Kindle eReader

Без сомнение, еден од најпродаваните читачи на е-книги е Kindle eReader. Ова е уредот Амазон, а неговата слава се заснова на некои клучеви кои ќе ви ги покажеме во ова упатство, покрај тоа што ќе ви ги дадеме сите алатки за да можете да го изберете вистинскиот модел за вашите потреби.

Препорачани модели на Kindle

Меѓу моделите Препорачани Kindle eReaders се следниве:

Какви разлики постојат помеѓу моделите на Kindle?

Друга важна работа при изборот е да се знае Врвни модели на Kindle eReader што моментално можете да го најдете, бидејќи тоа ќе ви помогне да го изберете вистинскиот според вашите потреби:

Поттикне

Kindle е новиот модел од најновата генерација, но и најосновниот и најекономичен од палетата на Kindle. Ова има екран на допир, вградено светло за читање во темница, автономија од неколку недели доколку се користи во просек по половина час дневно, резолуција од 300dpi, добар квалитет и Kindle услуга. Дополнително, има капацитет од 16 GB (со можност за бесплатно складирање во облак), WiFi, компактна големина и мала тежина.

Поттикне Paperwhite

Уште еден од неодамнешните модели на Kindle. Paperwhite е е-читач со екран на допир, прилагодлива интегрирана светлина, времетраење до 10 недели со просечно читање од половина час дневно, IPX08 заштита од вода, услуга Kindle и складирање облак, 8 GB капацитет за складирање (32 GB во Signature верзија), WiFi или 4G (исто така во верзијата Signature), безжично полнење (само потпис), многу поставки и добра вредност за парите.

Киандл оаза

Kindle Oasis е уште еден од најнапредните модели што ги нуди Amazon. Доаѓа со екран од 7 инчи и 300 dpi за читање и прегледување слики со одличен квалитет. Има и 25 прилагодливи LED диоди како осветлување, може да се користи хоризонтално или вертикално благодарение на автоматската ротација на екранот, големата автономија, полесен е по тежина од Paperwhite, можете да изберете помеѓу 8-32 GB внатрешен капацитет (со можност за прикачување на облакот), со конекција за WiFi или 4G LTE и водоотпорен (IPX8).

Поттикне писар

Конечно, го имаме Kindle Scribe, еден од најдобрите модели кои Amazon ги нуди во моментов. Станува збор за напреден е-читач, со екран од 10.2 инчи, густина на пиксели од 300 ppi за поостри текст и слики, со 16 GB внатрешна меморија со можност за прикачување во облакот, добра автономија и, дополнително, вклучува молив (не не треба да се наплаќа) за да можете да пишувате или да правите белешки.

Карактеристики на моделот Kindle

поттикне преглед

Како извонредни карактеристики од моделите Kindle, можеме да наведеме некои од нив за кои треба да знаете:

е-мастило

La електронско мастило или e-Ink, е технологија на екран што ја прикажува содржината преку микрокапсули со црно-бели честички со кои ќе се манипулира со полнење за да се прикаже текстот или сликите на екранот. Ова го прави искуството на гледање повеќе како конвенционална книга и со помалку оптоварување на очите од LCD екраните.

e-Ink навистина е регистрирана трговска марка за означување на е-хартијата. Оваа технологија создадена од компанијата E Ink, создадена од поранешниот МИТ, исто така овозможи драстично да се намали потрошувачката на е-читачите, бидејќи тие се многу ефикасни, без потреба да се применува постојано напојување додека не треба да се освежи екранот. Поради оваа причина, автономијата на електронските читачи на книги со овој тип на екран може да биде до недели со едно полнење.

Kindle Store (облак)

Друга од големите предности на Kindle eReaders е тоа што тие го имаат amazon kindle продавница, бидејќи моментално има повеќе од 1.5 милиони различни наслови за избор, меѓу кои ги има сите категории, за сите вкусови и сите возрасти. Од романи, до технички книги, преку стрипови итн. Значи, ако сакате да најдете конкретен наслов, најверојатно ќе се најде во каталогот на оваа онлајн библиотека.

Од друга страна, мораме да запомниме дека не само што ќе можете да преземате книги на вашиот Kindle eReader за офлајн читање, можете да ги прикачите и на облакот за да ги складирате таму доколку видите дека меморијата е зафатена. И сето тоа бесплатно благодарение на услугата Амазон. Дури и ако го изгубите или скршите вашиот Kindle, секогаш ќе ги имате купените наслови.

Без копчиња (екран на допир)

Kindle eReader моделите преминаа од копчиња до екран на допир да понуди поголема леснотија при интеракција за вртење страници, зумирање итн. Дополнително, треба да се забележи дека ова овозможува и потенки рамки, а поголемиот дел од површината на eReader да се користи од екранот.

прилагодливо светло

запали со светлина

Kindle моделите исто така дозволуваат прилагодете го интензитетот на осветлувањето и топлината. На овој начин, не само што ќе можете да читате во било каква амбиентална светлина, туку ќе можете да создадете попријатна средина за очите со потопла светлина.

Со или без рекламирање

Како и обично со многу производи на Amazon, како и со неговите Fire телевизори, треба да знаете дека можете да изберете помеѓу верзија со рекламирање и еден без рекламирање. Верзиите поддржани од реклами се малку поевтини, но ќе прикажуваат реклами. Ако сакате да го избегнете тоа, можете да изберете да платите малку повеќе за да се ослободите од овие реклами кои би можеле да бидат досадни.

Со или без Kindle Unlimited

Некои модели на Kindle eReader доаѓаат без Поттикне Неограничено, така што ќе треба да платите за пристап до неограничената услуга на Amazon преку претплата, иако нуди 30-дневен бесплатен пробен период. Сепак, за малку повеќе, има и верзии кои доаѓаат со Kindle Unlimited.

Како што треба да знаете, услугата Амазон дозволува читајте литри на барање, без да се плати за секој од нив. Односно, како да е стриминг платформа како Нетфликс, но од книги. Со огромна дигитална библиотека која секојдневно се ажурира со нови наслови.

Водоотпорен (IPX8)

поттикне водоотпорен

Некои модели на Kindle исто така вклучуваат Сертификат за заштита IPX8, односно водоотпорни се, па ако ги испуштите во вода или потопите, нема да се оштетат. Тие ќе продолжат да работат како ништо, за да можете бестрашно да уживате во читањето покрај базенот, во вашата када или на плажа.

Wi-Fi / 4G LTE

Kindle моделите ја интегрираат технологијата на WiFi безжично поврзување да се поврзете удобно на Интернет без потреба од кабли и на тој начин да можете да купувате и преземате книги или да управувате со вашата библиотека во облакот, покрај другите функции кои вклучуваат пристап до мрежата, како што се ажурирањата на софтверот.

Од друга страна, некои модели исто така ви дозволуваат да изберете верзија со 4G LTE технологија, односно преку SIM-картичка можете да додавате мобилни податоци за да се поврзете каде и да одите, без да зависите од вашата покриеност со WiFi. Овие модели се наменети за оние кои често патуваат, иако се нешто поскапи.

До 32 GB

Некои модели на Kindle може да имаат внатрешен флеш меморија до 32 GB, што би овозможило складирање на околу 24000 електронски книги. Покрај овој огромен капацитет, нема да морате да се грижите ниту ако се наполни, бидејќи секогаш ја имате облак услугата на Амазон за да ги прикачувате вашите книги таму и тие нема да заземаат простор, како и да избегнете да ги изгубите доколку се изгубени, украдени или изгубени. скршете го вашиот eReader.

USB-C брзо полнење

Амазон, исто така, ги обдари некои од своите Kindle eReaders со можност за брзо полнење преку USB-C кабел. На овој начин, можете да користите брз полнач за батеријата да се полни побрзо отколку со обичен полнач. Сепак, не препорачувам брзо полнење, бидејќи тоа ќе го намали траењето на батеријата. Но, во итен случај, како кога треба наскоро да излезете со вашиот eReader и тој е мртов, би можел да ви се најде.

Безжично полнење

Има некој модел кој исто така го има имплементирано можност за безжично полнење, односно да се полни со помош на бранови. На тој начин, нема да мора да бидете врзани за кабли за полнење на батеријата. Но, со базата за полнење, можете поудобно да го полните уредот.

капацитет за пишување

запали писар

Amazon Kindle Scribe исто така го претстави способност за пишување користејќи пенкало вклучено во овие модели. Ова може да ви помогне да креирате документи од ваше пишување, да подготвите идеи, да направите список со задачи или да додавате прибелешки на книгите што ги читате. Затоа, тој е доста разновиден во споредба со е-читачите кои го немаат овој капацитет.

Кој е најдобриот Kindle?

Тешко е да се каже дека еден специфичен Kindle модел ги надминува сите други. Сепак, Kindle Oasis беше дизајниран да биде врвен уред за читање е-книги. Нуди екран на допир од 7 инчи, така што овозможува удобно читање без додавање премногу тежина или дополнителна големина. Од друга страна, има автоматска осветленост, прилагодливо LED осветлување, автономија до 6 недели, поврзување со WiFi или LTE, заштита IPX8 и добар капацитет за складирање.

Од друга страна, не би сакал да го заборавам Потпис на Kindle Paperwhite, кој исто така е уште еден од преферираните модели поради својата технологија и перформанси. Има безжично полнење, саморегулирачко предно светло, 32 GB капацитет за складирање, екран од 6.8 инчи 300 dpi, анти-отсјај и долга автономија што може да трае до 10 недели. И сето тоа за цена многу пониска од Оаза.

Киндл против Кобо

Кобо е најголемиот конкурент на Киндл. Поради оваа причина, обично се појавуваат многу сомнежи дали да се купи едното или другото. А вистината е дека и двајцата имаат свои предности и недостатоци. Овде ќе видиме некои од причините зошто треба да го купите едното или другото, и врз основа на тоа можете да изберете која најмногу одговара на вашите потреби:

Зошто да купите Kindle?

Причините поради кои треба да купите Kindle се:

 • Има огромна колекција на е-книги, дури можете да најдете многу потполно бесплатни.
 • Вредноста за парите на овие е-читачи е фантастична.
 • Лесни се и лесни за транспорт бидејќи не надминуваат 10 инчи.
 • Тие имаат филтер против отсјај на нивните екрани.
 • Вклучува речник.
 • Со нив може да се ракува многу лесно.

Зошто да купите Кобо?

Добрите страни на Кобо вклучуваат:

 • E-Ink екранот на Kobo е поквалитетен од оној на Kindle.
 • Kobo поддржува формат EPUB на сите негови модели.
 • Исто така, вклучува и можност за природно слушање аудио книги.
 • Има филтер за сина светлина за да го намали заморот на очите и да ви помогне да спиете подобро.
 • Работи на систем базиран на Linux, така што е многу поприспособлив од Kindle.

Дали вреди да се купи Kindle eReader?

Водич за купување читач на Kindle

Ако размислувате да го подобрите искуството за читање што го нуди таблетот или другите уреди со LCD екран, најдобро е да купите Kindle eReader со e-Ink екран или е-хартија. Не само што ќе ви овозможи поголема визуелна удобност и искуство слично на читање хартиена книга, туку исто така ќе помогне значително да ја зголемите автономијата на батеријата без постојано да го полните вашиот уред за читање.

Покрај тоа, има добар сооднос цена-квалитет и имате огромна продавница за еКниги на дофат на раката со продавницата Kindle. Но, ова не е единственото нешто што треба да се земе предвид, туку треба да ги знаете и најистакнатите предности и недостатоци:

Предности од купувањето е-книга на Kindle

Меѓу предностите на купувањето Kindle се:

 • Ви овозможува да носите илјадници е-книги во еден лесен и компактен уред.
 • Имате пристап до една од онлајн библиотеките со најголем број книги.
 • Можете да изберете од многу бесплатни наслови достапни во Kindle Store.
 • Има функција за речник за да се консултирате со вашите сомнежи во речник.
 • Дозволи преводи.
 • Има прилагодување на типот и големината на фонтот.
 • Долго траење на батеријата.
 • Функција за пребарување за лесно лоцирање на наслови.
 • Имајќи е-книги, нема да морате да исечете толку многу дрвја за да направите хартија. Покрај тоа, Kindle користи и рециклирана пластика за неговото производство.

Недостатоци од купувањето е-книга на Kindle

Не се сите предности во Kindle eBook Reader, има и недостатоци како што се:

 • Иако e-Ink нуди искуство како книга, тоа не е книга и многумина го претпочитаат искуството што го нуди хартијата. И ова вклучува уште малку стрес на очите.
 • Во моментов не можете да уживате во боите, бидејќи нема модели на бои.
 • Тешко е да се споделуваат книги со други луѓе поради DRM на Kindle и мајчините формати кои се компатибилни само со овие е-читачи.

Какви специјални понуди има за Kindle?

поттикне хартија

Како што добро знаете, можете да го најдете Amazon Kindle со флеш продажба во одреден период од годината. Но, ако сакате да играте на сигурно, во денови како Црн петок (па дури и за цела таа недела) или на Сајбер понеделник, можете да најдете значителни попусти на овие е-читачи. Покрај тоа, го имате и Премиерот од Amazon, кој нуди ексклузивни попусти за своите Prime клиенти.

Кој го прави Kindle?

Многу корисници прашуваат за производителот на Kindle, за да знаат дали е квалитетен производ. Мора да се каже дека самиот Амазон е задолжен за дизајнот, но тој е басна и нема фабрики, па го доверува на компанија на која и склучува поддоговори.

а таа компанија е Foxconn. Тоа е добро познат ODM со седиште во Тајван, кој исто така произведува и за многу други брендови како што се Apple, Microsoft, HP, IBM и многу други. Затоа, можете да очекувате добар квалитет и сигурност на изградбата.

Суштински додатоци за вашиот Kindle

Се разбира, постои голем универзум на Прибор за Kindle eReader. Еве ви прикажуваме некои од нив кои ќе бидат совршен придружник за вашиот уред:

Брз полнач

Можете исто така да добиете а Kindle PowerFast брз полнач За брзо полнење на батеријата на Kindle:

Безжичен приклучок за полнење

Друг добар Kindle додаток е овој база на безжично полнење за да можете да ја наполните батеријата на вашиот омилен eReader без потреба од кабли:

дигитално пенкало

Ако имате Kindle Scribe со вклученото основно игла, можеби ќе бидете заинтересирани да го купите врвен молив:

Навлаки за поттикне

Конечно, не само што ќе можете да го дадете вашиот стил на Kindle eReader, туку и ќе го заштити вашиот уред од падови, удари или гребнатини на екранот. И сето тоа за многу малку со достапни покривки:

Каде да купите евтин Kindle?

Се разбира, Amazon Kindle е Ексклузивен производ на Амазон, така што ќе биде на оваа продажна платформа каде што ќе можете да ги најдете овие уреди во кој било од нивните модели. Ако гледате модели на Kindle на веб-страници од трети страни, бидете сомнителни, бидејќи може да биде измама ако не е на страници од втора рака.