Kindle Paper White

Амазон Тоа е несомнено еден од најголемите производители на електронски книги, кој успеа да продаде стотици илјади единици во последно време и кој успеа да направи револуција на пазарот со лансирањето на уредот што сакаме да ви го претставиме денес; на Поттикне Paperwhite. Неговиот елегантен дизајн, малата големина и особено интегрираното светло го прават еден од најдобрите eReaders на пазарот.

Иако веќе не е голем брат на семејството на е-книги во Амазон со доаѓањето на Kindle Voyage, тој останува во привилегирана позиција и сè уште е многу интересен уред и однатре и однадвор. Покрај тоа, нејзината цена што е намалена е уште една добра причина да ја купите без да размислувате премногу.

Како и обично, ќе се обидеме детално да го анализираме овој Kindle Paperwhite и однатре и однадвор.

Дизајн

Изработена од пластика и завршена во мат црна боја, овој Paperwhite дава елегантен изглед што многу малку читачи на пазарот успеваат да го понудат. Со мала големина (16,9 х 11,7 х 0,91 сантиметри) ни овозможува да го носиме во скоро секој џеб или торба. Неговата тежина од 206 грама исто така не претставува проблем за, на пример, читање во кревет или носење чувано во џебот на нашата јакна или јакна.

La 6-инчен екран на допир со технологија за букви е-папер е уште една од силните страни на овој Kindle.

Амазон

Внатре

Внатре ќе се сретнеме процесор кој е за 25% побрз од оној што можеме да го најдеме во претходните модели и тоа брзо се забележува кога ќе почнете да читате и проверувате, на пример, колку брзо можеме да ги свртиме страниците.

Овој Kindle Paperwhite има внатрешна меморија од 2 или 4 GB во зависност од верзијата што се продава во вашата земја и што ќе ни овозможи да заштедиме помеѓу 900 и 1.100 е-книги во првата верзија, и помеѓу 2.00 и 2200 е-книги во втората верзија. Во зависност од достапните залихи во секоја земја, верзијата од 2 GB или 4 GB ќе биде достапна, а можеби и со малку среќа можете да изберете помеѓу двете.

Неговата батерија, иако не знаеме mAh од која се состои, тоа го знаеме благодарение на Amazon, истиот што ги обезбедува податоците за нејзината батерија, што ќе ни овозможи да читаме со недели без да мора да го полниме уредот. Ова време може да варира многу во зависност од употребата што ја користиме за интегрираната светлина и која троши големи количини батерија ако употребата е многу континуирана, затоа е интересно што ако не ни треба осветлување за да го прочитаме го исклучуваме и само искористете ја во прилики кога тоа е навистина суштинско.

Амазон

Нешто друго што треба да знам?

Пред да започнете да купувате Kindle Paperwhite, треба да го знаете тоа Овој eReader исто така вклучува интересна функција наречена Kindle Page Flip и тоа ќе ни овозможи да ги разгледаме книгите по страница, да скокнеме од едно поглавје во друго или дури и да скокнеме до крајот на книгата за да го знаеме исходот без никогаш да ја изгубиме точката на читање во која се наоѓаме.

Исто така, потребно е да знаете дека во секоја книга што ја читате ќе можете да го консултирате значењето на кој било збор преку Речникот на шпански јазик или Википедија.

Покрај тоа, како и во сите уреди на Kindle, можете да подвлечете фрази и да ги споделувате со вашите пријатели, да додавате обележувачи или да додавате белешки во секое време.

Конечно мора да го знаете тоа сите уреди што ги продава Амазон се во голема мера насочени кон тоа да трошите дигитална содржина, во овој случај книги во дигитален формат, така што на почетниот екран неизбежно ќе најдете избор на книги за купување. Ако не ви се допаѓа ова и не сакате некој да ви препорача нешто, или постојано да гледате книги на продажба или да купувате, подобро е да се наклоните кон купување друг eReader. Во случај да сте во овој случај, можеме да ви кажеме дека во ниту еден момент овој вид препорака не претставува непријатност или го прекинува читањето на книга.

Ако сакате купете Kindle Paperwhite, можете да го направите тоа веднаш од овој линк

Мислење на уредникот

Kindle Paper White
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
129
 • 80%

 • Kindle Paper White
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Екран
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • складирање
  Уредник: 85%
 • Траење на батеријата
  Уредник: 95%
 • Илуминација
  Уредник: 95%
 • Поддржани формати
  Уредник: 65%
 • Conectividad
  Уредник: 85%
 • цена
  Уредник: 80%
 • Употребливост
  Уредник: 90%
 • Екосистем
  Уредник: 90%

Добрите

 • Острината и квалитетот на екранот
 • Неговиот елегантен и дискретен дизајн
 • Огромна моќност што нуди многу голема брзина. Особено се забележува кога вчитувате книги и ја вртите страницата.

Contras

 • Дизајнот е уникатен и многу трезен, можеби премногу за многу корисници
 • Неговата цена може да биде нешто висока за некои џебови
 • Вечна врска што мора да ја имаме со Амазон

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.