Прегледајте Energy e6 гумена сива боја од Energy Sistem

Благодарност до момците од Енергија Систем успеавме темелно да го тестираме Енергија е6 гумено сиво.

Енергија e6

Електронски читач од 6 инчи, еден од таканаречените „основни“, не е ниту тактилен, ниту осветлен.

Иако е вистина дека првиот впечаток при приемот не беше толку добар како што треба да биде кога го користите и го оставате правилно конфигуриран, искуството за употреба и читање беше многу добро.

Некои податоци

Без огромно, дека можеме да ги најдеме сите во спецификации на производи

Слотови и врски еридер со енергија e6

 • Тежина: 184 грама, тоа е прилично лесен читач.
 • Внатрешна меморија од 4 GB, со слот за Micro SD / SDHC до 32 GB. Многу повеќе од доволно. Поддржува формати TXT, PDF, PDB, EPUB, FB2, HTML, RTF, MOBI и DRM за PDF и EPUB.
 • Поддржува MP3, WMA, WAV, FLAC, AAC, OGG аудио формат. а има и радио.
 • Екран со 16 сиви нивоа со резолуција од 800 × 600.
 • Анти-сјаен систем за да се избегне отсјај. Се чита многу добро под директна сончева светлина.

EReader

Генерално добар читател. Естетски убава, со веќе нормални 16 сиви нивоа, иако контрастот ми изгледа слаб, би сакал повеќе бела позадина. Вклучува и Ноќен режим со кој можеме да ставиме црна позадина и бели букви, но тоа е нешто на што не можам да се навикнам.

Многу брзо вртење на страницата, скоро моментално, што не го нарушува читањето, но мора да го конфигурираме освежувањето добро и дури и така, понекогаш ни остава траги. Добар одговор, без отсјај и добра читливост, под директна сончева светлина.

Копчиња и функции на читачот Energy e6 од Energy Sistem

Се состои од 4 главни копчиња на дното и централен џојстик.

 • Мени за кратенки за музика
 • Мени за опции
 • Назад или откажете
 • Зумирање и пристап до типови и големини на фонт

Ја пропуштам опцијата брзо да се вратам на стартот без да морам да излегувам со копчето за назад од местото каде што сме. Може да се активира на едно од страничните копчиња и уште повеќе да ја искористи тастатурата. Една опција што ми се допадна е Ротација на екранот, што открива дали екранот е вертикален или хоризонтален за да ја прилагоди книгата, исто како што прави секој паметен телефон. Многу корисно.

Свртувањата на страниците се наоѓаат десно и можеме да го користиме и џојстикот, со овие 2 опции што ми беа доволни за добра навигација и читање.

Запомнете исто така дека има поддршка за слушање музика и радио, јас никогаш не користам радио, но ценето е што можам да носам музика на microSD и во одреден момент да ја слушам. Се разбира, во овие услови батеријата се троши наскоро.

Навигација и употреба на тастатурата

Јас го тестирав производот и читав со него околу еден месец и првото нешто што го привлекува вниманието на читачот и се чини дека го разликува од неговата конкуренција е страничната тастатура, штом еднаш научам за што станува, стана силна страна на читателот.

За што служат страничните копчиња на енергијата e6 од Energy Sistem?

 

Најважната употреба ја гледаме кога ги имаме менијата Режим на преглед. Кога пристапуваме до различни делови, не мора да се движиме со џојстикот до посакуваната опција, но со притискање на копчето десно од опцијата што ја сакаме, ќе и пристапиме. Ова го прави прелистувањето многу, многу брзо и пријатно.

Навигација и тастатура во режим на преглед

Тие исто така го искористуваат тоа и во други функции, како што е назначување на бројот на страницата на која треба да се оди. Како што можете да видите на сликата, секое копче е број со или дека е многу лесно да се означи страницата на која сакаме да одиме, дури и ако се работи за три или четири фигури. Нешто што е одисеја со употреба на џојстик

Користење на копчињата за еридер за енергија e6

Мислам дека тие треба да се потпрат многу повеќе на тастатурата за да интегрираат други видови комунални услуги во читателот, прибелешки, речници итн.

 За пакување

Важна точка што треба многу повеќе да се грижи за пакувањето. Голем дел од првичната лоша слика што ја имав за читателот доаѓа од пакувањето што го донесе. Подобрениот дизајн на пакувањето може да донесе многу придобивки:

 • од една страна за понатамошно заштита на производот. Полу-цврстата и флексибилна кутија е многу лесна за свиткување, оставајќи тежина на неа, а компаниите за пакети не се точно познати по разгалувањето на стоките.
 • од друга страна да го направат попријатен и попривлечен. Давање дополнителна точка на квалитет на производот
 • Исто така на ниво на компанија. Ако ја намалат големината на кутијата, што е огромно, тие би можеле да го намалат потребниот простор за складирање на половина и тоа може да се претвори во голема заштеда на магацин.

Енергија на пакување е6

 Сите сакаме да добиваме крути кутии што даваат чувство на робусност и квалитет на производот.

Софтверот и неговата конфигурација

Начинот на кој јас го гледам тоа е во овој дел каде што најмногу треба подобрување на читателот.

Главниот недостаток за мене е тоа нема речници, ниту дозволува прибелешки, ниту создава колекции. Тие работат на подобрувања на фирмверот, затоа се очекуваат новини во идните надградби. И речниците треба да бидат проблем што чека, Се надевам дека најдовте добро решение што овозможува пристап до онлајн речниците од книгата и дека ќе ја искористите тастатурата, како што сте направиле со другите функции, за значително подобрување на употребливоста.

Софтвер и конфигурација на енергетскиот систем e6

Едно нешто што треба да се има предвид е многу важно добро да го конфигурирате зачувувачот на екранот. Ако го ставиме во режим на ротација, тоа ќе се менува на секои X минути кога е во мирување и ќе троши многу батерија. Оваа одлика не е критична точка кај читачите, бидејќи сите се околу месецот на работење, во зависност од употребата што ја даваме. Но, тоа е многу важно

Постојана гласина што ја слушате и дека ме прашале неколку луѓе кои знаеле дека го тестирам уредот за читање е дека Енергија e6  не е компатибилен со Linux, прегледувањето на техничките спецификации на производот не го именува, но со Ubuntu 12.10 го откри веднаш, исто како што синхронизацијата со Caliber во Ubuntu функционираше совршено.

Заклучок

Накратко Energy e6 Rubber Grey е добар читач, што се издвојува по големиот број формати што ги поддржува и големата употребливост добиена во управувањето и навигацијата на менијата благодарение на неговиот панел со странични копчиња.

Како слаба точка, јас би го истакнал неможност за работа со речници и создавање колекции. Но, ова се „дефекти“ што можат да се коригираат со ажурирање на фирмверот и ако не го користите нормално, нема да ве интересира дали читателот ги има овие опции или не. Сè зависи од тоа како го користите уредот за читање.

Производ: Energy e6 Rubber Grey од Energy Sistem


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Каниномп dijo

  Здраво, само што купив еден таков. Изгледа добро. Што се однесува до работата „Врати се на почеток“, открив дека не мора да притискате назад до неодредено време додека не го достигнете почетниот екран. Може да се направи со долго притискање на копчето «назад»
  Одличен пост!
  Честитки!

 2.   Марија dijo

  Здраво, јачината на звукот не работи за мене во функцијата радио. Можете ли да ја зголемите или намалите јачината на звукот во FM на вашиот ENERGY Ereader e6?

 3.   Луис dijo

  Здраво, можеш ли да читаш во темница? тоа е, без надворешна светлина (ламба, итн.)

 4.   popo dijo

  Го купив овој Energy e6 Reader и морам да ви кажам дека не ги моделира книгите добро. Не ги почитува вдлабнатините, закосените букви, .... Покрај тоа, 1.500 книги се без распоред, па затоа е невозможно да се прочитаат. Од Поддршка велат дека треба да ги поставите 1.500 книги за да можете да ги читате. Јас имам поставено други книги и тоа не почитува ништо, Поддршката вели дека е тоа што е, ги имам поставено истите овие книги на други е-книги и тие читаат совршено.

  НЕ го купувајте, тоа е губење пари. И над тоа е поскапо.

 5.   педроГа dijo

  Секогаш остава траги при промена на страници и е многу непријатно. Да знаев претходно, немаше да го стекнам. Рефлексиите на трагите се досадни при читањето.

  1.    Начо Морато dijo

   Здраво Педро, не се сеќавам дека ги имавте проблемите што ги посочивте, иако е точно дека не е најостриот екран што го тестирав, може да се прочита без никаква непријатност. Погледнете ја поставката за освежување на страницата и принудете ја да се освежува со секое вртење на страницата.

 6.   Библиотека Пекосета dijo

  Овој модел на е-книга го имам од минатиот Божиќ (2013) и морам да кажам дека веќе морав да го разменувам 3 пати поради проблем со екранот. Не знам што му се случува да излезат како неколку бели дамки на екранот, само затоа што, затоа што тој сака. Можеби мислите дека имав лоша среќа со моделите што ми ги дадоа, но тоа е дека 3 е веќе премногу случајност.
  Тука е и фактот дека тој ги чита .DOCs како што сака, без да почитува знаци на интерпункција или што било друго. Последново не би ми било важно ако не беше фактот дека има книги каде што нема начин да ги најдам во друг формат освен .DOC ...

  На кратко, тоа ќе биде дека се покажа лошо за мене, но ако не беше за стандардниот тој екран, тој е тотално препорачан (за почетници на еРедари и да се задоволат со основните работи).

 7.   ТОМ dijo

  Би сакал да знам дали можете да го оставите фонтот фиксен (поголема големина) и мора да го ставам кога и да ја вклучам книгата (благодарам) и да се видиме наскоро.