Киндл Вела, нова услуга од Амазон за loversубителите на читањето

Презентација на KIndle Vella

Во последниве месеци, може да се каже и последниве години, Амазон не го водеше пазарот на е-книги како порано, ова не беше пречка за да продолжи да плаќа милијарди на овој пазар.

Сепак, лансирањето што го направи оваа недела не само што е интересно, туку и ќе создаде тренд во светот на читањето дека сигурно некоја компанија веќе го започна својот клон.


Лансирањето за кое зборуваме е Киндл Вела, услуга што некои ќе ја квалификуваат како ефтина верзија на Kindle Unlimited, но која јас лично претпочитам да ја квалификувам како дете на оваа услуга.
Kindle Vella е услуга слична на Kindle Unlimited, но фокусирана на loversубителите на микро-читање, што е да се каже, кратки читања што обично не достигнуваат до 20 страници. Во овој случај, Амазон ни укажа дека нема да има читања на повеќе од 5.000 зборови. Така, Kindle Vella ни нуди читања во неколку поглавја или серии каде што читателот може да ужива во нив за мала цена.
За разлика од Kindle Unlimited, Киндл Вела ви овозможува бесплатно да ги прочитате првите поглавја или томови и тогаш ако сакаме да продолжиме со читање треба да платиме за отчитувањата со белези што можеме да ги купиме од Амазон.

Киндл Вела е услуга за loversубителите на кратко читање

Можеби изгледа малку незгодно, но тоа е како телевизиска серија однесена во светот на читање каде што првите епизоди се бесплатни, а потоа треба да платите за тоа.
Но, Амазон сакаше да оди понатаму и се обиде да ги измеша технолошките трендови во оваа услуга. А) Да, токените што ќе купиме не само што ќе се користи за размена на нови томови или поглавја, туку исто така исто така, ќе послужи да се зборува директно со писателот, дадете коментари или форуми за одредени читања или некои други активности што Амазон има намера да ги организира со авторите на делата и нивните корисници.
Киндл Вела е проект од Амазон во кој работат веќе неколку месеци, така што нема да најдеме малку читања, но сме работеле со илјадници писатели од продавницата за е-книги да донесат содржина на новата платформа. Ние сме curубопитно спротивно на она што се случува со Премиелно читање, кој и покрај тоа што е прилично стар, сепак не нуди каталог толку обемен како Kindle Unlimited.
Лансирањето на Киндл Вела е исто така или е новина бидејќи не е типично за Амазон. Во моментов можеме да ја најдеме Kindle Vella само за Соединетите Држави, односно преку овој сајт од Amazon.com. И, интересно, можете исто така користете преку апликацијата Киндл за iOS. Да, во моментот нема да можеме да го користиме на Киндл или на таблетот Амазон. Нешто што изненади многумина и во кое некои не веруваат.
Очигледно, Kindle Vella ќе дојде кај таблетите во Амазон и нивните читачи, уште повеќе кога услугата ќе го добие истото име како и семејството на читачи, но сепак е впечатлива.
Што се однесува до токените, нема да бидат парички од Амазон, туку е знак, наречен на тој начин на Интернет, што можеме да го стекнеме пакет од 200 жетони за скромна цена од 1,99 американски долари и пакетот од 1700 токени за 14,99 американски долари.
Знаеме дека Амазон зборуваше и работеше со илјадници писатели за да ја создаде оваа услуга, па затоа не мислам дека оваа услуга е нешто што исчезнува со текот на времето или останува само на пазарот на Соединетите држави, така што ќе биде прашање на време пред да се достигне други уреди и апликации на Амазон, но како ќе стигне таму?
Амазон со поттикне Вела покренува опција што може да биде интересна за писателите, за самата Амазон и за поинтензивните читатели: припејд читање. Од неговото лансирање, Kindle Unlimited покрена многу полемики околу тоа како се дистрибуираат авторските права од електронските книги, во Киндл Вела корисникот ќе плати со знак за читање и цената на тој токен ќе биде споделена помеѓу Амазон и писателот. Доколку услугата има голема публика, и писателот и Амазон ќе заработат многу пари, што може да стане стандарден модел на плаќање во Kindle Unlimited. За сето ова, мислам дека Kindle Vella не е само друга услуга за читање преку стриминг, туку новина што ќе го обележи пазарот на е-книги. За жал, не стигна до Европа, но можеме да бидеме задоволни со американската верзија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.