Onyx Boox го ажурира својот eReader на голем екран

Оникс Букс М96Ц Оникс Букс неодамна објави дека неговиот голем екран eReader, Onyx Boox M96 беше ажуриран или поточно тие го лансираа M96C што не е ништо друго освен ажурирање на Onyx Boox M96. Ова ажурирање го менува и ажурира хардверот на уредот, особено во однос на рам меморијата и екранот.

Onyx Boox M96c сега ќе има 512 Mb рам, наместо 256 Mb и неговиот екран ќе биде заменет со капацитивен екран што ќе значи дека не треба да користиме никаков игла за ракување со eReader. Покрај тоа, неговата верзија за Андроид е ажурирана, достигнувајќи ја верзијата 4.0 и како новина, тој ќе вклучува пристап до Play Store, односно Onyx Boox M96C ќе биде таблет со електронски екран со мастило. Ова не е единственото што се менува, ќе се промени и цената, која се искачува на 350 евра, нешто што ќе ја направи продажбата на овој уред уште полоша.

Иако на веб-страницата на производителот не се знае ништо за овој уред, веќе постојат некои европски веб-страници кои го рекламираат овој нов модел. Во нивната најава тие исто така ветуваат дека ќе го ажурираат уредот на Андроид 4.4, нешто за што нема ништо потврдено, но тоа може да биде реално.

Onyx Boox M96C ги ажурира хардверот и цената во однос на претходниот модел

Но, најинтересното во врска со сето ова е дека Оникс Букс е поврзан Куќата за книги, со што евентуално за кратко време ќе имаме нов модел на Tagus Magno.

Пред неколку дена ви кажавме за а значителен попуст на цените на уредите Tagus. Со оглед на ова, некои читатели ни рекоа дека нов модел евентуално ќе биде објавен, а со тоа и намалување.

Јас лично го одбив затоа што неодамна беа ослободени Тагус Лукс 2015 година, но сега, со овој нов модел на Onyx Boox, можеби навистина сме многу близу до новиот Tagus Magno, иако со новите карактеристики, не би бил премногу вознемирен, бидејќи зголемувањето на цената не ги оправдува направените промени. Tagus Magno // Onyx Boox M96 сè уште нема осветлен екран и дизајнот е прилично грд, а да не ја спомнувам автономијата, прилично оскудна автономија ако ги земеме предвид 7-те или 8-ер читателите.

Willе мора да почекаме за нови вести, но нешто ми кажува дека на пат е уште еден нов уред Што мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Целер dijo

  Го запознав Tagus Magno кој чини 299 € и еве го, не знам за кој попуст зборуваш, навистина.

 2.   микиј1 dijo

  Читачите на голем екран имаат проблем со цената. За 350 евра или малку повеќе, веќе имате повеќе од пристојни таблети, па тешко дека ќе го продадат. Само до најфанатичните од рефлектирачките екрани (ги сакам, но не по таа цена). Да читам романи не ми требаат 10 ″ и да читам стрипови, списанија или популарни книги што ми требаат во боја. Јас не гледам никаква смисла за овие читачи, а помалку од повеќе од 200 евра.
  Од друга страна, сè уште нема излезено големо чистење со светло. Мора да биде многу тешко на техничко ниво да се спроведе светлосен екран на големи екрани ... Не можам да најдам друго објаснување.

 3.   Целер dijo

  Добро, го следев линкот на еден од коментаторите и го видов тоа ... Штета што повеќе не остануваат. Ја користам можноста да кажам дека оваа политика на цени ми се чини злобна ... Тие требаше да го стават Magno на 200 евра од првиот ден и ќе успеат да го направат тој читател популарен читател и за целосна корист сигурен сум дека тие ќе добиеа повеќе отколку што извадија со ставање на 300 евра и одеднаш и скриени на 100 евра останатите.

 4.   Целер dijo

  … Оние што остануваат, мислам, скоро сите… Јас одбивам да ги споредувам е-читателите со таблети, не ми е гајле дали таблетот може да биде само малку поскап или дури и поевтин од читател, тие се различни работи и јас веќе имаат таблета. Она што го сакам е да можам да читам без да го мешам погледот на големиот екран. И да, би било подобро со боја, но ако треба да биде во црно-бело тогаш во црно-бело, но големо, шарено и без главоболка од гледање на извор на светлина како ЛЦД-екран.

  1.    Клаудио Н. dijo

   Не споредувајте повеќе е-читачи со таблети, тоа е нефер, дури и непријатно. Најдоброто нешто во врска со е-читачот е извонредната сличност со хартија. Смрт за осветлените екрани! Имам поттик и искуството е толку реално што повеќе од еднаш не барав обележувач пред да го затворам случајот. Заборавам дека не е книга во хартија.

 5.   Јован dijo

  Колку и да инсистирате, eink читателите, дури и ако имаат андроид, тие не се таблети. Кога ги рекламирате вака, создавате лажни очекувања за потенцијалните купувачи. Стапката на освежување на екранот за eink ги прави бескорисни и разочарувачки 96% од она што е на пазарот. Ако сакате таблет, мора да купите таблет, а не електронски читач на мастило.

  1.    Целер dijo

   Можеби тие 4% што слободно ги пресметувате и што се веројатно поблиску до 30% (а јас повторно пресметувам слободно) се доволни за некои од нас да бидат заинтересирани за купување таблет со екран со е-мастило. Што ако сè што користам може да се користи со екран за е-мастило? Не ми е гајле што не можам да користам 70% од апликациите достапни во продавницата за игри, бидејќи не ги користам ниту на мојот таблет со екран во боја LCD. Ако сакате да го резервирате името таблет за екранот што ве привлекува, јас предлагам договор: вие ги повикувате овие таблети, а јас ги повикувам електронските таблети со мастило. Но, ајде, името е најмалку ...

 6.   Биспот dijo

  Мислам дека си слабо информиран.

  Onyx-Boox M96 веќе имаше 512 мегабајти RAM меморија. Тоа е M92 кој имаше 256. И во кој било продавач каде што можете да го најдете (onyx-boox.com или продавница за читање) веќе доаѓа со Android 4.0 и вградената playStore.

  M96C, на ниво на хардвер, се менува само на капацитивниот екран, иако луѓето што ги споредија овие двајца укажуваат дека поради капацитивниот екран, позадината на екранот е малку повеќе жолтеникава и со малку помалку контраст. Мислам дека за оние што сакаат да ја читаат книгата, промената не е препорачлива, бидејќи игла е потребен само кога прелистувате или инсталирате апликации, што не е главната функција на читателот. За да читате, да се движите низ менијата итн., Тоа може да се направи совршено со копчињата на книгата.

  Поздрав.