Киндл Оазис - Кобо Аура H2O, судир на колоси?

Оаза VS Аура H2O

Вчера се појави во продажба новиот Амазон Киндл, уред кој беше објавен од самиот Безос како најдобриот eReader но конкурентите на Амазон сè уште имаат што да кажат за тоа. Затоа сакавме преземете ја Киндл Оазата со Кобо Аура H2O, двата најмоќни и најскапи е-читачи на пазарот.

Вистината е дека и покрај оваа споредба, двата читачи се уреди кои се насочени кон различни сегменти иако двете имаат заедничко што тие сакаат да му понудат најдобро искуство на читање за корисникот, нешто што ќе се обидеме да го измериме и да ви го покажеме.

Спецификации на поттикне оаза

Киндл Оаза плус случај

 • Се одликува со 6-инчен екран на допир со технологија Paperwhite со E Ink Carta ™ и вградена светло за читање, 300 dpi, оптимизирана технологија за фонт и 16 сиви скали
 • 143 x 122 x 3.4-8.5 mm
 • Произведени на пластично куќиште, со рамка од полимер што е подложена на процес на галванизација
 • Верзија за WiFi 131/128 грама и 1133/240 грама верзија за WiFi + 3G (Тежината е прикажана прво без покритие и втора со прикачена)
 • 4 GB што ви овозможува да зачувате повеќе од 2.000 е-книги, иако тоа ќе зависи од големината на секоја од книгите
 • WiFi и 3G врска или само WiFi
 • Формат 8 Kindle (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, незаштитен MOBI, НР Кина природно; HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP со конверзија
 • Интегрирана светлина
Kindle Oasis е-читач со ...
205 прегледи
Kindle Oasis е-читач со ...
 • Нашиот најтенки и најлесни поттикне; читајте удобно со часови.
 • Ергономски дизајн на копче за без напор вртење страница.
 • Киндлот со поголема автономија. Кожното куќиште со интегрирана батерија може да го продолжи траењето на батеријата на уредот за неколку месеци.
 • Изберете ја бојата на отстранливиот капак: црна, бургундска или орев.
 • Екран со висока резолуција од 300 dpi - чита како печатена хартија.

Спецификации на Кобо Аура H2O

Кобо Аура H2O

 • Вклучува екран на допир од 6,8 инчи со технологија E Ink Letter, интегрирана светлина за читање со ComforLight, 365 dpi и оптимизирана технологија за фонт.
 • 179 x 129 x 9.7 mm и 233 gr.
 • 4 GB внатрешна меморија.
 • Wi-Fi конекција и излез на Microusb.
 • Траење на батеријата од 2 месеци
 • Форматирајте EPUB, EPUB3, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR.
 • Интегрирана отпорност на светлина и вода.

Дизајн

Дизајнот на Kindle Oasis е многу контроверзен, но исто така се сака, нешто слично се случи со Kobo Aura H2O, но во помал обем. Вистината е дека и во двата уреди дизајнот бара поудобно читање, да можеме да го читаме eReader но без да забележиме дека нашата рака е тешка. Во овој поглед, вреди да се напомене гумениот капак на Kobo Aura H2O што го прави можеме да се справиме совршено со само неколку прсти, па дури и со дланката. Во случајот на Kindle Oasis, нејзината дебела завршница ни дава чувство дека имаме книга, но неговата површина не може да се одржи во дланката. Во овој поглед мислам Kobo H2O ја надминува Kindle Oasis.

Екран

Кобо Аура H2O има 6,8-инчен екран со резолуција од 1430 x 1080 пиксели со 265 dpi. Има технологија Carta како Kindle Oasis, но неговото осветлување не е толку добро како Kindle Oasis. Наместо тоа Kindle Oasis има поголема резолуција, подобрено осветлување но е малку помал. И покрај големината, во овој аспект Киндл Оазис го надминува својот ривал.

Амазон

Batería

Батеријата на двата уреди е многу добра, но многу добра, бидејќи е поголема од месецот во кој било уред, но мора да се земе предвид дека Kindle Oasis има помошна батерија Тоа уште повеќе ја проширува автономијата на eReader. Но, мора да бидете искрени и истото може да го стори и PowerBank до Kobo Aura H20. Сепак се чини дека брзото полнење му дава почеток на Kindle Oasis на Kobo Aura H2O, но не многу бидејќи на малкумина корисници им е потребен eReader со поголема автономија.

софтвер

Кобо Аура H2O ја користи истата база на софтвер како и останатите уреди на Кобо што значи дека можеме да го смениме eReader без да мора да научиме како да го користиме, како додаток е компатибилен со џеб, одлична услуга за читање подоцна. На Kindle Oasis има Goodreads и SendToKindle интеграција, две одлични апликации во кои уживаат многу корисници. Но, во врска со форматите, Kobo Aura H2O го поддржува форматот ePub додека Kindle Oasis не. Во овој аспект би можеле да кажеме дека победи Кобо Аура H2O, но не многу ако навистина ни се допаѓа еко-системот на Амазон.

Кобо

Дополнителни карактеристики

Kindle Oasis доаѓа со бесплатна футрола и е многу отпорна покрај тоа што има тастатура што ја прави оазата работи добро за луѓе со лева или десна рака. Ова е силна точка бидејќи има многу луѓе кои, поради овие проблеми, не можат да читаат добро на својот eReader; но во случајот на Кобо Аура H2O, IP67 сертификација, како и ComfortLight што ја регулира светлината Во однос на амбиенталното светло, тие се дополнителни елементи кои можат да привлечат големо внимание. Во овој поглед мислам двата уреди се врзани Па, во зависност од нашата ситуација, едното или другото ќе биде подобро, ако сме леваци се одлучуваме за Kindle Oasis, но во случај на многу одење на плажа, Kobo Aura H2O е најдобрата опција.

Сликичка за видео за видео на youtube Кобо Аура H2O исто така поминува низ замрзнувачот

цена

Цената стана голем фактор за многумина, одличниот читач не се мери само со неговите пиксели или технологии, туку и со неговата цена, одличниот eReader има ниска цена, или така велат тие. Кобо Аура H2O чини 179 евра, многу висока цена за eReader, но вистината е дека луѓето се подготвени да купат таков уред за читање за оваа цена. На Киндл Оазис ќе чини 289 евра, сто евра повеќе од Kobo Aura H2O, но ако го земеме предвид тоа понесете куќиште со помошна батерија, цената може да биде подостапна од Kobo Aura H2O бидејќи нема батерија или капак.

Во овој поглед се чини дека победник за многумина е Кобо Аура H2O но не смееме да ги заборавиме дополнителните трошоци, па се чини дека Kindle Oasis ќе направи изненадување во иднина.

Купете: Кобо Аура H2O црнаКобо Аура H2O »/] | Kindle Oasis е-читач со ...Поттикне оаза »/]

Мислење

Лично мислам дека тие се два одлични читачи на е-читачи, Kindle Oasis донесе малку вести, но оние што ги донесе се многу интересни и може да нè натераат да заборавиме на трикот што го мислеше Kindle Voyage. Но, вие исто така треба запомнете дека Кобо Аура H2O постои повеќе од една година, одличен eReader кој и покрај староста може да се натпреварува со новини како што е Kindle Oasis. Ако морав да изберам кој било евентуално Би погледнал кој екосистем ми се допаѓа најмногу, ако екосистемот Кобо или Амазон и тогаш би се одлучил за соодветниот eReader. Ајде, работата не е јасна, но тоа е дека двата уреди се одлични уреди без разлика дали тоа им се допаѓа на нивните компании или не

Со кој остануваш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   џабаа dijo

  Од Кобо ми се допаѓа големината на екранот, неговиот читач на картички и што чита повеќе формати ... но тоа ја казнува поголемата тежина.
  Од „Оаза“, иако не сум го пробал, би се држел до неговиот дизајн (не се согласувам со тебе, мислам дека жарчето треба да се држи подобро со едната рака), неговата леснотија и еко-системот на Амазон.

  1.    Хоакин Гарсија dijo

   Она што го покренувате е проблемот на двата уреди, што има свои добрите и лошите страни на одреден начин за секој корисник, но колку што знам, Kindle Oasis има полоша текстура да се земе без да се заборави случајот што го прави целосно да го промени начин да се фати. Ајде, тоа е мојата перцепција, но мислам дека кога Киндл Оазата ќе се види повеќе, нашите сомнежи ќе бидат решени, не мислите ли?
   Ви благодариме што прочитавте и нè следевте !!!

 2.   Dani dijo

  Ако последниот читач на Амазон кој има цена од само 300 евра не победи чистач што излегол пред повеќе од една година, тоа е дека тие не се подобриле, така што вреди да се менува. Имам H2O и ќе почекам да видам што ќе донесе Кобо овој месец, иако треба да биде многу добро за да го сменам ...

  1.    Хоакин Гарсија dijo

   Здраво Дани, само морам да кажам подготви ги парите, бидејќи делегатите на Кобо со месеци нè уверуваа дека нивните нови еРедари ќе ги надминат своите сегашни. Тие изгледаат добро, но нема да знаеме до крај. Ви благодариме што го прочитавте Дани !!!

   1.    Мојсеј Мартин dijo

    Здраво,

    Дали знаете дали овие нови Kobo eReaders ќе имаат физички систем за свртување на страницата (копчиња, сензори за притисок, итн ...? За мене тоа е одлучувачка точка при избор на читач ... Не ја гледам благодатта за движење мојот прст да го допрам екранот.

 3.   Иван Ромеро dijo

  Што се случи со новиот Kindle Paperwhite што излегуваше (ова е ??) ..

 4.   Себас dijo

  Oasis е без сомнение одличен eReader, но НИШТО, и не повторувам НИШТО, не ја оправдува оваа цена.
  Најмногу, тоа може да ја има цената на Voyage, но повеќе нема никаква смисла.

  Во оваа статија, многу ме изненадува споредувањето на два различни модели на екран, бидејќи употребата и искуството за читање се различни.

  Мислам дека додека Амазон продолжува со формат 6 ”, сето тоа е придобивка од Кобо што продолжува да расте во Шпанија.

 5.   Патрокло58 dijo

  Без оглед на разликата во цената (и двата се скапи), големината на екранот (6 ″ е доволна) и траењето на батеријата (една недела интензивно читање ми е доволна), двата главни недостатоци што ги најдов се:
  Киндл: „без еПаб, без еРедер“ ... Ја сакав фразата и ја сумира.
  Кобо: Сега можете да го ажурирате софтверот и да дозволите хоризонтално читање (основно за читање додека јадете)

 6.   119876 Луис dijo

  Според мене, оваа „оаза“ е прескапа, се надевам дека ќе бидат успешни во продажбата, но разликата со кобо е минимална и ситуацијата во која се наоѓаме е да не трошиме пари. Имам една од најстарите палења и ќе се префрлам на kobo затоа што ќе претворам книги во формат «amazon» ... добро, се надевам дека kobo ќе објави нешто ново.
  Поздрав до сите.

 7.   Иван Ромеро dijo

  Држете го Kindle Paperwhite?

 8.   Јован dijo

  Јас сум задоволен со мојот Kindle 3 веќе 6 години додека не се расипе, сега сакав да го купам Kindle Voyage, но првиот што ми дојде имаше сјаен мртов пиксел, а вториот имаше неколку црни пиксели и сега морам да ги вратам .

  Сакав амазон, но мислам дека преминав на Кобо Х20 затоа што мислам дека тие ќе направат повеќе контроли на квалитетот на своите производи отколку Амазон.

 9.   Atонатан dijo

  Нема ли читач што има софтвер за да ги синхронизира белешките со облак и да може да гледа подоцна од кој било уред (мобилен телефон или компјутер)?