камења на својот покрив, мислам дека ќе има пријатно влијание врз книжарницата и исто така може да ја прошири својата продажба. Ако продолжат вака, мислам дека верзијата за 2016 година ќе биде многу интересна Не мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

25 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јован dijo

  Светлото може да се вклучува и исклучува, мислам дека го паметам тоа со централното копче со долго притискање.

  1.    Лора Херваш dijo

   Да, светлото може да се вклучи или исклучи со помош на централното копче.

  2.    Римски пиказо овошја dijo

   Здраво, како можам да инсталирам нови апликации? Ми треба шпански германски преведувач. Очигледно може да се вкорени, но не знам како, има ли туторијал што можам да го следам? Благодарам

 2.   Xavier dijo

  Многу е добро, но батеријата остава да се посакува. За една недела ја имате мртва. Како и да е, со потпалката имате многу повеќе батерија ...

 3.   Manuel dijo

  Истиот проблем го имам и со батеријата. со неколку часови дневно читање, за 3 или 4 дена батеријата е празна (нема wifi или што било што е поврзано). Го купив во англискиот двор, тие го сменија за нов, но го имав истиот проблем

 4.   OSEОСЕ МИГУЕЛ dijo

  ЗАТОА ДЕНЕС СЕ ОБЕДИВАВ ДА ГО ПОБЕДАМ МОЈОТ ТАГУС ЛУКС 2013 ШТО Е ЕДНА ОШТЕТЕНА ОД ЕДНА ГОДИНА И ЈАСНО НЕ Е ПОТВРДЕНО ОД ГАРАНЦИЈАТА ПОради тоа што ТЕХНИЧКАТА СЛУБА ја имаат наполнето како што се чини звучници од странство ОТКА Е НА ИНТЕРНЕТ И КУАТА ОД КНИГАТА НА ТРИ ВОДИ ИМИЛ РАЦЕ КА SАВА ДЕКА ТИА ШТО СМЕТА ТЕХНИЧКАТА УСЛУГА. ПРЕПОРАКА НЕ КУПУВАЈТЕ ТАГУС ДАВАТ МНОГУ ПРОБЛЕМИ И ТЕХНИЧКАТА УСЛУГА ДА БРОИ

 5.   Расположи се dijo

  Техничката служба е болна. Тие не одговараат на е-пошта или го прават тоа со генералност што не решава ништо. Неколку и лоши ажурирања. Нема повторно да купам тагус

 6.   xabierba dijo

  Здраво, ми го подарија овој модел и не можеше да ја натера апликацијата Evernote да работи. Има некој? Навистина се чини дека батеријата не држи скоро ништо. Поздрав Хавиер

 7.   MIGUEL dijo

  Точно 15 дена откако го купив Tagus Lux и откако ја наполнив батеријата 3 пати за прочитани 200 страници, се вратив дома за да ја најдам испразнетата батерија. Полнењето и уредот за чистење е целосно мртов, не се вклучува. За среќа, го купив во Ел Корте Инглес и ми ги вратија парите. Не сакам да го видам овој бренд повторно или во боја.

 8.   Хорхе dijo

  Проблемите со батеријата беа при заспивање на уредот за чистење. Тие се фиксирани во најновиот фирмвер.

 9.   ЛуисЛ dijo

  купи два тагус лукс 2015 на почетокот на оваа година. и двајцата работеа добро до пред околу еден месец, едниот од нив беше изваден на сонце (базен), со сонцето и топлината беше замрзнат. реагираше само кога повторно се вклучи во мрежата, се рестартираше со целосно испразнета батерија (пред да се наполни батеријата). Тие ми рекоа дека ова никогаш не се случило, но во куќата на книгата каде што ја купив, ја сменија за нова. Оваа недела истото се случи и на вториот тагус лукс 2015 што го купив и тие го сменија за друг. Немаше фирмвер, ажурирање или софтвер што чекаше да се инсталира. Tellе ти кажам како ми е новиот таг што ми го дадоа, следната недела одам на одмор на плажа и имам намера да го работам она што го правам секогаш ....

 10.   Xavier dijo

  Здраво, со самиот читател Evernote не работи. Јас го инсталирав Алдико и потоа оди, но при вртење страници не работи со страните. Мора да го допрете екранот. Ништо не трае на батеријата и дури и без употреба на Wi-Fi. Тоа е мојот прв читател и не можам да коментирам за други прашања, но ми се чини дека конкуренцијата далеку го надминува.

 11.   изнервиран dijo

  Екранот е скршен 2 пати, но никогаш не сум го направил за 10 месеци, ако сакате да платите, и ако сакате, можете да одите до ѓубрето, во книгата да има некои измамници и електронската книга да рамка го и гледај го од далеку, но внимателно ...

 12.   изнервиран dijo

  НО НЕ, НАЈСЛАВО, ТОА Е КЛАРИНЕТ ...

 13.   Себастијан dijo

  Како хартиена тежина, тоа е прекрасно.

 14.   Никола dijo

  Не успеав после една година и малку да го купам и, навистина, го имам како хартиена тежина затоа што техничката служба Тагус е како девојчето на кривината, сите велат дека постои, но никој никогаш не го видел. Ги повикувам дневно повеќе од 15 дена, испратив најмалку пет електронски пораки до техничката служба (ги имам референтните броеви) и ништо. И тоа на страницата вели дека ќе ве контактираат за 24 часа: ЛАГА. Секој оператор ми кажува една работа, но сите тие се согласуваат дека е невозможно да се контактираат со нив, освен по пошта. Ми испратија еден велејќи дека им требаат повеќе податоци (иако јас веќе го дадов сето тоа по пошта и по телефон) и линк што не работи. Срамота е, губење пари. Не го ставив на сонце, не го погоди, ништо, само еден добар ден престана да работи, лентите на екранот дури можеа да го исклучат. Ја чувам потврдата за набавка, кутијата, па дури и пластичниот капак. Проклето време да заминам сега ќе го бојкотирам Casa del Libro и го замолувам авторот на оваа страница да ги земе предвид сите овие негативни критики пред да го препорачам. Благодарам

 15.   Isabel dijo

  Не поминаа ни 20 дена откако купив тагус лукс 2016 во англискиот суд. Тие ми велат дека „екранот е скршен“ и дека чини 90 евра истиот, а уредот ме чинеше 119. Неверојатно, се чувствувам измамено и измамено. Никој не одговара, ниту тагус (не можам да ја добијам техничката служба) или англискиот суд. Никогаш нема да купам производ од оваа марка.

 16.   Крис dijo

  Сосема се согласувам ... Tagus lux 2015 од 9 година купен во Casa del libro. Работи 2 месеци и од еден ден до следниот екранот се расипува со ленти… никој не се појавува… страшна техничка услуга… по XNUMX месеци бомбардирање со електронска пошта кажи ми да го испратам да ми каже дека тоа е моја вина и гаранцијата не ја покрива ... секако најлошата набавка ...

 17.   Данерис dijo

  Каква ткаенина со Тагус. Целото попладне се обидував да инсталирам англиски шпански речник. Се надевав дека овој форум ќе ми даде поим и она што ми го дадоа е желбата да престанам да губам време со ова ѓубре. Мојата сопруга има поттик и е чудо во споредба со „Тагус“, го купив затоа што сметав дека е интересна опцијата на аудио книгата да слуша книги на англиски јазик. Дали сте го пробале? Мојата 5-годишна ќерка го изговара подобро.

  1.    Раул dijo

   Бескорисно дури и како хартиена тежина

 18.   Роза Марија dijo

  Здраво, мојот тагус лукс се замрзнува при полнење, срамота е да ги прочитате сите коментари. Нема да губам време со техничката служба и ќе купам друга, но не од куќата на книгата.

  1.    Раул dijo

   Ден по купувањето, се појавува со ленти, јас само го вклучив и го распакував. Каза дел Либро Кале Оренсе, одговорното лице ми вели дека екранот е скршен. Откако се расправаа и се закануваа на тврдење на потрошувач, тие го менуваат. По неколку месеци (секако дека не го удрив) се случува истото. Друг службеник ми вели „екранот е расипан“ Ова не е под гаранција и за поправка дуваат 60 евра. Заклучувам дека што и да имате екран ќе биде скршено. Се чувствувам измамено и измамено. Квалитетот на производот е лош, а услугата за клиентите е уште полоша. Јас не го препорачувам. За нешто жарчето продолжува да се продава.

 19.   Раул dijo

  Не само што не го препорачувам, силно барам никој да не го купи и да не веруваат во Домот на книгата. Tagus Lux 2016 Го купувам, распакувам, читам десет страници, се појавуваат ленти, го носам во куќата на книгата. Одговор Екранот е скршен. надвор од гаранција. Подготвувам потрошувачко тврдење и по многу дискусии ми даваат нов производ. По неколку месеци повторно ленти. Одам во истата продавница Каза дел Либро на улицата Оренсе и ми вели друг службеник. СКРШЕН ЕКРАН. Сигурен сум дека во сите случаи екранот би бил расипан затоа што поправката е близу 90 евра. Додаток што тие сигурно го пресметале. Од срам. Amentален квалитет на производ и жална политика за услуги на клиентите за педигре на Casa del Libro.

 20.   Раул dijo

  Реков тешка категорија

 21.   Арсенио dijo

  Па, истиот, скршен екран без ништо да му направам, го купив во англискиот двор и не го поправија за не покривање на гаранцијата, 119 евра во ѓубре